Головна » Всесвітня історія

Епоха Катерини ІІ

Мета:

з’ясувати велич і трагедію народів Російської імперії за часів Катерини ІІ, підтвердити або спростувати ім’я російської імператриці як Катерини Великої.

Задачі:

дати оцінку історичному періоду, який передував епосі Катерини ІІ;
визначити основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики Російської імперії в другій половині XVІІІ століття, виділити особливості правління російського монаршого дому в епоху Просвітництва;
 продовжити формувати вміння висловлювати  судження щодо ролі особистості в історії, співставляти різні історичні джерела інформації і узагальнювати їх;
набувати вмінь критичного осмислення історичного минулого і виховувати повагу до нього;
продовжити формувати інформаційну і самоосвітню компетентність.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: історичний портрет епохи з використанням  інтерактивних технологій

Основні поняття: період палацових переворотів, «золотий вік» Катерини ІІ, селянська війна, реформи, кріпацтво, імперія, освічений абсолютизм.

Основні дати: 1725-1762 роки - період палацових переворотів,

 1762-1796 - роки правління Катерини Великої,

1773-1775 селянська війна на чолі з Омеляном Пугачовим,

1772, 1793, 1795 роки – поділи Речі Посполитої,

1768-1774, 1787-1791 – русько-турецькі війни.

Підготовчий етап: двом учням було дано індивідуальне випереджальне завдання – створити електронну презентацію «Золотий вік» Катерини ІІ;

Шість учнів отримали випереджальне завдання на основі історичних джерел і художньої літератури підготувати історично-літературну сценівку «Повстання Омеляна Пугачова» і атрибут, який є характерним для свого героя.

     Оснащення: підручник - Всесвітня історія. Новий час (ХV – ХVІІІ ст..) 8 кл: Підручник для загально освіт. навч. зал. / С.В. Д’ячков, С.Д. Литовченко.- Х.: Ранок-НТ, 2008.-224с. § 24;

Карта «Російська імперія в ХVІІІ ст..»

Електронна презентація «Золотий вік» Катерини ІІ».

Картки для гри «Знайди пару».

Таблиця «Палацові перевороти».

Газетна вирізка «Як сьогодні воюють з минулим» - «Сільські вісті» від 28.10.2007.

Атрибути сучасників селянської війни:

для  Омелян Пугачова – шапка, борода і текст Маніфесту;

для Катерини ІІ – корона, стрічка з гербовим знаком;

для графа Паніна П.І.- парик і  текст наказУ;

для Салавата Юлаєва – шабля;

для Пушкіна О.С. – перо, книга «Капітанська донька» і бакенбарди;

для селянина – лапті і вишиванка, підперезана поясом.

                                Перебіг уроку.

Організаційний момент. (2хв..)
Актуалізація набутих знань (повторення пройденого матеріалу). (8 хв.)

Історична гра «Знайди пару».

Учням роздаються картки з історичними іменами, поняттями, з датами або назвами періодів. Необхідно «знайти пару» і дати визначення поняттю або ролі особистості в історії.

Мотивація навчальної діяльності. (2 хв.)

 Учитель зачитує інформацію з газетної вирізки:

«… 27 жовтня 2007 року в місті Одеса сталися зіткнення між загонами «Беркут» і представниками Чорноморського українського козацтва. Привід до цієї сутички - відкриття фігурної композиції в центрі з російською імператрицею Катериною ІІ на честь засновників міста Одеса (1794 – 1795 рік). За ініціативою Одеської міської влади було прийнято рішення відновити історичний пам’ятник, який прикрашав центр міста в 1900-1920 роках і частково зберігався в місцевому краєзнавчому музеї. Однак, ця подія була вороже сприйнята певною частиною українського суспільства, а саме Чорноморським козацтвом, представники яких намагалися завадити відкриттю пам’ятника і пошкодити його…»

Проблемне питання: Як ви думаєте, як би від вас залежала подальша доля цієї споруди в Одесі, яку б позицію ви зайняли: виступили за знаходження цієї фігурної композиції в центрі Одеси, або навпаки, наполягали на її демонтажу?

Щоб дати кваліфіковану і історично справедливу відповідь на це запитання давайте з’ясуємо роль і місце цариці Катерини ІІ в нашому  минулому.

Учитель ставить мету уроку.

Вивчення нового матеріалу.

План.

Палацові перевороти.
Внутрішня політика Катерини ІІ.
Селянська війна в Росії під проводом Омеляна Пугачова.
Зовнішня політика Катерини ІІ.

1. Палацові перевороти в другій половині XVІІІ століття (робота над поняттям «епоха палацових переворотів») ( 8 хв.)

Учитель: пропонує учням прослухати міні-лекцію для визначення  історичної ситуації в Російській імперії, яка склалася від смерті Петра І і до початку правління Катерини ІІ.

Учні: прослухавши лекцію і використовуючи матеріал запропонованої узагальнюючої таблиці формулюють поняття «епоха палацових переворотів» за допомогою схеми-шаблону, вивішеною на дошці (Дод.1)

Учні: Після прослуханої міні-лекції формулюють свої варіанти поняття «епоха палацових переворотів»

Найбільш точний варіант записується в зошиті:

«Епоха палацових переворотів» це період з 1725 до 1762 років, під час якого відбувається зміна влади за допомогою озброєної охорони (гвардії) палацу правителя держави та придворних угрупувань, що не спричиняє громадянської війни або серйозного воєнного конфлікту.

2. Внутрішня політика Катерини ІІ (робота над проблемним питанням: Хто і чому міг назвати правління Катерини ІІ «золотим віком»?) (5 хв.)

Учитель пропонує переглянути комп’ютерну презентацію «Золотий вік» Катерини ІІ», підготовлену двома учнями цього класу (один збирав історичний матеріал за запропонованим планом – дод.2)) другий за допомогою старшокласника або учителя інформатики оформлював слайд-шоу.

Учні: під час роботи з комп’ютерною презентації роблять міні-конспект у вигляді тезового плану, необхідний для відповіді на проблемне питання.

Учитель: акцентує увагу учнів на повторенні понять, що були вивчені на попередніх уроках і зустрічаються у презентації: реформи Петра І, імперія, «просвітницький абсолютизм», кріпацтво, селянська війна.

Учні: відповідають на проблемне питання методом «коло ідей» за схемою: « Я думаю, що правління Катерини ІІ могли назвати «золотим віком»………, тому що………… Після обговорення найбільш вдалий варіан записується в зошит.

3. Селянська війна в Росії під проводом Омеляна Пугачова. (перегляд літературно-історична сценівки - 10 хв.)

Учитель: в 1773-1775 роках в кріпацькій Росії відбулася селянська війна – найсильніший антифеодальний рух. Ця війна охопила велику територію: від Дону і Яіка до Уралу, Верхньої Волги, Ками і Сибіру (робота з атласами і настінною картою «Російська імперія в XVІІІ ст..»).

Учні класу знайомляться з літературно-історичною сценівкою «Повстання О. Пугачова», підготовленою як випереджальне завдання п’ятьма однокласниками (дод. 3). Для цього необхідно було ознайомитися з історичних документів, наукової і художньої літератури про дану подію. Крім того, кожний учасник сценівки повинен був самостійно зробити елемент одягу, характерний для свого героя.

Після перегляду сценівки учні методом «відкритий мікрофон» відповідають на запитання і фіксують собі в зошиті:

1). Де і коли відбувалася Селянська війна.

2). Причини і мета повстання.

3). Учасники і лідери повстання.

4). Результати селянської війни.

4. Зовнішня політика Катерини ІІ.

Учні працюють з підручником § 24 п. 4, «Поділи Польщі», слайдом № 15 презентації «Золотий вік» Катерини ІІ»  і виділяють основні вектори зовнішньої політики Росії за часів Катерини ІІ в атласах.

5. Підсумки уроку.

Вирішення проблемного питання, поставленого на початку уроку методом «займи позицію».

Очікувані відповіді:

пам’ятник Катерині ІІ може прикрашати сучасну Одесу, тому що вона була однією з засновниць цього міста як майбутнього торгівельного і портового центру;
жорстокі правителі, які своїми наказами знищували козацькі традиції і пам’ять про героїчне минуле нашого народу, зокрема зруйнування Запорозької Січі в 1775 році і ліквідація гетьманської форми управління в державі в 1764 році не мають морального права на повагу нащадків;
історію треба поважати ту, яку маємо, бо її вже не зміниш. Треба вчитися, з одного боку,  бути  вдячними нащадками, а з іншого – критично осмислювати минуле і не допускати огульного знищення цього минулого.

Оцінювання за урок.

Обговорення домашнього завдання:

Опрацювати § 24, вивчити поняття з теми і основні дати, підготувати міні-презентації з теми «Видатні полководці Російської імперії другої половини XVІІІ століття: П. Рум’янцев, О. Суворов, Ф. Ушаков» на вибір.


Теги: Катерина ІІ, Балацун П.А.
Навчальний предмет: Всесвітня історія
Переглядів/завантажень: 933/193


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar