Головна » Географія

Узагальнюючий урок із теми „Літосфера”

Мета уроку:

Закріпити знання про літосферу як оболонку Землі, закріпити знання про форми рельєфу, гірські породи, мінерали, вулкани, їх будову, гейзери.

Формувати загально логічні ( аналізувати, робити висновки), інформаційно-пошу кові (користуватися картою, додатковою літературою) уміння та навички.

 Екологічне виховання.

Тип уроку:  Узагальнюючий

Методи

роботи:  Діалогічна бесіда, «мозковий штурм», робота з  картками, диференційовані завдання, робота з атласом, зошитом, підручником

Обладнання: Фізична карта України, фізична карта світу, колекція гірських порід, мінералів, ноутбук

                           Хід уроку

І. Організація класу:

   - привітання учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань по темі  «Літосфера»

     Вчитель починає урок в віршованій формі.

            І в програми межі є.

           Наша тема «Літосфера»

          Закінчилася нажаль.

          І тепер зве нас вдаль

         «Гідросфера» -  оболонка.

         Тільки треба  знати тонко –

         Знання про земну кору

         Захопило дітвору.

         І сьогодні всім на диво

        Все повторення в віршах

( Дидактичний матеріал для початкового і середнього рівня. Додаток 1)

   Раз є гра – то є ведучий.

   І «товар» в мене «везучий».

  На «купівлю маєш час.

  Всі готові? Починать?

А для чого нам знання про літосферу?

 А  що зветься літосферой?

Як збудована вона?

Вам колекція дана.

Називайте, що відомо,

Та іще цікаво знать,

Чим відрізняється в природі

Мінерали від породи?

Робота в групах ( Учні дають  характеристику різних типів гірських порід, пояснюють їх утворення, користуючись колекцією гірських порід та мінералів ).

Питання: В чому різниця між гірськими породами  та мінералами?

На столі знаходяться скамянілі відбитки давніх рослин.

     Відпечатались листочки

     На породах давніх ер.

     В кого виникли рядочки?

     Описать їх. Хто поет?     

Учнівські варіанти:

Далекий час замер в камінні

І ми торкаємось його.

У нас в руках великі таємниці

Хоча й не знаємо ми того

 Цінність нащої країни – рештки: риби і рослини

Нам  дістались з давнини, цінні пам’ятки – вони.

Бережімо і шануймо, не ламаймо й не руйнуймо,

Бо – це прекраси країни, діаманти Батьківщини

(Випережаюче творче завдання для учнів з високим рівнем  навчальних досягнень)

Учитель показує на карту і говорить:

Нерівна поверхня

Нашої планети:

Тут материк,

А тут – впадина – діти.

А форми рельєфу в основі одні.

Які форми мають вони?

Учні відповідають, що на материках і в Світовому океані є гори та рівнини. На комп’ютері показуються фото гірських систем

Подивіться на картини:

Гори це? Чи все ж рівнини?

І які ж це сильні духи

Приводять їх до руху?

На дошці знаходиться фізична карта півкуль учні, користуючись шкалою висот та глибин називають принципи виділення гір та рівнин за висотою.

  З давніх давен завели гори

Про свою висоту вести спори.

Важко, діти, чи все ж просто

Їх вам вистроїти по росту?

Учні називають гори за висотами та показують. Ії на карті.

А тепер зрівняєм, друзі,

По висотах вид рівнин.

Визначте колір без підказки.

Покажіть, ось вам указка.

Учні називають низовини, височини, плоскогір’я. Показують їх на карті.

І гублюся я в догадці.

Що за гори на Камчатці?

Подивіться: тут на фото

Феєрверк підстроїв хтось.

Може, вірно та чудово,

нам підкажуть їх будову.

Випереджаюче завдання: характеристика вулканів на вибір учнів

А бувають же вулкани

Не в горах, а в океанах?

А рельєф, який там дна?

Вам хвилиночка дана.

Хто бував «на дні свідомо»

Той розповідь приготував вдома.

Я даю координати

Пошукайте, діти, їх

На яких материках

Гір вершини у хмарках?

62 пн.ш. 150 з.д.  ( Мак- Кінлі)

31 пд.ш. 70 з.д.    ( Аконкагуа)

3  пд.ш.  38 сх.д.   ( Кіліманджаро)

(Індивідуальне завдання.  Дані координати гір на різних материках, щоб учні  мають змогу закріпити знання про географічні координати.)

Фізкультхвилинка: «Показуха» Показати «Гейзер», «Вулкан», «Землетрус».

 Як  можна зберегти форми рельєфу своєї місцевості?

Розминка «Мозковий штурм»

А тепер словник по темі.

Щоб зберегти уроку час,

Я читаю вам куплети

Відповідь підберіть, як поети.

Щоб пізнати глибину вод,

Що задієм ( Ехолот)

В повітрі пил, вогонь та попіл

В Землі бушує бог вогню.

Які це гори Гекла, Етна?

І ще питання вам від мене.

                   (вулкани)

Порода гірського царства

Із шпату, слюди та кварцу

                 ( граніт)

Б’є джерела фонтан,

Потік води вагомий.

В сусідах з ним живе вулкан

Процес цей відомий вам.

                  (Гейзер)

Вітер гонить по пустелі

Гори жовтого піску.

Як звуться гори? Згадайте?

Відповідь вірну дайте.

                  (Бархани)

Я слова читаю вам.

Ви прислухайтесь до них.

Може, зайві тут попали?

Докажіть, як ви впізнали?

Учні працюють в групах. «Лови  помилку» ( Повинні знайти групу слів, які характеризують певне поняття і визначити зайве слово.)

Ядро, мантія, впадина,земна кора.
Вершина, дюни, бархани, яр.
Підошва, схил, вершина, пороги.
Гіпоцентр, епіцентр, сейсмічна хвиля, кратер
Низовина, перевал, гребінь, хребет.
Гейзер, вулкан, кратер, лава, гіпоцентр.

Гра – змагання «Підняття на вершину» - робота в парах.

Два учні одержують на картках по 5 запитань. Якщо відповіді вірні, учень піднімає свій прапорець до вершини. Виграє, той, хто дойде до вершини першим. Відповіді дають по черзі. В разі не вірної відповіді на наступний пункт підніматися не можна.

ІІІ. Підведення підсумків, виставлення оцінок та їх коментування.

ІУ. Домашнє завдання. Повторити тему: «Літосфера», 4 рівень скласти вірш про рельєф.

                                                  Додаток № 1

Л -1

1.Височина – це підвищення поверхні Землі з чітко вираженими схилами, висота, якого не перевищує

А) до 200м;        Б) 200-500м; в) 300м

2. Вивітрювання, яке відбувається під дією зміни температур, називається:

 А) хімічним;    Б) фізичним; в) біологічним

3. Усі нерівності земної поверхні називаються:

А) рельєфом;

Б) горами;

В) горбистою рівниною

4. Найбільшу частину морського дна займає:

А) шельф;

Б) материковий схил;

В) ложе океану

5. Закінчити речення:

Мілководні частини морського дна з вирівняною поверхнею, які прилягають до суходолу, називаються…

Л -2

1.Низовина – це форма рельєфу Землі, висота, якої не перевищує

А) до 200м;        Б) 200-500м; в) 300м:

2. Вивітрюванням називається процес:

А) руйнування гірських порід вітром;

Б) перенесення гірських порід вітром;

В) руйнування гірських порід під дією зміни температур, живих організмів, хімічних реакцій

3. Низовина – це форма поверхні Землі, висота, яких не перевищує

А) до 200м;        Б) 200-500м; В) 300м

4. Прибережну частину морського дна займає:

А) шельф;

Б) материковий схил;

В) ложе океану

5. Закінчити речення:

Найпоширенішими формами рельєфу в  пустелі є …


Теги: Петровська О.М., Літосфера
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 922/181


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar