Головна » Українська література

Смішне, комічне, романтичне у творі В. Нестайка „Тореадори з Васюківки”. Виразне читання найцікавіших уривків повісті

Мета: продовжити аналізувати твір В.Нестайка «Тореадори з Васюківки», виявити особливості смішного, комічного та романтичного пригодницькому творі; характеризувати вчинки героїв, пов’язуючи з життєвими ситуаціями учнів; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, спостереження, виділяти суттєве; виховувати у школярів позитивні риси характеру, прищеплювати інтерес до пригодницького літературного жанру.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання уроку: портрет В.Нестайка, виставка творів автора, ілюстрації учнів до твору, дидактичний  матеріал (тестові завдання, картки).

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  1. Привітання.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бліц - опитування.

1). Хто є головними героями твору В.Нестайка «Тореадори з Васюківки»?

2). Що вам подобається у Вані з Павлом  - героях твору?

3). Чим пояснити те, що з хлопцями повсякчас трапляються якісь пригоди?

4). Чи сміємось ми, чи співчуваємо героям твору? Коли? Чому?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо аналізувати твір В.Нестайка, визначимо елементи  комічного, смішного та романтичного в пригодницькому творі, охарактеризуємо вчинки героїв Яви та Павлуші, виразно читатимемо уривки, які найбільше сподобалися у тексті.
Діти! А чого ви чекаєте від уроку? Який настрій маєте?

(Запис теми, епіграфа до зошитів).

  Коли людина сміється, вона зла не робить.

К.Паустовський.

ІV. Сприйняття нового матеріалу.

1. Словникова робота.

Романтик - людина, схильна до мрійності.

Романтичний – мрійний, емоційно піднесений.

Комічне – явища та образи в художній літературі, що викликають сміх через невідповідність між дією та наслідками, між метою та засобами досягнення її.

2. Пояснення вчителя.

Комічне буває різне за емоційним забарвленням: від добродушного гумору до нищівного сміху. Комічне може досягатися різними засобами:

Надання предмету зображення невластивих йому рис. («Таке катання було, на мою думку, образою для велосипеда»).
Неграмотна дитяча мова (неправильне вживання звуків). (Яришині «загаза чогтова», «так тобі і тгеба», «щоб ти гозбив свою погану могду»).
Вживання приказок, прислів’їв, фразеологізмів. («причепився, як реп’ях до собачого хвоста», «Міняв професії, як циган коні», «Шукай вітра в полі»).
Несподівані порівняння.(«Очі – наче тракторні фари», «Землю гребе ногами, як екскаватор», «Ми заклякли, мов курчата перед шулікою»).
Надання незвичних для тварин кличок. (Корова Контрибуція, бугай Петька, цап Жора).
Використання зниженої лексики, лайливих слів. («Вуха пообриваю і свиням викину», «анциболотники», «шминдрики», «авантюрист шмаркатий»).
Применшення (літота) й перебільшення (гіпербола). («Життя в наших тілах лишилося процентів п’ять, не більше», «трирічне дівча могло зараз нас брать за п’яти, кидать в торбу й нести на базар продавати по дві копійки за пучок», «Батьки зробили нам 428 серйозне попередження по тому місцю, про яке при дівчатах не говорять»0.
Використання наукової чи професійної лексики в буденній ситуації. (Слова «кінозірки» після вдалого приземлення –«політ пройшов нормально», «почуваю себе добре», «невагомість і перевантаження перенесла задовільно»).

                  (Роздати теоретичний матеріал на парти).

3. Проблемне запитання.

***Що, на вашу думку, в творі В.Нестайка є смішним, а що комічним?

       (Смішне – засоби втілення мрій.

        Комічне – реальні ситуації, в яких опинялися герої та люди навколо

        внаслідок втілення мрій.)

4. Перевірка домашнього завдання.

- Діти, вам було випереджальне завдання: виписати гумористичні уривки, які найбільше вас розсмішили.

5. Виразне читання уривків. Зачитаємо та пояснимо, що є смішним, а що комічним у кожному уривку.

6. Робота з епіграфом.

- Діти, повернімося до епіграфа уроку. Як ви розумієте слова К.Паустовського?

V. Домашнє завдання.

   (1-6б): виписати прислів’я, приказки, фразеологізми з твору;

   (7-9б): виписати характеристики до образів Яви та Павлуші;

   (10-12б): заримувати слова: баштан – Салимон; Ява – яма.  

   повторити поняття гіперболи.

VІ. Узагальнення, систематизація і закріплення знань учнів.

1. Диференційоване самостійне завдання.

(1-6): виконати літературний тест, переписати засоби комічного.

 

Літературний тест (по 0,5б).

1. Яришка, сидячи біля ліжка Яви, читала журнал:

  А. «Котик-муркотик»;    Б.»Барвінок»;             В.»Дзвіночок»

2. Яришка запропонувала Яві сніданок, який не містив такого харчу, як:

  А. картопля;   Б. молоко;     В. сир.

3. Дід Салимон любив повторювати, що їжа:

  А. основне для здоров’я;   Б.  джерело життя;    В. робить людину добрішою.

4. Відчуваючи останні хвилини життя, Ява хотів побачити:

  А. школярський спектакль п’єси М.Гоголя «Ревізор»;

  Б. Павлушу, щоб попрощатися;

  В. тата і матусю.

5. Перед власною смертю Ява, на згадку про себе, вирішив Яришці подарувати:

  А. альбом з  марками;    Б. велосипед;     В. ковзани.

6. У якому класі навчалася Яришка?

  А. першому;   Б. третьому;   В. п’ятому.

7. Будучи хворим, Ява з’їв сиру:

   А. кілограм;          Б. півтарілки;              В. маленьку мисочку.   

8. Ява не довіряв медичним працівникам, бо вважав, що вони:

   А. мусять заспокоювати хворих; 

   Б. тільки і роблять болючі уколи;

   В. не думають про нього як про дитину.

9. З чим, на думку Яви, порівнюється торохкотіння кісток смерті?

   А. стукотом більярдних куль;

   Б. гримкотінням велосипеду, що упав;

   В. стукотом залізничних коліс.

10. За те, що Яришка падала з велосипеда, тим самим завдаючи йому шкоди, Ява образливо її називав:

   А. свинею;       Б. коровою;              В. опудалом.

11. Велосипед Яви називався:

   А. «Ластівка»;            Б. «Орлятко»;        В. «Україна».

12. Ява з хвилюванням стежив, як Яришка на велосипеді впала, перечепившись:

   А. через ковбок, на якому рубали дрова;

   Б. стару залізну діжку, яку збиралися віддати на м металобрухт;

   В. камінь, яким підпирали ворота.

Решта: робота в парах.

Завдання: на кожен пункт засобів вираження комічного виписати цитату з тексту твору. Назвати засіб втілення, тобто, елемент смішного.

2.Заповнення таблиці.

Чи можна Яву і Павлушу назвати романтиками?

                     Так                                                              Ні

У хлопців добрі наміри.
У буденному бачать незвичайне.
Заради мети готові на випробування, не шукають легких шляхів.
Готові надати допомогу.
Цінують дружбу.

Витівки  обертаються проти них.
Не замислюються над наслідками.
Створюють навколо проблеми.

 

 3. Висновок за таблицею.

- Отже, в який бік схиляються наші терези: романтики чи ні?

4. Гра – пошук «Літературні асоціації».

Вчитель називає предмет, а учні швидко називають асоціацію з ним.

* П’ятипудова льоха                    - метро, Манюня

* Ява                                              - острів в Індійському океані

* Контрибуція                               - корова, тореадори, багнюка

* бик Петька                                  - дачник на телеграфному стовпі

* колодязь із журавлем                - врятований цуцик Собакевич, відв’язана      

                                                        коза у шкоді

* єгипетська піраміда                   - баштан, дід Салиман, Гаменготеп сконав

* 428 серйозне попередження     - при дівчатках е говорять

* метро в Києві                             - зірка в ночовках

VІІ. Підсумки, оцінки уроку.

  1.Рефлексія.

* Я знаю…(засоби творення комічного).

* Я вмію… (визначати комічне у творі).

* Я можу…( виокремити романтичне у творі).


Теги: Атрощенко Л.В., Нестайко
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 9038/212


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar