Головна » Інформатика

Пошук інформації в мережі Інтернет

Мета уроку:  визначити основні правила пошуку  інформації в мережі Інтернет, розглянути і проаналізувати роботу пошукових систем, виконати практичне завдання з теми, виховувати  культуру використання ресурсів мережі Інтернет, розвивати  уміння учнів мислити логічно, виділяти із множини інформації ті дані, котрі відповідають потребам і запитам користувача.

Тип уроку: комбінований урок.

План уроку:

Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань.
Оголошення теми, мети і завдань уроку, мотивація  навчальної діяльності школярів.
Викладення нового матеріалу.
Виконання практичного завдання учнями.
Підведення підсумків уроку (оцінки, д/з).

 

Ми птиці інформаційного простору.

Іншого у нас немає.
Ліна Костенко.

 

Хід уроку:

Організаційний момент.

17 травня 1974 року академік Андрій Дмитрович Сахаров завершив роботу над статтею «Світ через півстоліття». Сахаров написав: «У перспективі, можливо, пізніше, ніж через 50 років, я уявляю створення всесвітньої інформаційної системи, котра зробить  доступним для кожного в будь-яку хвилину зміст будь-якої книги, колись і десь опублікованої, зміст будь-якої статті... Навіть часткове здійснення всесвітньої інформаційної мережі справить  глибокий вплив на життя кожної людини, на її дозвілля, на її інтелектуальний  і художній розвиток. На відміну від телевізора, всесвітня інформаційна мережа буде надавати кожному максимальну свободу у виборі інформації  і вимагати індивідуальної активності».

Темп прогресу інформаційних технологій далеко випередив очікування Сахарова. І на сегоднішній день ми маємо цілий світ під назвою «Інтернет», котрий не знає меж і надає можливість для спілкування мільйонів людей у різних частинах світу, незалежно від їх суспільного становища і роду занять.

27 січня 2011 року генеральний секретар Міжнародного союзу Електрозв’язку ООН повідомив про те, що кількість користувачів Інтернет в усьому світі склала 2 млрд чоловік.

Актуалізація опорних знань.

Фронтальна бесіда зпитань:

Що називають мережею Інтернет?
Чому говорять, що Інтернет – це мережа мереж?
Як називаються програми, призначені для роботи з Інтернетом? Наведіть приклади.
Як називається основний найпотужніший комп’ютер мережі? Які його функції?
У мережі об’єднуються абсолютно різні комп’ютери з різним апаратним і програмним забезпеченням. Завдяки чому стає можливим обмін даними між різними комп’ютерами у мережі?
Який основний протокол використовує мережа Інтернет з 1983 року?
Які два види адрес комп’ютерів існують у мережі Інтернет?
Що називається IP-адресою?
На які класи поділяють ІР-адреси? Від чого залежить клас ІР-адреси?
Що являє собою доменна адреса?
 Як би виглядали адреси сайтів, якби не існувала система доменних імен?
 Що називають WWW?
 Що вам відомо проелектронну пошту? (переваги, недоліки)
 Назвіть відомі вам способи підключення до мережі Інтернет.

 

Оголошення теми, мети і завдань уроку, мотивація навчальної діятельності школярів.

Сьогодні тема уроку: «Пошук інформації в мережі Інтернет»

(запис теми уроку в зошит)

 

Викладення нового матеріалу.

 

Для пошуку інформації в мережі Інтернет зазвичай використовують 3 способи:

1 спосіб – пошук за адресою

Застосовується тоді, коли відома адреса інформаційного ресурсу, що містить необхідну інформацію.

Достатньо ввести адресу ресурсу в адресний рядок браузера.

2 спосіб – пошук за допомогою навігації по гіперпосиланнях.

Це найменш зручний спосіб, так як з його допомогою можна шукати документи, лише близькі за змістом до поточного документа.

3 спосіб – використання пошукових серверів (пошукових систем)Інтернету.

Найбільш зручний спосіб пошуку інформації.

Пошукова система – це сукупність апаратних і програмних засобів у поєднанні із веб-інтерфейсом.

Пошукові системи для пошуку у міжнародних інформаційних ресурса

Alta Vista (http://www.altavista.com/);

Google (http://www.google.com/);

Yahoo (http://www.yahoo.com/);

Infoseek (http://www.infoseek.com/);

Hot Bot (http://www.hotbot.com/).

Українські пошукові системи:

http://meta-ukraine.com

http://www.topping.com.ua

Для пошуку інформації в російських інформаційних ресурсах:

Яндекс (http://www.yandex.ru).

Рамблер (http://www.rambler.ru);

Корисно використовувати метапошукові системи:

Метапошукова система – це пошуковий інструмент, який відправляє Ваш запит на кілька пошукових систем одночасно.

 http://www.all4one.com/ 

 http://www.oneseek.com/

http://www.dogpile.com/ 

Апаратна складова пошукової ситеми – сотні тисяч, мільйони фізичних серверів (комп’ютерів).

Програмна частина пошукової служби – це пошукова машина


Пошукова машина – це комплекс програм, що забезпечують постійне і правильне функціонування пошукової системи.

 

[*]         вук - програма,  яка завантажує  в  пошукову машину web-сторінки.

 

[*]         База даних – сховище усіх даних,  котрі завантажуються до пошукової системи і аналізуються.

[*]         ндексатор - програма, яка «розбирає» web-сторінку на складові частини і аналізує їх. Аналізуються  заголовки, посилання, текст документів.

[*]         ’як - програма, яка  здатназ  найти на web-сторніці всі посилання на інші сторінки. Її задача – визначити, куди далі повинен «повзти» «павук», керуючись посиланнями.

Основними характеристиками якісної роботи
пошукової системи є:

Релевантність (англ. Relevance - акутуальність)

(відсоток відповідності запиту і знайденої інформації)

Пертинентність (англ. Pertinence – доречність)


(відношення об’єму корисної для користувача інформації до об’єму одержаної інформації)

 

Правила ефективного пошуку інформації в мережі Інтернет:

Визначтеся з темою запиту.

    (Що саме потрібно знайти?)

 

Правильно сформулюйте  і впишіть ключові слова.

Здійснюйте пошук за принципом «від складного до простого», (спочатку вказуйте більше ключових слів, а потім зменшуйте їх кількість за рахунок менш важливих).

Використовуйте можливості різних пошукових систем.

Використовуйте спеціальні оператори в запитах:

мережа -Інтернет

Продаж+автомобіль

~найкращі фільми

Купити телефон | планшет

define:толерантність

«Щоб дійти до мети, треба перш за  все йти»

Автомобіль filetype:pdf

Використовуйте розширений пошук:

Він доступний за посиланням на сторінці пошуку і являє собою форму, яку потрібно заповнити, даючи відповідь на додаткові питання.

Кожне посилання в списку результатів пошуку містить кілька рядків зі знайденого документа. Оцініть відповідність  цього тексту  Вашому запитові.

Вдалого пошуку!

 

Виконання практичного завдання учнями.(10 хв)

Інструктаж з БЖД!

Виконання завдань на пошук інформації за картками.

 

Практична работа

 «Пошук інформації в мережі Інтернет»

 

П.І.  учня___________________________________________ Клас___________

Варіант 1

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  Шекспіра:______________________________________________

2.      Хто автор слів: «Не вірте словам: ні своїм, ні чужим, вірте тільки вчинкам: і своїм, і чужим»?___________________________________________________

3.      У якій галузі  працював  академік  Андрій Дмитрович  Сахаров?

__________________________________________________________________

 

Варіант 2

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки життя Т.Г. Шевченка:___________________________________________

2.      Хто автор слів: «Навіть хворіти приємно, коли знаєш, що є люди, які чекають на твоє одужання, як на свято»?______________________________________

3.      Яка в середньому вага бронтозавра?

_________________________________________________________________

 

Варіант 3

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки життя А. Енштейна ______________________________________

2.      Хто автор слів: «Те, що нас не вбиває — робить сильнішими»?

_____________________________________________________________

3.      Скільки важить індійський слон?

_____________________________________________________________

 

Варіант 4

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  М. Горького:_______________________________________

2.      Хто автор слів: "Необхідний аксесуар щастя - це впевненість, що живеш правильно"?____________________________________________________

3.      У якій галузі  працював  учений Кондратюк Юрій Васильович?

_______________________________________________________________

 

Варіант 5

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  В. Симоненка:_____________________________________

2.      Хто автор слів: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову»?____________________________________________________________

3.      У якій галузі  працював  учений Мечников Ілля Ілліч?

___________________________________________________________________

 

Варіант 6

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  М. Рильського:_____________________________________

2.      Хто автор слів: «Сердяться слабкі душі, сильні - ненавидять або прощають»?

__________________________________________________________________

3.      У якій галузі  працював  Сікорський  Ігор Іванович?

__________________________________________________________________

Варіант 7

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  Ф. Ніцше:______________________________________________

2.      Хто автор слів:  «Людина є всесвіт»?__________________________________

3.      У якій галузі  працював  учений Вернадський Володимир Іванович?

___________________________________________________________________

 

Варіант 8

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  В. Гюго:______________________________________________

2.      Хто автор слів:  «Людиною стати - це мистецтво»?_____________________

_________________________________________________________________

3.      У якій галузі  працював  учений Остроградський Микола Васильович?

_________________________________________________________________

 

Варіант 9

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  Л.Толстого:______________________________________________

2.      Хто автор слів: «Ми - це не безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних»?

___________________________________________________________________

3.      У якій галузі  працював  учений Корольов Сергій Павлович?

___________________________________________________________________

 

Варіант 10

За допомогою пошукових служб знайти наступну інформацію в мережі Інтернет:

1.      Роки  життя  Е.Канта:______________________________________________

2.      Хто автор слів:  "У щастя людського є рiвних два крила: троянди й виноград - красиве i корисне"?________________________________________________

3.      У якій галузі  працював  Леонтович Микола Дмитрович?

__________________________________________________________________

 

Підведення підсумків уроку (оцінки, д/з)(5 хв)

Д/з – читати параграф 16 підручника.


Теги: інтернет, Сидоренко Т.В.
Навчальний предмет: Інформатика
Переглядів/завантажень: 1411/195


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar