Головна » Геометрія

Зоряний час правильних многокутників. Урок з геометрії для 9 класу

Мета уроку: систематизувати знання учнів про правильні многокутники; удосконалювати навички застосування теоретичних знань на практиці, розуміти   роль математики у практичному житті.

Обладнання: мультимедійний проектор, моделі правильних многогранників,  різноманітні гвинти і шурупи, вишиванки, дитяча мозаїка.

                                                    Хід уроку

1.Перевірка домашнього завдання.

2. Вступне  слово вчителя.

- Діти, зверніть увагу, у мене на столі лежать різні предмети: гвинти, правильні многогранники,  дитяча мозаїка, склянка меду. Що поєднує їх між собою?

- Поверхня гвинта, мозаїка, бджолині стільники  мають форму правильних многокутників.

- Так, це правильно. Ви помітили, що правильні многокутники увійшли у різні сфери нашого життя. Тому  урок ми присвячуємо саме цим фігурам.

  І назвемо його « Зоряний час правильних многокутників» 

А щоб ви були успішними на уроці, дотримуйтесь правила: 

    Будьте              У ВАЖНИМИ

                             Д ИСЦИПЛІНОВАНИМИ

                             А КТИВНИМИ

                             Ч ЕСНИМИ

                             А ЗАРТНИМИ     .

 

3.Теоретична розминка

-  Дайте визначення правильного многокутника.

- Яке найменше число можна поставити замість «много»? (Три).

- Види правильних многокутників.

- Властивості  правильних многокутників.

- Формули радіусів вписаного і описаного кола для правильного  многокутника.

« Впізнай мене»  Встановіть вид  даного правильного многокутника, якщо відомо величину його кута:

а) 90°;     ( квадрат);

б) 60°;     ( правильний трикутник);

в) 135°;    ( правильний  восьмикутник);

г)150°       ( правильний  дванадцятикутник).

« Вірю – не вірю»

- Чи вірите ви, що

   1. Будь-який  правильний многокутник є  випуклим? (Так).

    2.Будь-який  випуклий многокутник є  правильним? (Ні)

    3.Многокутник є правильним, якщо він випуклий і всі його сторони рівні. ( Ні).

    4.Трикутник є правильним, якщо  всі його кути рівні. ( Так).

    5.Будь-який рівносторонній трикутник  є правильним. (Так).

    6.Будь-який  чотирикутник з рівними сторонами є правильним. (Ні).

    7. Будь-який  правильний  чотирикутник  є квадратом.(Так).

 ( Форма перевірки – самоконтроль)

 

 Відновіть записи у таблиці.

 

Форма контролю – взаємоконтроль.

 Практична  робота ( розв’язування прикладних задач)

Клас ділиться на три групи,і кожна група отримує задачу.

Задача №1. Квітник

Навесні біля школи ми будемо робити квітник квадратної форми.

Посадимо квіти. Спочатку висадимо нарциси по колу, яке можна вписати у квадратний квітник. Далі – тюльпани у формі квадрата, вписаного у коло. Скільки саджанців нарцисів і тюльпанів треба висадити, якщо розміри квітника 6 х 6 квадратних метрів. Вважати значення π≈3, √2≈ 1,4,

Висаджувати квіти треба через кожні 20 см.

Відповідь. 90 шт.,84 шт.

Задача №2.Торт

У кондитерському цеху спекли круглий торт, ра-

діусом 18см. Для упаковки є два типи коробок:

квадратної форми  зі стороною 36 см, та форми правильного шестикутника зі стороною 20 см. У яку коробку треба помістити торт? Чи може це бути «шахтарський» торт? Відповідь. У квадратну. Ні.                  ( Шахтарський, як правило, у шестикутній коробці)

 

Задача №3. Стіл  Кути квадратного листа фанери, довжиною 122 см зрізані так, щоб утворилась заготовка  кришки стола,  що має форму правильного восьмикутника.  Знайти довжину сторони кришки стола.

                                               Відповідь. ≈ 50 см.

                                                     Захист  мультимедійних мініпроектів    

Геометрія бджолиних стільників.
Паркети, орнаменти, будівельне мистецтво.
Правильний п’ятикутник.
Правильний шестикутник.
Гаус і правильний сімнадцятикутник.

                                    Підсумок  уроку

 Учні  перераховують усі галузі застосування правильних многокутників, про які згадувалось на уроці, роблять висновки.

                            

                             Правильні многокутники

                         З часів Піфагора відомі вони. 

                         У них рівні сторони, рівні кути.

                         Зустрінемо в орнаментах і на паркетах,

                         І у віршах відомих поетів.

                         І навіть бджоли з ними працюють,

                         І мед для здоров’я нам пропонують!

                

Домашнє завдання.  № 203;№222,стор. 61, А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський    «Геометрія-9».                           

 

Використана література

В.В. Варданян «Задачи по планиметрии с практическим содержанием»,Москва «Просвещение».

А.П. Ершова, В.В. Голобородько… «Геометрия-9»

А.С. Зоря, С.М. Кіро  «Про математику і математиків». Київ «Радянська школа», 1981

А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонский, М.С. Якир   «Геометрия -9»   

О.В. Панишева «Математика в стихах», Волгоград 2009

Матеріали з Вікіпедії – вільної енциклопедії.   


Теги: Глєбова Т.В., многокутник
Навчальний предмет: Геометрія
Переглядів/завантажень: 1090/211


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar