Головна » Географія

Загальна характеристика клімату Євразії

Мета уроку: формувати систему знань про головні риси клімату Євразії, сприяти розумінню особливостей прояву кліматотвірних чинників у зв’язку з географічним положенням та розмірами материка; вдосконалювати практичні вміння та навички характеризувати чинники формування клімату Євразії.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: фізична карта Євразії, атласи, контурні карти, підручники, зошити.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань та вмінь.

Бліцопитування

1. Що ви знаєте про найбільші форми рельєфу Євразії, наведіть приклади.

2. Які форми рельєфу на території Євразії були сформовані зовнішніми силами Землі, а які внутрішніми? Наведіть приклади.

3. Які, на вашу думку, можливі зміни рельєфу Євразії в майбутньому?

Експрес - тестування на картках (роздатковий матеріал, працюють 4 учні)

За допомогою карт атласу (с. 38 – 39)

на контурній карті (с. 20 – 21)

позначте об’єкти географічної номенклатури: ( роздатковий матеріал з переліком назв, працюють 4 учні)

а) Іранське нагір’я;

б) о. Ісландія;

в) пустеля Каракуми;

г) Верхоянський хребет;

д)Черапунджі;

д) пустеля Гобі.

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Кожен наступний урок вивчення характерних особливостей природних компонентів Євразії підтверджує закономірність і взаємозв’язок між гігантськими розмірами материка та надзвичайною різноманітністю природи та його неозорих просторах. Кліматичні умови Євразії також характеризуються винятковою різноманітністю. Як і на інших материках особливості клімату формуються основними кліматотвірними чинниками. Визначимо, як вони проявляються на території Євразії.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.(під час викладу матеріалу учні працюють з тематичними картами в підручника с. 203, 205)

1. Сонячна радіація

Євразія розташована в усіх широтах Північної Півкулі, що визначає нерівномірне надходження на її поверхню сонячного тепла й зумовлює неоднакове нагрівання суходолу в різних його частинах. Оскільки материк має величезну протяжність з півночі на південь, кут падіння сонячних променів в Євразії змінюється найбільше, в порівнянні з іншими материками.

Практичне завдання:

За допомогою фізичної карти Євразії (с. 38 – 39) визначіть між якими паралелями розташований материк (між екватором та 80- ю паралеллю). Тому величина сумарної сонячної радіації на арктичних островах = 60 ккал ∕ см2, а на Аравійському півострові має найбільший показник на Землі – 22 ккал ∕ см2.

Такі відмінності в кількості сонячної енергії, які отримує материк, визначають також і різницю температур в різних його районах.

2. Циркуляція повітряних мас.

Над Євразією утворюються всі типи повітряних мас, завдяки яким відбувається перерозподіл температур і опадів над поверхнею материка. Як би не існувало циркуляції повітря ( теоретично припустимо, що рух повітря відбувається лише в вертикальному напрямі), то середньорічна температура на крайньому півдні Євразії була б на 13○ С вищою, а на островах в Північному Льодовитому океані на 23○С нижчою, ніж є насправді.

Практичне завдання:

За картою атласу «Кліматичні пояси та області світу» (с. 8 ) визначіть який кліматичний пояс в Євразії має найбільші розміри. (Очікувана відповідь – помірний кліматичний пояс).

Саме в помірному поясі переважає західне перенесення повітряних мас і пов’язана з ним циклонічна діяльність. Західні вітри протягом року переносяться з Атлантики до Європи вологу, знижують і пом’якшують літню спеку та переносять сніг і відлигу взимку. Тому завдяки цим вітрам, а також водам теплої Північно - Атлантичної течії зима на північному заході Європи набагато тепліша ніж у Північній. Америці на цих самих широтах. Поступово вплив Атлантичного океану з просуванням на схід у внутрішні райони Європи слабшає, зростають амплітуди температур, збільшується континентальність клімату. Особливо вона стає відчутною в помірному поясі Азії на схід від Уральських гір. Тому в помірному кліматичному поясі Євразії формуються два кліматотвірні райони – Ісландський мінімум та Азіатський максимум, який впливає на утворення мусонів в Південно – Східній Азії.

3. Характер підстилаючої поверхні.

На півночі Азії найбільше на формування клімату впливає рух повітряних мас з півночі на південь, тобто з Північного Льодовитого океану далеко вглиб материка. Разом з рельєфом вони дуже сильно впливають на зниження температур в Східному Сибіру взимку до - 73○С (Оймякон).Тут розташований Полюс холоду Північної Півкулі.

Влітку західне перенесення слабшає посилюється діяльність мусонів, особливо в Південній Азії, де на підвітряних Південних схилах Гімалаїв формується жарка і дуже волога область тропічного клімату з кількістю опадів понад 26 000 мм (Черапунджі 26461мм). Натомість на Південному – Сході Азії на Тихоокеанському узбережжі формуються надзвичайно потужні вітри ураганної сили - тайфуни, сила вітру в яких подекуди сягає понад 200 км ∕ год.

В Західній частині Азії та на Аравійському півострові значний вплив на формування клімату має сухе й розпечене гаряче повітря з пустельних районів Півночі Африки. Температура повітря на Уральському нагір’ї піднімається до

+ 53○С, а середньорічна кількість опадів на Аравійському півострові є меншою 15мм. Причиною цьому є пасатне перенесення повітряних мас. На значних просторах великих гірських систем Євразії спостерігається висотна кліматична поясність.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Тест.

1. Полюс холоду Північної півкулі розташований на:

а) Північному полюсі;

б) Оймяконській улоговині;

в) Індо – Гангській низовині.

2. Мусонна циркуляція в Євразії характерна для:

а) заходу;

б) півночі і сходу;

в) півдня і сходу.

3. У внутрішніх районах Євразії переважає тип клімату:

а) морський;

б) мусонний;

в) континентальний.

4. У Європі головний тип циркуляції атмосфери – це:

а) західне перенесення повітряних мас;

б) пасати;

в) мусони.

V. Підсумок уроку.

- Різноманітність кліматичних умов Євразії пов’язана з її величезними розмірами, великою протяжністю з півночі на південь, впливом океанів і морів, а також складним рельєфом.

- На Євразією формуються всі типи повітряних мас. В помірних широтах – західне перенесення, на Пд. – Сх. та Пд. Азії – мусонне перенесення, а на пд. – сх. в тропічних широтах – пасатне.

- Вплив океанів відчувається дуже сильно в прибережних районах материка, натомість у внутрішніх формуються області з різкоконтинентальним кліматом.

Домашнє завдання: вивчити § 50.


Теги: Євразія, Соломчак В.В.
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 1840/237


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar