Головна » Українська література |
Мета: Охарактеризувати образ Лиса Микити, набути уміння і навичок аналізувати художній образ; висловлювати свою думку щодо прочитаного, ставлення до літературного героя, виховувати усвідомлене позитивне ставлення до красивого й доброго в житті та негативне ставлення до зла. Обладнання: підручник портрет письменника ілюстрації. Тип уроку: формування вмінь та навичок. Епіграф: Слова ласкаві, а думки лукаві. ( народна мудрість) Хід уроку І. Організаційна частина ІІ. Актуалізація опорних знань Урок розпочинається за творчістю І. Франка Літературний диктант. Закріплення матеріалу. Де народився Іван Якович Франко? а) у містечку Бережани на Черкащині; б) на Полтавщині; в) в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Галичині. 2. Як називала мати сина? а) Ясьо; б) Іванко: в) Яник. 3. Скільки років було Івасеві, коли його віддали до школи? а) сім; б) шість; в) вісім. 4. батько присутній на екзамені, заплакав: а) радіючи за сина; б) через нарікання сина; в) через погану підготовку сина. 5. Як юнак заробляв на життя? а) мив підлогу в школі; в) малював паркани; в) писав однокласникам твори. 6. За скільки днів навчився читати хлопчик: а) 20; б) 10; в) 15. 7. Казка, створена письменником, називається: а) народною; б) художньою; в) літературною. 8. У якому віці був Івась, коли померла його мати: а) 11; б) 13; в) 16. 9. Скільки Іван Франко написав творів: а) 50; б) 60; в) 35. 10. Скільки книжок у власній бібліотеці Франка: а) Півтисячі; б) Тисячу; в) Триста. 11. у Якому краї народився Франко? а) У Карпатах, Львівській області; б) на Тернопільщині; в) у Станіславі. 12. Якими мовами ще в дитинстві володів Франко: а)Українською, німецькою, польською; б) українською, англійською; в) Українською, російською ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Вступне слово вчителя. Евристична бесіда Казковий світ – чарівний і неповторний. Мандрувати його стежками завжди цікаво й повчально. Казка вимагає особливої атмосфери, тому вона – символ домашнього затишку, родинної злагоди. Ці почуття добре втілені в поетичних рядках. І в цьому їх привабливість.
Отже, сьогодні ми продовжуємо вивчати літературні казки, зокрема казку Івана Франка “Фарбований Лис”. Ми розглянули зміст казки, прослідкували мову, якою написана казка. А сьогодні ми приділимо увагу головному героєві цієї казки. Хто є головним героєм казки “Фарбований Лис”?
Ви, мабуть, помітили, що такий герой, як Лис, Лисичка дуже часто зустрічається як у народних, так і літературних казках. Чому це так? Напевно тому, що звір дуже розповсюджений у багатьох куточках землі, він вважається хитрим, кмітливим, спритним на полюванні, при роз добуванні собі їжі не цурається навіть людських осель.
Вправа 1. “Робота над переказом”. ( Учні переказують казку І. Франка “Фарбований Лис”) Яким постає Лис Микита на початку твору? ( хитрим, сміливим, гордим, хвалькуватим) Куди вирішив піти Лис у базарний день і чому? ( На торговицю у білий день, щоб вкрасти курку і цим доказати свою сміливість) Чи вдалося Лису Микиті виконати свої горді нахваляння? А) Виразне читання уривка казки за ролями ( оповідач, Лис, звірі), починаючи від слів: “Тоді Лис перший заговорив до них ласкою…” до слів “Пішли дні за днем”. Б) Обговорення прочитаного: - Як ви почували себе в ролі? - Що відчули звірі почувши цю розмову? - Що відчув Лис? Як він поводився в цій ситуації? - Яку рису характеру Лиса розкриває тут автор? ( Хитрість) - Чи доречними є слова епіграфа уроку? Вправа 2. “Аналіз ситуації”. Знайти і прочитати рядки, в яких розкривається життя звірів за царювання Лиса. Подумайте про що свідчать ці рядки? Підсумок учителя. Саме в цьому уривку автор розкриває нам головну думку казки – бажання вищого жити за рахунок нижчого. Франко навмисне називає правління свого героя “добрим”, “справедливим”, “м’якосердим”. Але це добро фальшиве, бо далі автор пише: “Хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не вигравав справи”. Удавка добрість Лиса насправді є замаскованою байдужістю до підлеглих, задовольнивши свої потреби, він не цікавиться долею звірів. Хто видав Лиса? Мозкова атака. Вчитель: Назвати риси характеру і записати на дошці під знаком “+” і під знаком “-”.
Чому добрий справедливий м’якосердий цар подано з питаннями? ( сказано з іронією) Фізкультхвилинка Стало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потягнулися За промінчики взялися. Будем дружно присідати, Сонечко розвеселяти. Встали – сіли, встали – сіли. Бачте, як розвеселили? Нумо, разом, нумо, всі, - Потанцюймо по росі.
Метод, пошук інформації: Учні об’єднавшись у групи, добирають цитати, які відповідають першим рисам характеру Лиса. Група 1. Гордість, кмітливість, самовпевненість, фантазія. Група 2. Сміливість, обережність, корисливість, самовпевненість. Група 3. Боягузливість, ризикованість., фантазія. ІV. Закріплення матеріалу. Бесіда – гра (дерево, а на ньому листочки з питаннями, учень відкриває листочок і відповідає на запитання). Чим пишався Лис?
Що допомогло Лисові врятуватися від собак: кмітливість чи випадковість? Закріплення матеріалу до дерева.
V. Підсумок уроку. Інтерактивна вправа “Мікрофон”
Продовжіть речення: - на сьогоднішньому уроці найбільшим відкриттям для мене було … На уроці я дізнався… Слово вчителя: Ознайомившись із казкою І. Франка “Фарбований лис” ми переконались, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушують кожного з нас поглянути на себе через призму життя героя твору, Який я? Чи чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути лідером і щоб усі працювали на мене? Можливо, вперше в житті вам спало на думку дати оцінку і своїй власній поведінці. Англійське прислів’я влучно стверджує: “ Найдовша у світі відстань – відстань від голови до серця”. Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на запитання: якою я зростаю людиною?
VI. Домашнє завдання. Придумати свій кінець казки “Фарбований лис”.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |