Головна » Географія

Велика Британія

Мета уроку

Навчальна:  сформувати знання про економіку Великої Британії, як високорозвиненої країни Західної Європи; поглибити їх; вчити працювати з різними джере лами знань; узагальнювати вивчений матеріал про культуру країни; на основі групової випереджаючої роботи сформувати в учнів систему знань про ЕГП, природні умови і ресурси, господарство, особливості демографії, культурного розвитку, звичаї та традиції населення, розвивати пізнавальний інтерес до геогра фії; розширити знання учнів про особливості економічного та соціального розвитку країни;зовнішньоекономічні зв’язки, поглиблювати вміння самостійно опрацьовувати матеріали періодичної преси.

Розвивальна: розвивати вміння працювати з картою та іншими джерелами; розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення; творчі здібності учнів за допомогою ділової гри, учбової ситуації;

Виховна: виховувати почуття поваги до іншої країни, її народу і традицій.

Обладнання: підручники „Економічна та соціальна географія світу” 10 кл., атласи; економічна карта Великої Британії, політична карта світу; прапор Великої Британії; плакат „Велика Британія”, презентація учнів „Велика Британія” (з  краєвидами країни, державними символами, фото відомих людей Великої Британії), комп’ютер; роздатковий  матеріал для кожного учня „Візитка Великої Британії”, мікрофони, магнітофон з аудіо записом пісні „Let it  be”, контурні карти, відео „Лондон-столиця Великої Британії”.

Тип уроку:Урок вивчення нового матеріалу з елементами групової роботи.

Метод роботи: використання елементів технології перспективно-випереджаючо го навчання, інтеграція з економікою, історією, народознавством, літературою.

Форма уроку: усний журнал у формі  прес – конференції.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Перша сторінка усного журналу  „У класі”.

Учитель географії оголошує тему і мету уроку; заходить  представник з Великобританії, засновник конкурсу знавців англійської мови і повідомляє, що учнів запросили на екскурсію в лондонську школу, так як вони виграли конкурс знавців англійської мови).

( текст англійською мовою) I have  good news for you pupils. Children! You are the winners of the competition. What do you know about English speaking countries organized by the  British Council and  you have an opportunity to visit the country. You'll have an exciting excursion about  the capital of Great Britain and a meeting at one of the school/ My great congratulations!

Клас ділиться на дві групи.

Перша група – представники Великої Британії ( „Спеціалісти”, з питань культури, економіки, географії, демографії, історії)

Друга група – представники України ( учні, які  вивчають англійську мову, бажають дізнатись більше про країну).

ІІ. Актуалізація опорних знань

 Учитель географії: Ми вивчаємо країни Західної Європи, прошу назвати найбільші країни та їх столиці. До яких типів країн за рівнем економічного розвитку вони належать? ( біля карти:   Німеччина - Берлін, Італія - Рим, Велика Британія – Лондон, Франція - Париж.  Всі вони високорозвинені країни, країни „великої сімки”, це країни – лідери західного світу, ВВП на душу населення становить від 20-30 тис.доларів.)

Наведіть приклади:

А) країн „Великої сімки”; (Відповідь: США, Канада, Велика Британія, Франція,  Японія, Німеччина, Італія).

Б) малих промислово розвинених країн Західної Європи;

(Відповідь: Швеція, Норвегія, Данія, Бельгія, Нідерланди, Швейцарія).

В) середньо розвинених (Відповідь: Іспанія, Португалія, Греція, Ірландія, Польща, Чехія, Естонія, Словаччина – індустріально-аграрні країни, 14 тис дол. ВВП на душу населення.).

Які країни регіону ми вже вивчили? (Німеччину)
За яким планом характеризують країну? ( план на дошці)
Згадайте політичну карту світу та періоди її формування. Що з цих періодів вам найбільше запам’яталось?
(Політична карта світу сформувалася впродовж тривалого часу. У її розвитку виділяють чотири періоди: античний, середньовічний, колоніальний та новітній. З цих періодів мені запам’яталось два періоди: середньовічний та колоніальний. У середньовічному формувалися нові могутні держави, які починають захоплювати великі території  в різних частинах світу. Спочатку це були: Іспанія і Португалія, а згодом Велика Британія і Франція. В епоху Великих географічних відкриттів Велика Британія захопила величезні  території. У колоніальний період починаєть ся період розподілу  світу на колоніальні імперії. У 17-18 ст. центром політичного та економічного життя в Європі стає Англія. Вона створює найбільшу в історії людства колоніальну імперію).
Які країни були колоніями Великої Британії?
( До складу  колоніальної імперії Англії увійшли Північна Америка, Австралія, Нова Зеландія, Південна Азія, Східна та Південна Африка, окремі країни на узбережжі Гвінейської затоки Африки та багато островів в Океанії.Головною  подією  в політичній карті стали - розпад колоніальних імперій  у 20 ст. Зараз  Об’єднане Королівство є центром Британської Співдружності Націй – добровольної асоціації колишніх 49 колоній та 12 володінь; Велика Британія має залежні території: Гібралтар, Бермудські острови, Острів Святої Елени, Фолклендські острови.).
Які товари, вироблені у Великій Британії, вам відомі?

(Відповідь: автомобілі „Бентлі”, „Ленд Ровер”, „Ягуар”, „ Роллс-Ройс”, зброя, ліки „COLDREX”, „ STREPSILS”, автопокришки, нафту та нафтопродукти, одяг, взуття. Косметика „AVON”,” Roby Rose”,  капітал.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель географії:

Барвиста наша Земля. Пилинка Всесвіту. В одному з її куточків є невелика, але дивовижна країна. Держава, яка займає сьоме місце в світі за обсягом промислового виробництва – Великобританія. Деякі відомості про країну відомі dам ще з 7 класу, з інших предметів: історії, літератури, малювання, англійської мови.  Це „Країна туманного Альбіону”, острівна країна, але поки що ми не знаємо, чому і як Велика Британія стала високорозвиненою державою, які галузі господарства добре розвинені, які економічні відносини між Україною та Великою Британією. Тому сьогодні на уроці ми повинні розв’язати ці питання. Тим більше, що через деякий час вас чекатиме екскурсія до Великої Британії.

      Отже, ми продовжуємо вивчати країни Західної Європи.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Друга сторінка усного журналу „В літаку”.

Стюардеса: Добрий день, пане та панове! Екіпаж авіалайнера АН-78, який прямує до Лондона, вітає вас на борту літака, що обслуговує „Українські авіалінії”.

  Пристебніть паски безпеки, час польоту – дві години. Ми летимо на висоті 7 тисяч метрів, температура за бортом літака -35 º С. Через дів години ми приземляємось в аеропорту Хітроу. Екіпаж літака бажає вам гарного настрою, радить не хвилюватись і отримати насолоду від польоту. „Авіалінії України” пропонують  вам  свої  сервісні  послуги. Зверніть  увагу  на  візитку країни        ( роздає  всім візитки). Також Ви можете переглянути фільм „Лондон – столиця Великої Британії”. Стюардеса: Борт літака „Кривий  Ріг – Лондон”  „Української  авіалінії” здійснює посадку. Бажаємо Вам краще пізнати  Велику Британію. Батьківщину великого драматурга Вільяма Шекспіра, легендарної „ліверпульської четвірки – групи „Бітлз”, хлопчика-чаклуна Гаррі Поттера, державу де правлять справжні королеви, принци та принцеси. Гарного Вам настрою.

Третя сторінка усного журналу „Зустріч  українських учнів  в англійській школі”.

(українські учні в вишитих сорочках, англійці в білих рубашках, костюмах).

Прес-аташе: Ради вас вітати на землі туманного Альбіону. Наші спеціалісти:

 географи, історики, демографи, політологи, економісти, країнознавці  Великої Британії. Сьогодні ми проведемо зустріч з вами у вигляді прес-конференції. В залі присутні представники ЗМІ. Разом ми маємо розв’язати такі проблеми:

Сформувати знання про сучасну Велику Британію.
Довести, що  Велика Британія  - високорозвинута, постіндустріальна країна.
Визначити характерні риси розвитку економіки.
Формулу успіху Великої Британії.

Прошу вас бути активними, лаконічними, толерантними працювати швидко і точно. На розв’язання цих проблем нам відведено 20 хвилин ефірного часу. У своїх записниках прошу зафіксувати тему уроку і обов’язково вести конспекти, які в кінці уроку потрібно здати. Пропоную розробити сьогодні проект щодо характеристики Великої Британії.

 Прес-аташе: Що, на вашу думку, робить цю країну Великою Британією?

Ми провели анкетування  і з'ясували:

50 % знють, що це - острівна країна, яка має  вологий клімат, багата на водні ресурси, світовий лідер за своїм економічним і політичним потенціалом, країна «Великої сімки».
43 % - Годинникова вежа Біг-Бен, Букінгемський палац, монархи, королі, принцеси,  Вільям Шекспір, легендарна, «ліверпульська четвірка» - групи «Бітлз», Гаррі Потер, озеро Лох-Несс з доісторичним чудовиськом Нессі, знамениті британські університети Кембридж та  Оксфорд, залізничний  Євротунель під Ла-Маншем, «Бентлі», «Роллс-Ройс», «Форд-моторс», «Шелл», ліки « COLDREKX»,  «STREPSILS», косметика  “Avon”, “ Roby Rose” та ін.
 7 % - інше

(Групова  випереджаюча робота учнів. Для роботи над проектом  вчитель пропонував об'єднатися в групи  спеціалістів  по 2 учні з одного питання характеристики країни за типовим планом.).

Гра „Мікрофон” Діти сідають один проти одного.

Учні української школи запитують, передають мікрофон, спеціалісти  відповідають біля карти..

ВИСТУП СПЕЦІАЛІСТІВ. Презентація одержаної інформації ( заслуховування виступів кожної групи  із заповненням  плакату ( квілту ).

Робота групи географів.

Прес-аташе: Шановні гості з України. Вам сьогодні  запропоновано задавати питання спеціалістам, щоб краще пізнати країну „ туманного Альбіону”.

Як ЕГП, природні умови впливають на розвиток господарства Великобританії? 

Велика Британія – острівна держава на північному заході Європи. Територія 244 820 км2 На суходолі межує з  Ірландією, через протоки Ла-Манш(британці називають її Англійським каналом),   і Па-де-Кале із Францією. Омивається Атлантичним океаном, Північним морем.   Найближчими сусідами на материку є Бельгія  і Франція. Велика Британія лежить на перетині найважливіших морських та авіаційних шляхів сполучення між Північною та Середньою Європою. Сприятливими для розвитку господарства країни є наближення до важливих мінерально-сировинних баз Європи ( залізорудних басейнів Швеції, родовищ природного газу Норвегії, джерел лісу – Скандинавських країн).

         Природні умови Великої Британії в цілому сприятливі для розвитку господарської діяльності. На південному сході переважають рівнини  ( Лондонська, Мідленд), на північному заході – старі зруйновані гори (Північно-Шотліндські нагір’я, Апеннінські та Кембрійські гори). Клімат вологий. Помірно морський із м'якою вологою зимою це дозволяє впродовж усього року використовувати природні пасовища. На клімат Великобританії впливають близькість океану й особливо тепла течія Гольфстрім.

          Мінеральними ресурсами Велика Британія забезпечена недостатньо. З паливних країна найкраще забезпечена на нафту та природний газ  на шельфі Північного моря. Камяне вугілля  розміщене в різних частинах країни, проте вони старі  та виснажені.Серед руної сировини є поклади залізної руди низької якості у Мідленді, щерез що металургійні комбінати працюють переважно на імпортній сировині. Країни багаті на запаси калійної та кухонної солей., каолін.

     Країна  багата на водні ресурси. Річки повноводні, найбільші – Темза, Трент, Северн, Марсей – з’єднані каналом. На півночі багато озер: Лох-Несс, Лох-Ломонд, Лох-Ней та інші. Лісові ресурси незначні.Займають 10%. Території. Мають переважно рекреаційне значення.  Найбільш родючі бурі лісові грунти розміщені на рівнинах південного сходу, окультурені і дають високі врожаї.

Висновок: природно-ресурсний потенціал  сприятливий для розвитку промисловості  у  регіоні. Кліматичні умови сприятливі для розвитку сільського господарства

Прес-аташе: Історичне минуле цієї країни сягає в глибину тисячоліть до н.е. Пропоную Вам  переглянути сторінки історії країни дощів та туманів.  Яке питання Вас найбільше цікавить  з історії Великої Британії?

Українські гості:

Ми б хотіли дізнатися про історичне минуле цієї країни 

ВИСТУП ІСТОРИКА. ( інші учні ведуть запис).

   Сторіччя назад землі сучасної Великобританії та північної Франції населяли кельтські племена. Від одного з цих племен – бриттів – і походить назва країни.Кельти прийшли сюди в другій половині I тисячоліття до н.е. Відомо про них в основному з описів Юлія Цезаря, що завоював Британію. Римляни утвердились тут вельми неміцно, часты були повстання. Проте саме римляни заснували багато міст, у тому числі і столицю — Лондон, тодішній Лондіній. Завоювати всі острови римлянам не вдалося (та і не потрібні їм були відносно холодні північні землі).Римляни пробули тут майже 500 років. У 11 ст. до країни вторглися вихідці зі Скандинавії – вікінги ( нормани).Разом з ними англосаксонці  склали  основу сучасної  англійської  нації.

      З 1455 до 1485 рр. тривала міусобиця під назвою „війна Червоної та Білої троянди”Це борьба за англійський престол між двома гілками королівської династії.

     У 1707 році Англія і Шотландія формально обєдналися в одне королівство.

У середині 19 ст., у так звану Вікторіанську епоху ( епоху правління королеви вікторії) країна досягла економічного піднесення завдяки розширенню своїх колоніальних володінь, перетворилася на передову державу.

Ми б хотіли дізнатися про створення британського прапору.

Другий виступаючий.

Державний прапор Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії складається з синього поля з пересічними трьома хрестами. Синє поле прапора - символ моря. Прямий червоний хрест святого Георгія позначає на прапорі Англію. Косий білий хрест святого Андрія позначає Шотландію. Косий червоний хрест святого Патріка позначає Північну Ірландію. Прапор прийнятий у 1801 році.

Королівський герб Великобританії - це офіційний герб британського монарха (в даний час - Єлизавети II).

3.ВИСТУП ПОЛІТОЛОГА

Прес-аташе: Чи є питання спеціалістам - політологам, які вивчали успіхи та проблеми цієї країни.

Українські гості: У час політичних і економічних перетворень в Україні, коли наша держава взяла курс на інтеграцію до ЄС, ми мріємо про єдиний європейський дім, бажаємо більш детально дізнатися, вивчити історико-географічні особливості розвитку,, перейняти досвід перетворень Великої Британії, дізнатися про політичний, державний устрій  країни..

Прес-аташе: Слово надається політологові.

Столиця- Лондон.

Офіційна мова - англійська, регіональні - англо-шотландська, гельська, валлійська, ірландська, ольстерська, шотландська
Політичний, державний  устрій - конституційна монархія
Глава держави - королева (зараз - Єлизавета ІІ), уряд очолює голова уряду- прем’єр-міністр -  (зараз - Гордон Браун); законодавчий орган – двопалатний парламент ( Палата громад і Палата лордів). )Королеві і парламенту належить законодавча, а кабінету міністрів – виконавча влада.  Королівська влада передається у спадок. Проте насправді король лише номінальний глава держави (царює, але не управляє). Королівські повноваження знаходяться в руках виконавчої влади – кабінету міністрів.

   Є в Англії навіть жива легенда. Це 80-річна королева Єлизавета ІІ – мати принца Уельського Чарльза, колишня свекруха „Народної принцеси” леді Діани і бабуся юних принців Вільяма і Гаррі. Королевою Єлизавета стала у 25 років. Це надзвичайна людина: вона єдина з усіх монархів світу відсвяткувала „золотий ювілей” свого правління – 50 років ( це сталося 2002 року, тоді монархині було 76 років). Елегантна жінка з добрим поглядом, сильна, спокійна. Вона здібний монарх. За період її правління Англія дуже змінилася. Країна перестала бути імперією та дала незалежність країнам, якими колись управляла. Замість імперії зараз Співдружність націй,  колишніх колоніальних країн, яким допомагає забезпечити мирне існування та економічну співпрацю між незалежними країнами. За час свого правління королева стала хрещеною матір'ю тридцятьох хлопчиків та дівчаток, здійснила 78 державних і 256 офіційних візитів у 129 країн світу, видала 388 тисяч нагород, відкрила 15 мостів, спустила на воду 23 кораблі, стала попечителькою 620 благодійних організацій.
Грошова одиниця- фунт стерлінгів.

Адміністративний поділ Великої Британії.

Великобританія складається з 4 головних адміністративно-політичних частин (історичні країни):

[Flag of England.svg] Англія ( 45 графств ), адміністративний центр — Лондон;
Уельс (22 унітарні утворення: 9 графств, 3 міста й 10 міст-графств), адміністративний центр — Кардіфф;
Шотландія (12 областей: 9 округів і 3 загальні території), адміністративний центр — Едінбург;
Північна Ірландія (26 округів), адміністративний центр — Белфаст.

Країна – постійний член Ради ООН, учасниця РБСЄ та Ради Європи, НАТО, член ЄС. Рік вступу до ЄС – 1973. Член ООН, НАТО, ОЕСР, Співдружності.   

Великобританія очолює Співдружність.

Лондон і Париж домовился про спільну оборону  Британія і Франція на саміті в Лондоні підписали низку угод про співпрацю в оборонній галузі і в сфері ядерної безпеки. Британський прем'єр-міністр Дейвід Камерон назвав документи "новим розділом" у тривалій історії оборонної співпраці між двома країнами. Обидва лідери домовилися відкрити в Британії центр розробки ядерних озброєнь і подібний центр у Франції для організації ядерних випробувань. Вони також підтвердили наміри створити спільний військовий експедиційний корпус.

ВИСТУП ДЕМОГРАФА.

Прес-аташе: Щоб  створити сучасний образ Великої Британії ми маємо краще дізнатися про народ країни, демографічну ситуацію, національні риси характеру англійців.Тому запитання до демографів.

Українські гості: Проаналізуйте сучасну демографічну ситуацію у Великій Британії. Розкрийте національні риси характеру англійців.

Виступ спеціалістів - демографів.

Населення країни – 60,4 тис  чоловік

Державна мова  - англійська.

Для демографічної ситуації Великої Британії характерним є І тип відтворення населення.  Природний приріст є низьким і становить в середньому 1,3 чол\тис. Як результат – спостерігається „ старіння нації”. У минулому столітті у зв’язку з колоніальним захопленням Велика Британія була попереду всіх країн світу за кількістю емігрантів. Нині спостерігається  позитивне сальдо міграції до країни. Сюди їдуть тимчасові робітники з сусідньої Ірландії, з країн Південної Європи, Північної Африки, Південної Азії, островів Карибського басейну.

     Велика Британія – багатонаціональна країна. Більшість її населення складають англійці ( 80%), шотландці (15%),  і ірландці ( 4%)., уельсці, гели, норманці. Значна частина населення сповідує християнство: протестантами є англійці та шотландці, католиками – ірландці.

     Середня тривалість життя жінок сягає 80 років, а чоловіків – 75.

     Велика Британія є однією з найбільш густозаселених та високоурбонізованих країн світу. Середня густота населення складає 247,4 чол\км². Особливо густо заселений промисловий пояс країни, який простягається від Лондона до Ліверпуля. Рівень урбанізації – 895. Останнім часом спостерігається субурбанізація.

Особливу роль  відіграють великі міськ.і агломерації. Найбільша Лондонська агломерація (13.9 млн), Великий манчестер (2,7 млн.чол.), Бірмінгем ( 2,6 млн.чол.).Від Лондона до Ліверпуля сформувався Англійський мегаполіс, в якому сконцентровано половина всього населення держави.

У світі склалася думка, нібито британці – люди страшенно консервативні, пунктуальні і взагалі просто зануди, що вони обов’язково п'ють чай з молоком, снідають вівсяною кашею, обожнюють свою королеву і не полюбляють будь-яких нововведень. Звісно, це тільки міф.  Але певна відокремленість  острівян-британців від інших європейців не зникла і зараз.  У Британії, на відміну від іншої Європи, лівосторонній вуличний рух. Своя система мір: відстань британці вимірюють у милях ( 1,6 км) та ярдах, вагу – у стоунах ( 6,35 кг), а зріст – у футах і дюймах.

ВИСТУП ЕКОНОМІСТІВ

Прес-аташе: Прийшла черга познайомитися з економікою країни.

Укр.  учень. Економіка  незалежної України  тільки починає розвиватись, а які основні риси має економіка Великобританії? Адже ми знаємо, що вона  нині посідає провідне місце в світі за розвитком багатьох галузей?

Спеціаліст. Розповідає про економіку країни та причини економічного зростання).

Велика Британія – високорозвинена  постіндустріальна  держава Західної Європи, є членом „Великої сімки”. За обсягом промислового виробництва сьогодні посідає п’яте місце у світі. Вважається, що вона має найвищий науково-технічний потенціал у Європі. Ця держава посідає перше місце в світі  за запасами енергоресурсів, друге – за випуском літаків, четверте – за виробництвом ліків, сьоме – за випуском верстатів, є також найбільшим світовим  експортером вантажних машин. Колись Англію називали „майстернею світу”: у другій половині 18 ст. тут почалася промислова революція.Хоча Англія і нині є могутньою індустріальною державою, проте наразі основою її економіки є вже не промисловість, а сфера послуг, насамперед фінансових. Головним галузями економіки є сфера послуг та промисловість. Частка сфери послуг в структурі ВВП становить понад 70,2%, рибальства -2%, промисловості – 20,6 %.У історії цього народу море завжди грало велику роль. У XVIII і XIX століттях британський флот був найсильнішим в світі. Завдяки своєму пануванню на морі Британія створила величезну імперію і перетворилася на велику торгівельну державу. Риболовецькі судна борознять морські простори біля берегів Британських островів, риболовецький флот Сполученого Королівства входить в п'ятірку найбільших в Європейському Союзі Держав.

       Які основні риси спеціалізації промисловості Великої Британії?Які зміни відбуваються в галузевій структурі господарства?

  Зараз відбуваються зміни галузевої та територіальної структури промисловості Великої Британії. Вугільна промисловість згортається, нафтова та газова інтенсивно розвиваються. Зростає значення високотехнологічних галузей: електротехніки, телекомунікацій, авіа- й аерокосмічної промисловості, окремих галузей хімічної промисловості ( біотехнології, фармацевтики). Промисловість країни працює переважно на імпортній сировині. Та дає 80 % експорту. Велика Британія характеризується високим рівнем монополізації.У багатьох галузях провідними є одна-дві монополії. Наприклад, в автомобілебудуванні – „ „Форд-моторс”, у хімічній „Шелл”, „ІКІ”, у металургії  - „Брітіш стіл корпорейшен”,  вироб- ництвві двигунів – „Роос-Ройс”.

        Виробництво електроенергії головним чином здійснюється на ТЭС.

        Машинобудування є найбільшою галуззю британської промисловості. Основними галузями є загальне, електротехнічне( точне) і транспортне машинобудування.( літакобудування, ракетобудування, автомобілебудування: Лондон, Бірмінгем, Оксфорд. Манчестер, Брістоль).Авіаракетокосмічна промисловість посідає 3-тє місце серед розвинених країн світу після США і Франції. Важливе місце посідає верстатобудування. Скоротилася роль суднобудування ( центри: Ліверпуль, Барроу, Глазго).

      Чорна металургія – одна з найстаріших галузей британської промисловості. В минулому вона тяжіла до власних родовищ залізних руд та коксівного вугілля у Мідленді. Нині чорна металургія все більше зсувається в бік моря і працює здебільшого на імпортній  руді та металобрухті (Південний Уельс, Йорк-шир).90% сталі і 75% прокату виробляється компанією „Брітіш-стіл”.

     Британська кольорова металургія є однією з найпотужніших у Європі. Найбільшу роль відіграє металургія алюмінію у Шотландії. Країна виробляє рідкісні метали( уран, цирконій, берилій),які користуються попитом на світовому ринку. Вона орієнтується на переробку привозних неочищених металів і металобрухту.

     У хімічній промисловості зменшилася роль основної хімії: скоротилося виробництво мінеральних добрив та соди. Натомість підвищилася роль фармацевтики, органічної хімії, хімії полімерів   та виробництва побутової хімії. Третину продукції постачає на експорт.Головний район -  Південний Схід. Центри: Лондон, Фолі, Ланка шир і Йоркшир, Середня Шотландія та інші. Нафтопереробна промисловість орієнтується на портові міста.

      Важливими промисловими районами є Мідленд, Йоркшир, Південний Уельс.

Прес-аташе: Яка основна галузь сільського господарства?    

Сільське господарство дуже інтенсивне. Одне із найбільш продуктивних та механізованих у світі Високо інтенсивне  сільське господарство частково забезпечує потреби країни. Провідне місце належить тваринництву. У цій галузі виділяються: молочне-мясне тваринництво ( П-З Англія), свинарство (Йоркшир, Центральна Англія), вівчарство ( гірські райони Уельсу, Шотландії, Північної англій), а також птахівництво, рибальство.

Рослинництво найбільш розвинуте в Південній Англії ( вирощують зернові: пшеницю, ячмінь, просо, технічні культури- цукровий буряк). Повсюдно вирощується картопля.

Транспорт.

Які види транспорту розвинені в країні. Розкажіть про підводний тунель, що зв’язує Англію та Францію?

Основними видами транспорту є  морський, авіаційний ( повітряний), річковий, автомобільний, трубопровідний.

Острівне положення країни визначає першорядне значення для неї морського транспорту ( забезпечує 90% всього вантажообігу країни). Найбільшими морськими портами країни є: Лондон та Ліверпуль. У зовнішніх перевезеннях важливий авіаційний транспорт ( найбільші аеропорти: Лондон, Манчестер, Лутоні, Глазго). З „материковою” Європою підтримуються зв’язки через залізничний Євротунель під Ла-Маншем та паромні переправи. Євротунель під протокою Ла-Манш має протяжність 50,5 км, з яких 37 км пролягають під морським дном. Був прокладений у 1994 році. Він складається з трьох коридорів (два експлуатаційні 7,6 м у діаметрі і третій — допоміжний, 4,8 м у діаметрі). Вентиляцію здійснює система агрегатів, яка щосекунди накачує в підземні приміщення 143 м куб повітря. Посадка у вагони на французькій стороні здійснюється в Кале, а на англійській — у Фолькстауні. З інтервалом 25 хв. потяги завдовжки 750 м, курсують тунелем зі швидкістю 130 км/год. Будівництво Євротунелю тривало 7 років, на ньому було зайнято 7000 робітників.тис. осіб. Тепер доїхати з Лондона до Парижа можна лише за три години.

    У  внутрішніх перевезеннях головним є автомобільний транспорт. Швидко зростає мережа трубопроводів.

      Значення зв’язків в економиці для Великобританії?Зовнішньоекономічні зв’язки.

  Велика Британія підтримує всі форми зовнішніх економічних зв’язків з багатьма країнами світу. Основними торгівельними партнерами країни є члени ЄС, на яких припадає 54% всього експорту держави. Особливі пріоритети  вона надає зв’язкам з Німеччиною, США, Францією, Нідерландами, Японією, Канадою, Австралією.

 Країна експортує машини, обладнання, літаки, судна, текстильні вироби, пластмаси, ліки, рідкісні кольорові метали, нафту.Водночас до Великої Британії імпортується мінеральна сировина ( вугілля, руди металів), ліс, продовольчі товари, корми.

 Отже, Великобританія – високо розвинута     країна. Західної Європи.

 

Яку продукцію ви постачаєте в Україну?

(розповідають про машинне масло, чай, автомобілі, вовняні вироби, ліки ( КОЛДРЕКС), СТРЕПСІЛС)., косметику „avon”,  „  roby rose”, англійські костюми)

ВИСТУП групи КРАЇНОЗНАВЦІВ. Колективна робота з комп’ютерним диском. Презентація „ Велика Британія”.

Українські гості:Розкажіть про відомих людей Британії?

Хотілося б побачити відомі місця Лондону, Великої Британії? ( перегляд презентації)  Звучить пісня відомої групи The Beatles  „Let it be”

Прес-аташе: Вважаю, що ми розкрили суть поставлених проблем.

V. ПІДСУМОК УРОКУ.

Учитель: Ми поставили мету, яку з вами досягли оформлюючи квілт за планом-характеристики країни. ( звертається до дітей: Тому що для вас Велика Британія! Скажіть одним висловом.

Це країна „Туманного Альбіону”;
Це була найвпливовіша імперія світу;
Це батьківщина великого драматурга Вільма Шекспіра, легендарної „ліверпульської четвірки” – групи „Бітлз”;
Це країна хлопчика-чаклуна Гаррі Понтера;
Це острівна держава;
Це держава, де правлять справжні королеви, принци і принцеси;
Це найвідоміша монархія;
Лондон вважають „фінансовою столицею” планети;
Об’єднане Королівство є центром Британської Співдружності Націй – добровольної асоціації колишніх 49 колоній та 12 володінь;
У Великій  Британії зосереджено багато пам’яток культури, які давно же стали символами країни. Тому  туризм дає державі шалені прибутки: понад 8 млрд доларів на рік!
Це найрозвиненіша  країна світу, яка входить до країн „Великої сімки”.Має найвищий науково-технічний потенціал у Європі.;
Ця країна посідає  перше місце в світі за запасами енергоресупрів, друге – за випуском літаків, четверте- за  виробництвом ліків, сьоме – за випуском верстатів, а також є найбільшим світовим експортером вантажних машин.

    -    Великобританія – економічно розвинена індустріальна країна.

Домашнє завдання.

Опрацювати  ξ__ підручника. Подумати над відповіддю на запитання: „ Що мене приваблює в житті Великої Британії?”. Нанести на контурну карту   стор.

____ завдання № ______.Наступною країною яку ми будемо вивчати – Франція.

Знайти цікавий матеріал  про Францію за типовим планом.

Учитель зачитує з таблиці  оцінки за урок. Сьогодні найкраще попрацювали:


Теги: Хомук І.П., англія
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 2268/262


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar