Головна » Географія

Розробка уроку «Африка» з географії

Мета уроку: закріпити і систематизувати знання, отримані під час вивчення  теми»Африка»; розвивати логічне мислення учнів, виявляючи  причинно – наслідкові зв'язки між ФГП, рельєфом, кліматом,  внутрішніми водами, ґрунтами, природними зонами та господарською діяльністю людини, використовуючи ігрові  методи, формувати інтерес до географії материків і океанів.

 Обладнання: фізична карта Африки, атласи.

Тип уроку: повторювально - узагальнюючий.

Методи: групові, ігрові.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання, перевірка присутніх і готовності учнів до уроку.

 Поділ учнів на два загони.

Вступне слово вчителя. Сьогодні ми вирушаємо в експедицію до Африки. Добираючись до місця проведення нашої мандрівки, ми проїдемо декілька станцій: "Ерудити", "Картографічна", "Природні зони", "Словникова".

До складу кожного загону входять картографи, геологи, кліматологи, зоологи, ботаніки, ґрунтознавці. На чолі загону стоїть командир

Завдання 1. Кожен командир повинен представити свій загін,вибрати його назву, пов'язану з Африкою, обґрунтувати її.

Учитель. А тепер вирушаємо у мандрівку. Ось і перша станція.

Станція "Ерудити"

Один загін дає відповідь письмово, лише потім відповідає усно другий загін.

Мандруючи пісками Калахарі

Відкрив в ній озеро він Нґамі,

Що схоже так було на сон.

  Цей мандрівник був (Лівінґстон). (1 бал)

2.  Чи може на екваторі лежати сніг, якщо може,  то де і чому? (3 бали)

3.  Чому на південно - західному узбережжі Африки утворилася пустеля Наміб?(3бали)
( Під час відповіді другого загону перевіряють ся відповіді першого загону. Записують набрану кількість балів)

По одному представнику з кожного загону виконують завдання.

Охарактеризуйте фізико - географічне положення материка Африка.

      (5 балів)

Дайте характеристику фізико - географічного положення о. Мадагаскар.

     (5 балів)

Назвіть особливості рельєфу Африки. (5 балів)
Назвіть особливості клімату Африки. (5 балів)

Станція "Картографічна"

Представник загону - картограф - отримує картку з назвами географічних об'єктів, які він має показати на карті.

Гори - Атлаські, Драконові, Капські, Рувензорі, нагір'я Ахаґґар. (2 бали)
Річки - Ніґер, Ніл, Оранжева, Замбезі, Лімпопо. (2 бали)
Озера - Чад, Вікторія, Танґаньїка, Ньяса. (2 бали)
Водоспади - Вікторія, Лівінґстона, Стенлі. (2 бали)

Станція "Природні зони"

На цій станції учні називають назви природних зон.

Постійно висока температура. Сильні зливи протягом усього року. Вічнозелені вологі ліси з винятковою різноманітністю рослин та тварин. (Екваторіальні ліси.  1 бал.)                 
  Дуже жарка погода. Найменша річна кількість опадів. Рідко зустрічаються рослини. Тварини ведуть нічний спосіб життя. Скрізь піски, бархани. (Пустелі. 1 бал)
Чітко вирізняються два сезони року. Клімат субекваторіальний, високі трави чергуються з поодинокими деревами та чагарниками.

 (Савани і рідколісся. 1 бал )

Станція "Словникова" Пояснити такі терміни:

Материк, пустеля, рельєф, ваді. (1 бал).
Платформа, висотна поясність, клімат, оазис. (1 бал)
Пасати, ізотерми, природні зони, савани. (1 бал)
Ґілеї, річка, озеро, водоспад. (1 бал)

Підсумки.  Підрахувати, яку кількість балів набрав кожен загін. Далі кожен загін отримує маршрутний лист експедиції із завданням. Через 3 хвилини представники загонів відповідають на поставлені запитання, позначають на карті маршрут.

Маршрутний лист експедиції (І загін)

1. Дайте фізико - географічну характеристику Ефіопського нагір'я за планом:

а) географічне положення;

б) рельєф, висота;

в) клімат (середня температура січня, середня температура липня, річна кількість опадів);

г) Ґрунти;

ґ) господарська діяльність людини.

Маршрутний лист експедиції (II загін)

1. Дати фізико - географічну характеристику пустелі Наміб за планом:

а) географічне положення;

б) рельєф, висоти;

в) клімат ( середня температура січня, середня температура липня, річна кількість опадів)

г) ґрунти;

ґ) господарська діяльність людини.

Підсумок уроку.

Після перевірки маршрутних листів підбиваю підсумки уроку, виставляю оцінки, визначаю кращий загін і кращих учнів, роблю зауваження.


Теги: Кононенко І.О., Африка
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 569/173


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar