Головна » Біологія

Соціальні комахи. Охорона Членистоногих

Тема.  Соціальні комахи. Охорона  Членистоногих.

Мета: сформувати поняття «соціальні комахи», дізнатися про їх спосіб життя, значення; довести необхідність охорони  Членистоногих, поглибити  навички учнів самостійно працювати з підручником; продовжити формувати уміння систематизувати вивчений матеріал, активізувати пізнавальну активність учнів шляхом використання ігрових  моментів; розвивати біологічне мислення,кругозір, уяву; виховувати культуру спілкування, дбайливе ставлення до живої природи.

Обладнання:  ноутбук, підручники, таблиці, картки, колекція комах, презентація

Тип уроку: комбінований

Структура уроку

І.Організаційний момент -2 хв.

ІІ.Перевірка раніше засвоєних знань – 5 хв.

ІІІ.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності, повідомлення теми, завдань уроку – 3 хв.

ІV.Вивчення нового матеріалу – 25 хв.

V.Узагальнення і систематизація набутих умінь та навичок – 5 хв.

VІ. Домашнє завдання – 2 хв.

VІІ.Підсумок уроку – 3 хв

Хід уроку

І.Організаційний момент

Психологічний настрой на урок

Невідомо хто і коли, але одна мудра людина сказала такі слова: (слайд)

 « Намагайтеся  кожного дня для кожної справи знайти якийсь позитивний початок, оскільки від того настрою, з яким ви вступаєте в день, залежать  ваші успіхи»

Діти, я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати від нього задоволення і  добрі результати.

( Вчитель роздає учням картки результативності, пояснює, для чого вони потрібні; нагадує про правило піднятої руки)

ІІ. Перевірка раніше засвоєних знань

На попередніх уроках ви вивчали різних представників класу Комахи. Щоб трішки пригадати, пропоную вам пограти в гру «Гусениця» (слайд).

Вчитель. З вами  побудую гусень,я  її не побоюся, бо несе вона нам звичні терміни біологічні. ( На кубиках прикріплені  біологічні терміни, діти відповідають на запитання, відгадують  їх, будується гусениця)

Питання до гри (слайд)

1.Найчисленіші  істоти на нашій планеті (Комахи)

2.Жук, який є найбільшою комахою на Україні ( Олень)

3.Комаха, яка визначає смак кінчиками лапок( Муха)

4.Великий рідкісний денний метелик ( Аполлон)

5.Всім відомий травневий жук( Хрущ)

6.Тип, до якого відносимо комах ( Членистоногі)         

За кожну правильну відповідь – один  смайлик ( коштує один бал)

ІІІ.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності, повідомлення теми, завдань уроку

Сьогодні ми продовжуємо вивчати комах. В мене є «таємна комаха», вона безпосередньо пов`язана з нашою новою темою. Увага! Відгадайте її.

Підказки: вона живе великою родиною, корисна для людини. Продукує речовину,що має протимікробну дію. Запилює рослини, є домашньою.(Бджола).

Ітак, тема нашого уроку: «Соціальні комахи. Охорона  Членистоногих». (слайд)

Епіграфом  уроку є такі слова: (слайд)« Наші знання сьогодні,це сума того, чого ми навчилися, й того, що ми забули. Учитель – бджілка,  знання учнів – мед». Дозвольте мені сьогодні бути бджілкою і назбирати якомога більше меду у вашому класі.

Завдання уроку (слайд):

Сформувати поняття «соціальні комахи;
Ознайомитися із представниками соціальних комах;
Довести корисність соціальних комах;
Упевнитися в необхідності охорони Членистоногих.

ІV.Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя, записи до зошитів, питання  до учнів.

Комах, що живуть великими родинами,називають соціальними (слайд).

Члени родини соціальних комах: самки, самці, робітники(слайд). Утворюють родини лише представники двох рядів: Перетинчастокрилі і Терміти (слайд)

Розглянемо ряд Перетинчастокрилі. Запишемо  їх основні ознаки (слайд):

-комахи з повним перетворенням (Що це означає?);

-дві пари прозорих крилець, що зрослися;

Самці з`являються на світ лише з незапліднених яєць (Як називають такий спосіб розмноження у комах?).

Наїзники – це Перетинчастокрилі, що не утворюють родин (слайд).Їх личинки – паразити. Перед відкладенням яєць жалом паралізують жертву. Аби відкласти яйця, комаха сідає на свою жертву,наче мініатюрний жокей на коня ( від цього походе назва).

Найрозвиненіші Перетинчастокрилі – жалкі   комахи – оси, бджоли, мурашки. Дбають про потомство.

Оси (слайд)

Годують лічинок тваринною їжею, яку добувають, паралізуючи своїх жертв за допомогою жала. Дорослі оси живляться нектаром рослин. Гнізда будують із напівфабрикату паперу: щелепами відгризають волоконця деревини, зволожують їх слиною і перетирають.

Бджоли (слайд)

Медоносна бджола – одомашнена людиною. Родина бджоли  складається з (слайд) –

-матки (цариці);

-робітників (недорозвинені самки);          

-самців – трутнів.

Родину бджіл називають роєм.

Джмелі – великі бджоли, корисні комахи. Нагадують волохатих, плюшевих ведмедиків (слайд)

Мають кулеподібне гніздо, з кількох комірок. В одній комірці – лічинки,  в іншій – запаси меду. Дуже вразливі комахи. У багатьох країнах Європи за вилов 1 джмеля стягується чималий штраф. В нас 38 видів, 10 потребують охорони.

Мурашки (слайд) – переважно хижаки. Нападають на дрібних тварин. Живуть у мурашниках родинами. Кожна родина походить від однієї цариці. Звичайний вид наших лісів – руда лісова мурашка.  Цікавим у мурашок є «рабовласництво». Це коли один вид учиняє напади на інший, крадуть їх  лялечок, а робітників використовують як рабів.

Терміти (слайд) – подібні до мурашок, їх навіть  називають «білі мурашки». Споруджують  великі  конусоподібні будівлі. Колонія складається з самців, цариці, робітників. Найбільші робітники стають солдатами – охороняють гніздо. В Україні в степовій зоні живуть терміти лише одного виду – світлобоязкий терміт.

 Ми  розглянули представників соціальних комах. Наступна наша задача – переконатися в необхідності охорони Членистоногих.

Давайте згадаємо, які класи відносять до  типу Членистоногі?(Ракоподібні, Павукоподібні. Комахи)

Ракоподібні (слайд): дрібні рачки, креветки,омари,лангусти,краби,річковий рак.

Чи потребують охорони названі тварини? Чому?

Павукоподібні (слайд): павуки(каракурт,тарантул,сріблянка), кліщі (іксодові, коростяний, павутинні)

-Чи мають вони користь для людини? Якщо ні, то для чого потрібні в природі?

Комахи (слайд): таргани, сарана,бабки, цикади, клопи, жуки, метелики, блохи, комарі,мухи, бджоли, оси, мурашки, джмелі.

Хто з них найбільше корисний для людини? Хто потребує охорони?(Махаон, аполлон, жук –олень)Чи можна сказати, якщо не корисна комаха – значить нікому не потрібна?

Ми впевнилися, що більшість Членистоногих …(діти продовжують речення) ( потребують охорони).

Фізкультхвилинка(слайд)

Встаньте,діти,посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво,вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте,два присядьте

І за парти тихо сядьте.

V.Узагальнення і систематизація набутих умінь та навичок

Завдання для самоперевірки (картки). Кожна правильна відповідь – 1 бал. Навпроти кожного твердження  треба  написати – «так» або «ні». Час виконання – 4 хв.

Твердження

1. Комахи, що живуть великими  родинами – соціальні.(так)

2.Родини утворюють представники двох рядів.(так)

3.Ряд Перетинчастокрилі мають неповне перетворення.(ні)

4.До Перетинчастокрилих належать наїзники.(так)

5.Оси будують гнізда із листків рослин.   (ні)                                                               

6.Оси живляться нектаром рослин.(так)

7.Родину бджіл називають роєм.(так)

8.Джмелі –одна із найвразливіших груп комах.(так)

9.У житті  мурашок існує «рабовласництво».(так)

Учні  записують  набрані  бали  у  свої  картки  результативності.

Ще одне завдання для узагальнення матеріалу та  розумового розвитку – складання синкану (японський вірш).

1й ряд – іменник –комахи

2й ряд – два прикметника – корисні, численні

3й ряд- одне дієслово чи опис дії – літають, запилюють

4 й ряд – особистісне ставлення до теми – опанували  всі  середовища

5й ряд – синонім до іменника в першому ряду – Членистоногі тварини

Діти  складають  власні  вірші  на  оцінку.                                                                                    

VІ. Домашнє завдання(слайд)

Листоноша (один із учнів) роздає дітям завдання на картках.

Вчитель: вас вітає листоноша і тихесенько розносить вам завдання незвичні, може дещо й романтичні. В них цікаві запитання, для душі  і для навчання, хто їх вірно розгадає,той   наступного  уроку   гарну  оцінку  має.

Діти, ви отримали розумові завдання в парах. Крім цього,вам необхідно опрацювати параграф 26. Повторити все про тип Членистоногі, за бажанням скласти кросворд « Комахи».

VІІ.Підсумок уроку

«Мікрофон»

Що ми вивчали сьогодні?

Про що цікаве дізналися?

Про що корисне дізналися?

Чи знадобляться отримані  знання в житті? Яким чином?

Чи виконали ми сьогодні завдання уроку?

Мотивація оцінок

Учні  записують  набрані  бали  у  свої  картки  результативності.

Ще одне завдання для узагальнення матеріалу та  розумового розвитку – складання синкану (японський вірш).

1й ряд – іменник –комахи

2й ряд – два прикметника – корисні, численні

3й ряд- одне дієслово чи опис дії – літають, запилюють

4 й ряд – особистісне ставлення до теми – опанували  всі  середовища

5й ряд – синонім до іменника в першому ряду – Членистоногі тварини

Діти  складають  власні  вірші  на  оцінку.                                                         

VІ. Домашнє завдання(слайд)

Листоноша (один із учнів) роздає дітям завдання на картках.

Вчитель: вас вітає листоноша і тихесенько розносить вам завдання незвичні, може дещо й романтичні. В них цікаві запитання, для душі  і для навчання, хто їх вірно розгадає,той   наступного  уроку   гарну  оцінку  має.

Діти, ви отримали розумові завдання в парах. Крім цього,вам необхідно опрацювати параграф 26. Повторити все про тип Членистоногі, за бажанням скласти кросворд « Комахи».

VІІ.Підсумок уроку

«Мікрофон»

Що ми вивчали сьогодні?

Про що цікаве дізналися?

Про що корисне дізналися?

Чи знадобляться отримані  знання в житті? Яким чином?

Чи виконали ми сьогодні завдання уроку?

Мотивація оцінок


Теги: Лазебна Л.Л., комахи, членистоногі
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1286/173


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar