Головна » Хімія |
Мета уроку: навчальна: систематизувати і узагальнити загально навчальні компетенції учнів про вуглеводні, спирти, альдегіди і карбонові кислоти, з’ясувати причини різноманітності й ознаки класифікації вивчених органічних сполук, встановити генетичні зв’язки між ними; Тип уроку: Урок систематизації загально навчальних компетентностей учнів Форма проведення уроку: Урок - естафета Обладнання: таблиця «Генетичний зв’язок між класами органічних сполук», набори роздаткового матеріалу із завданнями для всіх етапів естафети, сигнальні листки, маркерна дошка, опорні таблиці з загальними формулами органічних сполук
ХІД УРОКУ: З давніх-давен і донині, хімія завжди слугувала і продовжує слугувати людині та її практичній діяльності. І Активізація класу
ІІ Актуалізація чуттєвого досвіду
Усна робота за таблицею «Генетичний зв’язок між класами органічних сполук»
Хімічна розминка в ігровій формі «Хрестики-нулики».
1) Знайти гомологи карбонових кислот серед запропонованих речовин:
3) Знайти ланцюжок, який відображає рівняння реакцій, що супроводжується виділенням водню:
НС = СН + Н2О → СН4 → С2Н2 + С3Н8 → С3Н6 + С2Н6 + Cl2 → СН3 – СOН + Ag2O → Н –COОH + Mg → С6Н5 – ОН + NaOH → Н2С = СН2 + H2 → СН3 – OH + Na →
ІІІ Мотивація теми, постановка мети уроку
Оксигеновмісні органічні сполуки можна схарактеризувати як продукти поступового окиснення вуглеводнів. Це твердження можна розглянути в такому ряді:
С2Н6 → С2Н6О → С2Н4О → С2Н4О2 Етан етанол етаналь оцтова кислота
ІV Узагальнення і систематизація загальнонавчальних компетентностей
Клас об’єднуємо в групи по 2 чоловіка. Кожній групі визначається номер, а учні дають власну назву своєї групи. Група отримує набір завдань всіх етапів естафети і сигнальний листок для визначення готовності до виконання наступного етапу естафети. За правильні виконані завдання кожного етапу учні отримують по «3» бали. П’ятий етап естафети є додатковим який допоможе підвищити навчальний бал за урок. Максимальний навчальний бал, який можуть отримати учні на уроці складає «12». Результати естафети фіксуються на маркерній дошці в підсумковій таблиці:
П Р О В Е Д Е Н Н Я Е С Т А Ф Е Т И
І етап естафети
Завдання: Визначити клас наведених органічних сполук і дати їм назву
1) С2Н5ОН, 2) С2Н2, 3) СН3СОН, 4) СН3 – О – СН3, 5) С2Н6, 6) С6Н5ОН, 7) С3Н7СООН, 8) С3Н5(ОН)3, 9) С4Н8, 10) С6Н6
Відповіді:
1) С2Н5ОН одноатомний спирт, етанол; 2) С2Н2 алкін, етин або ацетилен 3) СН3СОН альдегід, етаналь 4) СН3 – О – СН3 етер, диметиловий ефір 5) С2Н6 алкан, етан 6) С6Н5ОН клас фенолів, фенол 7) С3Н7СООН карбонові кислоти, бутанова кислота або масляна 8) С3Н5(ОН)3 багатоатомний спирт, гліцерин або 1,2,3 - пропантріол 9) С4Н8 алкен, бутен 10) С6Н6 арен, бензол
ІІ етап естафети
Завдання: Заповнити дані в таблиці
Відповіді:
ІІІ етап естафети
Завдання отримують учні через парту на окремих аркушах різного кольору
Завдання: Скласти рівняння реакцій, що ведуть від метану й етану до утворення відповідних кислот
I варіант: Метан → Хлорметан → Метанол → Метаналь → Метанова кислота II варіант: Етан → Хлоретан → Етанол → Етаналь → Етанова кислота
Відповіді:
I варіант:
1) СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl 2) CH3Cl + NaOH → CH3OH + NaCl 3) CH3OH + CuO → HCOH + Cu + H2O 4) HCOH + Ag2O → HCOOH + 2 Ag↓
II варіант:
1) С2Н6 + Cl2 → C2H5Cl + HCl 2) C2H5Cl + NaOH → C2H5OH + NaCl 3) C2H5OH + CuO → CH3COH + Cu + H2O 4) CH3COH + Ag2O → CH3COOH + 2 Ag↓
ІV етап естафети
Завдання отримують учні через дві парти на окремих аркушах різного кольору
Завдання: Написати рівняння реакцій, в результаті яких можна здійснити перетворення: Метану в калій ацетат;
Відповіді:
1) Метану в калій ацетат: СН4 → CH3COOК
1) СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl 2) 2 CH3Cl + 2 Na → С2Н6 + 2 NaCl 3) С2Н6 + Cl2 → C2H5Cl + HCl 4) C2H5Cl + NaOH → C2H5OH + NaCl 5) C2H5OH + CuO → CH3COH + Cu + H2O 6) CH3COH + Ag2O → CH3COOH + 2 Ag↓ 7) CH3COOH + KOH → CH3COOK + H2O
2) Метану в етаналь: СН4 → CH3COН
1) СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl 2) 2 CH3Cl + 2 Na → С2Н6 + 2 NaCl 3) С2Н6 + Cl2 → C2H5Cl + HCl 4) C2H5Cl + NaOH → C2H5OH + NaCl 5) C2H5OH + CuO → CH3COH + Cu + H2O
3) Метану в натрій фенолят: СН4 → C6H5ONa
1) 2 СН4 → C2H2 + 3 H2↑ 2) 3 C2H2 → C6H6 3) C6H6 + Cl2 → C6H5Cl + HCl 4) C6H5Cl + NaOH → C6H5OH + NaCl 5) 2 C6H5OH + 2 Na → 2 C6H5ONa + H2↑
4) Метану в етиловий ефір мурашиної кислоти СН4 → HCOOC2H5
1) СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl 2) CH3Cl + NaOH → CH3OH + NaCl 3) CH3OH + CuO → HCOH + Cu + H2O 4) HCOH + Ag2O → HCOOH + 2 Ag↓ 5) HCOOH + C2H5OH → HCOOC2H5 + H2O
V етап естафети (додатковий).
Завдання: Розв’язати задачі.
V Підведення підсумків естафети. Аналіз набраних балів, мотивація оцінок за проведений урок.
VІ Домашнє завдання
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |