Головна » Біологія |
Розробка циклу уроків з теми,,Клас Птахи” 8 клас Педагогічні інновації пов`язані сьогодні із застосуванням інтерактивних методів у навчальній діяльності учнів. Інтерактивне навчання – це насамперед діалогове навчання, в ході якого здійснюється взаємодія вчителя та учня, створюються комфортні умови навчання, за яких кожен учасник процесу навчання відчуває свою інтелектуальну спроможність. Тема,,Клас Птахи” складається з 8 уроків. Цей розділ учні вивчають цікаво і змістовно. В процесі навчання моделюються реальні життєві ситуації, пропонуються проблеми для спільного вирішення, застосовуються інтерактивні технології індивідуальної, групової та кооперативної форм, що сприяють розвитку особистості учнів, пізнавальної активності, зацікавленості у вивченні біології. Урок 1 Тема. Загальна характеристика класу Птахи. Зовнішня будова птахів Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями організації і зовнішньою будовою птахів, виявити пристосування до польоту у зовнішній будові, розглянути риси подібності птахів з плазунами; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення; виховувати любов до природи, розуміння необхідності охорони птахів. Обладнання: таблиці, опудала птахів, набір пір’я, аудіозаписи голосів птахів, додаткова література з теми Поняття та терміни: дзьоб, цівка, кігті, куприкова залоза, контурні і пухові пера, пух, стрижень, опахало, борідки, махові, рульові і контурні пера, линька. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організація класу ІІ. Психологічний настрій ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів ( Звучить запис пташиного співу) Не можна уявити українського степу, пейзажу Українського Полісся без пташиного співу. Та і в житті кожного українця постійно супроводжує образ птаха: маля в сім’ю приносить білий лелека і ростуть собі донечки-горлички і соколи-сини в українських родинах. Закохані зустрічаються під спів соловейка, а на весільному рушничку – пара голубів. В дорогу ж проводжає дорослого сина мати – сива голубка. Чому з такою теплотою оспівує народ птахів у віршах і піснях, чим заслужили повагу ці прекрасні творіння ми дізнаємося вивчивши тему “Клас Птахи”. На Землі існує понад 8600 видів птахів, а вчені й досі відкривають нові, не відомі раніше види. Загальна кількість птахів, які літають, плавають або бігають просторами Землі, перевищує 100 мільярдів. Птахів можна зустріти й вугільних шахтах, і на вершинах гір, у джунглях, містах, пустелях, над океанами і на вічній кризі. Куди б ви не кинули погляд, ви завжди помітите птахів. Є птахи крихітні, менші за метелика, - це колібрі; є величезні, на зріст вищі за людину - це страуси. Деякі птахи – невтомні мандрівники, здатні в буквальному розумінні слова облетіти довкола земної кулі; інші взагалі не можуть літати. Є птахи- танцюристи, грифи-вегетаріанці, птахи, здатні літати хвостом наперед, птахи, які ловлять рибу на принаду, і птахи, які на зиму впадають у сплячку. Є птахи, що вирізняються дивовижною красою і розмаїттям забарвлення. В повадках і способі життя птахів ще є чимало таємниць і загадок. І, можливо, саме хтось із вас буде вивчати і досліджувати невідомі сторінки з життя птахів. Структура теми: тему,,Клас Птахи” ми будемо вивчати протягом 7 уроків, в структуру теми входить виконання лабораторних робіт: №11 “Зовнішня будова птахів та їх покриви”, №12 “Будова скелета птахів”. Тематичне оцінювання за питаннями ( дати питання до тематичної атестації). Додаткова література з теми (демонстрація виставки літератури) ІІ. Оголошення теми і очікуваних результатів Учні мають знати: основні особливості класу Птахи, пристосування до польоту у зовнішній будові птахів. Учні мають вміти: визначати різні типи пір’я, визначати зв’язок будови пір’я із виконуваними ним функціми. ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів Вже по зовнішньому вигляду птахи різко відрізняються від усіх інших груп тварин. Мабуть не знайдеться жодного птаха, якого навіть найбільш недосвічений спостеігач зміг би сплутати з тваринами інших класів. Зараз, використовуючи раніше набуті знання, спробуємо з’ясувати характерні особливості представників класу Птахи. Технологія “Мозковий штурм” Всім учням пропонується висловити ідеї пов”язані з проблемою. Всі ідеї записати на дошці без зауважень, коментарів. На закінчення обговорити і оцінити всі ідеї. Проблемне питання: характерні особливості представників класу Птахи Виступи учнів Очікувані ідеї учнів: Клас Птахи належить до типу Хордові, підтипу Хребетні. Характерною особливістю є здатність до польоту, видозмінені передні кінцівки (крила), тіло вкрите пір`ям. Живуть у різних середовищах існування, у різних кліматичних умовах. Тіло поділяється на відділи: голова, тулуб, хвіст, кінцівки. На голові розміщені органи чуття – очі, слухові отвори, орган нюху. Поведінка птахів досить складна, що свідчить про високий рівень розвитку нервової системи. IV. Вивчення нового матеріалу Ми з’ясували, що вже багато знаємо про зовнішню будову, але розширити і доповнити знання ви зможете під час виконання лабораторних робіт. Протягом уроку ви будете працювати над проблемним питанням: Птахи практично єдині хребетні тварини, що здатні літати. В чому полягає пристосованість до польоту у зовнішній будові птахів? (питання записати на дошці) Лабораторна робота №11 Тема: Зовнішня будова птаха, будова пір’я Мета роботи: ознайомитися з зовнішньою будовою птаха; з’ясувати ознаки пристосованості до польоту в зовнішній будові птахів; розглянути особливості будови пір’яного покриву птахів. Матеріали та обладнання: опудало птаха, набір пір’я, лупа, підручник, таблиця,,Зовнішня будова птаха”. Технологія,,Робота в мікрогрупах” за варіантами (об`єднання учнів класу у групи, інструкція з проведення групової роботи (умови, вибори спікера, час на роботу, етапи роботи) Варіанти завдань для мікрогруп учнів: Варіант І Мета: ознайомитися з зовнішньою будовою птахів Розгляньте зовнішню будову птаха, визначте основні відділи тіла: голову, шию, тулуб, хвіст, кінцівки. Зверніть увагу на характерні риси зовнішньої будови птаха: пір’яний покрив, веретеноподібну форму тіла, наявність хвоста і крил. Варіант ІІ Мета: вивчити будову пір’я птахів Розгляньте, як розташоване пір’я на тулубі птаха. Варіант ІІІ Мета: дати порівняльну характеристику зовнішньої будови птахів і плазунів. Користуючись текстом підручника та попередніми знаннями дайте відповіді на питання: Чи мають плазуни залози на шкірі? А птахи? Заповніть таблицю. Варіант ІV Мета: з’ясувати риси пристосованості до польоту у зовнішній будові птахів. Користуючись текстом підручника, власними знаннями та життєвим досвідом перерахуйте риси пристосування до польоту у зовнішній будові птахів. Ознайомлення з результатами роботи мікрогруп Під час ознайомлення з результатами роботи груп на дошці і кожним учнем індивідуально записується основна інформація, заповнюються таблиці. Під час обговорення завдань учням можна задавати додаткові запитання, щоб звернути їх увагу на непомічений аспект навчального матеріалу. V. Підсумок уроку. Формулювання висновків Висновки з матеріалу, вивченого на уроці, формулюються самостійно, занотовуються в зошит. Очікувані висновки: Тіло птахів складається з голови, тулуба і кінцівок. обтічна форма тіла; Птахи теплокровні тварини, які пристосувались до життя в повітряному середовищі. VІ. Рефлексія Як ви гадаєте, чи виконали ми завдання, що поставили на початку уроку? VІІ. Оцінювання та аналіз роботи учнів на уроці. VІІІ. Домашнє завдання §43 с. 145-147, повт. §41 с. 136-138, ,,Скелет плазунів” Урок 2 Мета: ознайомити учнів з будовою скелета і м`язів птаха, з`ясувати риси пристосованості до польоту; розвивати навички самостійного здобуття знань, логічне мислення, уміння систематизувати та узагальнювати знання; виховувати допитливість, вміння працювати в команді, відповідальність за свої дії. Обладнання: скелети голуба, жаби, ящірки ( на кожну парту), таблиця ,,Скелет голуба” Базові поняття та терміни: трубчастість кісток, череп, хребет, ребра, грудина, кіль, складні крижі, куприкова кістка, ключиці, лопатки, воронячі кістки, пояси передніх і задніх кінцівок. Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь. Очікувані результати: учні мають знати будову скелета птахів, пристосування до польоту у будові птахів, ускладнення у будові скелету порівняно з плазунами та земноводними; учні мають вміти розпізнавати на малюнках та натуральних об`єктах відділи скелета птахів, окремі кістки відділів. Хід уроку ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів Який клас тварин ми почали вивчати на минулому уроці? На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчення будови птахів, але для успішної роботи нам треба пригадати необхідні відомості. Технологія,,Ланцюжок” Яке значення має скелет у житті хребетних тварин? ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів Ми вже знаємо пристосування до польоту та особливості зовнішньої будови птахів. Чи обмежені пристосування тільки зовнішньою будовою? Які особливості скелета птахів? Чи є в його будові пристосування до польоту, ми розглянемо на сьогоднішньому уроці. V. Повідомлення теми і очікуваних результатів Як ви гадаєте, що саме ми вивчатимемо сьогодні на уроці? Спробуйте самостійно сформулювати тему уроку. ( Записати на дошці і в зошитах) VІ. Вивчення нового матеріалу відбувається в ході виконання лабораторної роботи. Проблемне питання: Які особливості будови скелета птахів у зв`язку з їх здатністю до польоту? (записати на дошці) Технологія,,Робота в парах” На кожній парті – набір необхідних матеріалів: скелет голуба, жаби, ящірки, інструктивна картка до лабораторної роботи, підручник. Лабораторна робота № 12 Тема: Будова скелета птаха Мета: вивчити основні риси будови скелета птаха, з’ясувати ознаки пристосованості до польоту, рису ускладнення порівняно з плазунами та земноводними. Хід роботи Розгляньте скелет птаха. Знайдіть його відділи: череп, скелет тулуба, скелет кінцівок. Обговорення результатів роботи Кожна пара представляє результати роботи, обмінюються своїми висновками та аргументами з класом. Під час ознайомлення з результатами роботи пар на дошці і кожним учнем індивідуально заповнюється таблиця VІІ. Закріплення вивченого матеріалу Вибрати правильні відповіді 1. Чи можна стверджувати, що птахи пристосувалися до польоту, бо у них є порожнисті кітки, пір’яний покрив, відсутні зуби? а) можна; б) не можна; в) можна, але цього недостатньо. 2. Яка функція кіля у птахів? а) для рівноваги польоту; б) місце прикріплення м’язів; в) збільшення поверхні для прикріплення м’язів. 3. Де допущено помилки? а) до пояса передніх кінцівок птахів належать: грудна клітка, воронячі кістки, лопатка, ключиці; б) до грудної клітки птахів належать: грудна кістка, кіль, ребра, грудна частина хребта; в) майже всі кістки хребта зрослися; г) передні кінцівки птахів мають тільки 3 пальці, решта – зрослися. VІІІ. Рефлексія Які особливості кісток і скелета птаха пов’язані з його пристосуванням до польоту? ІХ. Підсумок уроку Дати відповідь на проблемне питання. Чи виконали ми поставлені на початку у року? Х. Домашнє завдання §43 с. 147-148, повт. §41 с. 137-138 Внутрішня будова плазунів (Творчі завдання групам на наступний урок) Урок 3 Тема. Внутрішня будова птахів Мета: ознайомити учнів з основними особливостями внутрішньої будови і процесів життєдіяльності птахів; розглянути їх особливості у зв’язку зі здатністю до польоту; навчити визначати риси пристосованості тварин до умов середовища; розвивати логічне мислення, уміння порівнювати, зіставляти, робити висновки; виховувати допитливість, бажання глибше пізнати живу природу, застосовувати знання на практиці. Обладнання: таблиці “Тип Хордові. Клас Птахи. Внутрішня будова голуба”, “Схема кровообігу хребетних”, муляжі головного мозку хребетних Базові поняття і терміни: ротова порожнина, слинні залози, стравохід, воло, залозистий і м’язовий шлунки, кишечник, клоака, печінка і підшлункова залоза, легені, повітряні мішки, дихальні шляхи, подвійне дихання, чотирикамерне серце, органи зору, слуху, рівноваги, тазові нирки, сечоводи. Тип уроку: комбінований Хід уроку І. Організація класу. ІІ. Перевірка знань учнів Тестова робота 1. Скелет птахів складається з: а) 6 відділів; б) 5 відділів. 2. Наявність кіля на груднині – це пристосування, оскільки кіль: а) ділянка для прикріплення великих грудних м’язів; б) здатний змінювати об’єм грудної клітки; в) надає міцності скелету. 3. Особливої гнучкості поясу передніх кінцівок надають: а) саблеподібно вигнута довга лопатка; б) сполучення воронячої кістки з грудиною; в) утворення “вилочки” зі зрослих ключиць. 4. Скелет крила складається з кісток: а) плеча, ключиці, кисті; б) плеча, 2 кісток передпліччя, кисті; в) плеча, 1 кістки передпліччя, кисті. 5. Череп птахів суттєво відрізняється від черепа рептилій наявністю: а) великих очних впадин; б) великого об’єму мозкової коробки та великих очних впадин; в) раннього зрощення кісток мозкової коробки. 6. Пояс передніх кінцівок складається з: а) 2 лопаток, 2 ключиць, 2 воронячих кісток; б) 2 лопаток, 2 ключиць, груднини; в) 2 лопаток, 2 ключиць, 2 воронячих кісток, груднини. 7. Під час польоту крило рухається як одне ціле, оскільки: а) кістки крила з’єднані м’язами, сухожиллями, шкірними перетинками; б) складається з типових для кінцвок відділів; 8. Назвіть ознаки пристосування до польоту у будові скелету птахів. Питання до класу: які риси пристосованості птахів до польоту у зовнішній будові та скелеті? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів Із сказаного зрозуміло, що кожна частина тіла птаха несе риси, які сприяють переміщенню цих тварин у повітряному середовищі. Існують такі пристосування у внутрішній будові птахів. ІV. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів Очікувані результати: учні повинні знати: особливості внутрішньої будови птахів, риси пристосування до польоту у внутрішній будові, ускладнення будови і процесів життєдіяльності птахів порівняно з плазунами. Учні повинні вміти: розпізнавати органи та системи органів птахів на таблицях та муляжах, пояснювати взаємозв’язок будови і способу життя птахів. Проблемне питання: Які особливості внутрішньої будови птахів у зв’язку зі здатністю їх до польоту? V. Актуалізація опорних знань учнів Які системи внутрішніх органів мають хребетні тварини? VІ. Вивчення нового матеріалу Технологія “Урок на уроці” На попередньому уроці учні об’єдналися у 6 груп, кожна з яких отримала творче завдання і тепер звітуватиме про його виконання. На виступ кожної групи відводиться 4 хв, на відповіді на запитання однокласників 2хв. Під час виступів “спікерів” груп учні індивідуально в зошитах фіксують необхідну інформацію. Міні-урок 1 Тема: Травна система птахів Проблемне питання: Чому птахи вживають багато їжі? Як пов’язана будова травної системи з характером їжі? Створити опорну схему “Травний ланцюжок”. Очікувана схема: рот (відсутність зубів, слинні залози) глотка стравохід (розширення – воло) шлунок (2 відділи: залозистий і м`язовий) кишечник (травні залози – печінка, підшлункова залоза) клоака анальний отвір Міні-урок 2 Тема: Дихальна система Проблемне питання: в чому полягає значення подвійного дихання? Які органи дихання наявні у птахів? Очікувана схема дихання птахів: носова порожнина трахеї бронхи легені легеневі мішки легені бронхи трахеї носова порожнина. Міні-урок 3 Тема: Кровоносна система Проблемне питання: Завдяки чому у птахів постійна температура тіла? Яка температура тіла у птахів? Чому? Створити опорну схему “Кровообіг птахів” Очікувана схема: 1 – ліве передсердя 2 – лівий шлуночок 3 – праве передсердя 4 – правий шлуночок 5 – легені 6 – мале коло кровообігу 7 – велике коло кровообігу 8 - органи тіла Міні-урок 4 Тема: Видільна система Проблемне питання: В чому полягає пристосування до польоту у будові видільної системи птахів? 1 Чим представлена видільна система птахів? 2. Що є кінцевим продуктом білкового обміну у птахів? (сечова кислота) 3. Підготувати інформацію з теми. Міні-урок 5 Тема: Нервова система і органи чуття птахів. Дослідження: взаємозв’язок поведінки та способу життя птахів і рівня розвитку нервової системи та органів чуття птахів. Які відділи нервової системи є у птахів? 3. Зробіть висновок про розвиток нервової системи птахів. VІ. Підведення підсумків уроку, рефлексія Заповнити таблицю “Ознаки пристосування птахів до польоту 2. Дати відповідь на проблемне питання: які особливості внутрішньої будови птахів у зв’язку зі здатністю їх до польоту? Чи досягли ми очікуваних результатів. VІІІ. Домашнє завдання §44, конспект у зошиті. Скласти опорний конспект “Статева сисетма птахів”. Урок 4 Тема. Розмноження і розвиток птахів, сезонні явища у житті птахів Мета: розкрити особливості розмноження і розвитку птахів, ознайомити учнів з будовою яйця птаха, показати ознаки вищої організації порівняно з плазунами: риси подібності в розвитку зародків плазунів і птахів; розвивати в учнів уміння порівнювати, зіставляти факти, робити логічні висновки, розвивати пізнавальний інтерес; виховувати дбайливе ставлення до птахів (не руйнувати гнізд, не брати в руки яєць, не ходити до лісу з магнітофонами, із собаками, щоб не зігнати з гнізд пташок, які висиджують пташенят) Обладнання: таблиці “Виводкові і нагнізні птахи”, свіжі курячі яйця Базові поняття і терміни: яйце, зародок, інкубація, виводкові і гніздові птахи, турбота про потомство, шлюбна поведінка, шлюбна пісня, гніздова територія, гніздо. Тип уроку: набуття знань та формування вмінь Очікуванні результати: учні повинні знати будову яйця птахів, особливості птахів виводкових і нагніздних, розмноження і розвиток птахів, шлюбну поведінку птахів і влаштування гнізд; учні повинні вміти поводитися в природі, оберігати гнізда та гніздові території птахів, розпізнавати основні типи птахів Хід уроку ІІ. Психологічний настрій ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів Де розмножуються риби та земноводні? У зв’язку з цим, яку будову повинно мати яйце птахів? Як відбувається їх розмноження і розвиток ми будемо розглядати на сьогоднішньому уроці. ІV. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів V. Вивчення нового матеріалу Технологія,,Робота в малих групах” Об’єднання учнів класу в мікрогрупи. Технологія “Акваріум”: група,,дослідників” займає місце у центрі класу. Вголос учні зачитують тему і мету дослідження і обговорюють його хід. Всі інші учні класу мають тільки слухати, не втручатись у хід обговорення. На цю роботу групі дають 5-7 хв. Після закінчення роботи група займає свої місця, а учні класу відповідають на питання вчителя. 1 група “Дослідники” Тема мікродослідження: Будова яйця птаха Мета: дослідити будову яйця, та значення кожної його структури Обладнання: чашка Петрі, яйце, шкаралупа, лупа Інструкція: Розгляньте через лупу пори на шкарупі яйця. Знайдіть підшкаралупну оболонку і утворену нею повітряну камеру на тупому кінці яйця. Яке вона має значення? Питання до класу: Які оболонки має куряче яйце? 2 група “Натуралісти” Тема мікродослідження: Шлюбна поведінка птахів Мета: дослідити особливості шлюбної поведінки птахів. Прочитати статтю підручника “Шлюбна поведінка” с.215. “Ми в лісі... Довкола виблискують молодою янтарною зеленню дерева і кущі. Пишно розляглися по землі наповнені весняним струменем трави. Густе гілля дерев ледве пропускає яскраві промені сонця. А дзвінкі різноголосі пісні наповнюють небо, ліс, яри, все навкруги. Солов`ї співають пристрасні арії:,тьох-тьох-тьох”, а далі – золоті розсипи звуків: трелі, паузи, піднесення, завмирання. У солов`їній пісні – життєствердження, романтичність, щедрість, таємнича недомовленість, висока емоційність. Питання: Про який період в житті птахів сповіщають їхні пісні? Хвилинка-цікавинка Під час шлюбних ритуалів японські журавлі звичайно співають і танцюють. Пари співають дуетом, задерши голови догори. Коли самець у холодному повітрі вигукує,,каар”, з його дзьоба вириваєтьс один клуб пари, коли ж самиця відповідає йому,,ка-ка”, з її дзьоба підіймаються два клуби. Потім вони повільно починають танцювати, лопочучи крилами й описуючи кола навкруги обранця; поступово танці прискорюються, і нарешті птахи здіймаються в повітря на 2-3 метри. Західноамериканські поганки влаштовують дивовижні забіги по воді, рухаючись поряд і швидко-швидко перебираючи своїми широкими лапами. Така прогулянка по воді – частина шлюбного ритуалу і водночас перевірка на сумісність. Потім обидва партнери пірнають і повертаються на поверхню зі жмутом трави у дзьобі. Продовжуючи водний танець, вони торкаються один одного грудьми і, підвівши дзьоби до неба, торкаються травинками до травинок у дзьобі партнера. На світанку розпочинає свою шлюбну серенаду глухар. Спочатку з пітьми доноситься віддалене стрекотання: “цик-цик, цик-цик”. За першим коліном піде друге. Здається, що птах щось точить, бо чути якесь шипіння. Ось і кажуть, що глухар лящить і скиркає, або “точить”. Під час токування птах повільно пересувається по гілці. Він натхненно співає, витягнувши шию і закинувши догори чорну бородату голову, оздоблену яскраво-червоними бровами. Глухар віялом розгортає хвіст, посіпуючи ним, то складає, то розправляє крила... Лящання може тривати кілька хвилин, точніше – лише кілька секунд. Своєю піснею глухар привертає увагу самок, які злітаються на ці особливі конкурси. На токуваннях доводилося чути співи одночасно декількох самців. У такому випадку самки віддають перевагу лише тим виконавцям, які не тільки гарні вокалісти, а й мужні бійці, які у двобої з своїми суперниками здобули перемогу. В цьому біологічна суть статевого відбору, бо право залишити після себе нащадків має лише найкращий за всіма ознаками самець. 3 група “Архітектори” Тема: облаштування гнізд птахів. Мета: з’ясувати місця облаштування гнізд, матеріали та архітектури цих споруд. Завдання: прочитати статтю підручника “Влаштування гнізд”. Чи спостерігали ви навесні “пташині суперечки”? Яка їх причина? Хвилинка-цікавинка (демонстрація гнізд) Ця пташка мостить дуже оригінальне гніздо. Воно схоже на рукавичку з напіввідрізаним пальцем і зашитою верхівкою. Птах потрапляє в рукавичку й вилітає з неї через “палець”. Гніздо він підвищує на тонких гілках верби, які звисають над водою та зовсім недоступні для хижаків. Гніздо звите з тоненьких волокон кропиви або розмочаленого листя злаків. Проміжки між волокнами птах затикає вербовим пухом інших рослин. Зверху гніздо вкривається лусочками з бруньок, шерстю, волоссям. Запитання: Чиє це гніздо? Відповідь: Це гніздо синиці-ремеза. У цієї пташки гніздо нагадує гамак. Воно завжди розміщене там, де розгалужуються гілки. Для будівництва використовується в’яле листя, трава, волокна рослин, павутина. Учередині воно вимощене пір’ям, пухом, шерстю. Спочатку птахи роблять грубий каркас із тонких гілочок, обвиваючи їх навколо гілок, а згодом затикають щілини травою та переплітають волокнами. Запитання: Хто є господарем цієї будівлі? Відповідь: Іволга з ряду Горобцеподібні. Для будівництва цього гнізда треба знайти хоча б три очеретинки, що ростуть приблизно на однаковій відстані одна від одної. Далі пташка робить щільну стрічку із сухого листя очерету та водяних рослин. Закріпивши її на потрібній висоті на одній очеретині, вона обсотує стрічкою по черзі інші очеретини і закріплює кінець знаву на першій. Цю операцію вона повторює кілька разів, а відтак заплітає каркас так само, як плетуть кошики. Усередині гніздо вона вистилає подрібненим волоттям або рогози. Запитання: Яка пташка так будує своє гніздо? Відповідь: Очеретянка, ряд Горобцеподібні. Гніздо цієї пташки – плавуче. Це купа відмерлої водяної рослинності – очерету, рогози. Коли птахи мостять його, то прикріплюють свій невеличкий плотик до кількох очеретин, та з часом хвиля відриває гніздо з квочкою і воно мандрує всією водоймою. Запитання: Для якого птаха характерне плавуче гніздо? Відповідь: Такі гнізда роблять чомги, а іноді й лиски з ряду Журавлеподібні. Питання до класу: Як треба поводитися в природі щоб не завдали шкоди птахам в період гніздування та насиджування яєць? Технологія,,Мікрофон” (учні висловлюють власні думки) 4 група “Впізнайте нас” (технологія “Рольова гра”) Мета: з`ясувати особливості розвитку птахів Де і коли відбувається ембріональний розвиток птахів? - “Ми вилупились з великих яєць. У кожного з нас густенький жовтувато-зеленкуватий пух на всьому тілі. А оченята вже розплющені. Ми швидко оговтались на цьому світі і по деякім часі зможемо облишити гніздо та прямувати за мамою, яка навчить нас всьому необхідному”. - “А мої братики і сестрички вилупились по черзі і поки що вони зовсім безпорадні:очі та вушка закриті, рідкий довгий пушок подекуди видніється на голому і слабкому тілі. Ми ще маємо довго бути в гнізді і потребуємо піклування батьків”. Питання до класу: Які птахи називаються виводковими? Нагніздними? 5 група “Домашній проект” Захист інформаційного міні-проекту “Сезонні явища в житті птахів”. Мета проекту: з’ясувати річний цикл життя птахів, осілі, кочові та перелітні птахи Новгород-Сіверщини, способи дослідження перельотів. Захист міні-проекту Очікуваний проект Додаткова інформація Птахи Чернігівської області, занесені до Червоної книги України, МСОП та Європейського Червоного Списку: лелека чорний, чернь білоока, гоголь, скопа, шуліка рудий, лунь польовий, лунь степовий, змієїд, орел-карлик, беркут, підорлик великий, підорлик малий, орлан-білохвіст, балабан сокіл-сапсан, журавель сірий, дрофа, лежень, кулик-сорока, поручайник, кроншнеп тонкодзьобий, кроншнеп великий, пугач, сич-горобець, сипуха, очеретянка прудка, шпак рожевий. Питання до класу: На які групи поділяють птахів щодо сезонних змін у природі? Проблемне питання: Як орієнтуються птахи під час польотів? Технологія “Мозковий штурм” Після чіткого формулювання проблеми, питання пропонується всім учням висловити власні ідеї. Всі пропозиції записуються на дошці без коментарів на закінчення обговорюються і оцінюються всі ідеї. Очікувані варіанти ідей: орієнтування за ландшафтними ознаками; Подальше вивчення навігації перелітних птахів обіцяє чимало цікавого. VІ. Підсумок уроку, рефлексія. Чи досягла наша робота на уроці поставленої мети? VІІ. Домашнє завдання §52, 53, стор.215-223, конспект у зошиті Урок 5 Тема. Різноманітність птахів Мета: ознайомити учнів з особливостями організації та процесів життєдіяльності представників Надрядів Безкілеві і Пінгвіни, їх пристосуванням до різних екологічних умов; удосконалювати навички роботи з науково-популярною літературою, вміння виділяти головне з прочитаного і розвивати пізнавальний інтерес; виховувати бережливе ставлення до птахів, почуття прекрасного. Базові поняття і терміни: надряди Пінгвіни, Безкілеві, плавальна перетинка. Обладнання та матеріали: скелети і опудала птахів, таблиці “Тип Хордові. Клас Птахи”, виставка дитячих малюнків і фотографій, художня література про птахів. Тип уроку: набуття нових знань Очікувані результати: учні знають представників виучуваних надрядів, особливості їх будови у зв’язку з пристосуванням до середовища існування; значення представників в природі і житті людини; вміють визначати приналежність певного виду птахів до відповідних систематичних категорій. Хід уроку І. Оргмомент ІІ. Психологічний настрій ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. На минулих уроках ми дізналися багато цікавого і корисного про птахів. Це багаточисленна і різноманітна група тварин, які пристосувалися до життя у найрізноманітніших умовах, опанували землю, воду і повітря, мають величезне значення в природі і житті людини. На сьогоднішньому уроці ми розпочнемо вивчати різноманітність птахів, їх значення. Звичайно, двох уроків замало для того, щоб вивчити ці питання і тому ми будемо багато працювати самостійно з додатковою літературою. (Демонструється додаткова література). Мені б хотілося, щоб ви дізналися багато цікавого і корисного з життя птахів. ІV. Повідомлення теми і мети уроку V. Вивчення нового матеріалу Розповідь учителя Існують різні класифікації тварин: На сьогоднішньому уроці розглянемо два надряди: Безкілеві і Пінгвіни. Технологія,,Робота в малих групах” Учні об’єднуються у 3 групи. Кожна група отримує завдання, яке виконується протягом 10хв. Після цього доповідачі груп представляють результати роботи. 1 група Учнівський інформаційний мініпроект: Надряд Безкілеві птахи Мета: визначити особливості будови та життєдіяльності представників надряду, їх значення в природі та житті людини. Опрацювати літературу. 2 група Учнівський інформаційний мініпроект: Надряд Пінгвіни Мета: визначити особливості будови та життєдіяльності представників надряду, їх значення в природі та житті людини. Опрацювати літературу. 3 група Учнівський інформаційний мініпроект: “Експерти” (сильні учні) Мета: аналіз повідомлень учнів, заповнення таблиці на дошці. Повідомлення учнів: Учнівський інформаційний мініпроект №1 Надряд Безкілеві птахи – це страуси і ківі. У зв’язку з тим, що птахи розселилися по всій Землі й живуть в різних умовах, вони втратили здатність до польоту. Вони мають недорозвинені крила (страуси) або крила зовсім відсутні (ківі). Задні кінцівки довгі, міцні, добре розвинені. Пір’я у них примітивні, без щільного зщеплення борідок. Грудина невеличка, кіль відсутній. Страусів розводять на фермах, використовують м’ясо і яйця у їжу, а також використовують ефектні пера. Ківі – нічні птахи, що пристосувалися до життя у густому підліску вологих лісів. Їх занесено до Міжнародної Червоної книги. Хвилинка-цікавинка. Страус – птах, що не літає. Його зріст досягає 2,7 м, а довжина ніг – 1,2 м. Він – володар найсильніших ніг серед птахів. Страус може спокійнісінько бігти зі швидкістю 45 км/год, а подекуди розвиває швидкість до 70 км/год. Страуси – птахи-кочовики, вони долають на просторах Африки сотні кілометрів у пошуках нових пасовиськ. У страуса, що мешкає у Африці, є близькі родичів Південній Америці та Австралії – нанду і ему. Звичайний страус – має два пальці, а ему і нанду на ногах по три пальці. Самки нанду тільки несуть яйця, залишуючи самцю всі турботи про нащадків. Зазвичай у гнізді нанду більш 20 (а іноді і 80!) яєць. Самець насиджує їх 40 днів. Ему у висоту сягає 2 м. Ему надзвичайно сильні. Самка влаштовує гніздо у землі, куди відкладає яйця – вісім, дев”ять штук,- але висиджує яйця самець. Учнівський інформаційний проект “Надряд Пінгвіни” Надряд Пінгвіни нараховує 18 видів. Усі вони великих і середніх розмірів, добре плавають і пірнають, але не літають. Їхні крила перетворилися на ласти (вкриті лускоподібним пір’ям). Оперення коротке і щільне. Грудина і грудні м’язи добре розвинені. Пір’я пінгвінів дрібні і утворені головним чином плоским стержнем. Пір’я розподілене на поверхні тіла рівномірно. Медики вивчають особливості обміну речовин і роботи внутрішніх органів пінгвінів, з’ясовують що саме дає їм змогу жити в умовах низьких температур Антарктики. Живляться рибами та водними безхребетними. Найбільший пінгвін – імператорський (120см заввишки, маса – до 40кг). На суходолі пересувається поволі. Пінгвіни відкладають 1–2 яйця. В Антарктиді ці птахи висиджують яйця, утримуючи їх на своїх ногах та прикриваючи згорткою шкіри з пір’ям. Інкубація та вилуплення пташенят відбувається за низьких температур. Значення: раніше були об’єктом промислу. Тепер чисельність пінгвінів збільшується. Хвилинка-цікавинка Пінгвіни не можуть літати. Щоб дістатися до своїх антарктичних пасовищ, їм доводиться долати пішки понад 320 км сніговими кучугурами й вкритими кригою скелями. Поки світить сонце, вони строго прямують потрібним маршрутом, а в похмурі дні часом збиваються зі шляху. VІ. Підсумки уроку Як пристосовані представники ряду Безкілеві до умов середовища? VІ. Домашнє завдвання: §54, стор. 224, конспект у зошиті Урок 6 Тема. Різноманітність птахів Мета: ознайомити учнів з особливостями організації та процесами життєдіяльності представників надряду Кілегруді птахи, їх пристосуванням до різних екологічних умов існування, практичним значенням представників; удосконалювати навички роботи з науково-популярного літературою, виділяти головне з прочитаного, розвивати пізнавальний інтерес; виховувати бережливе ставлення до птахів, почуття прекрасного. Базові поняття і терміни: надряд Кілегруді, ряди Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні, Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні, Сивкоподібні, Горобцеподібні, плавальні перетинки, куприкова залоза. Обладнання і матеріали: скелети і опудала птахів, таблиці “Тип Хородові. Клас Птахи”, “Птахи боліт та узбережень водойм”, “Птахи лісу”, “Лісові курячі птахи”, виставка дитячих малюнків, фотографій. Тип уроку: набуття нових знань Очікувані результати: учні знають представників виучуваних надрядів, особливості їх будови у зв’язку з пристосуванням до середовища існування; значення представників в природі і житті людини; вміють визначати приналежність певного виду птахів до відповідних систематичних категорій. Хід уроку І. Оргмомент ІІ. Представлення теми та очікуваних результатів ІІІ. Вивчення нового матеріалу Технологія,,Робота в групах” Учні класу об’єднуються у 9 мікрогруп: 1 група Ряд Куроподібні 2 група Ряд Гусеподібні 3 група Ряд Дятли 4 група Ряд Соколоподібні 5 група Ряд Совоподібні 6 група Ряд Лелекоподібні 7 група Ряд Сивкоподібні 8 група Ряд Горобцеподібні 9 група,,Експертів” ( протягом уроку на основі матеріалів інформаційних проектів готують підсумковий проект-таблицю,,Особливості будови та значення кілегрудих”) Завдання для всіх груп: З’ясувати риси пристосованості до середовища існування та особливості будови представників ряду. Виконання завдання 10 хв. Презентація результатів роботи (супроводжується демонстрацією таблиць, опудал, малюнків учнів) Учнівський інформаційний проект “Надряд Кілегруді птахи” Надряд Кілегрудих птахів налічує багато рядів. Характерною особливістю є наявність добре розвиненого кіля та грудини, що свідчить про здатність представників надряду до польоту. Ряд Куроподібні налічує 250 видів, в Україні – 8 видів. Птахи середніх розмірів добре ходять, бігають, але неохоче піднімаються у повітря. Це виводкові птахи, мають смачне м’ясо та яйця. Глухар звичайний – один з найбільших представників ряду. Оселяється у великих старих лісах Карпат і північних районів Полісся. Живе глухар у лісі і більше знаходиться на деревах, де й живиться. Але в період гніздування стає повністю наземним птахом. У березні під час токування глухар співає своєрідну,,пісню” – поєднання глухих і дзвінких звуків, серед яких чується то якесь скрипіння, то бурмотіння. Взимку, коли випаде глибокий сніг, глухарі з дерева пірнають в кучугури, де і ночують, а у великі морози та в хуртовину знаходяться там і вдень. Перепел – найменший мисливський вид пташок. Він рудувато-сіренький, строкатий, короткохвостий, нагадує маленьку курочку. Гніздо самка, як і інші курині, мостить в ямці на землі. Із яєць вилуплюються пташенята завбільшки з маленький горішок. Вони дуже рухливі, при небезпеці розсипаються в різні боки, залягаючи навіть на зовсім відкритій місцевості. Часто природолюби утримують перепелів як співочих птахів. В народі про них складено багато пісень, віршів. Ця популярна в народі пташка не тільки цікавий об`єкт для полювання, вона ще й приносить користь, бо винищує шкідливих комах та поїдає насіння бур`янів. Ряд Гусеподібні. 200 видів, на Україні – 33. Водоплавні птахи середніх або великих розмірів із довгою шиєю та сильними ногами. На ногах між трьома пальцями – плавальні перетинки. Добре розвинена куприкова залоза. Дзьоб широкий, спюснутий, має рогові пластинки. Деякі види одномашнені, інші є об’єктом промислу. В Україні є два види лебедів - великих білосніжних птахів, які належать до родини качиних, ряду пластинчастодзьобих, - лебідь-кликун і лебідь-шипун. Лебеді – великі птахи з порівняно короткими, відставленими назад чотирипалими лапами і довгою шиєю. Дзьоб широкий, обтягнутий тонкою чутливою шкірочкою, на верхівці дзьоба вона переходить у тверде рогове потовщення, яке називають “нігтиком”. Краї наддзьоб’я і піддзьоб’я обліплені вузькими поперечними роговими пластинками, що утворюють цідильний апарат (звідси назва наряду –,,пластинчатодзьобі”). Оперення густе, щільне, крила загострені, хвіст короткий. Політ лебедів величний, швидкий, з частими помахами крил, кінці яких (махові пера) вібрують, створюючи характерний для кожного виду звук. По землі ходять погано, проте чудово плавають, вони можуть тримати під водою голову до читирьох хвилин. Маса лебедя-кликуна – 7-10, а лебедя-шипуна – 8-13 кілограмів. Ці сильні птахи відрізняються своєю зовнішністю: у кликуна дзьоб прямий, в основі жовтий, а на кінці чорний, шия дуже довга, дорівнює довжині тіла. При польоті кликун видає пронизливі трубні звуки. У шипуна в основі дзьоба – чорне здуття (,,шишка”), решта дзьоба – рожевого кольору. Шия товстіша, ніж у кликуна, при плаванні вигинається. При помахах могутніх крил чути голосний скрип пер, а при роздратуванні птах сердито шипить. Ряд Дятли пристосовані жити на деревах. На ногах мають по 4 пальці, два з яких спрямовані вперед, два – назад. Дзьоб прямий, на кшалт долота. За його допомогою дятли видовбують у стовбурі дерева дупла, де і живуть. Язик надзвичайно довгий (8-14 см), завжди змочений липкою слиною. Живляться комахами та їх личинками, яких знаходять під корою і дістають язиком. Ведуть осілий або кочовий спосіб життя. У світі відомо 370 видів, в Україні – 10 видів, в т.ч. великий і малий строкатий, вертишийка, жовна Ряд Соколоподібні (270 видів, в Україні – 34 види) об’єднує птахів, які мають короткий загнутий дзьоб і довгі нігті – яструби, луні, соколи. Денні хижаки з добре розвиненим зором. Живляться різними видами тварин (гризунами, птахами, рибою, комахами і т. і.). Перелітні кочові або осілі птахи. Поширені звичайний боривітер, великий та малий яструби, чорний шуліка, кібчик, канюк звичайний, болотяний лунь, чорний гриф (!), беркут (!), скопа (!), гриф (!), орлан-білохвіст (!), орел степовий (!), степовий боривітер (!). Хвилинка-цікавинка Шуліки. Рід цих хижих птахів поширений в Євразії, Африці та Австралії. У роді два види: шуліка чорний і шуліка рудий або червоний, які зустрічаються на Україні. В народі їх називають ще коршаками, або коршунами. Це птахи середні за розмірами (вага 0,8 – 1,3кг), мають не дуже міцні ноги і кігті, але типовий для хижих птахів дзьоб. У повітрі хвіст у них наче вирізаний посередині, особливо в червоного шуліки. Такого хвоста не має жоден наш хижак. Шуліка чорний зверху іржасто-бурий. Хвіст з темними поперечними смужками. Низ рудуватий або землисто-бурий. Здалека птах майже чорний. На Україні водиться скрізь, але віддає перевагу невеликим лісам у річкових заплавинах, де є великі дерева. Птах перелітній. Відлітає у жовтні на береги Середземного моря, а повертається на місця гніздування в березні. Гніздо мостить високо на дереві з товстих гілок, вимощуючи його свіжою хвоєю, шерстю, ганчірками, папером тощо. 2 – 4 білуватих з плямами яєць насиджує переважно самка протягом місяця. Живиться шуліка чорний мишами, полівками, водяними щурами, комахами, жабами. Часто він спускається до води і хапає хвору або дохлу рибу. Зрідка хапає курчат або пташенят. Яструби. На Україні поширені види роду яструбів: тетерев’ятник, перепелятник і яструб-тювик. Це середні за розмірами хижі птахи. У них порівняно довгі міцні ноги і широкі крила. Яструби – звичайні лісові птахи. Вони спритніші за всіх інших хижаків, до того ж дуже сильні, що дає змогу полювати на здобич, яка більша за них. Найбільший з наших яструбів – тетерев’ятник, або, як його ще називають, голуб’ятник, чи яструб великий. Вага його 700-1500г. На ногах великі гострі загнуті кігті. Зверху дорослий птах сіро-бурий, тім’я чорнувате, знизу білуватий з темно-бурими поперечними смужками. Самки і молоді птахи трохи темнішого кольору. Тетерев’ятник – осілий гніздовий птах. Оселяється він у різноманітних лісах Полісся, Лісостепу і Карпат. Чимале гніздо мостить на старому високому дереві, використовуючи його кілька років підряд. Самка відкладає 3-5 яєць зеленувато-білого кольору, трохи більших і кругліших за курячі, і насиджує їх протягом 38 днів. У цей час самець приносить їй, а потім і пташенятам їжу Ряд Совоподібні (130 видів, в Україні – 13 видів) Нічні хижі птахи. Мають дуже великі очі з розширеними зіницями, що дає їм змогу бачити в умовах слабкого освітлення. Дзьоб гачкоподібний, довгі загнуті кігті, крила широкі, заокруглені, хвіст короткий, оперення густе, м’яке, але рихле, завдяки чому політ безшумний. Голова здатна повертатися на 270°. Живляться дрібними тваринами, гризунами, рибою, комахами і т. д. Нагніздні птахи. Майже всі сови – осілі чи кочові птахи. Сови надзвичайно корисні і потребують охорони. Сіра сова, вухаста сова, болотяна сова, сич (!), пугач (!). Сови. Всі сови мають округлий череп, лицевий диск, короткий гачкуватий дзьоб, великі, розміщені спереду, жовті нерухомі очі. Сови – єдині птахи, що можуть дивитися в одному напрямку обома очима одночасно. Вони здатні повертати голову на 180° і навіть на 270°, стежачи за здобиччю. На ногах по чотири пальці з гострими зігнутими кігтями. Коротка цівка оперена до пальців. М’яке поерення дає змогу совам літати безшумно. Воно, за винятком білої сови, строкате, сірих, вохристих, бурих і чорнуватих відтінків. Своїми великими очима сова вночі бачить так, як інші птахи вдень. Але особливо гострий в неї слух, за допомогою якого сова і полює вночі. Самки більші за самців. Пари створюють постійні. Ряд Лелекоподібні об’єднує близько 110 видів дрібних та великих птахів, що мають довгу шию та довгі кінцівки. Переважно половодні птахи. Цівки і нижня частина гомілки не оперені. Поширені всюди, крім Арктики і Антарктики. Живляться різними тваринами (рибою, амфібіями, гризунами, комахами і т. д.). Майже всі перелітні. В Україні 12 видів лелекоподібних: сіра чапля, велика і мала білі чапля, лелека білий (чорногуз), чорний лелека (!), коровайка (!), косар (!), жовта чапля (!). Лелека, або як його ще називають гайстер, бузько, бусол, боцян, - рід птахів лелекових. У роді два види, які поширені в Євразії і Африці. На Україні є обидва види: лелека білий поширений майже по всій території країни, кірм деяких східних районів, і лелека чорний – в Карпатах і на Поліссі. Належать вони до найбільших птахів (довжина до 110см і вага до 4,5кг). Лелека чорний трохи менший за розмірами, самки обох видів також менші, ніж самці. Дзьоб, шия і ноги у лелек довгі, як у чапель. Чорний лелека може подавати неголосні звуки, а білий – лише клацає щелепами та зрідка глухо шипить. Ряд Сивкоподібні об’єднує понад 300 видів водоплавних та коловодних птахів, багато з яких гніздяться колоніями. Дрібні, середні або великі виводкові птахи. Кулики: чайка (чібіс), ходулочник, шилодзьобок, кулик-сорока, кроншнепи, мартини (сріблястий і чорноголовий), крячки. Чайка. Цей рід птахів поширений в помірній зоні Євразії. На Україні представлений двома видами, з яких чайка серед усіх птахів родини сивкових має найбільше значення, а кречітка – залітний птах. Чайка - невеликий чепурний птах (вага близько 200г). Забарвлення крил і верху бурувато чорне із зеленим металевим блиском, груди, голова з боків і черевце чисто-білі, на голові кумедно стирчить характерний для цього птаха блискучий чорний чуб з кількох довгих пір’їн. Хвилинка-цікавинка Поморник живе виключно грабунками. Тому його називають морським розбійником. Помітивши, що чайка схопила рибу, він переслідує її доти, доки вона не покине зловленої добичі. Тоді розбійник спокійно підбирає рибу, їсть її і знову видивляє жертву чергового грабунку. Ряд Горобцеподібні – найчисленніший ряд птахів – 5000 видів. Це нагніздні мігруючі птахи (ластівки, солов’ї, вівчарики), кочові птахи (синиці, сойки, дрозди), ослі (хатній горобець, крук, сорока). Більшість – комахоїдні. Живляться різноманітною їжею. Хвилинка-цікавинка 1. Вага цієї пташки не перевищує 5-5,5г. Гніздиться вона переважно в соснових борах. Гніздечко її невеличке, як половина тенісного м’яча, а яйце завбільшки з квасолину. А що все знаєте про цю пташку: - Це найменша пташка в Україні – корольок. Аналіз повідомлень учнів супроводжуються заповненням таблиці Група “Експертів” Таблиця – проект ІV. Підсумки уроку Який надряд птахів вивчили на уроці? Чому він так називається? V. Домашнє завдання: §54 ст 224-237
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |