Головна » Географія

Географічне пізнання Землі

Мета: Формування  знань  учнів  про  відкриття материків, розкриття  особливостей сучасних  географічних  досліджень Д.Кука, І. Крузенштерна, Ю. Лисянського, та  їх  географічне значення, та основні   напрямки подорожей; розвивати  навички  роботи  з  географічною  картою, підручником, удосконалити  розвиток  вмінь та навичок учнів у  роботі з тестовими завданнями. Розвивати пам'ять та увагу.

 Виховувати у дітей інтерес до географічної науки, та історичних досліджень.

А Ваше завдання – назбирати якомога найбільше емблем, які прикрасять картину на прикінці уроку.

3.1.   Вивчення   нового  матеріалу.

Відкриття   Нової  доби

У Новий час (відсередини ХVІІІ до початку ХХ ст.) в дослідженні водних просторів першими стали англійські й російські мореплавці. Вони переймалися легендою, що дійшла ще з античних часів, про існування далеко на півдні в Південній півкулі невідомої землі. Багато мандрівників мріяли її відкрити.

Мал. Старовина географічна карта, де замість Антарктиди і Австралії зображено фантастичний Південний материк. Карта Меркатора

Експедиції ДжеймсаКука.У ХVІІІ ст. невідомий материк Південної півкулі шукав й англієць ДжеймсКук. Він здійснив три навколосвітні плавання.

Під час першого (1768–1771 рр.) його експедиція в 1770 р. дісталася Австралії. Дж. Кук по суті вдруге її відкрив після голландців, які приховували відомості про цей материк. Він ретельно позначив на карті десятки відкритих островів, заток і мисів. Проте результати своєї експедиції оцінив скромно: “Відкриття, зроблені під час цього плавання, не можна назвати великими”. Так астриманість пояснювалася тим, що він не знайшов невідомого материка на півдні.

Під час другого плавання (1772–1775 рр.) у Південній півкулі вітрильники Дж. Кука зайшли дуже далеко на південь. Та подальший шлях їм заступила суцільна крига. Кораблі повернули назад. Через кілька місяців було ще дві спроби пробитися далі на південь. Проте навіть “сталевий капітан” змушений був знову повернути. Затято шукаючи легендарну Південну Землю, Кук вирішив, що відкрити її неможливо.

Метою третьої подорожі (1776-1779 рр.) став пошук шляху в обхід Північної Америки морем з півночі. Проте крайняя Північ, як і Південь на протилежному боці планети, зустріла мореплавців крижаним холодом і штормами. Боячись потрапити в льодову пастку, Кук відступив. Під час зимівлі на Гавайських островах він загинув у сутичці з тубільцями.

Внесок Джеймса Кука в дослідження планети великий. Він наніс на карту обриси Тихого океану й численні острови. Його кораблі наблизилися майже впритул до невідомого материка на півдні. Відкрити Антарктиду йому завадила лише крига. Через 40 років цезроблять інші відважні мореплавці.

Мал. Маршрути плавань Джеймса Кука (1728–1779 рр.)

       Заповненнятаблиці «Внесок Д. Кука у географічну науку»

Експедиція І. Крузенштерна і Ю. Лисянського. Першими з громадян Росії, хто здійснив подорож навколо світу, були Іван Крузенштерн і Юрій Лисянський. У 1803 р. вони вирушили з Балтійського моря на шлюпах “Надія” і “Нева”. Пройшли Північне море, вийшли в Атлантичний океан і взяли курс на південь довкола Африки. Далі маршрут проліг

Уздовж берегів Азії через Тихий океан до Південної Америки. Обігнувши її з півдня, Атлантичним океаном І. Крузенштерн і Ю. Лисянський в 1806 р. благополучно повернулися додому

І. Крузенштерн і Ю. Лисянський відкрили й описали невідомі острови. Вони склали докладні карти північної частини Тихого океану та прилеглих узбереж Азії і Північної Америки. Після завершення експедиції мореплавці блискуче описали свої плавання.

Мал. Маршрут плавання І. Крузенштерна і Ю. Лисянського

Молодці! Ви впорались з другим завданням (вивішую другу частину корабля)

Відкриваємо   зошити  і пишимо:

Практична  робота 2. Складання таблиці етапи  пізнання  Землі.

Молодці! Ви впорались з третім завданням (вивішую третю частину корабля)

Давайте закріпимо вивчене на уроці і виконаємо тестові завдання.

Тестові   завдання:

1.  Хто з мореплавців здійснив  три  навколосвітні  подорожі?

а) ФернанМагелан;

б) Джеймс Кук;

в) Отто Шміт.

2. Хто  відкрив   найбільшу  в  світі  коралову  споруду - Великий  Барєрний  риф?

 а) Михайло  Лазарев;

б) Марко Поло;

 в) Джеймс Кук;

3. Відкриття   Америки:

 а) Васкада  Гама,

б) Христофор Колумб;

в) АбелТасман.

4. Хто  здійснив першу в історії Російської  імперії навколосвітню  подорож:

а) Іван Крузенштерн та  Юрій Лисянський;

б) ФернанМагелан;

в)Ератосфен.

5. В якому  році  була  відкрита  Америка  європейцями.

а) 1521р.;

б) 1497р.;

в) 1492р.

Взаємоперевірка:   Відповідь: 1б, 2в, 3б, 4а, 5в.

Молодці! Ви впорались з останнім завданням (вивішую останню частину корабля )

ІV. Підсумок  уроку.

  Подивіться, наш корабель готовий до цікавих подорожей. А скільки  корабликів  зібрали  ваші команди, підрахуйте?

Домашнє  завдання п.  5, написати  реферат  про Дж. Кука,  І.Крузенштерна  і Ю. Лисянського.

 Як Ваш настрій?

До різних ви  наук охочі

Нехай  ведуть вас  до  вершин.

Та за роботу  по  заслузі

Я щиро дякую  вам друзі.


Теги: географічні відкриття, Чудна В.М.
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 635/171


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar