Головна » Українська мова |
Мета: повторити вивчене, узагальнити й систематизувати знання з теми "Числівник"; розвивати навички й уміння правильно вживати та писати числівники; розширити уявлення учнів про числа, використовуючи особливості запису чисел в практичній діяльності; виховувати толерантність, доброзичливість, уміння співпрацювати. Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань. Обладнання: мультимедійні засоби: презентація,,Числівник”, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ Епіграф уроку: Мудрим ніхто не народився, а навчився. Народна мудрість
I. Організаційний момент. -Добрий день, діти, перевірте готовність до уроку.
II.Ознайомлення шестикласників з темою, метою, завданнями уроку. Тема нашого уроку: Узагальнення та систематизація вивченого про «Числівник». На цьому уроці ми дізнаємося більше про числівник, узагальнимо й систематизуємо знання з теми, а також навчимося застосовувати ці знання практично, у знайомих і змінених (нових) ситуаціях, виконаємо ряд творчих завдань на вдосконалення орфографічних умінь. Я хочу, щоб на початку уроку ви висловили свої побажання один одному, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку.
ІІІ. Відтворення та узагальнення понять з теми. · «Розминка» А зараз проведемо інтелектуальну розминку. Ø Прийом «Занурення», який проводиться по «навчальному ланцюжку» - Складемо ланцюжок питань для характеристики числівника. Я починаю, а ви ланцюжком ставите питання один одному та відповідаєте. («Розминка» створює необхідний емоційний та інтелектуальний настрій учителя та учнів). Слайд 2 Ø Прийом «Кластер» 1. Яка частина мови називається числівником? 2. Які існують числівники за значенням? 3. Назвати групи числівників за будовою. 4. Які постійні й змінні ознаки має числівник? 5. Яку синтаксичну роль може виконувати числівник? 6. У якому стилі найчастіше вживають числівники? 7. Чи вживають числівники в розмовному стилі?
Розгорніть свої зошити, запишіть число, тему уроку. - А чи знаєте ви, діти, що сьогодні за свято? Чи відомо вам щось про нього? Слайд 3 На 15 лютого припадає велике церковне свято – Стрітення. А ще цей день у народі вважають змаганням Зими й Весни. Якщо бабуся Зима переможе, то довго ще буде холодно, а якщо красуня Весна візьме гору, то поверне на тепло. Стрітення відзначали ще наші пращури. Ця зустріч була пишною і радісною. Це свято завершує зимовий цикл народних обрядів. Складання діалогу про це релігійне свято. - А які прикмети, приурочені до свята Стрітення ви знаєте? Вам було додому творче завдання – виписати народні стрітенські прикмети. Прочитайте їх. · Контрольно-підготовчий етап Ø «Піймай помилку» - А зараз зосередьтеся. Уважно подивіться на екран і виправте помилки у правописі слів. - Якщо ви побачите помилку, піднімаєте червону смужку, а якщо слово записано правильно – зелену. Слайд 4 Чотирма; п’яти тисячний; тридцятилітній; семи десяти; девьяносто; шести денка; двома стами; сороквісім; на семиста; восьмидесятьом; одна третя. - Які з поданих слів не є числівниками? (тридцятилітній) - Отже, ви добре справились із цим завданням і знаєте написання числівників.
Ø «Колонка редактора» - Попрацюємо редакторами й повторимо зв'язок числівників з іменниками. Слайд 5 - Запишемо сполучення слів. 3 (зошит), 4 – еро (друг),1 (весни), ? ( гектар), 9 (травня), 7 – еро (ягня), 17 (дівчина), 1000 (дорога), 20 – еро (товариш). Складіть і запишіть 2-3 речення з утвореними сполученнями слів.
Три явори посадила сестра при долині. (Т.Шевченко).
Виконаємо синтаксичний розбір речення. (біля дошки)
Пригадаємо послідовність морфологічного розбору числівника. Розгорніть підручник на сторінці 158. Зробимо морфологічний розбір. Три – числ., три, кільк., ціле число., прост., Зн.в., додаток
Хвилинка відпочинку
— А зараз трохи відпочинемо. Сядьте прямо, обіпріться на спинку стільця. Заплющіть очі та уявіть, ніби ви поклали квиток «Добра і гарного настрою» на обидві долоні. Відчуйте, як він зігріває вас: ваші руки, ваше тіло, вашу душу. Від нього струменить дивне тепло й спокій. У думках помістіть усе добро й гарний настрій цього квитка всередину, у своє серце. У вас з’являються нові сили. У вас добрий настрій, який зігріває душу. Запам’ятайте те, що зараз відчуваєте, візьміть із собою з уроку. Теплі почуття та гарний настрій будуть довго з вами... Розплющіть очі. Подивіться навколо себе. Подаруйте одне одному добрі думки та посмішку.
Слайд 6 ІV. Співтворчість Пошуковий диктант.
Нам потрібно потренуватися в правильності написання числівників. Для цього виконаємо пошуковий диктант. Замість крапок, де потрібно, вставте м’який знак. Числівники спроектовані на дошці: Шіст..ох, шіст..надцят.., двадцят..ма, дев’ят..ма, вісімнадцят..ма, чотир..ма, вос..меро, дев’ят..сот. п’ят..ома, дев’ят..мастами, п’ят..десяти, шіст..сот.
Взаємоперевірка виконаної роботи. Обміняйтеся зошитами, візьміть олівець і перевірте правильність написаних слів, позначаючи знаком «+». Скільки ж слів правильних?
· Работа в парах -Ми результативніші й везучіші, коли намагаємося подолати якусь справу зі своїм другом, а не наодинці з самим собою. Лозунг обов’язкової перемоги у будь-яких справах досить простий: «Здійснюй усе як мінімум удвох!» Адже так уже традиційно склалося, що всерйоз одинака ніколи не сприймають до тих пір, коли в нього не з’явиться друг. Наявність друга – це не тільки додаткова точка зору, це ще й прикритий тил. Це не тільки сила цієї людини, бо двоє – це ще й підсилювач. Лише наодинці з собою доводиться ламати стіни. Перед двома вони розступаються самі. - Як ви розумієте сполуку ламати стіни?
Слайд 7 «Аукціон фразеологічних зворотів» Ви отримали картки з незакінченим текстом. Необхідно віднайти свою пару (з’єднати ) та пояснити значення цих сполук. Яка пара швидко справиться із завданням, піднімає вгору зелені смужки, кому важко – червоні. Потрібен, як …. за двома зайцями. Гнатися… десятою дорогою. Перебувати … п’яте колесо до воза. Обходити… на сьомому небі. Бути… між двох вогнів.
Слайд 8 Перевірка виконаної роботи - Як називаються утворені поєднання слів? (Фразеологізмами) - Хто може їх пояснити? Молодці, і з цим завданням ви впоралися.
· Хвилинка-цікавинка - А хто з вас знає цікаву інформацію про числівник? Повідомлення учнів. · Виконання вправи 464 (усно) Чверть на восьму, п’ять по п’ятнадцятій, о пів на одинадцяту, за чверть сьома. Робота в парах (ігровий момент) Чи знаєте ви математику? Слід порахувати усно. - Сорок п’ят і сорок п’ят. Скільки буде? (Вісімдесят п’ят) - Скільки їх було: баба, дві матері, дві дочки й онука? (Три) - Летіли гуси: один попереду, два позаду, два попереду, один позаду, один між двома і троє вряд. Скільки гусей? (Три) П’ять, п’ятнадцять, без двох двадцять. Семеро, троє, ще й малих двоє. (П’ятдесят)
Дослідження-пошук (усно) Прочитайте загадки-жарти. Знайдіть і випишіть числівники. Поставте до них питання. Визначте синтаксичну роль. 1. У назві якої річки є три ноти? 2. Яке місто має назву з одного чоловічого імені й ста жіночих? 3. Яке слово складається із семи однакових літер? 4. У якої пташки назва складається із сорока а? Довідка: сім’я, Міссісіпі, сорока, Севастополь.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Рефлексія Учитель. Як каже народна мудрість: «Добре надбання — звітувати перед самим собою». Запитай, чи вдалося відчути себе успішним на уроці? Покладіть у зошити відповідну сигнальну картку (як закріпив матеріал). - Отже, зберемо всі знання й понесімо їх додому. Закінчіть речення:
Мені сподобалося…. Я знаю правопис … Я вмію… Я досяг успіху, тому що… Мені нічого не заважало… Це важливо, тому що…
Слайд 9
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Рівень. Вправа 465. Підготуватися до контрольної роботи 2. Рівень. Подумайте, на яких ще уроках використовуються числівники. Випишіть невеликий текст з використанням числівників із відповідного підручника і поставте 3-4 запитання до нього. 3. Рівень. Напишіть казку «Якби зникли числівники».
-Отже, пригадаємо епіграф нашого уроку. Ви навчилися мудрості, стали добрішими, а тому запам’ятайте таке: Кодекс честі порядної людини Будь завжди добрим і мужнім.
КАРТКИ
Пошуковий диктант. Замість крапок, де потрібно, вставте м’який знак. Шіст..ох, шіст..надцят.., двадцят..ма, дев’ят..ма, вісімнадцят..ма, чотир..ма, вос..меро, дев’ят..сот. п’ят..ома, дев’ят..мастами, п’ят..десяти, шіст..сот.
«Аукціон фразеологічних зворотів» Необхідно віднайти свою пару (з’єднати ) та пояснити значення цих сполук. Яка пара швидко справиться із завданням, піднімає вгору зелені смужки, кому важко – червоні. Потрібен, як …. за двома зайцями. Гнатися… десятою дорогою. Перебувати … п’яте колесо до воза. Обходити… на сьомому небі. Бути… між двох вогнів.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |