Головна » Географія |
Мета: вивчити види зовнішніх процесів Землі, з’ясувати їх роль у формуванні поверхні планети; розвивати критичність думки, логічне мислення, уміння працювати в групах, парах, здатність до самооцінки, спостережливість, заохочувати до активної розумової діяльності, самостійності, творчості, формувати науковий світогляд; виховувати культуру розумової праці, увагу, самостійність, пізнавальну активність, дбайливе, раціональне ставлення до природи, формувати пізнавальний інтерес до предмету Обладнання: Загальна географія: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О.Я.Скуратович, Р.Р.Коваленко, Л.І.Круглик. – К.: Пед. преса, 2006. – 256 с.: іл.; атлас «Загальна географія 6 клас»; мультимедійна презентація; картки для гри «Що зайве» Методи навчання: За рівнем активності учнів: «активні» (робота з підручником); За джерелом отримання знань: словесні методи (бесіда); За дидактичною метою: методи формування умінь і навичок; За характером пізнавальної діяльності: пояснювально-ілюстративні; Форми навчання: групова; Технології навчання: інтерактивні («мозковий штурм», «Акваріум»); Тип уроку: комбінований Хід уроку: І Перевірка домашнього завдання (Гра « Що зайве?») Учні об’єднуються у групи. Кожній групі дається картка з вказаними подіями. Треба визначити, що об’єднує ці події і яка подія зайва. Картка для групи № 1 [Слайд 1] o з’являються листопадні ліси; o байкальський період горотворення; o формуються давні платформи; o поширені примітивні морські тварини; o було 1 млрд. років тому. (Зайве: «з’являються листопадні ліси», бо це подія мезозойської ери, а решта подій відбувалися у протерозойську еру.) Картка для групи № 2 [Слайд 2] o було 180 млн. років тому; o з’явились бактерії; o Пангея розкололась на кілька окремих материків; o утворились гори Північно-Східного Сибіру; o панували динозаври. (Зайве: «з’явились бактерії», бо ця подія відбулася у архейську еру, а решта подій відбувалися у мезозойську еру.) Картка для групи № 3 [Слайд 3] o посилення відмінностей у кліматі між екватором і полюсами; o поява людини; o герцинський період горотворення; o з’являються перші наземні рослини; o було 0,5 млрд. років тому. (Зайве: «поява людини», бо ця подія відбулася у кайнозойську еру, а решта подій відбувалися у палеозойську еру.) Картка для групи № 4 [Слайд 4] o панування ссавців; o альпійський період горотворення; o формування материкової земної кори; o триває зараз; o потужне материкове зледеніння. (Зайве: «формування материкової земної кори», бо ця подія відбулася у протерозойську еру, а решта подій відбувалися у кайнозойську еру.) ІІ Повідомлення теми уроку та його мети (Вправа на розвиток логічного мислення) На дошці як епіграф записане прислів’я: «Вода камінь точить» у нестандартному вигляді: «ВО-ЧИТЬ-МІНЬ-ДА-ТО-КА». [Слайд 5] Учням треба прочитати прислів’я і визначити тему уроку. Учні з допомогою вчителя з’ясовують мету уроку ІІІ Мотивація навчальної діяльності (Вирішення проблемного питання) Результатом тривалого періоду горотворень стало формування нерівностей поверхні Землі. Учням пропонується проблемне питання: «Чому зараз поверхня в багатьох місцях вирівняна та ще й далеко не кам’яна?» (Вправа «Мозковий штурм») [Слайд 6] ІV Сприйняття та засвоєння нового матеріалу Хто вирівнює поверхню Землі? (Складання з використанням коментованого читання підручника, пропонованих фотографій зі слайдів презентації, [слайд 7 – 31] пояснення опорної схеми «Зовнішні процеси Землі») [Слайд 32] Зовнішні процеси Землі Робота Сонця Робота води Робота вітру Робота живих Діяльність (фізичне (хімічне видування організмів людини вивітрювання) вивітрювання) дрібних (органічне руйнування руйнування часточок вивітрювання) мінералів і розчинення і гірських перетворення гірських перетворення порід мінеральних порід мінералів речовин на внаслідок гірських органічні коливань порід температури впродовж доби Схема. Зовнішні процеси Землі Отже, зовнішні сили (екзогенні) впливають на зміну рельєфу Землі. V Закріплення Учні в парах заповнюють колонки таблиці «Наслідки роботи зовнішніх процесів» Табл. Наслідки роботи зовнішніх процесів VІ Застосування знань і вмінь Учні об’єднуються в групи і в технології «Акваріум» обговорюють питання: І група Чи є негативні наслідки роботи Сонця (фізичного вивітрювання)? Як їм запобігти? ІІ група Чи є негативні наслідки роботи води? Як їм запобігти? ІІІ група Чи є негативні наслідки роботи вітру? Як їм запобігти? ІV група Чи є негативні наслідки роботи живих організмів? Як їм запобігти? V група Чи є негативні наслідки діяльності людини? Як їм запобігти? [Слайд 33] VІІ Підсумки уроку Учні роблять висновки про роль зовнішніх процесів у формуванні поверхні Землі. «Я вважаю, що... (зовнішні сили вирівнюють поверхню Землі).» «Тому, що...» «Наприклад:..» «Отже,..» « Я вважаю, що... (зовнішні сили створюють нерівності поверхні Землі).» «Тому, що...» «Наприклад:..» «Отже,..» Отже, чи можна вжити прислів’я, яке ми згадували на початку нашого уроку для характеристики тих процесів, які ми розглядали? У якому значенні можна вживати це прислів’я? VІІІ Домашнє завдання Опрацювати §14, скласти таблицю «Екзогенні форми рельєфу». *Підготувати художні описи рівнин (фотографії, малюнки, уривки літературних творів). [Слайд 34]
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |