Головна » Інформатика

Дешифратори. Заняття з інформатики

Мета заняття:

Навчальна: ознайомити студентів з основними поняттями, призначенням  та класифікацією дешифраторів, а також принципом побудови схем  та їх умовним позначенням.

Розвивальна: розвивати творчий підхід, логічне мислення, прагнення до активного засвоєння знань, вміння працювати в колективі,  аналізувати та виділяти головне.

Виховна: виховувати інтерес до професії, виховання серйозного підходу до роботи, викликати зацікавленість до даної теми, а також виховувати у студентів такі риси характеру як пильність, дисциплінованість, формувати почуття відповідальності за прийняття рішення.

 

Методичне забезпечення:

Роздатковий матеріал:

1 Схеми лічильників;

2 Схеми  дешифраторів;

3 Картки на самостійну роботу;

4 Тест для перевірки знань.

Наочність, ТЗН:

1 ПЕОМ, MS Power Point;

2 Стенд «Структурна схема «Мікролаб КР580ИК80»;

3 Стенд «ИЛМС-002С»;

4 Мікросхема дешифратора  КР514ИД2.

 

Список літератури:

1       М.П.Бабич, І.А.Жуков «Комп’ютерна схемотехніка», Київ, «МК-Прес»,2004. -412с.

2       В.М. Рябенький, В.Я. Жуйков, В.Д. Гулий «Цифрова схемотехніка», Львів, «Новий світ-2000»,2009.-736с.

3       «Електроніка і мікросхемотехніка» У 4-х  т. Том 3. Цифрові пристрої: Підручник/ За ред. В.І. Сенька.-К.: Каравела, 2008.-400с.

4       «Основи технічної електроніки» У 2 кн. Кн.2. Схемотехніка: Підручник/ В.І. Бойко, А.М. Гуржій, В.Я. Жуйков та ін.-К.:Вища шк..,2007.-510с.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

І Організаційний частина                                                              

Привітання, облік відсутніх.

ІІ Актуалізація опорних знань студентів з теми «Лічильники»      

Самостійна робота.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності студентів                                       

Повідомлення теми, мети і завдання заняття.

IV Cприйняття і первинне усвідомлення студентами навчального матеріалу     

План лекції

1 Загальна характеристика дешифраторів:

а) основні поняття та визначення;

б) класифікація дешифраторів;

в) основні характеристики дешифраторів;

г) умовні графічні позначення дешифратора;

д) застосування дешифраторів.

1.1 Питання на закріплення:

—  Що таке дешифратор?

—  Назвіть призначення дешифраторів.

—  За якими ознаками класифікують дешифратори?

—  Які операції в комп’ютері виконує дешифратор?

—  Назвіть основні характеристики дешифратора.

2 Лінійні дешифратори на два входи і чотири виходи:

а) лінійні дешифратори на елементах І;

б) лінійні дешифратори на елементах ЧИ.

2.1 Питання на закріплення:

—  Назвіть послідовність операцій, які потрібно виконати, щоб побудувати схему дешифратора.

—  В чому полягає різниця між схемами дешифраторів з однофазними та парафазними  входами?

3 Пірамідальні дешифратори.

3.1 Питання на закріплення:

—  Що таке пірамідальний дешифратор?

—  Від чого залежить число ступенів у пірамідальному дешифраторі?

V Закріплення вивченого матеріалу:                                             

1 Тестові завдання.

2  Завдання.  Розробити і побудувати схему дешифратора, принцип дії якого представлений таблицею істинності

 

VІ  Підведення підсумків заняття, оцінювання знань студентів.

VІІ Домашнє завдання:                                                               

Вивчити тему «Дешифратори» Л1 Ст.132-136.

Вивчити та законспектувати теми на самостійне вивчення:

1 “Прямокутні дешифратори”  Л1 Ст.136-137;

2 “Багатоступеневі дешифратори. Каскадування дешифраторів”

Л1 Ст.137-138.

Підготуватися до лабораторної роботи №6. Вивчення принципу побудови та роботи дешифраторів.

 

Дешифратори

1 Загальна характеристика дешифраторів

Рисунок 2-  Ілюстрація використання дешифраторів

 

2 Лінійні дешифратори на два входи і чотири виходи
Рисунок 3-  Схеми лінійних дешифраторів на елементах І: а – з парафазними входами; б – з однофазними входами і стробуванням
Рисунок 4- Схема лінійних дешифраторів на елементах ЧИ: а – з парафазними входами; б – з однофазними входами і стробуванням

3 Пірамідальний дешифратор

K=n–1            

Рисунок 5 - Схема пірамідального дешифратора на три входи і вісім виходів

 

Лічильники

 

Варіант №1

1 Що таке лічильник? Застосування лічильників.

2 Як працює асинхронний підсумовуючий лічильник на двоступеневих Т-тригерах?

 

Варіант №2

1 Назвіть ознаки класифікації лічильників.

2 Як працює схема трирозрядного асинхронного двійкового підсумовуючого лічильника на Т-тригерах з динамічним керуванням по фронту?

 

Варіант №3

1 Що таке модуль і ємність лічби?

2 Як працює  схема підсумовуючого лічильника з паралельними перенесеннями?

 

Варіант №4

1 Охарактеризуйте три режими роботи лічильників.

2 Як працює двійковий віднімальний лічильник?

 

Варіант №5

1 Що таке лічильник? Застосування лічильників.

2 Як працює схема одноканального реверсивного лічильника?

 

Варіант №6

1 Що таке модуль і ємність лічби?

2 Як працює схема двоканального чотирирозрядного реверсивного лічильника?

 

Варіант №7

1 Охарактеризуйте три режими роботи лічильників.

2 Як працює схема 12-розрядного двоканального реверсивного лічильника з груповою структурою?

 

Варіант №8

1 Що таке двійково-десятковий лічильник? Напишіть формули для визначення модуля та ємності лічби даного лічильника.

2 Як працює схема лічильника Джонсона?

 

Варіант №9

1 Що таке лічильник? Застосування лічильників.

2 Як працює схема підсумовуючого лічильника з оберненими зв’язками?

 

Варіант №10

1 Перерахуйте способи видалення зайвих станів у двійково-десяткових лічильниках

2 Як працює схема синхронного десяткового лічильника?

 

Варіант №11

1 Що таке модуль і ємність лічби?

2 Як працює схема 4-розрядного кільцевого лічильника?

 

Критерії оцінок

 

Результат виконання самостійної роботи з предмету « Комп’ютерна схемотехніка »   визначається   оцінками  « відмінно »,  « добре »,

« задовільно »,   « незадовільно ».

 

При оцінці  « відмінно » студент повністю розкрив зміст 2-х питань, без помилок, послідовно і чітко застосовує одержані знання з предмету. Завдання виконано технічно грамотно, послідовно, термінологію використано  правильно, чисто,   можливі  1-2 неточності, які не ведуть за собою інших помилок.

При оцінці  « добре » студент повністю розкрив зміст 2-х питань, виконав роботу без грубих помилок, чисто. Можливі 1-2 неточності в принципу дії схеми, допущені помилки в термінології.

При оцінці « задовільно » студент зміст розкрив не повністю, 2 питання написано правильно, але непослідовно, допущені помилки в термінології.

 

При оцінці « незадовільно » студент зміст не розкрив, допущені помилки в термінології.

 

1-е  питання -2 бали

2-е  питання – 3 бали

 

Тестові завдання

 

1 Яке із визначень правильне? Дешифратором називається …

а) типовий функціональний вузол комп’ютера, призначений для лічби вхідних імпульсів;

б) типовий функціональний вузол комп’ютера, призначений для перетворення кожної комбінації вхідного двійкового коду в керуючий сигнал лише на одному із своїх виходів;

в) типовий функціональний вузол комп’ютера, призначений для приймання, тимчасового зберігання, перетворення і видачі n-розрядного двійкового слова.

 

2 Яка із формул належить повному дешифраторові?

а) m= 2ⁿ;

б) m= 2n;

в) m= n-2

 

3 Якими літерами позначається логічна функція дешифратора?

а) СТ;

б) ТТ;

в) RG;

г) DC.

 

4 На яких логічних елементах виконаний дешифратор?

 

а) двоходові елементи І;                         б) двоходові елементи ЧИ.

 

5 На якій схемі зображений дешифратор з парафазними входами?

 

6 Число логічних елементів у кожному наступному ступені пірамідального дешифратора …

а) на 2 елементи менше;

б) однакове на всіх ступенях;

в) в два рази більше.

 

7 Яку назву має мікросхема дешифратора?

а) 1533ТМ2;

б) 555ИР35;

в) 555ИЕ10;

г) 555ИД10.

 

Критерії оцінок тестового завдання

 

Результат виконання тестового завдання з предмету «Комп’ютерна схемотехніка»   визначається   оцінками  «відмінно»,  «добре»,   «задовільно»,   «незадовільно».

За результатами тесту, перевіряємо як група засвоїла новий матеріал.

 

7 правильних відповідей – високий рівень;

6-5 вірних відповідей –  на достатньому рівні;

4 вірні відповіді – на середньому рівні;

менше 4-х вірних відповідей – низький рівень.

 

Вірні відповіді:

Варіант №1               Варіант №2                        Варіант №3                     

1 – б;                            1 – а;                                      1 – а;

2 – а;                            2 – в;                                      2 – а;

3 – г;                             3 – г;                                      3 – а;

4 – а;                             4 – б;                                      4 – г;

5 – а;                             5 – а;                                      5 – б;

6 – в;                              6 – г;                                      6 – в;

7 – г.                               7 – а.                                     7 – г.


Теги: Шокота Т.А., Дешифратори
Навчальний предмет: Інформатика
Переглядів/завантажень: 706/135


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar