Головна » Біологія

Загальна характеристика класу Птахи

 

Мета уроку:
 Освітня: Почати формувати знання учнів про птахів; ознайомити із особливостями будови та процесів життєдіяльності цих тварин; розкрити пристосування до польоту у системах органів,  звернути увагу учнів на особливості будови різних видів пір'я.
 Розвиваюча: Розвивати уміння порівнювати біологічні особливості птахів із тваринами, що вже вивчили; уміння спостерігати, логічно мислити та бути уважними.
 Виховна: Виховувати бережливе ставлення до птахів, що мешкають поруч із людиною та птахів у дикій природі, а також сприяти екологічному та природоохоронному вихованню.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

 Місце уроку в навчальній темі. Вступний (перший у темі).

 Форми і методи роботи: розповідь, бесіда, самостійна робота учнів з підручником, виконання лабораторної роботи, складання таблиці, складання схем, психологічне розвантаження.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Тип Хордові. Клас Плазуни», набір пір’я, книги про птахів, спів птахів.

Основні поняття та терміни: кіль, контурні пера, рульові пера, борідки, стержень, опахало, цівка, куприкова залоза, орнітологія, орнітолог.

Епіграф  уроку. У природі немає нічого зайвого ( М. Монтень).

                                                  Хід уроку
І.  Організаційний момент

1.    Привітання
2.    Позитивна установка на навчальну діяльність

Інтерактивна вправа «Прогноз».

Уявити, що доброго і поганого може статися в нашому житті, якщо не буде засвоєна навчальна інформація теми.
ІІ.   Актуалізація опорних знань учнів

    Запитання до учнів: 
— Над якою темою ми працювали на минулому уроці? Який клас тварин вивчали? (клас Плазунів)
 

Постановка проблемних питань.
1.    Які ряди належать до класу Плазуни?
2.    Як відбувається розмноження у Плазунів?
3.    Чи схожі птахи до плазунів?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети уроку

Відгадайте загадку: «Із землі і дитина підніме, а через огорожу й силач не перекине»? (Перо).

Перо є однією з рис притаманних птахам, завдяки якій їх іще називають пернатими.
    Ви кожен день зустрічаєте птахів. А чи задумувались ви над тим, чому вони мають змогу літати? Де взялись ці тварини на землі, і чому поширені по всій планеті? На ці та інші запитання ми дамо відповіді вивчаючи тему.

ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу

(Розповідь з елементами бесіди)

Птахи- це теплокровні яйцекладні наземні хребетні з передніми кінцівками, перетвореними на крила, тіло яких вкрито пір’ям.

Поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. Харчуються в основному тваринними організмами( від дрібних безхребетних до ссавців), але є й рослиноїдні види.     Клас Птахи об'єднує ≈ 8500 видів птахів. За допомогою передніх кінцівок-крил вони літають, а їхні задні кінцівки допомагають їм переміщуватись по землі, воді, гілках дерев. Дихають вони за допомогою легень. Розмножуються ці тварини відкладаючи яйця. У них добре розвинені органи чуттів – зір та слух.

Основні прогресивні ознаки класу Птахи

Значний розвиток центральної нервової системи порівняно з плазунами. Високорозвинена здатність до терморегуляції, що зумовила відносно сталу температуру тіла. Добре розвинена здатність до пересування  в повітрі ( у більшості представників).                                                                           
Виражена турбота про потомство( висиджування яєць і вигодовування пташенят).

Особливості зовнішньої будови птахів (Розповідь з елетентами бесіди)
Форма тіла й розміри
Тіло птахів має двобічну симетрію. Є дві пари кінцівок, перша з яких видозмінюється в крила. Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки і хвіст. Чітко виражена шия, що має високу рухливість.

Покриви тіла

Шкіра вкрита пір’ям. Пір’я розташоване на певних ділянках(птеридіях). Є ділянки, вільні від пір’я(аптерії), є куприкова залоза.

Типи пер: (Складання схеми. Типи пір’я.)

контурні пера;
пухові пера;
пух;
ниткоподібні пера;
щетинки.

Будова пера. Самостійна робота з підручником

Як літають птахи

Рух крил забезпечується добре розвиненими грудними м’язами. Вони поперемінно піднімають і опускають крило.

Несуча поверхня крил може утворюватися перами, які черепицеподібно перекривають один одного.                               

     Типи польоту птахів: (Повідомлення учнів)

                 - махаючий;

                 - планерувальний;

                 - ширяючий;

                 - зависаючий.                                          

Риси пристосованості до польоту:

- обтічна форма тіла;

- наявність крил;

- наявність пір’яного покриву;

- компактний скелет із порожнинами у кістках;

- наявність кіля;

- відсутність зубів;

- наявність легеневих та повітряних мішків;

- розвинений мозочок, що дозволяє складні характери рухів;

- відсутність сечового міхура;

- вкорочений кишечник;

- відсутність правого яєчника у самок.

V. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Виконання Лабораторної роботи
“Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я”.

    Мета: вивчити зовнішню будову птахів на прикладі голуба.

Обладнання: зошит, дидактичний матеріал, колекція пір'я, опудало птаха.

                                                Хід роботи
1.    Розгляньте опудало птаха. Знайдіть відділи тіла: голову, шию, тулуб, хвіст.
2.    Розгляньте голову. Які органи розміщені на ній? Вказати на їх значення.
3.    Розгляньте тулуб птаха. Які органи розміщені на ньому? Яку роль відіграють ці органи у житті птаха?
4.    Розгляньте кінцівки. Яка їх будова?
5.    Зверніть увагу на неоперену частину ноги – цівку і пальці з кігтями. Чим вони покриті? Згадайте, у яких тварин, вивчених раніше ви зустрічали такий покрив.
6.    Розгляньте пір'я птахів, яке розсташоване на тулубі, голові та хвості.
7.    Розгляньте контурне перо. Замалюйте його в зошит і позначте головні частини.
8.    Знайдіть пухове перо, визначте його схожість з контурним. Схематично зобразіть його і позначте головні частини.
9.    Заповніть таблицю «Зовнішня будова птахів»

10. Замалюйте схему контурного пера і пуху.   

11. Зробіть  висновок про головні риси зовнішньої будови птахів, які пов'язані з пристосуванням до польоту.

Релаксація (Включити спів птахів (3 хв.))

-А зараз діти закрийте очі і уявіть птахів, спів яких, ви зараз будете чути.

VI. Узагальнення та систематизація знань

Завдання для учнів:
 Визначити систематичне положення птахів. (Один з учнів працює біля дошки)

(метод мозкового штурму).
1.    На які відділи поділяється тіло птахів?
2.    Які органи розташовані на голові?
3.    Якими повіками захищене око птахів?
4.    З яких частин складається дзьоб?
5.    Чим вкрите тіло птахів?
6.    Що являють собою пера?
7.    Як можна поділити контурні пера в залежності від фукцій, які вони виконують?

VII. Підведення підсумків уроку

    VІІI. Надання та пояснення домашнього завдання


Теги: птахи, Новицька Т.Д.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1310/288


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar