Головна » Хімія

Лужні, лужноземельні елементи та Магній

Мета: - дидактична: поглибити й розширити знання про метали на прикладі лужних металів Натрію й Калію; лужноземельних металів – Магнію, на основі будови атомів і йонів цих металів, вивчити хімічні властивості металів, їх оксидів та гідроксидів, дати відомості про біологічну роль цих елементів.

- розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес студентів до предмету; розвивати такі мисленнєві операції: вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати самостійність студентів під час виконання завдань.

-  виховна: сприяти  екологічному вихованню.

Очікувані результати: студенти повинні: знати будову атомів і йонів лужних металів Na і K, лужноземельного Mg; знати їх фізичні та хімічні властивості, сфери застосування;               

вміти складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Натрію, Калію, Магнію та їхніх сполук.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів Д.І. Менділєєва, таблиця  розчинності, електрохімічний ряд напруг металів, мультимедійна дошка, кальцію оксид, вода, фенолфталеїн.

 

Хід заняття:

І. Організаційний етап

Хімічна розминка (назвати хімічні формули)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Де в періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва знаходяться метали?

2. Які фізичні властивості характерні для металів?

3. Чим зумовлені фізичні властивості металів?

4. Які хімічні властивості характерні для металів?

5. Поясніть сутність процесу корозії.

6. Назвіть способи захисту металів від корозії.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності студентів.

Ми пригадали властивості металів. А сьогодні ми ознайомимось з властивостями більш конкретних груп металів – лужних металів та лужноземельних. Ми дізнаємось про властивості лужних металів, лужноземельних на прикладі Магнію їх сполук про їх біологічна роль.

Оголошення теми та плану заняття.

План заняття

Положення в Періодичній системі лужних металів, будова атомів Натрію та Калію.
Поширення Натрію і Калію в природі.
Фізичні властивості лужних металів.
Хімічні властивості лужних металів.
Оксиди та гідроксиди Натрію і Калію, їх властивості.
Застосування найважливіших сполук лужних металів.
Фізичні та хімічні властивості лужноземельних елементів та Магнію, та хімічні властивості їх сполук.
Біологічна роль лужноземельних елементів для організму.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

По першому питанню: узагальнюємо знання про положення лужних металів у Періодичній системі за планом (у методичному забезпеченні заняття).

- Опишіть елемент за таким планом.

 

2. Друге питання вивчаємо за допомогою таблиць (у методичному забезпеченні заняття).

 

t плав. більшості металів перевищує 1000 °С

 

Метали, які плавляться за нижчої температури (Pb, Sn, Zn, Al)  називаються легкоплавкими.

 

t плав. Li = 179 °с  і далі по таблиці. Отже, лужні метали дуже легкоплавкі.

Вони легші за H2O –  r  = 1 г/ см3  при t = 4°с

Дивіться густину  r за таблицею

Na і K – метали, які ріжуться ножем. Мають металевий блиск, сріблясто-білі речовини.

Na і K – активні   метали, зберігають у герметично закритих посудинах під шаром гасу.

Cs – має золотавий колір.

3. Третє питання

1). Проявляють сильні відновні властивості.

Me° – 1e- ® Me+

Активність зростає зверху донизу

2). Взаємодіють майже з усіма неметалами при цьому виділяється значна кількість теплоти, а іноді спалах, вибух.

 

4Li + O2 =  2Li2O        2Na° + O2° = Na+12O-12 – натрій пероксид

 

 З воднем лужні метали утворюють гідриди

2Li + H2 = 2LiH – літій гідрид

2Na + H2 = 2NaH

 

З галогенами

2Na + Cl2 = 2NaCl

2K + Br2 = 2KBr – вибухає

 

З сіркою

2Na + S = Na2S

2K + S = K2S

 

З водою                                                                      (фрагмент)

2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 ­                                 

2K + 2H2O = 2KOH + H2­ (більш енергійно, водень самозаймається)

 

З кислотами – дуже активно

2Na + 2HCl = 2NaCl + H2­

 

5. Оксиди Na і K – є типовими основними оксидами

Взаємодіють

1).  З водою

Na2O + H2O = 2NaOH

 

2). З кислотами

K2O + 2HCl = 2KCl + H2O

Na2O + H2SO4 = Na2SO4 + H2O

 

3). З кислотними оксидами

Na2O + CO2 = Na2CO3

K2O + SiO2 = K2SiO3

 

Гідроксиди Na – NaOH, гідроксид калію –  KOH добре розчинні у H2O, їх називають лугами.

Роз’їдають тканини, папір, шкіру, спричиняють тяжкі опіки

1) взаємодіють з кислотними оксидами

2NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O

 

2) взаємодіють з кислотами

2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O

 

3) взаємодія з солями

2NaOH + CuSO4  = Na2SO4 + Cu(OH)2

 

6. Розглядаємо і замальовуємо схему

Презентації студентів    

7. Вивчення питання за допомогою діалогу зі студентами

1). Давайте назвемо елементи ІІ групи головної підгрупи.

 

Так, це Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra.

Їх ще називають лужноземельними (малорозчинні у H2O сполуки).

 

2).  Скільки електронів на зовнішньому енергетичному рівні у цих елементів?

 

Розглянемо таблицю 13.2 на сторінці 315

 

Отже, аналогічно лужним Ме, активність збільшується згори до низу в підгрупі.

ВеО та Ве(ОН)2 – проявляють амфотерні властивості, всі інші – основні.

У природі ці елементи трапляються у вигляді сполук.

Найбільш поширені Mg і Ca.

Розглянемо таблицю у  роздатковому матеріалі.

 

 Мінерали Mg

 

        гіпс

CaSO4 · 2H2O 

 

          карналіт

KCl · MgCl2 · 6H2O

 

       доломіт

MgCO3 · CaCO3

 

  магнезит

    MgCO3

 

Вивчаємо хімічні властивості лужноземельних елементів за таблицею роздаткового матеріалу та записуємо хімічні рівняння в конспекти.

Який висновок ви можете зробити про їх, хімічні властивості?

(Чи активні це метали?)

 

Оксиди Mg і Ca

MgО і СаО – білі тугоплавкі речовини, основні, реагують з H2O

 

СаО + H2O = Са(ОH)2 – при цьому виділяється тепло

реакція                            гасіння вапна

негашене вапно            гашене вапно                                        (Демонстрація досліду)

 

Оксиди взаємодіють:

з кислотними кислотами і амфотерними оксидами

MgO + H2SO4 = MgSO4 + H2O

CaO + SO3 = CaSO4

Добувають у техніці:

розкладом відповідних карбонатів

MgCO3 → MgO + CO2↑

CaCO3 → CaO + CO2↑

Використовують оксиди у виробництві будівельних матеріалів.

 

Гідроксиди Mg і лужноземельних елементів

Mg(OH)2,  Ca(OH)2 – білі порошки малорозчинні у H2O (дивіться таблицю розчинності).

Типові основи взаємодіють з

кислотними оксидами, амфотерними кислотами

Ba(OH)2 + CO2 =  ВаCO3¯ + H2O

Mg(OH)2 + 2HCl = MgCl2 + 2H2O

Розкладаються при нагріванні

Ba(OH)2 = ВаО + Н2О

Mg(OH)2 = MgО + Н2О

 

Прочитайте самостійно повідомлення про застосування Mg і  Ca у народному господарстві та їх біологічну роль.

(Роздатковий матеріал)

 

V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

 

VІ. Домашнє завдання

П.П. Попель, Л.С. Крикля, Хімія. Підручник 10 клас. § 20-21 с.136-149

1. Допишіть схеми реакцій і складіть хімічні рівняння

Ca + Cl2 =

MgCl + AgNO3 =

 

2. Напишіть рівняння наступних перетворень

Na - Na2O - NaOH - Na2SO4

 

3. Завдання для допитливих

У восьми кружечках розміщенні знаки хімічних елементів. Розташуйте їх назви по горизонталі у клітинках таким чином, щоб у виділеному вертикальному стовпчикові можна було прочитати прізвище вченого – автора теорії електролітичної дисоціації (роздатковий матеріал).


Теги: Борищук Т.В., магній, луги
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 2138/212


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar