Головна » Біологія |
Тема: Особливості розмноження комах. Поведінка комах, типи їх розвитку Мета: Освітня. Розширити знання учнів про представників класу Комахи; Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову, процеси життєдіяльності та типи розвитку комах; Виховна. Виховувати бережливе ставлення до комах та сприяти формуванню екологічної компетентності Тип уроку:. комбінований. Методи і методичні прийоми: 1. Інформаційно- рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником (текстом). б) наочний: презентація. Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом. 2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. 3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання. Прийоми навчання: постановка проблемного запитання, активізація уваги та мислення. 4. Візуальний: складання схем. 5. Сугестивний: використання відеофрагментів. 6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, фотографії, з теми «Комахи», комп’ютерна презентація, мультимедійний проектор, модель коника. Основні поняття та терміни: Комахи, повний метаморфоз, неповний метаморфоз, яйце, личинка, лялечка, німфа, поведінка комах, етологія, рефлекси, інстинкти, статевий диморфізм, партеногенез. Наприкінці уроку учні називають органи статевої системи комах; наводять прикладикомах з повним та неповним метаморфозом; роблять висновки про основні відмінності в типах розвитку комах; характеризують поведінку комах. Хід уроку І. Організація роботи класу. Доброго дня, дорогі учні! Рада вас вітати у цьому затишному класі. Сьогодні ми проведемо дещо незвичайний урок, на якому будуть присутні поважні гості. Прошу, привітайте їх. Що ж, до роботи! Дуже сподіваюсь на плідну співпрацю. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Минулого уроку ви почали вивчати особливості будови і процесів життєдіяльності представників наступного класу царства Тварин - Комахи. І сьогодні до нас завітав ще один незвичайний і дещо оригінальний гість – представник цього численного класу – КОНИК. По – перше, він хоче дізнатися більше про особливості будови свого організму, також про своїх родичів – комах. Я сподіваюсь, ви допоможете йому в цьому. А також коник налаштує нас на невимушену атмосферу та позитивну хвилю. Давайте, на хвилинку поринимо у світ дитинства і розгадаємо віршовані завдання коника. (Учні розгадують загадки,визначаючи значення тієї чи іншої комахи для людини. Учитель наголошує на необхідності збереження видового різноманіття комах, адже у природі – все доцільно). «Заморочки із бочки» - загадки коника. (На моделі коника прикріплюються загадки; діти по черзі їх дістають, зачитують і відгадують) Цейсмугастийдиверсант Наобжерливістьталант: У картоплілистяз'їв Й стеблаїстивжехотів, Та прийшов я з апаратом - Розквитався з диверсантом.(Короладський жук). Волохатийбуркотун В квіткугарбузапірнув, Пововтузивсь там хвилину Й полетів на конюшину, Прогудівши на луці Зі смужками на черевці. (Джміль). Цямаленькатрудівниця Мед збирає як годиться: Все у вулик, все у соти, Не цураєтьсяроботи! (Бджілка) У червоногомалятки На спинікраплинки-цятки: Чорнівуса, голова, Любить лагідні слова. (Сонечко) У живого гвинтокрила На спиніпрозорікрила. Кольоровішати, Любить мандрувати. (Бабка) По травичці, по землі Конібігаютьмалі. Іподромом для них – це луг, Не поставишїху плуг! (Коник-стрибунець) Їх дружина кров з нас п’є, В неїхист до цього є. Як над вухомзапищить - Так і хочеться набить! (Комар) Фрукти, цукорполюбляє, Де солодке відчуває. В смужкувнеї одежина, Ізкомахуся родина.(Оса) Тонкініжки, два крила, І за розміроммала. Укімнаті, на дворі, Рідна нам, як комарі. (Муха) Тількилялечкапроснеться - Враз у шатиодягнеться. Погляду не відірвати - Здатнавсіхзачарувати! (Метелик) Середлісу горбик-дім, Тисячіживуть у нім. Працелюбніцікомахи: Добрі, щирі, розумахи... (Мурахи) А тепер переходимо до більш серйозних завдань, визначимо, як добре ви засвоїли попередній матеріал і з'ясуємо, чи дружите ви з математикою Робота з картками: А) Учні класу розв’язують задачу Картка 1 Завдання: (міжпредметні зв’язки) Щоб виробити 100г меду, бджола повинна відвідати близько 1000000 квіток, щоб зібрати 1кг меду бджолі потрібно принести приблизно 150 тис. узятків нектару. Якщо квітки, з яких бджола бере мед, знаходяться за 1.5км від вулика, то за кожним узятком їй доведеться пролітати 3км. Визначити: а) Скільки кілометрів треба їй пролетіти, щоб зібрати 1кг меду; б) Скільки квіток має відвідати бджола, щоб зібрати 1кг меду. Б) Перший учень (біля дошки) Картка 2 Завдання: Знайдіть зайвих та поясніть. 1. Косарик, каракурт, тарантул, лангуст. 2. Омар, краб, циклоп, косарик. В) Другий учень (біля дошки) Картка 3 Завдання: визначити систематичне положення класу комахи (Біологічне лото) Імперія –Клітинні організми Надцарство- Еукаріоти Царство – Тварини Підцарство – Багатоклітинні Тип – Членистоногі Підтип – Трахейнодишні Клас – Комахи. Фронтальна робота з класом: Біологічний диктант. (Перевірка диктанту по методу – взаємоперевірка ). 1. Тіло комах поділене на відділи: (голова, груди, черевце). 2. Скільки пар вусиків мають комахи? (Одну). 3. Яку функцію виконують жилки комах? (Опорну). 4. Куди заходять нервові закінчення та трахеї у комах? ( У жилки). 5. Чим представлений зовнішній скелет комах? (Хітиновим покривом). 6. Скільки м'язів налічує опорно-руховий апарат комах? (Близько 2000). 7. Назвіть органи дихання комах. (Трахеї). 8. Чи мають комахи серце? (Так, трубчасте). 9. Назвіть органи виділення комах (Мальпігієві судини). 10. Які травні залози розвинені у комах? (Слинні). 11. Що розташоване між внутрішніми органами у комах? (Пухка сполучна тканина – жирове тіло). 12. Назвіть кількість видів комах, поширених на нашій планеті.(Понад 1 млн. видів). ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. (Перегляд відеоролика «BIOS») Живий світ! Скільки в ньому видів, скільки форм життя! А може, не так вже й багато? На перший погляд важко знайти подібність між бабкою і тарганом, між метеликом та бджолою. І в чому ж полягають відмінності між цими представниками царства Тварини? Ми зупинимось на цьому в пізнанні таємниць живої природи. Наше знайомство з дивовижним світом безхребетних тварин продовжується. І подорож в класі комах, дає можливість вивчити розмноження, розвиток і поведінку жуків, метеликів, бджіл, мурах, та інших. На минулому уроці ви вже вивчили будову тіла комах та визначили особливості майже всіхсистем органів. Що ж, на вашу думку, ми вивчатимемо сьогодні? (Відповіді-припущення учнів.) Отже, запишіть тему уроку: «Розмноження і розвиток комах. Типи розвитку та поведінка комах». Ми розглянемо наступні питання: Розмноження комах. Новий матеріал ми вивчатимемо, працюючи в групах, кожна з яких буде робити узагальнення і підводити підсумок після розгляду кожного питання, виділяючи головне. IV. Вивчення матеріалу нової теми. (розповідь, запис схеми, повідомлення цікавих фактів) Розмноження Схема 1. Статева система комах Переважно роздільностатеві тварини Самці Самки два сім’яники сім’япроводи сім'явидільний канал Розрізняються за: Особливостями будови; пара яєчників яйцепроводи один загальний яйцепровід Запліднення переважно внутрішнє; Розмножуються комахи статевим способом. У деяких випадках – партеногенезом.Партеногенез - статеве розмноження без запліднення. Наприклад, у бджіл із запліднених яйцеклітин розвиваються робочі бджоли і цариці, а з незапліднених – чоловічі особини, трутні. Висновок. Комахам властивий статевий диморфізм. Запліднення переважно внутрішнє. Розмноження – статеве та для суспільних комах – партеногенез. Розвиток комах (Розповідь, робота з підручником (текстом), в групах; перегляд відеороликів; запис схем, основних понять та термінів) Комахам властивий складний життєвий цикл. Процес постембріонального розвитку відбувається у них із метаморфозом– глибоким перетворенням організму, що проявляється в різкій зміні будови й способу життя.У всіх представників цього класу спочатку з яйця з'являється личинка, яка згодом перетворюється на дорослу комаху. Текст для групи 1: Неповний метаморфоз спостерігається в комах простої організації: сарани, тарганів, бабок та одноденок. В їхньому розвитку виділяють три стадії: яйце – личинка – доросла комаха. За умови неповного метаморфозу з яйця виходить маленька безкрила личинка, яка дуже схожа на дорослу особину і веде подібний спосіб життя. Ця личинка називається німфа (від грец. німфе - дівчина); вона відрізняється від дорослої комахи головним чином розмірами і відсутністю крил. Підростаючи, личинка линяє – виповзає зі старого хітинового покриву в новому, просторішому вбранні. Після кожного линяння німфа стає дедалі більше схожою на дорослу комаху. У процесі розвитку личинка линяє 5 – 6 разів. Дорослі комахи більше не ростуть і не линяють. Відеоролик «Неповний метаморфоз» Отже, для неповного метаморфозу характерними є такі стадії: Схема 2. Яйце – личинка – доросла комаха. Текст для групи 2: Повний метаморфоз властивий високоорганізованим комахам: жукам, метеликам, мухам, комарам, бджолам та блохам. В їхньому розвитку виділяють чотири стадії: яйце – личинка – лялечка – доросла комаха. Розглянемо повний метаморфоз жука – оленя. Самка відкладає яйця в порохняве дупло дуба, де вони й розвиваються. Личинка, що виходить з яйця, зовні нагадує гусеницю величезного метелика і зовсім не схожа на жука. Розвиток личинки триває 5 років. Тіло дорослої личинки завдовжки близько 14 см, а завтовшки, як великий палець людини. Потім личинка перетворюється на лялечку, з якої згодом виходить дорослий жук – олень. Відеоролик «Повний метаморфоз» Для комах із повним метаморфозом характерні такі стадії розвитку: Схема 3. Яйце – личинка – лялечка – доросла комаха. (Розповідь – пояснення учителя) Личинки комах з повним перетворенням істотно відрізняються від дорослих особин за певними ознаками будови й способу життя: форма тіла личинок переважно червоподібна; Текст для групи 3: Лялечка комах не живиться і буває майже нерухома. Усередині лялечки відбувається складна внутрішня перебудова, за якої більша частина органів личинки руйнується, ніби розчиняється, а натомість із скупчень спеціальних клітин формуються органи дорослої комахи. Лише в деяких комах лялечка зовсім нерухома. Здебільшого, якщо взяти лялечку до рук, вона починає звиватися. А є і такі лялечки, що рухаються так само швидко, як і личинки. Наприклад, лялечки комарів та волохокрильців плавають аж ніяк не гірше від личинок, а лялечки верблюдок швидко бігають по землі. Проблемне питання Як ви вважаєте, які комахи (з неповним чи повним перетворенням) є панівною групою комах і чому? (Комахи із повним метаморфозом складають понад 90% усіх видів комах. Вони утворили велику різноманітність видів і величезну кількість особин. Завдяки відмінностям у будові, способі життя, живленні, а також у середовищі існування дорослих комах та їхніх личинок комахи з повним метаморфозом краще пристосувалися до природного середовища, ніж комахи з неповним метаморфозом.Таким чином, послаблюється внутрішньовидова конкуренція, що сприяє процвітанню комах.) Висновок: для комах характерно два типи розвитку: Метаморфоз із неповним перетворенням, який має такі стадії розвитку: яйце – личинка – доросла комаха. Личинка у цієї групи схожа на дорослу комаху. Поведінка комах Розповідь – пояснення учителя Наука, що вивчає поведінку комах –етологія. Поведінка комах надзвичайно різноманітна і у багатьох випадках складна. Найбільш просто нервова діяльність комах проявляється в таксисах. Це проста рухова реакція (рефлекс) на те або інше зовнішнє подразнення, ускладнена загальним збудженням нервової системи. Особливо розвинені в комах термо-, фото-, гідро-, хемо- і трофотаксиси. Відповідно в цих випадках комахи реагують на тепло, світло, вологу, хімічні подразники і їжу. Складнішим видом нервової діяльності є вроджені інстинкти. Вони є складним ланцюгом рефлексів. Прояв певного інстинкту зв'язаний з станом організму комахи. Так, дозрівання запліднених яєць викликає у самки появу турботи про потомство. Ніхто не учив бджолу будувати соти, короїда прокладати під корою визначеної форми хід, довгоносика скручувати листок у вигляді трубки або сигари, гусеницю плести кокон і так далі. Під впливом умов існування можуть виникати нові рефлекси і слабшати і навіть зникати старі, проте для цього потрібний значний час. Інстинкти можуть бути направлені на збереження виду (турботу про потомство) і особини. Особливо складні інстинкти у бджіл, мурашок і термітів (суспільних комах), що вміють будувати дуже складні споруди і доглядати за потомством, регулюючи його склад. У комах може в окремих випадках спостерігатися і вища нервова діяльність, що виявляється у виробленні умовних рефлексів. Одним з прикладів служить швидке встановлення у бджоли зв'язку запаху квітки з його медоносністю. Найскладніша поведінка у суспільних комах, які живуть великими сім'ями з достатньо складною внутрішньою ієрархією. 1. Суспільні комахи живуть родинами, де різні особини виконують певні функції. 2. Мають інстинкти: а) будівельні; б) мисливські; в) захисні; г) статеві; д) турбота про нащадків. 3. Мають умовні рефлекси, що ґрунтуються на основі здатності до навчання. Висновок: комахам властива складна і різноманітна поведінка, а також таксиси, умовні рефлекси та вроджені інстинкти. V. Узагальнення і систематизація знань. Звернімося ще раз до нашого гостя – КОНИКА. Скажіть, будь ласка, який тип розвитку притаманний саме йому? І до якої групи комах він буде належати: панівної чи ні?(Неповний метаморфоз, не панівна група комах). Бліц турнір. 1. У комах розвинені різні види інстинктів: А) будівельний; Б) статевий; В) турбота про нащадків; Г) мисливський. 2. Комахи розмножуються лише (статевим шляхом). 3. Тип розвитку у хруща (повний метаморфоз). 4. Наука про комах – (ентомологія). 5. Фази розвитку у комах з неповним перетворенням (яйце, личинка, доросла комаха). 6. За умови неповного метаморфозу з яйця виходить личинка (німфа). 7. Умовні рефлекси ґрунтуються на здатності (до навчання). 8. Найскладніша поведінка (у суспільних комах). 9. Запліднення у комах (внутрішнє). 10. Самок і самців багатьох видів розрізняють за будовою, розмірами і забарвленням і це називають (статевий диморфізм). VI. Підведення підсумків уроку. Метод «Мікрофон» Над чим сьогодні працювали? Що найбільше запам’яталось? Ваші враження (сподобалось/ не сподобалось). Хоча про комах відомо багато, але є ще багато таємниць. Адже, як влучно зазначив бельгійський вчений Б. Ейвельмане, «ми живемо на нашій планеті серед безлічі знаків питань, які щедро поставила перед нами природа».Вивчення триває, і на вас чекають нові відкриття. І пам’ятаймо, що в природі все гармонійно і взаємопов’язано. Зникнення одного виду неминуче позначиться і на інших організмах. Тому бережіть комах, не знищуйте їх, особливо тих, що перебувають на межі зникнення. З ними детальніше ви познайомитесь на наступному уроці. VII. Повідомлення домашнього завдання. Опрацювати параграф 23; Для охочих: дати відповідь на питання рубрики «Як ти вважаєш?», ст. 91 Для творчих: записати прислів’я та приказки про комах. Дякую за урок, бажаю успіхів у пізнанні нового зі світу природи. Додатковий матеріал до уроку Чи знаєте ви, що… Дуже цікавий приклад партеногенезу – це розмноження дрібних мушок-міастор, які живуть великими родинами в кілька тисяч особин. Усі вони – вихідці з одного яйця. Виявляється, личинка, що вийшла з яйця, не доживає до дорослого віку, бо в її тілі формується безліч «діток», які енергійно поїдають личинку зсередини. Коли доїдять, вибираються назовні, аби незабаром зробитися таким самим «будинком-їдальнею» для наступних личинок. Коли колонія сягає кількох тисяч, усі личинки разом перетворюються на дорослих крилатих комах і розлітаються шукати затишні місця. Народні прикмети Мошки в`ються стовпом – гарна погода Хрестовик, незважаючи на постійний дощ, почав ремонт й очищення своїх тенет – очікуй тепла. Мурахи збираються на верхівці мурашника, а рухи їх мляві – на непогоду. Павук-хрестовик при гарній ясній погоді не звертає уваги на розриви й засміченість павутини й сидить байдуже осторонь – бути непогоді. Передчувають погану погоду також бджоли – не вилітають із вуликів; а земляні черв`яки навпаки лізуть із землі зустрічати дощ, як і жаби, що поспішають на берег. Сині бабки-стрільці, які граються над водою, починають ховатися під листя кущів і трав, - бути дощу, зазвичай грозовому.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |