Головна » Українська мова |
Мета. Формувати вміння писати твори-описи пам’яток історії та культури; розвивати усне і писемне мовлення, мислення, логіку, збагачувати словник учнів; виховувати національну свідомість. Тип уроку: узагальнення і систематизація знань і вмінь. Обладнання: ілюстрації – «Пам’ятник Т.Г.Шевченку на Донеччині»; грамзапис вірша «Заповіт» Т.Г.Шевченка; Д.Г.Гринчишин, Л.Л.Гумецька. Короткий Тлумачний словник української мови.-К.: Рад. школа, 1978.- с. 296; таблиця-схема опису пам’ятника; зразок твору-опису пам’ятника.
Епіграф Живи, поете, в бронзі і граніті, Живи, поете, в пам’яті людській, Живи в піснях, живи у «Заповіті», У слові праведнім, у славі віковій. Л.Дмитерко
Перебіг уроку
І. Мотивація навчання школярів 1. Організаційний момент 2. Оголошення теми і мети уроку Сьогодні на уроці зв’язного мовлення будемо готуватися до написання творчої роботи: твору-опису пам’яток історії та культури.
ІІ. Актуалізація опорних знань Вправа «Психологічний настрій» Люблю я свій розум, увагу та пам’ять. Працює мій мозок, сприймаю все нове І мислю логічно… А вчителя слово здійсню я практично.
На фоні музики звучать рядки з Шевченкового «Заповіту»: Як умру, то поховайте, Мене на могилі Серед степу широкого, На Вкраїні милій, Щоб лани широкополі, І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий…
Слово вчителя Наш рідний Кобзарю, вдячні нащадки твоє заповітне бажання виконали. Піднісся ти над Україною у своїй величі і стоїш на сторожі волі і незалежності свого народу. Ніколи не заросте до тебе, батьку Тарасе, народна стежка. Ми, діти твої, завжди будемо пам’ятати рядки: І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути…
Творче завдання. Закінчити прислів’я: Тарасове слово… (живе і здорове)
Гра «Слабкий ланцюжок» по темі «Т.Г.Шевченко і Донеччина» Т.Г.Шевченко не був на Донеччині, але з невтомної праці відомого краєзнавця – історика Анатолія Васильовича Шевченка, одного з донецьких нащадків поета, яких доля розкидала по всій Україні, ми дізналися, що родовідні корені близьких пов’язані з Артемівськом, Горлівкою, Маріуполем… Живи, поете, в бронзі і граніті, Живи, поете, в пам’яті людській, Живи в піснях, живи у «Заповіті», У слові праведнім, у славі віковій.
ІІІ. Сприйняття та узагальнення нових знань Словникова робота Звернімо увагу на слова: пам’ятник - пам’ятка • Вони схожі за написанням? • А за звучанням? • Дати тлумачення цих слів.
Пам’ятник – архітектурна або скульптурна споруда в пам’ять чи на честь кого-, чого-небудь: пам’ятник Шевченкові. Пам’ятка – те, що зберігається на згадку, що нагадує про кого-, що-небудь; твір давньої писемності, архітектури: літопис «Повість про похід Ігоря Святославовича на половців у 1185 році»; книжечка або аркуш з правилами, настановами: пам’ятка туристові, пам’ятка водієві.
• Згадаємо, як називаються слова, що схожі за написанням і звучанням, але різні за лексичним значенням? (Пароніми). • Чи може пам’ятник бути пам’яткою? Навести приклади таких пам’ятників. «Слово о полку Ігоревім» - видатна пам’ятка Київської Русі. (Пам’ятка в цьому значенні – це і стародавній літопис, і видатний літературний твір, і важливий документ, і народна дума, і визначна давня споруда).
Слово вчителя Наша країна багата на пам’ятки історії та культури. Пам’ятка – це предмет матеріальної культури минулого, що зберігся. Пам’ятки бувають рухомі і нерухомі. До нерухомих належать пам’ятки архітектури та монументального мистецтва, а рухомі – це твори живопису, скульптури, ужиткові речі, ювелірні вироби, рукописи, книжки, документи. Дослідженням нерухомих пам’яток займається пам’яткознавство. Рухомі вивчаються історією, археологією, мистецтвознавством, музеєзнавством, архівознавством.
Мистецько-дослідницька частина Перед нами фотографія пам’ятника великому пророку і живому сучаснику Тарасу Григоровичу Шевченку. У день відкриття (8 вересня 1955 року) поет Євген Летюк писав від імені всіх донеччан: Гордий, незламний, як воля народу, З словом гарячим, ясним без прикрас, ти завітав до шахтарського роду… Здрастуй, Кобзарю, в Донбасі у нас! Уявіть себе в образі екскурсовода. Що розкажете про пам’ятку історії та культури? Бронзова фігура Кобзаря установлена на високому циліндричному постаменті, який виконаний з полірованого граніту. Яка перша друкована книга Т.Г.Шевченка вийшла на Донеччині після Великої Жовтневої революції? («Кобзар»). Це свідчить, що в тяжкий час (голод, холод) була велика потреба в поетичному слові великого поета. Хто з поетів – письменників Донеччини присвятив свої твори Кобзареві? (П.Безпощадний, В.Сосюра, Г.Костоправ, В.Соколов, інші) «Він прийшов на Донбас, Як до рідного дому. І спинився Тарас На бульварі новому», - писав поет Віктор Соколов.
Цікава хвилинка Колись Тарас Григорович Шевченко не міг мріяти, що його ім’я будуть носити: 166 (населений пункт)
Слово вчителя У кожного, хто буває біля пам’ятника Шевченку, складається особисте враження. Сьогодні ми маємо можливість висловити свої думки. А епіграфом нашого уроку пропоную взяти рядки із поезії нашого земляка, поета Л.Дмитерка: Живи, поете, в бронзі і граніті, Живи, поете, в пам’яті людській, Живи в піснях, живи у «Заповіті», У слові праведнім, у славі віковій. Ви відвідали священне місце на бульварі Шевченка. Яке враження справив цей пам’ятник на вас? Велич пам’ятника: висота скульптури — 3 м, постаменту — 4 м, діаметра — 1,4 м. 1814-1861» Постамент упирається у широкі сходинки, які також з граніту. На одній із сходинок висічені імена авторів пам’ятника.
Робота над описом Яке загальне враження справляє на вас сам пам’ятник? Щоб відповісти на це запитання, згадаймо, що є «даним» і «новим» у творі-описі. «Дане» - предмет (тут пам’ятник, його окремі деталі). «Нове» - ознаки (пам’ятника і його окремих частин).
Підбираємо слова за таблицею:
Робота над індивідуальним завданням. Скласти словосполучення з опорними словами: Пам’ятник, мислитель, краєвид, звичай, постамент, постать, голова, обличчя.
Складання плану до твору на задану тему. Слухання грамзапису зразку твору «Пам’ятник великому Кобзареві на Донеччині». Записування орієнтованого плану до твору.
ІV. Домашнє завдання: написати твір-опис пам’ятки історії та культури на задану тему: «Піднісся ти над Донеччиною».
V. Підсумок уроку. Оцінювання (кожний визначає за шкалою від 1 до 12 балів)
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |