Головна » Біологія

Увага. Види та властивості уваги

Тема уроку:    Увага. Види та властивості уваги. Практична робота №1 „Визначення властивостей уваги”.

Мета уроку: продовжувати ознайомлювати учнів з найважливішими психічними процесами; визначити природу, види, властивості уваги, її значення в житті людини.

Тип уроку:    формування нових знань, умінь і навичок.

Хід уроку

Cтворення проблемної ситуації.

Психічне життя особистості можна порівняти з потоком образів, сприйнятих предметів і явищ, думок і почуттів, згадок про те, що було і уявлень про майбутнє. В цей потік безперервно вливаються все нові і нові струмки, які народжені нашою діяльністю, спілкуванням з іншими людьми. Чому ж наша психічна діяльність не перетворюється на повінь, а утримується в певному напрямку? Тому що у нашої психіки є особлива властивість, яка упорядковує діяльність. Спробуємо визначити цю властивість.

(Учитель пропонує школярам заплющити очі й, не розплющуючи їх, відповідати на питання)

Скільки вікон у нашому класі?
Що стоїть на поличці поряд з муляжем корови?
Чи є крейда біля дошки?
По скільки картин висить на простінках між вікнами?
Прослухайте числовий ряд: 5, 9, 17, 25, 12, 11, 16. Чи було названо число 35?

(Розплющили очі)

Чим можна пояснити різні відповіді? (Уважність і неуважність)

Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів; повідомлення теми та мети уроку

Що ж таке увага? Яку людину можна назвати уважною?

Ось як писав про увагу відомий педагог К. Ушинський: „УВАГА – це двері, через які проходить все, що тільки входить в душу людини з зовнішнього світу”.

Отже, на сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо природу, види та властивості уваги, визначимо роль уваги в житті людини; а також виконаємо практичну роботу №1 „Визначення властивостей уваги”.

Вивчення матеріалу нової теми.

Щоб навчитися спостерігати й сприймати навколишній світ, потрібно бути уважним. Сучасне визначення уваги звучить так:

УВАГА – це спрямованість і зосередженість свідомості на певному об’єкті чи дії.

ФІЗІОЛОГІЧНОЮ ОСНОВОЮ УВАГИ є певне співвідношення процесів збудження і гальмування в корі головного мозку, яке підпорядковується ЗАКОНУ ВЗАЄМНОЇ ІНДУКЦІЇ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ. Відповідно до цього закону, усяке вогнище збудження в корі головного мозку викликає гальмування в навколишніх його ділянках. Це гальмування обмежує „розтікання” збудження за багатьма напрямками, і збудження поширюється за строго визначеним шляхом.

Як і всі сторони психічного життя. Увага розвивається в процесі виховання і навчання і під впливом свідомих зусиль людини, її роботи над собою.

Розрізняють два ВИДИ УВАГИ

МИМОВІЛЬНА

(пасивна)

Приваблюється предметом чи явищем без попереднього свідомого наміру людини і зберігається без усяких зусиль. (Навести приклад).

Первісна увага дитини носить мимовільний характер, привертається тільки подразниками, які різко виділяються з навколишнього оточення. (Навести приклад).

Підтримка такої уваги менш стомлююча для кори головного мозку.

ДОВІЛЬНА

(активна)

Виникає в результаті свідомого наміру, і збереження інформації нерідко вимагає значних вольових зусиль. ВОНА ВЛАСТИВА ТІЛЬКИ ЛЮДИНІ.

Привертається та утримується потребами та інтересами даної людини, її схильностями, поглядами. Переконаннями, світоглядом, умінням ставити мету.

Дуже важливе значення для привертання уваги мають:

Безпосередня підготовка до того, що повинно стати об’єктом уваги;
Чекання того, на що треба звернути увагу;
Наявність свідомого бажання звернути увагу на той чи інший предмет.

А це все нерідко поєднується зі значним вольовим зусиллям.

ВЛАСТИВОСТІ УВАГИ

(Учні попередньо отримали завдання підготувати повідомлення про властивості уваги. Учитель пропонує ситуацію, учні визначають властивість уваги і розповідають про неї).

...Збереглася легенда про поведінку Архімеда, який в міському парку Сіракуз креслив на піску кола, розв’язуючи геометричну задачу. Римські воїни, які полонили місто, підбігли до вченого, загрожуючи йому. Архімед, не помічаючи загрози, сказав: „Не торкайтесь моїх кіл”. (чому вчений повів себе так?)
Повторіть дослід зі зрізаною пірамідою, але з однією умовою: уявіть, що на малюнку зображена не піраміда, а кімната. Спробуйте її „обставити”. Доки ви „обставляєте” кімнату, коливань уваги немає. Чому? Яка властивість уваги виявляється в цих випадках?

(КОНЦЕНТРАЦІЯ)

ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯ: Концентрація уваги виявляється в здатності людини відволікатися від тих подразників, які лежать поза її основною діяльністю. У більшості людей найкраща концентрація уваги досягається в спокійних обставинах, коли відсутні сильні відволікаючі подразники. Так, О.С.Пушкін найкраще працював у селі, восени й до того ж у дощову погоду – тут у тиші й повній самоті народжувалася його велика поезія. Однак є чимало людей, яким гучна обстановка тільки допомагає зосереджуватись, підвищує концентрацію уваги. Наприклад, А.П.Чехов у молоді роки багато своїх оповідань писав під акомпанемент гучних розмов і сміху багатолюдного товариства.

Водій автобуса то дивиться на показання приладів, то на світлофори, то на зустрічний транспорт.(Яка властивість уваги допомагає йому?)

(ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ)

         ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯ: переключення – це швидкість переходу уваги від одного предмета до іншого, мало пов’язаного чи навіть зовсім не пов’язаного з першим.

         У діяльності людини спостерігаються постійні переходи від мимовільної уваги до довільної, а також їхнє чергування. Це заощаджує енергію, підвищує продуктивність праці й ефективність навчання. Уявіть собі; ви не можете відірватися від цікавої книги, що захопила вас, але настає час готувати уроки на завтра, і ви з жалем берете до рук підручник. Спочатку вам доводиться зробити над собою вольове зусилля, щоб зосередитися, спрямувати увагу в потрібний бік, не дозволити їй відволікатися на що-небудь інше. Це процес дуже трудомісткий. Але проходить якийсь час, ви включаєтесь в роботу, у вас з’являється інтерес до розв’язання певних задач, бажання довідатися щось нове – й увага починає вже мимоволі зосереджуватися на роботі, у результаті чого знімається напруга.

d)...Учень, який пише диктант, слухає вчителя, записує текст, згадує текст.

Один французький психолог міг читати вголос один вірш і, в той же час, писав інший. Він міг, декламуючи вірші, письмово виконувати складні математичні дії. (Яка властивість уваги виявляється в цих випадках?)

(РОЗПОДІЛЕННЯ).

         ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯ: Розподілення уваги виражається в здатності людини водночас виконувати дві або навіть кілька різних дій. Уявіть собі людину, яка працює на ножній швацькій машинці. Їй доводиться водночас виконувати цілий ряд операцій: робити рухи ногою, рукою направляти тканину, очима уважно стежити за строчінням. Так само вчителеві під час уроків доводиться не тільки зосереджувати свою увагу на змісті матеріалу, який він викладає, але й уважно стежити за класом.

е)   Подивіться, які предмети лежать у вас на парті, запам’ятайте і перерахуйте їх.(Як би ви назвали таку властивість уваги?) (ОБСЯГ).

         ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯ: Обсяг уваги – це кількість об’єктів, які людина може охопити одночасно. Або, обсяг уваги – це кількість предметів, утримуваних одночасно в полі ясної свідомості.

         - Скажіть, будь ласка, чи можна характеризувати уважність людини тільки за однією властивістю? Чому ні? Що треба враховувати?

         - Як ви вважаєте, яке значення має увага в житті людини?

(Учні відповідають, а потім записують узагальнену схему з дошки).

4. Закріплення матеріалу, узагальнення знань учнів.

(Виконання практичної роботи №1 „Визначення властивостей уваги”).

Мета роботи: закріпити знання про увагу, дослідити властивості уваги.

Завдання 1. Чи уважна ви людина?

(Тест із 6 квадратами).

Завдання 2. Визначення стійкості уваги.

(Бланк Б.Бурдона).

Завдання 3. Визначення обсягу уваги.

(Методика „Таблиці Шульте - Горбова”).

Завдання 4. Визначення розподілу та переключення уваги.

Методика Р.Нємова.

Що таке увага?
Які види уваги вам відомі?
Які ви знаєте властивості уваги?
Яке значення уваги для життєдіяльності людини?

5. Підсумок. Повідомлення домашнього завдання.

Кожна людина повинна виховувати й постійно вдосконалювати свою увагу. Добра увага може творити дива, бути спільником у всіх справах; відомо, що вона навіть може компенсувати вади пам’яті, сприйняття. І навпаки: невміння людини зосереджувати на чому-небудь свою увагу заважає виявлятися навіть чудовим здібностям.

Тренування уваги важливе не тільки для професійної діяльності людини, але й для виховання її вольових якостей.

Домашнє завдання: опрацювати параграф, скласти пам’ятку „Як навчитися бути уважним”.


Теги: Увага, Іщенко С.В.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1375/184


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar