Головна » Молодші класи » Природознавство

Рослини рідного краю

Мета: Дати характеристику лікарських рослин, які ростуть на території нашого краю. Сформувати в учнів уявлення про різноманітність рослинного світу нашого краю, навчитись роз-поділяти рослини на три групи: дерева, кущі, трави; вчити визначати плоди дерев; розкрити цінності рослини для людини; навчити розпізнавати рослини, порівнювати, робити висновки, розвивати спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю; почуття прекрасного в природі, бажання охороняти та примножувати її красу.

Обладнання: Малюнки різних рослин; дерев, кущів, квітів, грибів, трав’янистих рослин; плоди різних лікарських рослин; роздавальні картки; чай з лікарських рослин (липа, шипшина, м’ята, ромашка, калина).

Хід уроку:

I.  Привітання.               

     Ми вам раді, люди добрі.

            І вітаєм щиро Вас

                І запрошуєм ласкаво

                    На урок в наш дружний  клас.

II.  Актуалізація опорних знань.

  - Які прислів’я ви знаєте про природу?

             Багато лісу – не губи

                   Мало лісу – бережи

                             Нема лісу – посади.

IIIОголошення теми і мети уроку.

 Cьогодні на уроці ми поговорим про природу нашого краю. Пригадаєм , як поділяються рослини.Навчимося розпізнавати плоди. Розкриємо чим цінні лікарські рослини для людини. Багато цікавого нас чекає на цьому уроці.

Робота в групах.

Командири починають знайомство з командою і презентують вибрані рослини:

  1-й командир: Наша команда називається “Дерева”. Ми знаємо такі дерева (по черзі учасники стають і називають  дерева і показують їх на малюнках).

(Дуб, каштан, клен, липа, верба, осика).

 

  2-й командир: Наша команда називається “Кущі”. Ми знаємо такі кущі: (шипшина, калина, ліщина, бузок, порічки, горобина).

 

    3-й командир: Наша команда називається “Трав’янисті рослини”. І ми знаємо такі рослини: (полин, кульбаба, мати-й-мачуха, сон-трава, кропива).

Пояснення кожної групи , за якими ознаками виділили категорії рослин.

 

 

Робота в парах.

 - Бачу, ви багато рослин знаєте. Зараз попрацюйте в парах. Візьміть білу карточку і відшукайте назви дерев і кущів, які поширені в нашій місцевості. (Відштовхуйтесь від крапочки).

  Хто знайшов зразу називає.

С

Ш

Л

И

Н

А

Л

А

М

И

Б

Е

Р

Е

З

А

В

О

П

Г

Л

І

Д

Д

С

Р

Р

Ш

И

Н

А

 

У

О

А

О

Д

И

Н

А

 

Б

С

Н

 

Робота з підручником

 - Зображення цих дерев і кущів ви можете побачити у підручнику.

  • Вдумайтесь і ви зрозумієте , що всі вони мають цілющу силу.
  • Які дерева і кущі вам невідомі, або малознайомі?

  Учні: Глід, лавр.

  Вчитель: Лавр – це південне дерево. Його листочки використовують для приготування їжі, як ароматичну приправу.

Глід – росте у всіх областях. Має лікувальні червоні продовгуваті плоди, які використовують з лікувальною метою.

  Вчитель: Не тільки дерева й кущі прикрашають наш край і мають цілющу силу, а й ягоди.

  Відгадайте загадку:

                                             У зеленому лісочку

                                             Під мережаним листочком

                                             Червоніє невеличка

                                             Спіла ягідка …. (суничка)

  Рекомендую вам з’їсти навесні 10 стаканів свіжозібраної суниці і ваш організм буде забезпечений вітамінами на цілий рік.

  Як називаються ягоди на наступних малюнках?

  Діти називають:

  • Чорниця – дуже корисна для зору.
  • Малина – допомагає при застуді, гілочками лікують серцево-судинну систему.
  • Ожина – знижує кров’яний тиск.

 Індивідуальна робота.

  Вчитель:  А зараз ми з вами з’ясуємо, які частини зображених вище рослин, люди використовують з лікувальною метою.

  Візьміть карточки і з’єднайте рослину з її цілющою частиною.       

 

Сосна

Дуб

Береза

Ялина

Шипшина

Лавр

Хвоя

Сік

Бруньки

Листок

Плід

Кора

 

  У кого сосна поєднана з бруньками. У кого ялинка – з хвоєю.

  Діти (індивідуально) поєднують.

  - А тепер подивіться на дошку , перевірте себе. Чи правильно ви визначились.

 - Крім цих рослин, в Україні використовують ще дуже багато (200) цілющих рослин. Їх називають лікарськими. Люди, що знаються на рослинних ліках називаються –фітотерапевтами. Перевага трав над хімічними препаратами в тому, що вони добре лікують і не шкодять організмові.

 

Фізкультхвилинка.

  -  А зараз давайте відпочинемо.

Цвіт із липи ми зривали,

                                                У торбиночку складали,

                                            А зимою чай варили

                                                І ніколи не хворіли.

                                                Раз здорові всі малята,

                                                В путь почнемо вирушати.

 

Зустріч з казкою.

  А вирушати ми будемо в гості до бабусі Квіткознавці.

  Сядьте зручно, не забувайте , що ви учні і вмієте себе чемно поводити в гостях.

“Казка”

  Стоїть на краю лісу хатинка. Навколо росте багато Квітів. Там живе бабуся Квіткознавця. Стежка до хатки ніколи не заростає травою, бо зранку до вечора ідуть до старенької відвідувачі.

  • Бабусю! Допоможіть – це прилетів Щиглик. Застудив горлечко холодною водицею, не можу співати.
  • Не хвилюйся пташечко, дам тобі ромашечку (і пішла заварювати цілющий чай).
  • Ой, бабусю, бабусю, відчини і мерщій допоможи, - знову стукіт у двері.

  Це ведмідь причвалав. Він ягід немитих наївся і в нього живіт болить.

  • На ведмедику, попий, це цілющий звіробій.

  Он зайчисько вже стрибає і на лапку все кульгає.

  • Рятуй, бабусенько, рятуй! Поранив я лапку, кров тече.

Не біда, каже, подорожник цей візьми і до рани приклади.

  Дякують усі мешканці лісу бабусі, бо всім вона допомагає.

  Вчитель: Чим бабуся Квіткознавця лікувала хворих?  (Відповіді дітей).

  А ви, хочете завітати до Зеленої Аптеки бабусі Квіткознавці?

- А як ви думаєте, чому бабусю назвали Квіткознавця?

  Робота в групах.

 - Відгадайте загадку, і тим хто відгадає загадку бабуся пригостить своїм гос-тинцем.

Загадка 1.

  За хатиною в садочку у зеленому віночку,

  Та в червоних намистинках стала пава молода.

  І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти,

  За намисто смик, та й укине на язик.

                                                                      ( калина)

 Ось бабуся передала вам гостинця (вчитель дає на підносі).

 

  •  стакани з чаєм;
  •  одноразові ложечки;
  • блюдце з перетертою калиною з цукром;
  • гроно калини;

     -    карточка з цілющими властивостями калини.

 

  Карточка 1.

  Ягоди калини їдять при застуді, кашлі, лікують печінку.

 

Загадка 2.                           

  Рясно в липні зацвітає,

  Дуже гарний запах має.

                                          ( липа)

  Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

          

  •  стакани з чаєм;
  •  трубочки для напою;
  • блюдце з цвітом;
  • чайник з чаєм;

     -    карточка з цілющими властивостями липи.

 

  Карточка 2.

  Чай із квітів липи п’ють при застуді. Відваром полощуть горло при ангіні. Листям і корою лікують опіки і рани.

 

Загадка 3.

  Стережуть колючки їй,

  Цвіт весняний запашний.

  А осінньої години,

  Червонясті намистини.

                                           ( шипшина)

Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

 

  •  стакани з чаєм;
  •  трубочки для напою;
  • блюдце з ягодами;
  • чайник з чаєм;

     -    карточка з цілющими властивостями шипшини.

 

  Карточка 3.

  Шипшина – лікує шлунок і печінку.

 

Загадка 4.

  У білому віночку, сонечко засяяло.

                                                              ( ромашка) 

Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

 

  •  стакани з чаєм;
  • Трубочки для напою;
  • блюдце з цвітом;
  • чайник з чаєм;

     -    карточка з цілющими властивостями ромашки.

 

  Карточка 4.

  Ромашка лікує болі в животі. Нею можна промивати очі, рани.

 

Загадка 5.

  Зелений листочок у руці пом’яти,

  То умить впізнаєш запах…

                                                 ( м’яти)

Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

 

  •  стакани з чаєм;
  •  трубочки для напою ;
  • блюдце з листочками;
  • чайник з чаєм;

     -    карточка з цілющими властивостями м’яти.

 

 

  Карточка 5.

  М’ятний чай, заспокоює, викликає апетит, зміцнює серце.

 

  Практичне знайомство з лікарськими рослинами.

   - А зараз спробуйте на смак цілющі чаї, які передала вам  бабуся.

  Я, думаю, що ви встигли роздивитись свої гостинці. А ще у вас є карточка з інформацією про цю рослину, поділіться цією інформацією з усіма нами за таким планом:

  1. Де росте лікарська рослина? (ліс, сад, луг).

  2. Це дерево, кущ чи трав’яниста рослина?

  3. Яка частина рослини?

  4. Які цілющі властивості має?

    Робота в зошитах.

  • Відкрийте зошити і самостійно обведіть лікарські рослини.
  • Віднесіть стрілочкою зображені рослини до певної групи: дерева - кущі – трав’янисті рослини.

  

Висновок.

  - Збирати лікарські рослини слід в екологічно-чистих місцях.

  • Всі рослини прикрашають наш рідний край.
  • Серед рослин є багато цілющих.

Слід оберігати рослини. Насаджувати дерева, доглядати за вже ростучими деревами і завжди пам`ятати про красу рідного краю і примножувати її.

 

IV. Підсумок уроку.

- Що ви зрозуміли на уроці?

-  Як ви вважаєте, у якій місцевості рослини мають більше цілющої сили: біля доріг, заводів чи в лісі?

Що цікавого про урок ви розповісте батькам?


Переглядів: 712 | Теги: Лікарські рослини

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar