Головна » Молодші класи » Години спілкування

Рослинний світ Червоної книги

Мета: поглибити знання учнів про охорону рослин та природоохоронних територій; сформувати переконання про нагальну потребу охороняти довкілля, рослинний світ; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, естетичні почуття; виховувати дбайливе ставлення до природи, почуття відповідальності за стан довкілля.

Обладнання: плакати, малюнки, схеми, таблиці, Червона і Зелена книги України, глобус, фізична карта України, стенди «Охорона природи — справа мільйонів», «Рідкісні рослини України», Конституція України.

Тип уроку: урок — усний журнал з елементами «заочної мандрівки».

 

ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ

До грудей колоссям припаде, 
Забринить, заквітне, засміється,

Рідна і пахуча як ніде…

С. Будний «Земля»

І. Організаційний момент

ІІ. Основна частина

Учитель. У нашому житті охорона природи має надзвичайно важливе значення. Залежність людини від стану довкілля стає дедалі очевиднішою. З розвитком науково-технічного прогресу значно змінилися умови життя людей. Залізо й бетон, синтетичні матеріали, пересування різними видами транспорту тощо різко відокремили людину від природи. Пояснюють це однозначно: «Неминуча данина цивілізації!». Мимоволі спадає на думку фантастичне оповідання.

Уявімо собі...

ХХІІ століття. Школярі вирушають на екскурсію. З багатокілометрової висоти міста вони спускаються ліфтом дедалі нижче. Ось промайнули яруси житлових поверхів, яруси заводів і фабрик, ще нижче потужні енергосистеми і, нарешті, діти ступають на землю. Крихітний клаптик землі, несміливий промінь сонця, дивак-садівник, який доживає свої дні, і хирляві зелені паростки, призначення яких діти ніяк не можуть зрозуміти… Тільки один хлопчик, затиснувши в руці подаровану садівником квітку, відчуває глибоке й дивне відчуття смутку.

Сумне оповідання. І мимоволі замислюєшся: а може, й справді річки й океани, ліси й корисні копалини під натиском крокуючих у море бурових вишок, могутніх екскаваторів, бульдозерів виявляться вичерпними й скінченними? Чому людина — дитина природи — мусить у гуркоті й метушні міст мріяти про тишу, чисте повітря? Як зробити так, щоб, не зважаючи на інтенсивну господарську діяльність людини, природа відновлювала і примножувала свої багатства? Чи є такий шлях?

Так, є. Це постійна увага до стану довкілля, глибоке знання законів природи і врахування їх у господарській діяльності, раціональне використання природних багатств та турбота про їхнє відновлення. Є такий відомий усім вислів — «квітучий край». Так називають землі, де знання, досвід людей, їх прихильність, любов до природи справді творять чудеса.

(Учитель читає вірш.)

Лист до Людини

Людино! Розумна істото! 
Ти можеш усе на Землі. 
Відсунути можеш потоки, 
Будуєш до зір кораблі. 
Та знову і знову, людино, 
До тебе звертаємось ми, 
Бо гинемо, гинемо, гинем! 
Будь ласка, ти нас збережи. 
Хай будуть в нас цілі дерева, 
Рослини, тварини, птахи. 
Людино! Людино! Людино! 
Ми просимо: нас збережи!

Запитання до вірша

— Назвіть тему цього вірша.

—  Хто, на вашу думку, звертається до людей?

—  У яких рядках вірша ви про це дізналися?

—  Який художній прийом використовує автор для того, щоб привернути увагу читача до проблем екології? (Звертання)

1. Для чого потрібна Червона книга?

Повідомлення учня. Сучасна флора України налічує понад 10 тисяч видів рослин. Проте через значний вплив людини на довкілля під загрозою вимирання опинилися не тільки окремі організми, а й їхні угруповання. Тому з’явилась нагальна потреба охороняти рослини, тварини, довкілля, а отже, зберегти життя на Землі. Як саме людина має охороняти рослини? По-перше, визначено види, які потребують охорони. Такі види заносять до Червоної книги або Червоних списків. По-друге, створено різні види природоохоронних територій. Червона книга України — основний документ, у якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові та практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.

До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, у межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони, і знаходяться під загрозою зникнення. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.

Організація збереження видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, поліпшення середовища їх перебування чи зростання, створення належних умов для розмноження у природних умовах, розведення та розселення покладається в межах їх компетенції на Кабінет Міністрів України, Ради народних депутатів, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та інші державні органи, на які законодавством України та Республіки Крим покладено здійснення функцій у цій сфері.

Перше видання Червоної книги України (1980) містило опис 85 видів (підвидів) тварин і 151 вид вищих рослин.

Друге, нинішнє, видання Червоної книги підготовлено у двох томах: «Тваринний світ» і «Рослинний світ».

У виданні «Рослинний світ» надається назва кожного виду рослин, опис характерних рис їхньої зовнішньої будови, поширення, екологічні особливості, чисельності, а також перелік вжитих або запланованих заходів їхньої охорони (понад 540), додається опис. (Демонстрація малюнків рослин:едельвейс альпійський, шафран жовтий, білоцвіт весняний, плаун річковий тощо.)

2. Зелена книга України

Зелена книга України є офіційним державним документом, у якому зведені відомості про сучасний стан рідкісних, зникаючих, і природних рослинних угруповань, які підлягають охороні.

Зелена книга є підставою для розробки охоронних заходів щодо збереження, відтворення і використання занесених до неї природних рослинних угруповань. Охорона цих угруповань напрямлена на збереження популяцій рідкісних видів рослин та умов місцезростання.

3. Заповідні території загальнодержавного значення

Повідомлення учнів:

1) Заповідники — установи загальнодержавного значення, мета їх створення. 2)  Біосферні заповідники (Асканія-Нова, Карпатський, Чорноморський, «Дунайські плавні»), їх міжнародне значення.

3) Національні природні парки — природоохоронні установи, призначені зберігати цінні природні, історико-культурні комплекси та об’єкти. (Карпатський, Шацький, Азово-Сиваський, Вижницький, «Синевир», «Подільські Товтри», «Святі гори».)

4. Закон на сторожі природи

(Робота з матеріалами стенду «Охорона природи — справа мільйонів», опрацювання природоохоронного законодавства.)

Перші законодавчі акти про охорону природних багатств на території України видані за часів Київської Русі. Так, «Руська правда» — збірка норм права Ярослава Мудрого — визначила відповідальність за незаконний відстріл бобрів, деяких рідкісних видів птахів. Уже на той час на території Київської Русі, зокрема у Володимир-Волинському князівстві, створювалися свого роду заповідні угіддя, насамперед у лісових масивах, де обмежувалося полювання та деякі інші види природокористування.

Правові аспекти охорони навколишнього природного середовища в сучасній Україні регламентують такі документи:

1) Закон «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року.

2) Земельний кодекс України, прийнятий 13 березня 1992 року.

3) Водний кодекс Української РСР (1972 р.).

4) Лісовий кодекс України, прийнятий 21 січня 1994 року.

5) Кодекс України про надра, прийнятий 24 липня 1994 року.

6) Закон України про охорону атмосферного повітря, прийнятий 16 жовтня 1991 року.

7) Закон «Про природно-заповідний фонд України», прийнятий 16 червня 1992 року.

5. Видатні діячі людства — про охорону природи

На кожній парті — аркуш із одним з наведених висловів видатних діячів людства. Діти повинні обміркувати вислів про природу, висловити свою думку.

«Усі наші біди — від напівосвіченості». М. Монтень

«Земля не належить нам. Це ми належимо Землі». Вождь племені сіу, 1854 р.

«Природа — такий самий унікум, як картина Рафаеля. Знищити її легко, відновити неможливо».

6. Бліц-тест

1) Скільки заповідників є на території України?

2) Чи занесений заєць-русак до Червоної книги України?

3) Чому людину вважають вінцем природи?

4) Який заповідник на території України є найвідомішим? 5)            Чи занесена сон-трава до Червоної книги України?

6) Чи правильне таке твердження: «Тур, тарпан, кулан, сайгак — найпоширеніші тварини на території України». Чому?

7) Яке місце у природі займає людина?

8) Які природоохоронні установи створено в Україні?

9) Чи занесені підсніжник звичайний та зубр до Червоної книги України?

ІІІ. Підсумок заходу

Тепер ви розумієте, що наше життя пов’язане з природою. Природа багата, але її багатства скінченні, і людина повинна користуватися ними розумно, дбайливо. Пам’ятайте про це!


Переглядів: 776 | Теги: Червона Книга

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar