Головна » Історія України |
Мета: пояснити учням причини виникнення козацтва Україні та утворення Запорозької Січі; створити в уяві учнів образ козаків як хоробрих вояків – землеробів; ознайомити учнів з військовим мистецтвом козаків, їх життям і побутом на Запорозькій Січі; розвивати творчу уяву учнів, виробляти вміння працювати з різними історичними джерелами, складати зв’язну розповідь; розвивати інтерес до історії; виховувати повагу до захисників Батьківщини. Обладнання: підручник, ілюстрації із зображенням козаків, карта «Запорозька Січ XVІ – XVІІІ ст..», атласи, контурні карти, відео фрагмент «Запорозька Січ», виставка літератури. Тип уроку:комбінований ХІД УРОКУ. І Організаційний момент. ІІ Актуалізація опорних знань. Розгадайте ребус, і ви дізнаєтеся, назву представників військового стану, які з’явилися на історичній арені України наприкінці XV.
Метод «Мікрофон» Що вам відомо про українських козаків? ІV Мотивація навчальної діяльності. V Вивчення нового матеріалу. Виникнення українського козацтва. Робота з картою «Запорозька Січ XVІ – XVІІІ ст..» Знайдіть на карті Дике Поле і зробіть припущення, чому воно так називається. Хто проживав тоді у Причорноморських степах? Робота з контурною картою. Нанесіть на контурну карту, за допомогою умовних позначень, територію Дикого поля.
Розповідь вчителя. Дике поле простягається від Києва на Південь. Це був не заселений степ. Саме сюди вирушали переселенці з Волині, Київщини, Полісся. Саме тут мешкали татари та українці – козаки (робота зі словником). У XV ст.. на землях Північного Причорномор’я з’явилася татарська держава – Кримське ханство.
Робота з контурною картою. Підпишіть назву татарської держави на контурній карті. Робота з документом. Польський хроніст С. Грондський ( XVІІ ст..) писав: «Ті з руського народу, хто … не бажав ходити в ярмі й терпіти владу місцевих панів, йшли в далекі краї, тоді ще не залюднені, та здобули собі право на свободу … засновували нові селища і, щоб відрізнятися від селян, стали називати себе козаками» Завдання Назвіть причини виникнення козаків, які назвав С. Грондський.
Життя та побут козаків. Виступ учнів «Як приймали у козаки» Сценка «Як приймали у козаки» Кошовий. Гей, побратими, а хто це до нас на Січ забрів? К о з а к - п и с а р. Та це, батьку, чолов'яга у козаки проситься! Кошовий. Нумо, підійди ближче, чоловіче! Звідкіля ти такий? Парубок. З Тверської я, батьку. Кошовий. У Бога віриш? Парубок. Вірю. Кошовий. Горілку п'єш? Парубок. П'ю. Кошовий. Виходить, ти вільний парубок? Парубок. Та вільний, хоч мав пута в подобі жінки. К о ш о в и й. То ти покинув жінку? Еге-ге, недобре це діло, чоловіче. Парубок. Кинув, батьку, як тільки побралися, бо вона борщ не вміє варити. Кошовий. О, то ти справжній козак! Запиши його, пане писарю! Писар. Як кличуть тебе, хлопче? Кошовий. Та не питай, а так і пиши: козак Борщ!
Метод «Гроно» [Овал: Господарська діяльність козаків] Опрацюйте матеріал підручника ст. 92 та заповніть схему «Господарська діяльність козаків» (на дошці), та підібрати малюнки які характеризують господарську діяльність козаків.
Заснування Запорозької січі. Д. Вишневецький. Випереджувальне завдання Спочатку козаки будували зимівки. це стало кроком на шляху організації січей – укріплених дворів. Січі споруджували на островах. А згодом значна частина козаків почала зосереджуватися в південних степах за порогами Дніпра, а козаків почали називати запорожцями, а землю Запоріжжя. Робота з тлумачним словником «Січ», «пороги», «Запоріжжя» На контурній карті позначити територію Запоріжжя.
Перегляд відео «Запорозька Січ» https://www.youtube.com/watch?v=O_GDYsss6PE Запитання. Хто міг стати козаком? Назвіть острів де була побудована перша Запорозька Січ. На які територіальні одиниці поділялася Запорозька Січ? Назвіть найвищий орган на Січі. Кому належала влада на Січі?
Розповідь вчителя З поміж багатьох козацьких ватажків раннього періоду козацької історії чи не найбільшою славою вкрив себе князь Дмитро Вишневецький, що походив з роду князів Гедиміновичів і який на початку 1550-х років заснував замок на острові Мала Хортиця, згуртував навколо нього козаків і цим поклав початок Запорозької Січі. Саме тому його вважають першим козацьким гетьманом. Виступ учня «Дмитро Вишневецький» Дмитро Іванович Вишневе́цький (1517-1563) — православний шляхтич, волинський, магнат, князь роду руського (українського) Корибутовичів з династії Гедиміновичів. українських земель від татаро-турецької агресії, які нещадно грабували України спалювали цілі міста та села вбиваючи десятки тисяч людей передусім маленьких дітей та старих людей та забирали в полон в рабство тільки молодих чоловіків та жінок.
П. Конашевич – Сагайдачний. Б. Хмельницький. Робота в групах. За текстом підручника скласти історичний портрет 1 група П. Сагайдачного. 2 група Б. Хмельницького. Виступи груп.
VІ Закріплення. 1. Експрес – опитування («Інтелектуальний марафон») - За ініціативи якого українського князя була збудована Перша Січ? (Д.Вишневецький) - Де розміщувалася Запорізька Січ? (о.Мала Хортиця) - Чому вона так називалася? ( знаходилася за порогами Дніпра) - Рік заснування першої Запорозької Січі. (1556) - Скільки відомо січей? (8) - Як називався козацький загін? (курінь) - Хто очолював курені? (курінні отамани) - Які були умови прийому до козацтва? (знання української мови, православна віра, уміння користуватися зброєю, дотримання постів) - Як називався вищий орган влади на Січі? (козацька рада) -Де обирали гетьмана? (на козацькій раді) - Які ви знаєте клейноди? (булава, корогва, бунчук, пірнач, литаври) VІІ. Домашнє завдання Параграф
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |