Головна » Біологія

Різноманітність комах. Суспільні комахи. Значення комах у природі

Мета:  закріпити знання про різноманітність комах у природі,       ознайомити із життям суспільних комах на прикладі чорної садової мурашки; визначити значення комах у природі;  розвивати пам'ять, увагу; виховувати бережне ставлення комах.

Обладнання: малюнки комах, комп’ютер, роздатковий матеріал.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

Хід уроку

І Організаційний момент.

- Добрий ранок, діти!

Я рада бачити вас усіх здоровими та енергійними. Сподіваюсь, що ранок у вас розпочався гарно. Нехай гарним буде і продовження дня.

- Що ви очікуєте почути і побачити на сьогоднішньому уроці?

(Діти на малюнках комах пишуть свої очікування.)

ІІ. АОЗ

         На попередніх уроках ми розглядали будову, розвиток комах, їх поведінку. Давайте пригадаємо:

Який розвиток проходить у комах?
Який розвиток комах називають розвитком з повним перетворенням?
Який розвиток комах називають розвитком з неповним перетворенням?
Що означає « імаго »?
А на закріплення виконайте тестові завдання.

 (див. додаток)

Із запропонованого переліку випишіть цифри, що відповідають типу розвитку:

 І варіант – з повним перетворенням;

ІІ варіант – з неповним перетворенням:

1 – чорний тарган

2 – жук-плавунець

3 – джміль звичайний

4 – терміт шкідливий

5 – білан капустяний

6 – коник зелений

7 – цвіркун хатній

8 –  блоха собача

9 – комар малярійний

10 –  коник сірий

11 – денне павине око

12 – рогохвіст великий

13 – клоп водомірка

14 – бджола медоносна

15 – тарган рудий

16 – сарана перелітна

17 – руда лісова мурашка

18 – травневий хрущ

19 – воша головна

20 – клоп черепашка

21 – муха звичайна кімнатна

22 – клоп постільний

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми завершуємо вивчати особливості класу Комахоподібні, розглянемо їх різноманітність,на прикладі чорної садової мурашки дізнаємось про суспільні комахи та визначимо роль комах у природі.

ІV.  Узагальнення та систематизація знань.

[*]    У нас працює сьогодні інформаційне та дослідницьке бюро.

(Під час презентацій учні дослідницького бюро записують цікавий матеріал)

- Яку інформацію про комах надасть нам інформаційне бюро?

1. Повідомлення учня

(див. додаток)

Презентація. Ряд Жуки.

2. Презентація. Ряд Лускокрилі.

3. Презентація. Ряд Двокрилі.

[*]    Для дослідницького бюро було заздалегідь завдання:  « Спостереження за суспільними комахами та дізнатися спосіб життя, раціон харчування та інші характеристики чорної садової мурашки в нашій місцевості»

- Що ви нам цікавого повідомите?

(Інформаційне бюро записує цікаву інформацію).

Презентація з елементами бесіди.

Що нового та цікавого ви почули із виступів?
То чому ж ми мурах бджіл, осів,, джмелів вважаємо суспільними комахами?

[*]    А зараз виконаємо завдання. Визначити систематичне положення вказаних представників класу Комах.

 (див. додаток).

Запишіть систематичне положення колорадського жука, заповнивши таблицю:

Запишіть систематичне положення пацюкової блохи, заповнивши таблицю:

Запишіть систематичне положення рудого таргана, заповнивши таблицю:

[*]    То ж давайте визначимо, яке ж значення мають комахи у природі?

« Мозковий штурм».

[*]    Вікторина « У світі комах »

( Робота в групах. Учні відгадують назви комах на основі прослуханого). ( див. додаток).

Вікторина

Гусінь цього невеликого метелика темна, волохата, як ведмежа. Через це і метелик одержав своє ім’я. Яке? (Ведмедиця)

Жук цей літає і в квітні, і в червні. Але найчастіше – в травні. Саме через це і назвали жука …(Хрущ травневий)

Роги бувають не лише в оленів, кіз. Роги у цього жука гіллясті і схожі на оленячі. Через них жук і отримав своє ім’я. Яке? (Жук-олень)

у цього жука один ріг, а тому і нагадує він сильну африканську тварину. Яку? Як називається жук?  (Носоріг)

Білий з чорним малюнком метелик, а шкідник, бо має ненажерливу гусінь. (Білан капустяний)

Своїм забарвленням жук наче попереджає:»Не чіпайте мене, я неїстивний», і не чіпають його птахи. Хто цей красень?   (Сонечко)

Сів метелик, склав крила і став непомітним. Зігрівся під сонячними променями, розкрив крила, а на них – четверо прекрасних очей. У якого метелика барвисті очі на крилах?  (Павичеве око)

Що це за музиканти зібралися на галявині? От так оркестр! А підійди ближче – вмить стихне. Хто з музикантів замовкне, хто де полетить, а хто підстрибне і зникне. А звуться всі однаково. Хто ж грав?  (Коник-стрибунець)

VІ. Підсумок уроку.

Давайте переглянемо ваші очікування. Чи дійсно ви побачили та почули на уроці те, що очікували?

VІІ. Оцінювання учнів.

VІІІ. Домашнє завдання

Повторити вивчений матеріал про комах.

Скласти кросворд – І група

Підготувати повідомлення про тварин, які належать до типу Молюсків – ІІ група

Додаток

Повідомлення

На землі близько 1018 екземплярів комах, на кожну людину припадає по 250 млн. поширення комах дуже нерівномірне. Наприклад, в Індії живе приблизно 40 тис. видів, а в Гренландії близько 450 видів.

Комахи складають близько 70% загальної кількості видів тварин, які населяють земну кулю. Відомо приблизно 1 млн. видів, але кожного року вчені відкривають та описують нові тисячі видів. Їх можна зустріти високо в горах, глибоко в печерах, на голих скелях і в повітрі. Серед комах 80 % - рослиноїдні, 18 % - хижаки, 5 % - кровососи та трупоїдні.

Яка роль комах в природі?

-запилюють квіткові рослини

-харчуються рослинами, обмежують їх ріст і розвиток

-знищуючи та переробляючи трупи та гній, виконують санітарну роль

-харчуються іншими комахами, обмежують їх ріст і розвиток

-їжа для інших тварин

-комахи, які живуть у ґрунті, сприяють його рихленню та постачанню кисню


Теги: Андріанова С.В., комахи
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 2274/196


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar