Головна » Географія

Океан і людина

Мета: дати уявлення про основні проблеми Світового океану; розвивати вміння працювати з картами океанів та морів; виховувати у учнів бережливе ставлення до природи, зокрема до водних об’єктів; розвивати в учнів почуття прекрасного.

Тип уроку:  урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: фізична карта материків та океанів; атлас для 6 класу; телевізор; підручник; фотографії.

План уроку:

1. Забруднення вод Світового океану.

2. Вимирання певних видів тварин.

3. Захист Світового океану.

ХІД УРОКУ:

Організаційний момент

Доброго дня, діти! Давайте відмітимо, хто сьогодні відсутній? Ви всі готові до початку уроку? Гаразд, тоді розпочнемо!

Актуалізація опорних знань

1. Що таке океан?

2. Що таке море? Затоки? Протоки?

3. Розкажіть про ділянки суходолу в Океані.

Мотивація. Про роль існування Світового океану та його вплив на кліматичні умови на нашої планети,  можна знайти дуже багато інформації у літературі, не тільки науковій, а й художній. Здавна живописні берега Океану, морів та інших водних об’єктів були джерелом натхнення для художників, музиканті, письменників та ін.. Саме завдяки цьому були створені: така відома картина К.Коровіна «Льодовитий океан», вірші відомих письменників М.Лермонтова «Волны и люди», И.Бунін «Океан под ясной луной…».

Вивчення нового матеріалу.

За останній час стан води в Світовому океані набагато став гіршим.  Поверхня водної оболонки покрита пластиковими упаковками, нафтовими плямами, пляшками та іншим сміттям, яке не розкладається у воді. Кількість твердих відходів накопичилась вже понад 20 млн. тон.

Перегляд уривку з кінофільму «Океани» 1:22:40 – 1:24:40 [6].

Тільки за період з 1967 по 1983 р. сталося 7 аварій, які призвели до катастрофічного забруднення морської поверхні й узбережжя. Унаслідок кожної з них в океан було викинуто від 100 до 237 тис. тон нафти. Взагалі, з понад 1 млрд. т нафтопродуктів, які щороку перевозять морським шляхом, не менше 0,1%, тобто 1 млн. т, потрапляють у Світовий океан. 

Однією з масштабніших катастроф останнього часу є аварія у Мексиканській затоці (давайте знайдемо це місце у наших атласах на карті материків та океанів), яка відбулась на нафтовій платформі  Deepwater Horizon 20 квітня 2010 (рис. 1).

Рис. 1. Аварія на нафтовій платформі Deepwater Horizon [3]

Під час цієї масштабної катастрофи в океан вилилось  5 млн. барелів нафти, а нафтова пляма досягла площі 75 тис. квадратних кілометрів [3].

Щороку в Світовий океан з різних джерел потрапляє понад 4 млн. т летких органічних сполук (дихлоретан, фреони та ін.), коло 120 тис. т хлорвуглеводнів (ДДТ, альдрин, бензилтексахлорид, полі-хлоровані дифеніли та ін.), понад 300 тис. т свинцю, 10 тис. т кадмію.

За глобальними оцінками, внаслідок забруднення за останні 30-40 років продукція морів і океанів знизилася на 30%, в тому числі щорічна продукція промислових риб - не менше, як на 20 млн. тон [2].

У своїх підручниках на сторінці 225 ми можемо знайти цікавий факт про зниклих тварин. Давайте з вами прочитаємо: деякі тварини, що ще недавно жили в Океані, вже зникли назавжди. Наприклад, повністю була винищена схожа на тюленя морська корова. У ХХ ст. різко зменшилася кількість синіх китів: з 150 000 особин залишилося менше 2 000. Нині ці тварини охороняються [1].

Перегляд уривку з кінофільму «Океани» 1:10:08 – 1:18:20 [6].

Усіма питаннями, пов'язаними з проблемами Світового океану, займається Міжнародна морська організація (ІМО - International Maritime Organization). Це міжнародна міжурядова організація, що має статус спеціалізованої агенції ООН. Заснована у 1958 р. з метою сприяння міжнародному співробітництву у сфері морських перевезень і морської торгівлі (рис. 2).  

Рис. 2. Штаб-квартира ІМО в Лондоні [5]

Також ІМО має свій прапор (рис. 3).

Діяльність організації ІМО. Сприяла прийняттю біля 50 конвенцій і протоколів і прийняла більше 1000 кодексів і рекомендацій, які відносяться до безпеки і охорони на морі, запобіганню забруднень і пов’язаним з цим питанням [7].

Членами ІМО є більше ніж 190 держав, у тому числі й Україна. ІМО вирішує питання, пов'язані із забезпеченням співробітництва у судноплавстві й мореплаванні, розробкою рекомендацій і проектів конвенцій з морського права. Вищим органом ІМО є асамблея, що складається з усіх її членів і скликається раз на два роки. Секретаріат ІМО очолює генеральний секретар. Штаб-квартира організації розташована в Лондоні [4].

Закріплення нового матеріалу:

1. Розкажіть про джерела забруднення в Океані.

2. Яка організація займається проблемами Світового океану?

Підсумок уроку: Отже сьогодні , ми з вами, діти, ознайомилися зі станом вод Світового Океану, розглянули види забруднення водного середовища. Можемо дійти висновку, що Світовий Океан – це особлива оболонка, яку необхідно оберігати та всіляко захищати, від негативних впливів, потрапляння у воду нафтових забруднень і т.д. Захищати тваринний світ від браконьєрів, від негативних впливів і т.д.

Домашнє завдання: опрацювати параграф підручника; зробити коротке повідомлення про вимираючий вид тварин Океану.

Список використаних джерел:

Бойко В.М., Міхелі С.В. Підручник Загальна географія 6 клас/ Бойко В.М., Міхелі С.В.-К. Педгогічна преса, 2006.- 272с.
Грицик В. Екологія довкілля. Охорона природи / Грицик В., Канарський Ю., Бедрій Я. - К.: Кондор, 2009. - 290с.


Теги: світовий океан, Смаглюк А.Ю.
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 809/139


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar