Головна » Українська мова

Узагальнення знань про прикметник

Мета: Узагальнити знання учнів про прикметник, розвивати фонематичний слух, орфографічну грамотність, вміння правильно і точно вживати прикметники у мовленні, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до рідного краю. Створювати умови до прояву самостійності, розвитку  творчих здібностей.

Тип уроку: узагальнення  і систематизації

Форма роботи: урок - віночок

Обладнання: Запис на дошці теми уроку, деформовані речення, квіти для віночка, картки для групової роботи, віночок, Тлумачний словник.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Встаньте, діти, всі рівненько

Посміхніться всі гарненько,

Поверніться до гостей,

Привітайтесь: «Добрий день!»

Привітайте гостей, що до нас завітали,

Хочу чути, чого б ви усім побажали?

Діти: - Всім присутнім здоров’я ми зичимо й добра

А тепер до роботи нам братись пора!

За парти тихо сідаємо

Урок української мови розпочинаємо.

 

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

1.      Вступне слово вчителя.

   Вітаю вас, діти! Сьогодні наш урок буде незвичайним. У нас були уроки-подорожі, а сьогодні буде урок-віночок. Український віночок – не просто краса, а й оберіг, бо в ньому є така сила, що болі знімає, душу зцілює, сили береже. Цей звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Наші бабусі знали різні секрети: як плести, де і коли, як зберігати квіти у вінках. Всього в українському віночку 12 квіточок і кожна з них є оберегом.

     Дівчаткам плели віночки із 7 квіточок. І ми будемо вплітати у віночок по одній квіточці, але квітку ми можемо вплітати, коли виконаємо певне завдання.

     Хочу, щоб на уроці панувала атмосфера творчості, взаєморозуміння, зацікавленості.

 Урок-віночок справжнє свято

  Корисного дізнаємось багато.

  Повинні учні тему закріпити

  Усе, що знають про прикметник повторити.

2.      Створення мовленнєвого середовища. Бесіда.

-          Отож про що піде мова на уроці?

-          Яким ви хочете побачити урок?

-          Якими повинні бути діти на уроці?

-          Чого ви очікуєте від нашого уроку?

 

ІІІ. Повторення і узагальнення матеріалу.

   Перш ніж почати роботу, давайте згадаємо правила уроку:

Сидимо – рівно!

Пишемо – гарно!

Слухаємо – уважно!

Відповідаємо точно!

Також на сьогоднішньому уроці ви самі себе будете оцінювати. Перед вами картка- контролю, в яку ви будете виставляти бали. За кожне правильно виконане завдання 2 бали.

1.      Приступаємо до роботи. Запишемо число, класна робота. Для того, щоб вплести першу квітку – мак, ми повинні провести каліграфічну хвилинку – орографічну розминку. Слова з дошки записуємо в зошит, вставляємо пропущені букви, пояснюємо правопис ( по одному учню біля дошки).

-          В.. селка, сл…вовий, к..слиця, т..хенький, в..сняний, оч..рет, сім..я, солов..їна, с..ло, абр..кос, в..рба, б..р..зовий.

-          А тепер подивіться на ці слова і скажіть, на які б групи ви поділили їх? (Групуємо слова).

Вплітаємо мак. (Розповідь учня).

Мак у віночку – то символ боротьби українського народу за волю. Кожна людина втрачала когось рідного у цій боротьбі і процвітала пролита кров маковою квіткою в українському віночку.

Робота зі словником. Символ.

У грецькій мові слово «символ» означає знак, прикмета, ознака.

2.      Для того, щоб успішно впоратись з наступними завданнями, давайте пригадаємо все, що ми знаємо про  прикметник.

Для цього проведемо тест. (Робота з картками).

1.      Слова, що означають ознаку предметів, називаються:

А) іменниками;

Б) прикметниками;

В) дієсловами;

     2.   Прикметники відповідають на питання:

            А) Який? Яка? Яке? Які?;

            Б) Хто? Що?

            В) Що робити? Що зробити?

    3.   Прикметники змінюються за:

           А) за числами;

           Б) за родами;

           В) за родами, числами,

  4. Рід прикметників

           А) не визначається в однині;

           Б) не визначається у множині;

           В) визначається завжди;

  5. Прикметники чоловічого роду мають закінчення

          А) – а, - я;

          Б) – ий, -ій;

          В) – е, - є

  6. У реченні прикметник завжди пов'язаний із

        А) дієсловом;

        Б) іменником;

        В) прийменником

Взаємоперевірка.

Вплітаємо квітку безсмертника.  Безсмертник – дарує здоров’я  роду людському, чи виразки чи ранки дуже гоїть. Квітка смерть перемагає тож ніколи не вмирає. От безсмертником і зветься. На здоров’я нам дається. (Розповідь учня).

3.      Наступне завдання. Зараз ми напишемо вибірковий диктант.

Запишіть прикметники чоловічого роду.

Березневий, українська, апельсиновий, мила, радісний, синє, вільний, ясна, іскристий, дерев’яна, нічний, грізне, осінній, широка, красивий.

(Підкреслити першу літеру в кожному прикметнику, що записали. Прочитати слово, що вийшло – «барвінок»).

Вплетемо  наступну квітку – барвінок.

Барвінок – до людської оселі тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть весільні віночки, букетики. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя. (Розповідь учня).

4.      Приступаємо до наступного завдання. Гра «Розсипанка».

 Працюємо в парах. На кожній парті у конверті «розсипане» речення. Скласти речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число, відмінок. (По одному учню дають відповіді).

Приклади завдання:

1) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок.

Сонце, в, густий, ліс, зазирнуло, яскраве.

2) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок.

До, починається, дитинства, любов, раннього, мови, рідної, з.

3) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок

Берізки, до, проміння, білокорої, сонячне, всміхнулося.

4) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок

Берізки, до, проміння, білокорої, сонячне, всміхнулося.

5) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок

Теплий, у, верховітті, пробігає, вітер.

6) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок

Одна, з, квіток, проліска, найгарніша, весняних.

7) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок

Яскравий, заглянув, у, сонячний, промінь, вікно.

8) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок

Зірка, світом, мигтіла, срібним.

9) Скласти і записати речення, підкреслити прикметники, визначити рід, число та відмінок

Заплакали, та, дрібною, верби, росою, зелені, лози.

 

Вплітаємо яблуневий цвіт. Квіти яблуневі – символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли батько торкався віночком голівки і промовляв:  «Мати – яблуня моя. Дай моїй донечці здоров’я і долі щасливої».  (Розповідь учня)

 

                        Фізкультхвилинка. Гра «Ласкавинки».

Діти утворюють коло. Уявіть, що на вашій долоньці є ласкавинки, нібито тепла пушинка. Передайте її по колу одне одному. Що ви відчули, коли віддали ласкавинку? Відчуваєте, як приємно і радісно у вас на серці? Вас люблять ваші друзі, а гарні добрі побажання завжди здійснюються.

5.      Наступне завдання.  На дошці текст

                                 Калина

   У багатьох селах України  зустрічаються ще … гаї.

    З … вуст молодої дівчини зринає задушевна пісня.

    …  чай допомагає від застуди!

-          Від іменника «калина» утворіть прикметники і введіть у речення. Речення запишіть у зошит, утворені прикметники підкресліть. В якому реченні прикметник вжито у переносному значенні? Доведіть своє твердження.

Вплітаємо калину. Калина – це символ України,дівочої вроди і краси. (Розповідь учня).

   До вінка вплели калину

   Нагадаєм рідну хату.

   Нагадаєм рідну землю

   До вінка вплетем калину.

6.      Робота з підручником, стор. 56 – 57. Вправа 133.

-          Прочитайте текст, доведи, що він художній.

-          Випиши виділені сполучення іменників з прикметниками.  (В дужках скорочено зазначити рід).

Вплітаємо  у вінок наступну квітку – любисток.

Любисток – люди люблять його не тільки за пахощі, а й за лікувальні властивості. Ним миють волосся, освіжають хатнє приміщення, купають маленьких дітей. Тому у віночку це символ людської відданості, уміння бути корисним.(Розповідь учня).

7.      Для виконання наступного завдання необхідно поділитися на групи. Допоможуть вам об’єднатися у групи квіточки, які знаходяться у вас на партах.

Перша група  « Чорнобривці».

Друга група  « Ружа».

Третя група  « Півонія».

 Йдемо на « полювання у кущі». Створення «асоціативних кущів». Кожен учень має право вставити в «кущ» свій прикметник. Слова можуть бути вжиті в прямому і переносному значенні.

 Порівняльна характеристика «асоціативних кущів».

Вплітаємо  волошку. Волошка – це символ людського прозріння, краса і велич неба. Волошка – лікарська рослина. Відвари з неї п’ють при сильному кашлі.(Розповідь учня).

IV.Підсумок уроку.

Незабаром продзвенить дзвінок –

Підіб’ємо підсумок.

-          Чи справдилися ваші очікування від уроку. Гра «Віночок». Діти утворюють коло та передають одне одному віночок продовжують речення.

-          Сьогодні на уроці я навчився..

-          Сьогодні на уроці я зрозумів..

-          Сьогодні на уроці я дізнався…

-          Сьогодні на уроці мені сподобалося…

Оцінювання.

 

V.Домашнє завдання. Скласти загадку про квітку, яка вам подобається, виконати малюнок (використовувати прикметники).


Теги: прикметник, Лапта І.М.
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 968/198


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar