Головна » Біологія

Будова нервової системи. Центральна й периферична система

Тема.  Будова нервової системи. Центральна і периферична система.

Мета: ознайомити із загальною  структурою    нервової    системи,   розглянути    особливості   будови    нервової    клітини, сформувати   уяву    про механізм передачі нервових імпульсів, та збереження нервової системи.

Обладнання: підручник, тестові завдання, таблиці, презентація уроку, комп'ютер.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок      

Хід уроку

І. Організація класу.       

 Учитель:  Доброго дня, шановні діти.  Мені дуже приємно бачити всіх вас на сьогоднішньому уроці. У нас незвичайний урок і тема, яку ми будем розглядати.                         

ІІ. Оголошення   теми та мети уроку.              

Учитель:Які ваші  очікування від уроку?

І щоб ваші очікування здійснились.

Я зачитаю девіз уроку.

                                          Не досить оволодіти премудрістю.

                                                           Потрібно також користуватися нею.

                                                                                                              Цицерон

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Пригадайте нервову систему тварин.

У яких тварин нервова система дифузного типу?
Чим характерна вузлова нервова система кільчастих червів?

3.Прохарактеризувати розкидано   - вузлову нервову систему.

4.У яких тварин трубчаста нервова система і чим вона представляти?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Хто контролює роботу твого тіла?    Мозок.                   

Вірніше,навіть два, спинний мозок знаходиться у хребті, а головний мозок надійно захований в черепі.   Головний  та спинний мозок утворюють      нервову систему організму людини. Нервова система забезпечує злагоджену роботу всіх органів.Вона дозволяє людині керувати всім тілом,отримувати інформацію ззовні і з середини.  

2.Робота в зошиті.          

Нервова система.     

Центральна.     Головний та  спинний мозок.

Периферична нервова система.

Черепно-мозкові нерви 12-пар.

Спинномозкові нерви 31-пара.

Запитання до учнів.

Які особливості головного мозку?

Головний мозок-це командний пунк всього організму.Він несе відподальність за  думки і почуття. Мозок ніколи не відпочиває, навіть коли ми  спимо.

Маса мозку 1'5кг-95% вода

Мозок схожий на комп'ютер приймае  інформацію про звук, запах, зображення      розрізняє і запам’ятовує її.Людина використовує тільки малу частину своєї пам’яті (5-10%) до того багато і частин забуває.

 Учитель. Групова робота

З скількох півкуль складається мозок?
З яких відділів складається головний мозок?

Зараз зверніть увагу на спинний мозок він слідкує за

роботою всіх внутрішніх органів твого тіла.

Спинний мозок має вигляд:

 Білого шнура завдовжки 49-45 см і  товщиною в палец.

Від спинного мозку відходять 31 пара спинно-мозкових нервів  по яких передаються  сигнали до всіх частин тіла і периймаються від них мозком.  Сідничний нерв найдовший нерв тіла.

Запитання

Можливо ви знаєте на що схожі нервові клітини?

Нерви схожі на білі блискучі нитки.

Вони розгалужуються і пронизують майже всі органи тіла людини.

Інформація по нервах передається зі швидкістю 300 км/год.

Нервова тканина складається з нейронів – клітин з довгими і короткими відростками.

В організмі людини налічується більше 100 мільярдів нейронів.

Робота з підручником та таблицею.

З чого складається нейрон?

Яку будову мають аксони та дендрити?

Що таке синапси?

Робота  для учнів ст. 176 і іл. 11.3 рефлекторна дуга.

Визначіть за ілюстрацією скільки є нейронів і які вони?

         Хто скаже що таке рефлекс?

  Дія рефлекторної дуги її характеристика.

Узагальнення. Бережи нервову систему.

У сні людина перебуває 1/3 частини  свого життя. Без  сну людина може померти.

Дитина повинна спати не менше 10 годин на добу.

Для роботи мозку і нервам потрібні поживні речовинни і кисень.

Їх приносить кров. Без кисню мозок гине за кілька хвилин.

Дайте відповідь на запитання (у групах чи парах) по картинках слайда на листочку.

Бережи нервову систему.

1.Дружи із спортом.

2.Гігієна тіла.

3.Відпочинок на свіжому повітрі.

4.Раціональне харчування.

5.Здоровий сон.

Тестовий контроль.

 Чи справдилися ваші очікування.                      

Д /З пр. 60-61

Цікавий матеріал про головний мозок видатних людей.

 Тести (зошит).


Теги: Михальченко С.І., Нервова система
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 2233/309


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar