Головна » Географія

Урок. Рельєф України

Мета:  Поглибити та систематизувати одержанні знання з попередніх курсів знання учнів про рельєф та сили, що беруть участь у його формуванні; Сформувати в учнів образ рельєфу території України, особливості розташування форм рельєфу; Удосконалювати практичні навички роботи з фізичною картою України, вміння характеризувати певні форми рельєфу; Сприяти розвитку вміння зіставляти, аналізувати, описувати  рельєф України; Розвивати пам ять, мислення, уяву; Виховувати інтерес, дбайливе ставлення до природи, почуття патріотизму.

Тип  уроку:  Урок формування нових знань, умінь, навичок 

Обладнання:   Фізична карта України, атласи, підручники, схеми, малюнки та фотографії з краєвидами України.

Хід уроку

І                 Організація уроку:

Ось і дзвоник продзвенів,

на урок всіх запросив.

Працюйте швидко і старанно,

щоб жодна хвилина не втратилась марно.

Тож бажаю діти вам, здолати перешкоди,

і щоб сьогоднішні знання вам стали у пригоді!

Вчитель:   Адже знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до нього!

(вислів на дошці, і я звертаю увагу учнів на нього)

А головним скарбом будуть ваші знання, які повинні наповнити

ось цей глечик. А яким скарбом буде для вас географія України?

Адже ви тільки но почали вивчати цей предмет.

Прийом мікрофон:

Учні:

- бути українцем - означає пишатися своєю  Вітчизною

- давніми традиціями

- найбагатішою культурною спадщиною

- сторінками історії

- красою української природи

Вчитель:   А що ви розумієте під назвою природа української землі?

Пропоную діти вам підібрати ключі до цього замка знань щоб

розкрити головні компоненти, які вплинули на велич природи.

Учні:                  беруть ключі і чіпляють на замок промовляючи слова:

- сприятливим кліматом

- багатими покладами корисних копалин

- повноводними ріками

- лісами з цінними породами дерев

- зручним ландшафтом

- ласкавими морями

- невисокими горами

- багатим рослинним і тваринним світом

Вчитель:   Уважно подивіться і скажіть чи всі ключі підходять до замка, де

той найголовніший, який поклав основу розвитку природи

України. (рельєф)

ІІ                Актуалізація опорних знань

Вчитель:   Отже перший скарб знайшли, а наступним є рельєф.

Давайте з вами згадаємо знання про рельєф які ви вивчали з

попередніх курсів географії. Тому пропоную вам написати в зошиті  про попередні знання, про рельєф, а в кінці уроку

про знання які стали для вас новими

Бесіда:       Що таке рельєф?

Які сили впливають на формування рельєфу?

Які форми рельєфу ви знаєте?

Як позначаються вони на карті?

Схема:                                  Рельєф

Внутрішні                     Зовнішні

сили Землі                     сили Землі

форми рельєфу

великі                                      дрібні

( гори, рівнини)            ( яри, балки)

Робота в парах: Описати пятьма реченнями про рельєф.

ІІІ              Мотивація навчальної діяльності

Вчитель:   А третій скарб - це інтерес. Україна славиться безкрайніми

степами, густими лісами, величними горами, повноводними

ріками, неозорими полями.

Україно - рідний край,

гори, ріки, зелен гай,

любо стежкою іти,

де живемо я і ти.

Любов до Батьківщини завжди починається  з живого почуття до

рідної природи. Україна дивних краєвидів, де м яко сполучаються невисокі гори з широкими, родючими рівнинами. Низовини чергуються з височинами.

(Вірш)

Вчитель:   Ви напевно вже зрозуміли, що мова на сьогоднішньому уроці

піде про рельєф України.

(звертаю увагу на дошку, учні записують в зошит та на

правильність запису( ь,є )

Вчитель:   Діти! скажіть будь ласка, що ви чекаєте від сьогоднішнього

уроку, який скарб знань ви понесете в життя.

Учні:         відповідають

Вчитель:   Отже метою нашого уроку буде:

- поглиблення знань про рельєф України

- визначення основних форм рельєфу на карті

- вміння їх характеризувати

ІV              Вивчення нового матеріалу

Робота з картою

Вчитель:   Зверніть увагу на фізичну карту України. Як бачите рельєф

різноманітний, є низовини,височини, гори. Кожна форма має свою особливість, тому знання про рельєф необхідні для

розміщення с\г угідь, прокладання шляхів розташування міст

тощо. Так які скульптори ліпили рельєф України.

Учні:                  Ці скульптори називаються зовнішніми і внутрішніми силами

Землі. (неотектонічні рухи, зледеніння, ерозійна робота вітру, води та діяльність людини)

Вчитель:   Давайте разом з вами здіснемо подорож картою України.

Робота в парах:

Учні відшукують форми рельєфу.

Вчитель:   Пропоную вам закінчити речення:

1. Я знаходжуся в Північно-західній частині і називають мене

Поліською низовиною.

2. А я розташована на Півдні мої береги омиває Чорне море і

називають мене Причорноморською низовиною

3. А я простягаюся ні лівобережжі посередній і нижній течії

Дніпра - Придніпровська низовина

4. Відшукайте мене на Півночі України з найвищою точкою

Мізоцький кряж Волинська височина

5. А ми розташовані між Дніпром і Дністром Подільська і

Придніпровська височини.

6. А я знаходжусь за горами Карпатами Закарпатська низовина.

7. Тільки могили є на моїй території Приазовська та Донецька

височини.

8. Їх на Україні дві одна на Заході, друга на Півдні. Карпати і

Кримські гори.

Вчитель:   Про що свідчить карта України. Більша частина поверхні України являє собою хвилясту рівнину, що складається з височин та

низовин. Ця рівнина нагадує ніби накритий стіл кришка якого

злегка нахилена з півночі на південь до долини Дніпра.

Тому пропоную вам за допомогою підручника розкодувати ці

цифри:  95 70 25 175 10-15 515 1500-2000

Схема:                                   Рельєф України

рівнини                                             гори

95%                                           5%

низовини   височини                      Кримські   Карпати

70%                     25%                   1%              4%

Вчитель:   Минуле домашнє завдання було випереджальним ви об єдналися

в групи, щоб скласти характеристики форм рельєфу.

Подивіться на картини,

гори тут, а є й рівнини,

і які це супер-сили

їх до руху привели.

V                Закріплення вивченого матеріалу

Вчитель:   У вас на столах лежать карто-схеми. Знайдіть помилки і дайте

правильну відповідь.

( робота в парах)

Робота в квартеті                 Завдання:

- Опишіть в 5 реченнях рельєф України. Кожний учень записує

другу колонку про рельєф.

VІ              Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал.

2. На контурну карту нанести форми рельєфу України

3. Скласти вірші, загадки. кросворди, ребуси, шаради.

VІІ             Підсумок уроку

Вчитель:   Ну що скарби знань зібрали; чи наповнився наш глечик

знаннями, вашими очікуваними результатами, а я в свою чергу

відзначу учнів за старанність, винахідливість, активність на

уроці.

Вчитель:   Ніжна та лірична, неначе пісня природа нашої країни приваблює

своєю красою. У кожному її куточку прихована неповторна

краса.На цій ліричній ноті я закінчую урок. Бажаю вам, щоб ви

пишалися та вірили в свою країну, адже головний скарб є знання,

тож пронесіть їх протягом всього життя навчаючи

своїх дітей, внуків та правнуків.


Теги: Стецун Л.П., Рельєф
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 738/194


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar