Головна » Українська мова |
Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про дієприкметник як особливу форму дієслова; удосконалювати вміння визначати його морфологічні ознаки й синтаксичну роль; розвивати орфографічну грамотність, увагу, логічне мислення; виховувати любов до рідного слова через прислів’я та приказки. Тип уроку: узагальнення й систематизація знань вивченого матеріалу. Форма уроку: урок – дослідження. Методичне забезпечення: комп’ютер, проектор, слайди, картки. Епіграф: Нема мудріших, ніж народ,учителів. У нього кожне слово – це перлина… М.Рильський Хід уроку I. Організаційна частина. II.Оголошення теми. Колективне визначення мети уроку. III.Мотивація навчальної діяльності учнів. Робота з епіграфом. ( На екрані – слайд з епіграфом ). Прочитайте слова українського письменника М.Рильського. Висловіть свої міркування з приводу прочитаного. Про які мудрі слова – перлини говорить автор? ( Про прислів’я та приказки, які є висновками із життєвого досвіду. В них формулюються погляди на етику, мораль, історію. У своїй сумі прислів’я та приказки становлять начебто неписаний ряд правил, якими людина має керуватися в житті. Словом, вони ще й повчають, бо за ними стоїть авторитет поколінь). Чому прислів’я і приказки належать до усної народної творчості? IV. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу. «Латка на прислів’я” На місці крапок поставити «латку», визначити форми дієслова. Базіка з мухи слона …………..(зробить). Пояснити значення 4 прислів’я. Чому воно навчає?
Бліц – опитування « Ти - мені, я- тобі». Учні задають один одному запитання за темою уроку. Що називають дієприкметником? Інформація для допитливих Дієприкметник, підрахували вчені, у реченні здебільшого є означенням (73%), рідше – присудком ( 27%). Як означення він частіше трапляється в художній літературі, де виступає в ролі епітетів, а як присудок – у науковому стилі. Для розмовного стилю дієприкметники менш характерні. Наявність їх у мовленні – одна з ознак високого рівня мовної культури. Отже, той, хто прагне підвищувати свій інтелектуальний рівень,образно висловлюватися, повинен якомога більше знати про дієприкметник. Вибірковий диктант « П’ятий зайвий”. Із поданих речень виписати дієприкметники, знайти зайвий. У забутому саду не шукай винограду. Як утворюються дієприкметники активного й пасивного стану?
Творча робота. Доповнити текст дієприкметниками. Прийшла зима. Земля видавалася сумною. Вона здригалася від холоду. Дерева дрімали. Лише весело витанцьовували сніжинки. ( Прийшла засніжена зима. Земля видавалася сумною, незахищеною. Вона, зовсім не прогріта сонцем, здригалася від холоду. Лише виточені морозом сніжинки весело витанцьовували). Вправа – дослідження. Установіть відповідність між правилом і прикладом до нього. До кожного рядка, позначеного буквою, доберіть відповідник, позначений цифрою. Поясніть правопис не з дієприкметниками. А Дієприкметник- означення 1.Для дурнів закон (не) писаний. без залежного слова. 2. (Не) спіймана риба завжди Б Дієприкметник виступає присудком. велика. В Дієприкметник виступає означенням 3. У (не) придбаного ніким майна із залежним словом. всі господарі. Г У реченні є протиставлення. 4.Слово (не) куповане,а відвойоване (Відповіді учні заносять у таблицю). Лінгвістичне лото. Учням роздано картки з дієприкметниками і таблиці з цифрами. Учитель проектує на екран пронумеровані характеристики дієприкметників. Діти повинні покласти картку з дієприкметником на комірку таблиці з відповідним номером. Дієприкметник, теперішній час, активний стан, недоконаний вид, називний відмінок. 7. Робота в парах. Скласти з окремих частин українські прислів’я про добро. Прокоментувати зміст їх. Виписати дієслова, утворити від них дієприкметники. Добре слово дім будує, а зле руйнує. Не одежа красить людину, а добрі діла. Хто людям добра бажає, той і собі має. Робиш добро – не кайся, зла сподівайся. V. Підбиття підсумків уроку. Слово вчителя. Даруйте людям добро і радість. Робіть приємність тим, із ким ви, можливо, зустрінетеся лише раз у житті. Пам’ятайте, що все повертається, як бумеранг. Отримане добро примножуйте і віддавайте іншим - таким чином станете на шлях доброти, бо людина починається з добра, про це говорить і Л.Забашта у своєму вірші: Людина починається з добра, Із ласки і великої любові, Із батьківської хати і добра, З поваги, що звучить у кожнім слові, Людина починається з добра, Це зрозуміти всім давно пора, Бо ми прийшли у світ добро творити. Рефлексія. Що на сьогоднішньому уроці вам сподобалося найбільше? VI. Виставлення й мотивація оцінок. VII. Домашнє завдання. Виписати з художньої літератури уривок тексту про добрі вчинки. Зробити повний розбір трьох дієприкметників.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |