Головна » Інформатика |
МЕТА. Формувати знання про правила збереження інформації на дисках, про призначення доріжок, секторів, кластерів, FAT-таблиці, про сучасні програми форматування, діагностики, дефрагментації дисків, відновлення інформації на диску. Розвивати вміння працювати в групах, знаходити вихід з нестандартних ситуацій, самостійно здобувати знання. Створити умови для набуття досвіду самореалізації особистості учня. Виховувати культуру спілкування, активну життєву позицію. Обладнання: ПК, файл «Схема ПЗ.doc», завдання групам, флеш-карти, підручник Тип уроку: урок формування нових знань. Хід уроку. І. Організаційний етап. ІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності. Пригадаймо, на які групи поділяється програмне забезпечення. Для цього відкрийте файл «Схема ПЗ» та побудуйте схему програмного забезпечення (див. додатки до уроку) Ми починаємо вивчати нову тему – «Сервісні програми» і сьогодні познайомимося з програмами обслуговування дисків. Пригадаймо, які види дисків використовуються сьогодні для збереження інформації (гнучкі, жорсткі, оптичні: CD/DVD-ROM/RW, флеш-карти). Нагадайте, як визначити ємність диска? (КМ – властивості). Давайте з’ясуємо, з яких елементарних частин складається диск (доріжка, сектор).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Давайте розглянемо одну життєву ситуацію, яка може трапитися з кожним із вас. «Домашній ПК став працювати нестабільно. Деякі файли з тих, які знаходяться на диску D, не відкриваються взагалі, деякі дуже довго завантажуються і зависають в процесі роботи. Чи можна щось зробити в домашніх умовах, не звертаючись до фахівців, враховуючи що вірусів на ПК немає?»
Для розв’язання проблеми використаємо метод «Ажурна пилка». І етап. Учні об’єднуються у три групи. Завдання групам: «Вивчити матеріал однієї з тем: Форматування дисків. FAT-таблиця. Дефрагментація диску. Перевірка поверхні диску». Кожна група отримує картки з номерами 1 та 2 (див. додатки до уроку), джерела інформації групи обирають на власний розсуд.
Джерела інформації: підручник
ІІ етап. Кожна група отримує картки з номерами, кількість номерів співпадає з кількістю членів в найменшій групі. Учні обирають картку з номером випадковим чином. Утворюються нові групи, кожна з яких містить хоча б одного фахівця з трьох питань, що розглядались. Завдання групам: «Скласти алгоритм вирішення проблеми, поставленої на початку уроку». Члени групи повинні обговорити питання, які вивчав кожен з них, разом скласти алгоритм – інструкцію по усуненню проблемної ситуації та обрати доповідача. Група, яка першою впоралася з завданням отримує додаткове: «Способи відновлення інформації на дисках» (у випадку, коли всі впоралися одночасно, це питання додається до домашнього завдання). Починає доповідь група, яка підготувалася другою. Інші доповідачі продовжують, доповнюють відповідь.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу. Робота з ПК. Відформатувати флеш-карту (заздалегідь вчитель пропонує учням принести власні флеш-карти, попередньо скопіювавши всі потрібні файли на ПК);
V. Підсумок. Обговорення результатів роботи на уроці.
Домашнє завдання: вивчити матеріал з теми «Операції над дисками». (Звернути увагу на питання «Способи відновлення інформації на дисках»);
Додаток до уроку 1.
Файл «Схема ПЗ».
Картка 1. Під час роботи з інформацією на комп’ютері можуть виникати такі проблеми: збій роботи під час читання або записування файлів на дискету; Існують деякі операції над дисками, за допомогою яких можна усунути перелічені проблеми: форматування, діагностика, дефрагментація.
ВАМ ПОТРІБНО: дати визначення операції;
ЗАПАМ’ЯТАЙ! ЦЕ ВАЖЛИВО! Група логічно послідовних секторів на диску називається кластером. Кластер – це мінімальна ємність дискового простору, що виділяється під файл. Тобто, кожен файл на диску зберігається у вигляді ланцюжків кластерів.
Картка 2. Пам’ятка «Правила роботи в групі»
Правила роботи в групі. 1. Пам’ятай, ефективна робота групи залежить від участі кожного! 2. Ознайомся з твоєю частиною матеріалу. 3. Обміняйся інформацією з іншими членами групи. 4. Разом підготуйте коротку доповідь по темі (до 3 хвилин). 5. Оберіть доповідача. Доповідач є представником групи, за його виступом оцінюється робота всієї групи. 6. При потребі оберіть помічника доповідача (якщо є необхідність супроводжувати доповідь демонстрацією на комп’ютері).
На наступних аркушах представлено завдання для проектної діяльності (презентація вчителя) та зразки учнівських публікацій.
УРОК 2. ТЕМА. Сервісне програмне забезпечення. Архівація файлів. Робота з архівами. МЕТА. Формувати знання про призначення та можливості сервісних програм, вміння створювати архіви різних типів, переглядати, додавати, вилучати інформацію з архіву. Розвивати вміння працювати в парах, допомагати іншим, уважність, спостережливість, самостійність мислення. Створити умови для набуття досвіду самореалізації особистості учня. Виховувати прагнення досягти поставленої мети, толерантне ставлення до людей з вадами фізичного та розумового розвитку. Обладнання: ПК, тест, підручник І.Т.Зарецька «Інформатика, 10 кл», картки із завданнями для кожного з етапів уроку. Тип уроку: комбінований урок. Хід уроку. І. Організаційний етап. ІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності. Метод «Два – чотири – всі разом». Подумайте над питаннями: Чому файли на диску зазвичай займають більше місця, ніж їх загальна ємність? Поділіться своєю думкою з сусідом по парті. Прийдіть до спільної думки. Об’єднайтеся у четвірки (перші парти з другими, треті з четвертими, …). Обговоріть свою точку зору в групі. Прийдіть до спільної думки. Звіт груп. Спільне обговорення.
Всі програми, вивчені на попередньому уроці, відносяться до сервісних програм. Особливістю цього класу ПЗ є те, що сервісні програми не є необхідними, без них працювати на комп’ютері можна, але вони значно спрощують спілкування користувача з інформаційною системою. Сьогодні ми розглянемо ще декілька видів сервісних програм і почнемо з архіваторів.
ІІІ. Вивчення нової теми. Давайте розглянемо наступну ситуацію: «Вам потрібно записати інформацію на флеш-карту. При спробі скопіювати папку програма повідомляє вам, що вільного дискового простору замало. Але вам потрібна як інформація, яка вже записана на карту, так і нова.» Учні об’єднуються в пари, працюють за ПК за планом: Архівація, архіватор, можливості програм - архіваторів. Завдання кожного з пунктів плану подані у додатку до уроку, умовою переходу до наступного етапу вивчення нового матеріалу є правильне засвоєння попереднього (див. додатки до уроку). Учні, які вдома самостійно розглянули провила роботи з архіватором, оголошуються консультантами, їх завдання – допомога однокласникам.
V. Підсумок. Метод «Мікрофон» - «Чи сподобався мені урок? Що нового дізнався? Чому новому навчився?» Сьогодні ви познайомилися з програмами, які допомагають людям з вадами фізичного розвитку працювати за комп’ютером. Хочу нагадати вам, що 3 грудня відзначається Міжнародний день інвалідів.
Домашнє завдання: вивчити матеріал з теми «Сервісні програми». (Звернути увагу на питання «Архівація файлів»);
Додаток до уроку 2
Картка 1. Архівація, архіватор, можливості програм - архіваторів.
Архів – це файл, де у стиснутому вигляді зберігають інші файли. Для архівування файлів використовують програми-архіватори Rar, Zip, ARJ тощо з доданком Win, якщо програми призначені для ОС Windows. Архівація файлів - це стискання інформації, тобто зменшення розміру файлу за спеціальними алгоритмами. Перед використанням архівований файл потрібно розархівувати. Сучасні архіватори дозволяють створювати архів, переглядати його; додавати та вилучати файли з архіву, виконувати розархівацію. Операція створення багатотомного архіву використовується у випадках, коли вам потрібно записати архівований файл частинами на різні носії інформації. Якщо ж ви не впевнені, чи встановлений розархівтор на комп’ютері-одержувачі, вам знадобиться послуга створення саморозкривного архіву (SFX-архіву). Такий файл має розширення.ехе та розпаковуэться без допомоги інших программ. Архівування файлів дозволяє надійно компактно зберігати інформацію, отримувати резервні компактні копії ПЗ і даних, переносити інформацію на інші ПК та звільняти місце на дисках.
Тест для перевірки знань.
1. Що таке архівація файлів? а) зберігання дисків у сейфі; б) зменшення розміру файлу за спеціальними алгоритмами; в) створення резервних копій; г) підшивка у скорозшивач; д) зберігання інформації в архіві; е) стискання інформації;
2. Які з перерахованих нижче програм є архіваторами: а) format; б) arj; в) scandisk; г) WinRar; д) WinZip; е) backspace; є) avast; ж) nod32.
3. Які з перерахованих нижче операцій можуть виконувати архіватори а) перегляд архіву; б) додавання файлів до архіву; в) створення текстових документів; г) створення багатотомного архіву; д) створення саморозкривного архіву; е) оптимізація дискового простору; є) створення архіву; ж) видалення файлів з архіву.
4. Архівування файлів здійснюється з метою: а) надійного компактного збереження інформації; б) перенесення ПЗ і даних на інші ПК; в) одержання резервних компактних копій ПЗ і даних; г) звільнення місця на дисках.
5. Архів, який здатен розкритися без допомоги інших програм, називають а) надійним; б) саморозкривним; в) SFX-архівом; г) ZIP – архівом.
Картка 2. Створення архіву
Опановувати роботу з архівами будемо на прикладі програми WinRar. Існує декілька способів створення архіву: За допомогою контекстного меню об’єкту (див. Мал. 1); Отправить – сжатая Zip-папка За допомогою головного вікна програми (див. мал. 2)
Команда КМ «Добавить в архив “*.rar”» створить архів, самостійно обере йому ім’я та збереже архів в поточній папці. Якщо ви бажаєте змінити деякі параметри архіву, використовуйте команду «Добавить в архив…» (див. мал. 3)
Перевірка знань. Всі блоки інформації перевіряються за допомогою практичних робіт.
В своїй папці створіть папку „Резервні копії”. В ній створіть папку „Малюнки”. Скопіюйте туди декілька малюнків із папки D:/ClipArt/Animals (папка містить файли типу.wmf). Визначте загальний розмір файлів. файли після архівування видалялися; Порівняйте результати.
Картка 3. Перегляд, вилучення файлів.
Додайте до створеного архіву коментар „Це архів малюнків... (ваше прізвище, ім’я та група)”, додайте файл, створений у п.3 практичної роботи. Перевірте архів на помилки. Знайдіть різницю розмірів створених архівів. Додавання файлів до архіву.
УРОК 3. ТЕМА. Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми. МЕТА. Формувати теоретичні знання про причини створення та шкідливий вплив комп’ютерних вірусів, про їх види та способи захисту від них – про види антивірусних програм та правила їх використання. Розвивати самостійність в навчальній діяльності, дослідницькі вміння, творчий підхід до справи, вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки, вміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях. Виховувати моральну та правову культуру учнів. Обладнання: ПК, публікації, повідомлення учнів, підручник Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку. І. Організаційний етап. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. З моменту створення, комп'ютер часто порівнюють з людиною, називають його "розумною" машиною, інколи кажуть, що машина "думає" та інше. Не обійшли стороною комп'ютер і людські проблеми - здатність "хворіти", тобто частково або повністю втрачати свої функції. Мова йдеться про явище, що дістало назву, зараження комп'ютерними вірусами. Про них ходить багато чуток і легенд, які майже ніколи не мають під собою підстав. Ці легенди поширюються засобами масової інформації та самими авторами вірусів і є швидше засобом психологічного впливу, ніж конкретними фактами. Сьогодні ми спробуємо розібратись, що таке комп'ютерні віруси, які дії вони можуть чинити, а які ні, і нарешті, як від них захиститись. Також нам треба визначити чим є написання вірусів - злочином чи корисною справою, а також визначити мотиви тих, хто пише віруси. Впродовж тижня ви працювали над проектами і результати своєї роботи повинні були представити у вигляді публікації. Тож ознайомте нас з результатами роботи ваших творчих колективів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Звіт груп, які працювали над створенням публікацій. Перша група опрацьовувала матеріал на тему «Комп'ютерні віруси – міфи чи реальність?». Послухаємо їх. Тема, над якою працювала друга група – «Чи можна захиститися від комп'ютерних вірусів?». Зараз вони представлять результати своєї роботи (див. додатки до уроку). Звіт учнів, які працювали індивідуально. Деякі учні з класу працювали самостійно, вивчаючи вплив вірусів на працездатність інформаційної системи. Давайте послухаємо їх (див. додатки до уроку). Рольова гра «Суд над комп’ютерними вірусами». Дійові особи: суддя, обвинувач, захисник. Суддя. Тож давайте визначимо, чим є написання вірусів - злочином чи корисною справою, а також з’ясуємо мотиви тих, хто пише віруси. Обвинувач. Комп'ютерні віруси є одним із різновидів комп'ютерного вандалізму, атмосфера якого носить характер протистояння користувачів групі безвідповідальних людей або карних елементів. Так чи інакше комп'ютерні віруси стали часткою реальності, в наші дні це явище набуло характеру пандемії, про що свідчить той факт, що нове видання словника Вебстера включає термін "вірус комп’ютерний». Викликає стурбованість те, що у всесвітній павутині, в мережі Інтернет, існують сотні сайтів з детальними описами існуючих та рекомендаціями по написанню нових вірусів, мільйони архіви з уже ураженими вірусами програмами. Захисник Необхідно відмітити те, що навколо комп'ютерних вірусів існує багато міфів та легенд. Тому дуже важливим є наявність об'єктивної інформації. Вірус може перевернути зображення на дисплеї, але він не може перевернути сам дисплей. А повідомлення про віруси, які зводять з глузду користувачів взагалі з області фантастики. Більшість існуючих вірусів (а їх існує більше 10000) не виконують ніяких дій, крім "розмноження", або видають повідомлення чи інші ефекти: поява малюнків, музики, перезавантаження комп'ютера, відео ефектів та ін. Але спеціально інформацію на комп'ютері вони не псують. Обинувач. Згоден, існують нешкідливі віруси. Але сьогодні ми почули достатньо свідчень того, що це явище небезпечне. Хто-зна, можливо завтра з’явиться новий різновид вірусу, наслідки дії якого будуть невиправними. Серед мотивів, які спонукають авторів до написання вірусів можна виділити такі: пустощі та одночасно нерозуміння всіх наслідків поширення вірусу; Захисник, Дійсно, написання вірусів - справа не дуже гарна, але якщо подивитися з іншого боку, то вона дала поштовх до створення цілої індустрії нових програмних засобів -антивірусів. Створено багато нових робочих місць. Кожного місяця продається на тисячі доларів антивірусного програмного забезпечення. Крім того вірусну технологію самовідтворення програм можна використовувати для поновлення пошкоджених програм, які важко або неможливо виправити людині. Наприклад, на автоматичному космічному кораблі. Суддя. Дякую всім учасникам процесу. Зараз я пропоную присутнім проект судового вердикту. Я буду вдячний всім присутнім за конструктивні поради та побажання щодо внесення змін до вердикту.
VІ. Підсумок.
Суд виносить вердикт, Засудити тих, що пишуть віруси для того, щоб завдати шкоди.
Домашнє завдання: творча робота: ребуси, кросворд, тест, презентація
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |