Головна » Біологія

Загальна характеристика Членистоногих

Тема уроку.

Загальна характеристика Членистоногих

Мета уроку: ознайомити із загальними рисами типу; відмітити ускладнення організації членистоногих порівняно з кільчаками; з’ясувати їхнє походження; розкрити різноманітність членистоногих, їхню роль у природі та житті людини; формувати навички роботи з текстом підручника, вміння виділяти головне, порівнювати, робити висновки; розвивати пізнавальні, пошукові та творчі можливості учнів під час створення проектів, розвивати вміння презентувати власну роботу; формувати основи екологічного мислення

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: мультимедійна дошка, малюнки рака, павука, комахи, таблиця “Тип Кільчасті черви”, роздавальний матеріал

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель

Добрий день усім!

Тим, хто навчає біології.

Тим, хто вчить біологію.

Тим, хто знає і любить біологію.

І тим, хто ще не знає, що він любить біологію.

Щоб урок ми провели цікаво, щоби збагатили­ся ви новими знаннями, опрацьовуючи навчальний матеріал, прошу зібрати всю свою енергію, думки, вміння і навички та бути активними на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель

А щоб досягти успіху, вам треба пошукати в багажі своїх знань визначення термінології, яка необхідна буде при вивченні нової теми. У мене в руках останні листочки, що подарував нам цьогорічний листопад. Знайдіть термін, прикріплений до листочка і дайте його визначення.

Термінологія:

Сегменти ( Сегменти - більш-менш подібні за будовою частини тіла,   розміщені послідовно одна за одною )
Кутикула ( Кутикула - шар щільної речовини, що вкриває поверх­ню тіла і виконує захисну та опорно-рухову функції )
Запліднення ( Запліднення – це злиття чоловічої та жіночої статевих клітин )
Зовнішнє запліднення (Зовнішнє запліднення – це запліднення, при якому статеві клітини зливаються поза органами  статевої системи самки )
Внутрішнє запліднення ( Внутрішнє запліднення – це запліднення, при якому статеві клітини зливаються в статевих органах самки )
Прямий розвиток ( Прямий розвиток –  це розвиток, при якому молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих, але мають менші

     розміри )

Непрямий розвиток ( Непрямий розвиток – це розвиток, при якому спочатку виникає личинка, а вже потім вона перетворюється на особину, схожу до дорослої )
Порожнина тіла ( Порожнина тіла - простір, заповнений рідиною, в якому розташовані внутрішні органи )

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної   діяльності

Учитель

Нам у жит­ті часто хочеться чогось незвичайного та дивного, адже тоді цікаво жити. Але дивне й незвичайне за­вжди поряд з нами — треба лише трішки призупи­нитися, придивитися, і з'явиться маса питань, на які захочеться знайти відповідь. Світ живої при­роди дивний тим, що допитливим і кмітливим він завжди ставить питання. Від того, що ми будемо знати, залежить те, ким ми будемо. І ми зі­бралися сьогодні, щоб поговорити про найчисленніших тварин нашої планети — гарних і не дуже, тих, що лякають і приваблюють, шкідливих, небезпечних, і корисних для люди­ни — про представників типу Чле­нистоногі, а також про необхідність охороняти їх, незважаючи на вели­чезну їх кількість.  

До Членистоногих належать раки, павуки, клі­щі, жуки, метелики, мухи. Що їх, таких різних, об'єднує в один тип?

Від яких тварин вони походять?

ІV. Повідомлення теми, плану і мети уроку

Учитель

Тема нашого уроку “Загальна характеристика членистоногих”

( Демонстрація слайда)

Учні записують в зошит

Працювати будемо за таким планом:

Класифікація типу Членистоногі
Особливості зовнішньої будови. Покриви тіла
Особливості внутрішньої будови
Розмноження  і розвиток членистоногих
Різноманітність членистоногих, їх значення

Учитель

Спробуйте, використову­ючи план  уроку, сформулювати його цілі.

Формулювання мети уроку

Ознайомитись із загальними рисами типу; відмітити ускладнення організації членистоногих порівняно з кільчаками; з’ясувати їхнє походження; розкрити різноманітність членистоногих, їхню роль у природі та житті людини

Вивчати  тип Членистоногі ми будемо у порівнянні з типом тварин, який ви вивчали раніше – типом Кільчасті черви.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Класифікація типу Членистоногі

  [Организационная диаграмма]                       

( Демонстрація слайда)

Учні записують в зошит

2. Особливості зовнішньої будови. Покриви тіла

Учитель

А зараз я  познайомлю вас із зовнішньою будовою та покривами тіла членистоногих. Ви будьте уважні, адже на вас чекає  завдання.

Пояснення вчителя з використанням таблиці та малюнків

Розміри членистоногих колива­ються від часток міліметра (деякі кліщі й комахи) до десятків сантиметрів (великі морські раки - омари, лангусти - та деякі краби, наприклад японський, роз­мах ніг якого може сягати 3 м). Загалом налічують понад 1,5 млн видів членистоногих (в Україні - понад 45 тис). Це одна з найпрогресивніших груп тварин, що й зумо­вило їхнє проживання у всіх середовищах існування.

Членистоногі мають двобічну симетрію тіла. Це тришарові тварини, тобто у процесі їхнього розвитку  закладається три зародкових листки. Подібно до тіла кільчастих червів, тіло чле­нистоногих утворене з окремих, послідовно розташо­ваних сегментів. На відміну від кільчаків, сегменти у членистоногих неоднакові й утворюють відділи тіла: голову, груди і черевце. На голові міститься більшість органів чуттів, ротовий отвір та ротові органи, що його оточують, а всередині - головний мо­зок. На грудному відділі розташовані органи руху, а у черевці розміщена більшість внутрішніх органів. Сегменти тіла можуть сполучатися між собою рухомо (наприклад, на черевці комах) або зростатися (на­приклад, сегменти голови комах або черевця па­вуків). Голова членистоногих може зростатися з груд­ним відділом, утворюючи головогруди (павуки), а у кліщів усі сегменти тіла зростаються між собою.

До кожного сегмента приєднана пара кінцівок, які здебільшого складаються з кількох рухомо з'єднаних між собою ділянок - члеників (звідки й походить наз­ва типу). Кінцівки можуть видозмінюватись залежно від виконуваних функцій. Так, кінцівки голови пере­творюються на органи чуттів (наприклад, вусики) та ротові органи, грудного відділу - на органи руху чи захисту, а кінцівки черевця часто зовсім зникають або видозмінюються (наприклад, павутинні бородавки павуків, яйцеклади самок комах тощо).Кількість ходильних кінцівок – одна із ознак класифікації членистоногих на класи. Так, у більшості раків – 5 пар ходильних ніг, у павуків – 4 пари, у комах – 3 пари.

Тіло членистоногих вкрите твердою кутикулою, що захи­щає його від ушкоджень. Цей покрив, або зовнішній скелет, є продуктом виділення шару епітеліальних клітин, розташованих під ним. Основу кутикули складає особлива органічна речовина - хітин (як ви пам'ятаєте, ця сполука входить до складу клітинних стінок грибів). У великих ракоподібних скелет просочений карбонатом кальцію, що збільшує його міцність. У на­земних членистоногих поверх хітинової оболонки є тоненький шар воскоподібної речовини, який запобігає надмірному випаровуванню води через покриви тіла. Через наявність міцної нерозтяжної кутику­ли ріст членистоногих супроводжується періодичними линяннями.

Кутикула разом із м'язами, що прикріплюються до її внутрішніх виростів, утворює опорно-рухову систему. Скорочення м'язів забезпечують різноманітні рухи членистоногих. Шкірно-мускульного мішка немає, а кількість скелетних м'язів може сягати кількох тисяч. М'язи членистоногих, на відміну від м'язів кільчаків, здатні скорочуватися швидше.

Завдання:

Заповнити першу частину таблиці

“Порівняльна характеристика типів Кільчасті черви та Членистоногі ”   

Час на виконання -2 хв

(Демонстрація слайда)

Ознаки для порівняння

Кільчасті черви

Членистоногі

1.Членистість тіла

Тіло складається з однакових сегментів

Тіло складається з неоднакових сегментів

2.Органи руху

Щетинки, параподії

Членисті кінцівки

3.Покрив тіла

Шкірно-м’язовий мішок, кутикула

Зовнішній скелет, кутикула

Перевірка результатів роботи (1 учень)

3. Особливості внутрішньої будови

Робота з підручником

Завдання:

 Заповнити другу частину таблиці

“Порівняльна характеристика типів Кільчасті черви та Членистоногі ”

Час на виконання - 5 хв

(Демонстрація слайда)

Ознаки для порівняння

Кільчасті черви

Членистоногі

4.Травна система

Рот, глотка, стравохід (воло), шлунок, кишечник, анальний отвір

Рот, оточений ротовими органами, глотка, стравохід (воло), шлунок, середній і задній відділи кишечника, анальний отвір; травні залози: слинні, печінка

5.Органи дихання

Шкіра, зябра

Зябра, легеневі мішки, трахеї

6.Кровоносна система

Замкнена; спинна, черевна та кільцеві судини

Незамкнена; є серце

7.Видільна система

Лійкоподібні трубочки, розташовані попарно в кожному сегменті

Зелені залози, видільні трубочки

8.Нервова система

Надглотковий та підглотковий нервові вузли, черевний нервовий ланцюжок

Головний мозок, черевний нервовий ланцюжок

9.Розмноження та розвиток

Статеве, вегетативне;розвиток прямий або непрямий

Статеве; розвиток прямий або непрямий

Перевірка результатів роботи (2 учні)

4. Розмноження  і розвиток членистоногих

Розповідь вчителя

Членистоногі, зазвичай, роздільностатеві організ­ми, зрідка - гермафродити. Запліднення переважно внутрішнє, інколи - зовнішнє. Розвиток прямий або
непрямий.

Заповнення останнього пункту таблиці

( Демонстрація слайда)

Учитель

На основі отриманих знань, дайте відповідь на запитання:

Які риси ускладнення будови з’явились у членистоногих?
Від яких тварин походять членистоногі?
За якою основною ознакою членистоногих тварин об’єднують в один тип?

5. Різноманітність членистоногих, їх значення

Презентація учнівських проектів( випереджувальне завдання)

( Демонстрація слайда)

Час на презентацію -3 хв.

Ракоподібні

Індивідуальний інформаційний проект з використанням мультимедійної дошки

Учень декламує байку І. Крилова “Лебідь, Щука і Рак”

Павукоподібні

Парний творчий проект

Комахи

Груповий ігровий проект

Сидить Перша муха, на столі — само­вар.

Перша муха. Ох, життя моє, жит­тя... Ніхто мене не любить... Та нехай, не будемо про сумне.

З'являється Друга муха, сідає за стіл

Друга муха. Привіт, подруго! Затри­малась я....

Перша муха. Де ж ти була?

Друга муха. У бібліотечній лабо­раторії.

Перша муха. І що ти там забула?

Друга муха. Що? Що я там дізна­лася! Виявляється, наші лапки мо­жуть визначати хімічний склад їжі. Оце — солодке, а це — гірке.

Перша муха. Це - кисле, а це -  со­лоне.

Друга муха. А ротовий апарат у нас — лижучо-сисного типу.

Перша муха. Ну й слово вигадали.

Друга муха. Таке замудре, що ледь вимовила...А де наші хлопчики?

Перша муха. Так, слід уже розпо­чинати наші збори.

З'являється Комар.

Комар (співає). Ах, эти скромные цветы..

Друга муха. Ми його чекаємо...

Перша муха. А він... (Передраж­нює.) Эти скромные цветы..... Нічого хорошого.

Друга муха. Хіба зрівняється зі зва­лищем: там і запахи, і їжа...

Перша муха. І кров...

Комар. Фі! Кров — то справи самок. А ми — самці — харчуємось виключ­но нектаром. Ротовий апарат у нас сисно-колючого типу.

Друга муха. Досить!

Перша муха. А де цей ледащо — Ґедзь?

З'являється Ґедзь.

Ґедзь. А в чому справи?..

Друга муха. Ну чого ти репетуєш? Покликати тебе вже не можна.

Ґедзь. Можна, тільки дуже обереж­но. Я як прилечу, як вкушу, так і ли­чинку відкладу...

Перша муха. Та ти поет!

Ґедзь. А личиночка моя живе під шкірою та мігрує по всіх органах.

Обидві Мухи. Круто!

Комар. Ми так не можемо!

Перша муха. Ми більше знаємось на перенесенні бактерій з одного міс­ця на інше.        

Друга муха. А можемо і яйця глис­тів перенести.

Ґедзь. Теж непогано!

Перша муха. Ми сьогодні зібрали­ся, щоб вирішити, як ще можна на­шкодити людині.

Комар. Куди я потрапив!..

Ґедзь. Сиди й не сіпайся!

Вбігає  людина  з  аерозольним  балончи­ком  і  «бризкає»  на  комах.  Ті  опускають голови.

Перша  муха (трохи піднімаючи го­лову). Всіх нас переб'ють.

Друга  муха (теж піднімаючи голо­ву). Нас — мільйони!

Усі підводяться

Комар. Так, ми шкодимо людині.

Ґедзь. Але в природі ми — одна з ланок у ланцюзі харчування.

Комар. І тому без причини знищувати нас...

Усі ( разом). Не можна!

Учитель.

     До Червоної книги України занесено таких представників класу Комахи:

(Демонстрація слайдів)

Аполлон
Жук-олень
Сатурнія велика
Бражник мертва голова
Скарабей

Учитель.

Я сподіваюся, ви усі зрозуміли, що, незважаючи на величезну кількість членистоногих, знищувати їх не слід. Адже вони – частина природи, одна із ланок у ланцюгах живлення. Та й для людини вони потрібні: річкові раки, омари, лангусти використовуються в їжу, дафнії та циклопи – як корм для акваріумних рибок, мурахи – санітари лісу, метелик-шовкопряд – виробник натурального шовку, бджола – постачальник цілющого меду. Не забувайте про це.

Учитель оголошує подяку учням, що готували проекти, вручає дипломи

VІ. Закріплення знань

Учитель. Отже, ми розкрили останній пункт плану уроку. А для того, щоб переконатися, що ви не прогаяли час даремно, виконайте таке завдання: запишіть в зошиті шифр правильних відповідей на питання, що ви бачите на слайдах. Час на виконання – 3 хв.

VІІ. Підсумок уроку

(Демонстрація слайда)

Учитель.

Отже, особливості членистоногих, що дали їм можливість досягти різ­номанітності та процвітання, такі:

членисті кінцівки;
хітиновий покрив тіла;
добре розвинені органи чуттів;
численне потомство;
прямий чи непрямий шлях роз­витку;
адаптація до середовища існуван­ня.

Тепер залишилося оцінити вашу роботу на уроці.

Вчитель оцінює роботу учнів

У цьо­му світі все взаємопов'язано: при­рода та суспільство, люди і тварини.

К. Ушинський говорив: «Поведін­ка людини в природі — це дзеркало душі». Тому ми повинні любити й бе­регти природу та все живе у ній.

Я дякую вам за роботу на уроці і бажаю:

Весело у світ дивіться,

Сум від себе проженіть.

Встали рано — усміхніться

Й з радістю весь день живіть!

VІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, вивчити записи в таблиці ( для всіх учнів), виконати завдання на роздавальних картках ( для учнів високого та достатнього рівнів)

Біологічний крос. Закінчити фрази

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТВАРИН ТИПУ ЧЛЕНИСТОНОГІ

Членистоногі — багатоклітинні тварини. Ма­ють _________________________симетрію тіла. У процесі розви­тку закладається ______зародкових лист­ки.   Покрив  тіла        __________________,   виконує  функції _____________________. Тіло сегментоване, поділене на відділи: ____________________________________. Кінцівки мають ___________________ будову. Порожнина тіла ________________________. Травна система почи­нається ________________________________, закінчується _________________________________.

Кровоносна система __________________________ типу. Централь­на нервова система в передньому відділі має вигляд _________________________,  через усе тіло проходить ________________________ нервовий ланцюжок. Ростуть нерівномірно, періо­дично відбувається __________________


Теги: Том’юк Н.І., членистоногі
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 2210/263


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar