Головна » Біологія

Урок узагальнення та повторення теми «Клас Птахи»

Мета:  використовуючи метод великих дидактичних одиниць, узагальнити знання учнів про особливості будови і процеси життєдіяльності птахів у звязку зі здатністю до польоту; систематизувати знання про риси ускладнення будови птахів у порівнянні із плазунами, про особливості розмноження птахів у залежності від умов життя; повторити про значення птахів у природі та господарській діяльності людини; ще раз підвести учнів до висновку про необхідність охорони і приваблювання корисних птахів.

Закріпити вміння учнів:

- розпізнавати органи та системи органів птахів на опудалах, преператах, схемах;

- спостерігати за поведінкою та процесами життєдіяльності птахів;

- вивчати міграції птахів, користуючись певними методами досліджень;

- визначати найпоширеніші види птахів у природі.

Обладнання: колекція пір’я, опудала птахів, таблиці до теми, скелет птаха, вологі препарати: «Внутрішня будова птаха», «Розвиток птаха», аудіозапис  «Голоси птахів у природі».

Методи і методичні прийоми: метод великих дидактичних одиниць, розповідь, бесіда, міні – диспут, міні – прес - конференція, робота над таблицями, малювання схем, коментування, спостереження, тестовий контроль.

Хід уроку

І. Організація класу, створення позитивної психологічної атмосфери на уроці.

Сьогоднішній урок біології особливий і незвичайний. Особливий тому, що він відкритий. Незвичайний тому, що під час узагальнення та повторення теми «Клас Птахи» ми використаємо метод великих дидактичних одиниць, тобто блоки.

ІІ. Актуалізація опорних знань про єдність будови наземних хребетних тварин та особливості їх будови, що є наслідком пристосування до відповідних умов навколишнього середовища – фронтальна бесіда.

Загальний план будови птахів такий самий як у всіх наземних хребетних тварин, це говорить про єдність і спорідненість хребетних тварин. Проте птахи мають особливості своєї будови і процесів життєдіяльності, що є наслідком пристосування до повітряного способу життя.

ІІІ. Основна частина уроку.

1.Блок «Анатомія і фізіологія птахів» - фронтальна бесіда, схеми будови систем внутрішніх органів на дошці, схема будови контурного махового пера, розповідь за муляжем скелета птаха, повідомлення учнів, складання і коментування ланцюжка току крові, демонстрування аудіозапису співу птаха.

- Намалювати схему будови контурного махового пера. Яка роль гачечків, що є на борідках другого порядку?

- Які особливості зовнішньої будови і покривів тіла птахів?

- Які особливості будови скелета птаха у зв’язку з польотом?

- Розказати за муляжем скелета про місця зростання дрібних кісток в одну міцну кістку у скелеті птаха.

- Які м’язи особливо розвинені у літаючих птахів? Чому?

- Птахи, що ночують на деревах, практично сплять навстоячки. Чому вони не падають на землю?

- Як називається порожнина тіла, у якій розміщені системи внутрішніх органів?

- Обов’язковою умовою життя є обмін речовин між організмом і навколишнім середовищем, що складається з двох протилежних процесів – живлення і дихання. А тому повторення особливостей внутрішньої будови і процесів життєдіяльності почнемо з травної і дихальної систем.

- Намалювати схему будови травної системи птаха. З яких двох частин складається травна система?

- Які особливості будови травної системи у зв’язку з польотом?

А)нема зубів, частина стравоходу розширена і перетворена у воло, де їжа затримується і починає перетравлюватися під впливом ферментів слини;

Б)довжина шлунково-кишкового тракту невелика;

-  Які особливості процесу травлення?

А)їжа швидко перетравлюється, їдять багато (підтвердження повідомленнями учнів);

Б)часто випорожнюється кишечник.

- Намалювати схему будови дихальної системи. Звідки надходить свіже повітря до легень під час видиху і як?

- Демонстрація аудіозапису співу птаха. Ви почули спів птаха. Птахи співають або просто видають звуки за допомогою співучої гортані. Що вона собою являє?

- Які особливості будови дихальної системи у зв’язку з польотом?

А)мають щільні губчасті легені, а тому площа газообміну велика;

Б)від легень відходять повітряні мішки, які в кілька разів перебільшують об’єм легень.

- Які особливості процесу дихання (під час польоту у них подвійне дихання)?

- Що таке подвійне дихання?

- Чому у птахів подвійне дихання тільки під час польоту?

- Які інші функції виконують повітряні мішки?

А) запобігають перегріванню тіла птаха під час польоту, бо до них заходить прохолодне повітря;

Б) повітря, яке заповнює повітряні мішки, полегшує тіло птаха під час польоту;

В) заповнюючи проміжки між внутрішніми органами, повітряні мішки зменшують тертя між ними.

- Щоб відбулося в клітинах внутрішнє дихання поживні речовини треба спочатку доставити з кишечника до клітин, а кисень – з легень до клітин. Скажіть, яка система виконує роль посередника між кишечником і клітинами та легенями і клітинами, транспортує кисень і поживні речовини до клітин?

- Узагальнимо свої знання про особливості будови кровоносної системи і процесу кровообігу у зв’язку з функціональним значенням.

Користуючись таблицею «Будова кровоносної системи птаха» скласти ланцюг току крові від легень до грудних м’язів, прокоментувати його.

Які риси ускладнення організації серця птаха у порівнянні з плазунами і земноводними?
Яке значення малого кола кровообігу?Яке значення великого кола кровообігу?
Чому птахи на відміну від плазунів і земноводних є теплокровними тваринами?
Які переваги мають теплокровні тварини над холоднокровними?(вони ведуть активний спосіб життя при будь – якій температурі навколишнього середовища; стала температура тіла сприяла розселенню птахів по земній кулі. Вони поширені на значно більшій території ніж земноводні і плазуни. Птахи живуть і в тропіках, і в суворих умовах Арктики та Антарктиди.)
Кінцевими продуктами внутрішнього дихання є надлишкові і шкідливі речовини. Їх потрібно видалити з організму. Цю роль виконує яка система?
Намалювати схему будови видільної системи птаха. Сечоводи відкриваються у що? Що таке клоака?
Які особливості будови видільної системи і процесу виділення?

А)немає сечового міхура;

Б) часте виділення густої сечі через клоаку разом з калом у вигляді білих прошарків.

Відсутність сечового міхура і часте виділення густої сечі також є пристосуванням до польоту, бо полегшує вагу тіла.

2. Блок «Розмноження і розвиток птахів. Походження птахів.» Фронтальна бесіда,міні -диспут.

 - Які особливості статевої системи у зв’язку з польотом?

А) у самки недорозвинений правий яєчник, що зменшує вагу тіла;

Б) яйця в яєчнику птахів формуються не всі зразу, як у плазунів, а по одному, що також зменшує вагу птаха.

- Розвиток зародка відбувається в чому і де?

- Післязародковий розвиток прямий чи непрямий?

- Чому немає личинкової стадії?

- Міні – диспут на тему: «Яйце птаха – відкрита, саморегульована біологічна система. Так чи ні? Чому?» (це відкрита система, бо у шкаралупі є пори, через які відбувається газообмін зародка;

Це – саморегульована біологічна система, бо

А)яйце має жовток – запас поживних речовин для зародка, що розвивається;

Б) білок захищає від пошкоджень і постачає зародку воду, яку споживає пташеня перед виходом з яйця;

В) на тупому боці яйця розміщена повітряна камера із запасом повітря для зародка;

Г) солі Кальцію, що містяться в шкаралупі, зародок використовує для побудови скелета;

Д) підвішений на канатиках жовток рухомий; він лежить так, що зародковий диск перебуває завжди зверху – ближче до теплого тіла птаха, який насиджує яйця;
ж) шкаралупа ззовні вкрита тонкою плівкою, яка захищає зародок від проникнення всередину мікробів.

Отже, зародок забезпечений необхідними умовами для розвитку: їжею, киснем, теплом, захищений від пошкодження та висихання.)

Дати відповідь на питання:

1.Самець якої пташки під час токування ніби промовляє: «Спать пора, спать пора?» (перепел)

2. Самець якого птаха під час токування стає глухим? (глухар)

3. Які птахи не висиджують свої яйця? (зозулі, смітні кури – мешканці Австралії)

4. У яких птахів яйця висиджує самець? (пінгвін, ему)

5. Піклуючись про потомство птахи так само, як бджоли, жуки - гробарики, колючки та інші тварини діють як? (інстинктивно)

6. Чому у виводкових птахів про нащадків турбується переважно один із батьків, а у нагніздних обидва?

- В будові і розмноженні птахів є ознаки подібності з плазунами. Про що це говорить?

- Із перерахованих ознак подібностей між плазунами і птахами, виберіть порівняльно-анатомічні, ембріологічні та палеонтологічні докази походження птахів:

1 -  шкіра суха;

2 - рогові утвори на тілі;

3 – у порожнині тіла є ті самі системи внутрішніх органів, подібне їх розташування, деяка схожість у формі окремих органів;

4 – пташине пір’я – це теж рогові утвори, однакові за походженням з лускою плазунів;

5 – великі, багаті на поживні речовини яйця з міцною оболонкою;

6 – на перших порах розвитку зародки ззовні схожі між собою: хвостові хребці, довгі передні кінцівки формою не відрізняються від задніх;

7 – давній викопний птах археоптерикс має ознаки птаха і плазуна. Ознаки птаха в археоптерикса: зовнішній вигляд, пір’яний покрив, крила. Ознаки плазуна в археоптерикса: є зуби на щелепах, відсутність кіля, довгий хвіст з 20 хребцями.

Отже, археоптерикс – викопна перехідна форма від плазунів до птахів. Давні птахи походять від давніх плазунів – літаючих ящерів.

Які відмінності  між птахами і плазунами? (у птахів збільшений головний мозок – більші великі півкулі і мозочок; досконаліші дихальна та кровоносна системи – у них подвійне дихання, артеріальна кров не змішується з венозною, температура тіла стала).                                                                             

Відмінності між птахами і плазунами дають змогу зробити висновок, що птахи перебувають на вищому рівні розвитку, ніж плазуни. Особливості будови хребетних тварин  та поступове ускладнення від риб до птахів є наслідком еволюційного розвитку організмів у відповідних умовах середовища.

3. Блок «Хронобіологія птахів» - фронтальна бесіда.

- Про що вивчає наука хронобіологія? (про сезонні явища у житті організмів)

- Залежно від того, як птахи реагують на зміни сезонів року, їх поділяють на які основні групи? (осілі, кочові, перелітні)

- Які птахи зустрічаються у нас цілий рік, тобто є осілими? ( горобці, сороки, круки, сірі куріпки, тетеруки, сови, ворони)

- Назвіть птахів-кочівників, які кочують у напрямку на південь у пошуках їжі? (сойки, дятли, синиці, дрозди)

- А які відомі вам птахи на зиму відлітають у теплі краї? ( лелеки, ластівки, зозулі, деркачі, журавлі, лебеді, солов’ї, іволги, стрижі, вівчарики, кулики, шпаки, гуси, качки, чаплі)

- Що таке сезонні перельоти? ( це приклад інстинктивної поведінки; це пристосування, завдяки якому птахи уникають несприятливих сезонних умов середовища: зими – в холодних і помірних зонах, посухи – в тропіках; це є пристосування до виживання багатьох видів, бо змінюючи місце проживання двічі на рік, птахи цілий рік мають достатньо їжі)

- Обгрунтувати відповідь на питання: «Чому для птахів зима небезпечна не холодом, а голодом?»

- Який фактор є сигналом для відльоту птахів з місць, де скоро не буде їжі? ( зменшення тривалості дня)

- Навіщо кільцюють птахів? (щоб дізнатися, де птахи зимують)

- Чому птахи повертаються на місце гніздування, а не залишаються в теплих краях? ( навесні птахи повертаються на батьківщину під впливом інстинкту розмноження)

- Надворі весна. Незабаром птахи почнуть повертатися до нас з теплих країв. Будьте спостережливими у природі. Спостерігайте за часом прильоту птахів протягом весни. Дані спостережень запишіть у робочому зошиті. Який день березня вважається днем прильоту до нас лелек? Будьте пильними, переконайтеся в цьому самі.

4. Блок «Систематика і географія птахів» - тестовий контроль.

- Про що вивчає наука систематика?Що таке географія птахів? (поширення птахів на Землі)

- Вчені виділяють три надряди птахів: Безкільові, Пінгвіни та Кільогруді:

а)так

б)ні 

2. Вибрати ознаки, характерні безкільовим птахам:

а) мають недорозвинуті крила, або зовсім не мають крил;

б ) грудина у них без кіля;

в) живуть на відкритих просторах степів або в чагарниках;

г) мають своєрідний апарат для фільтрації води.

3. Найбільший сучасний птах:

а) глухар

б) беркут

в) африканський страус.

4. Безкільові поширені в Австралії, Новій Зеландії, Африці, Південній Америці:

а) так;

б) ні.

5. Які птахи не літають, але їхнє плавання під водою нагадує політ:

а) лебеді;

б) пінгвіни;

в)гуси

6. Вибрати ознаки гусеподібних:

а) на ногах три передні пальці з’єднані плавальною перетинкою;

б) мають своєрідний апарат для фільтрації води;

в) прямий долотоподібний дзьоб;

г) добре розвинена куприкова залоза.

7. У Карпатах та на Поліссі живуть глухарі та рябчики, вони належать до ряду:

а) Куроподібні;

б) Журавлеподібні;

в) Сивкоподібні.

8. Дятли:

а) надгнізні птахи;

б) виводкові птахи.

9. Найбільшими серед соколоподібних в Україні є:

а) чорний гриф;

б) яструб;

в) беркут.

10. Найбільша сова України:

сова сіра;

б) сова вухата;

в) пугач

11. Влаштовує своє гніздо поблизу осель людини:

а) лелека білий;

б) лелека чорний.

12. Степовий журавель:

а) трапляється на степових ділянках  півдня України;

б) у здовж узбережжя Чорного та Азовського морів;

в) поширений на півночі та в середній смузі України.

13. Найпоширенішим в Україні видом роду кулики є:

а) кулик-сорока;

б) чайка;

в) річковий крячок.

14. Найчисленніший ряд птахів:

а) Совоподібні;

б) Горобцеподібні;

в) Гусеподібні.

15. Вибрати кочові горобцеподібні:

а) синиці;

б)ластівки;

в) сойки;

г) солов’ї.

5. Блок «Значення птахів у природі та житті людини. Екологія птахів» - міні-прес-конференція ( соціолог-вчитель, кореспонденти газет, спеціалісти: біологи, садовод, працівник птахофабрики, юний натураліст, санітарний лікар, селекціонер).

Соціолог. Надворі весна. Пробуджується життя. Пробуджується воно і у пташиному світі, в якому за останні 400 років повністю вимерло близько 100 видів птахів і понад 200 перебувають на межі зникнення.  А вони все ж таки відігравали певну роль у природі та житті людини. Щоб запобігти зникненню птахів, їх треба охороняти. Сьогодні ми проведемо розмову про значення птахів у природі і житті людини та їх охорону.

   У нас в гостях присутні кореспонденти газет. На їхні запитання відповідають спеціалісти.

Надаємо слово кореспонденту газети «Вісник Надзбруччя».

Кореспондент газети. Яка роль птахів у природі?

Соціолог. На запитання кореспондента відповідають біологи.

Біолог. Щодня птахи з’їдають величезну кількість рослинної та тваринної їжі. Крім того, самі птахи можуть бути їжею для інших організмів. Таким чином, птахи є важливою ланкою у ланцюгу живлення живих організмів, беруть активну участь у кругообігу речовин.

Біолог. Деякі види птахів(наприклад, колібрі, нектарники) запилюють квіткові рослини, а види, що споживають насіння та плоди,- забезпечують їхнє поширення. Соковиті плоди горобини, брусниці, бузини, черемхи і багатьох інших рослин так швидко проходять через кишечник птахів, що насіння не  встигає  перетравитися. Разом з послідом воно викидається назовні і за сприятливих умов проростає. Саме завдяки птахам важкий плід дуба -  жолудь - опиняється далеко від свого дерева. Сойки та інші птахи, які живляться жолудями, переносять їх на велику відстань і часто гублять.

Соціолог. Надаємо слово кореспонденту газети «Сільський вісник».

Кореспондент газети. Яке значення птахів для людини?

Соціолог. На запитання відповідають біологи і садовод.

Біолог. Значення птахів для людини залежить головним чином від тієї ролі, яку вони відграють у природі. Усі комахоїдні птахи вважаються корисними, бо вони знищують комах, насамперед різних шкідників культурних та цінних дикорослих рослин. Тому так важливо оберігати птахів і приваблювати їх на поля, городи, у сади. Корисні для людини й хижі птахи, вони у великій кількості знищують дрібних гризунів - шкідників польових культур і поширювачів багатьох інфекційних захворювань.

Біолог. На багатьох диких птахів існує промислове й спортивне полювання. Полюють з промисловою метою переважно на куриних птахів(куріпок, рябчиків, тетеревів, фазанів), а з водоплавних - на качок та гусей. Гага звичайна - велика морська качка. Вона гніздиться на узбережжях північних морів(останніми роками почала гніздитися в Чорноморському заповіднику в Україні). Місцеві жителі збирають пух цих птахів і використовують для утеплення одежі, спальних мішків, тому що він м’який, легкий, не забивається і дуже теплий.

Біолог. Пташиний послід, який містить велику кількість солей азоту і фосфору, є прекрасним добривом. У місцях, де гніздиться багато птахів, іноді нагромаджується така велика кількість посліду, що його збирають і навіть експортують під назвою гуано.

Садовод. Деяких хижих птахів, особливо соколів, люди спеціально тренують для участі у полюванні. Соколів використовують також для того, щоб відлякувати від виноградників тих птахів, які живляться ягодами, або щоб відганяти птахів від аеродромів для запобігання зіткнень з літаками.

Соціолог. Надаємо слово кореспонденту газети «Вільне життя».

Кореспондент газети. Розкажіть про значення птахівництва в народному господарстві.

Соціолог. На запитання відповідає селекціонер.

Селекціонер. Птахівництво - вигідна галузь тваринництва, яка дає багато високоякісної продукції. В Україні розводять різноманітні породи курей, качок, гусей, індиків, а також у меншій кількості фазанів, голубів. М’ясо свійських  птахів смачне і поживне, а курячі яйця - один із незамінних продуктів харчування людини будь-якого віку. Яйця використовують і в харчовій промисловості: вони входять до складу різноманітних харчових продуктів, поліпшуючи їхній смак, якість і зовнішній вигляд. У медицині яйця ідуть для виготовлення лікувальних препаратів. Пір’ям набивають подушки і ковдри.

Соціолог. Слово надаємо кореспонденту газети «Свобода».

Кореспондент газети. Свійських птахів розводять на птахофермах та на птахофабриках. Що таке птахофабрика?

Соціолог. На запитання відповідає працівник птахофабрики.

Працівник птахофабрики. На птахофабриках птахів вирощують в умовах автоматичного регулювання температури, вологості та складу повітря, тривалості світлового періоду. Тут птахи яєць не висиджують, пташенята виводяться в інкубаторах(автоматизованих апаратах, де підтримують необхідну температуру та вологість).

Соціолог. Надаємо слово кореспонденту газети «Вісник Надзбруччя».

Кореспондент газети. Якої шкоди людині та її господарству можуть завдавати птахи?

Соціолог. На запитання відповідає санітарний лікар.

Санітарний лікар. Деякі види горобцеподібних шкодять посівам зернових культур та садам. Інші птахи, наприклад бджолоїдка, живлячись медоносними бджолами, завдають шкоди бджолярству.

Птахи можуть бути переносниками збудників багатьох паразитичних та інфекційних захворювань, наприклад вірусів, які призводять до захворювання людини і тварин на енцефаліт. Віруси пташиного грипу небезпечні для здоров’я і життя людини. Перелітні птахи можуть переносити збудників захворювань на значні відстані, навіть з одного континенту на інший.

Соціолог. Надаємо слово кореспонденту газети «Просвіта».

Кореспондент газети. Які форми охорони птахів нашої місцевості ви могли б запропонувати?

Соціолог. На запитання відповідає юний натураліст.

Юний натураліст. До  Червоної книги України занесені: глухар, гоголь, лебідь малий, гага звичайна, огар, червоновола казарка, чорний гриф, беркут, орел степовий, сич, пугач, чорний лелека, коровайка, косар, жовта чапля, степовий і сірий журавлі та інші.

Соціолог. Всі ми ще раз переконалися в тому, що птахи відіграють важливу роль у природі та житті людини. А тому їх потрібно охороняти. Мало занести той чи інший вид до Червоної книги, прийняти закон про охорону тварин – треба вивчати птахів, знати їхні потреби щодо навколишнього середовища.

Птахів потрібно любити й берегти не лише тому, що вони корисні,  а й  тому, що вони веселі, гарні й самою своєю присутністю та поведінкою прикрашають й оживляють сади та ліси. Крім того, багато птахів чудово співає, викликаючи в людини добрий радісний настрій.

Отож, бережімо й захищаймо наших пернатих друзів і помічників.

IV. Підсумок уроку та оцінювання учнів з урахуванням їх активності на уроці, оригінальності та правильності відповідей.

V. Домашнє завдання. Вести спостереження за часом прильоту птахів з теплих країв. Дані спостережень записати у робочому зошиті.


Теги: Грач Г.М., птахи
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1205/187


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar