Головна » Географія

Загальні особливості клімату. Кліматичні пояси та типи клімату Австралії. Води суходолу

Мета уроку:

Виявити вплив кліматотвірних чинників на формування клімату Австралії, як найбільш посушливого материка планети. Виявити закономірності зміни кліматичних поясів та областей на материку. Закріпити навички учнів аналізувати кліматичні діаграми. Познайомити школярів з водами суходолу Австралії. Відзначити бідність поверхневих та багатство підземних вод материка. Виявити особливості використання людиною водойм Австралії.

Сприяти формуванню світоглядних ідей
Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:ноутбук,мультимедійний проекторКарта кліматичних поясів світу; фізична карта Австралії; атласи школярів; презентація  «Клімат внутрішні води Австралії».

Опорні та базові поняття: клімат, показники клімату, кліматичний

пояс, внутрішні води, температура повітря, сухість, вологість, тип клімату,

річка, озеро, підземні води, річкове русло, крік.

Географічна номенклатура: річки: Муррей, Дарлінґ; озеро Ейр; Великий

Артезіанський басейн.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.(слайд № 1,2 )

Визначення мети і завдань роботи на уроці. Визначення основнихетапів роботи на уроці.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.(слайд № 3,4)

1.Прийом «Так – ні»

• Австралія найменший материк Землі.

• На материку є діючі вулкани.

• В Австралії є високі гори.

• Материк не має територій із сучасним зледенінням.

• Вздовж північно-східної частини материка простягнувся Великий

Бар’єрний риф.

• Австралію відкрили китайці.

• В Австралії багато родовищ нафти та природного газу.
 

2. Прийом «Географічна мозаїка»

1.Випромінення Сонця... (Радіація)

2.Широтна смуга з відносно однорідним кліматом... (Кліматичнийпояс)

3.Частина суходолу, з якої вода стікає в певну річку, озеро, море...(Басейн стоку)

4.Постійний горизонтальний і вертикальний рух повітря в атмосферіЗемлі... (Атмосферна циркуляція)

5.Паралелі 23° 26′ пн. і пд. широти, які проведені на глобусі та картіпунктирною лінією... (Тропіки)

6.Природний водний потік, який протікає у виробленомуним видовженому заглибленні земної поверхні... (Річка)

7.Видовжене заглиблення річкової долини, постійнозаповнене текучоюводою... (Русло)

8.Замкнута природна заглибина в земній поверхні, заповнена водою...(Озеро)

9.Cила, з якою повітря тисне на земну поверхню. Вимірюють у міліметрах ртутного стовпчика, паскалях або барах… (Атмосферний тиск )

10.Озера ті, з яких не витікає жодна річка…(Безстічні озера )
11.Поповнення її річища водою…(Живлення річки )

12.Багаторічний режим погоди в даній місцевості…(Клімат (від грец. кліма — нахил)
13.Найнижчий рівень води в річці, що настає в певну пору року…(Межень )
14.Постійний вітер, який дме з тропіків на екватор…(Пасат (від ісп. пасаде — поширення)

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учні

1.Прийом «Проблемне питання»

-         Як географічне положенняАвстралії впливатиме на її клімат і внутрішні води? Чи підтвердитьсязв’язок?

-          Чому Австралія — найсухіший материк на Землі?

-         Чому в південних його штатах чітко виражені пори року, а у північних — тільки двасезони?

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Загальні особливості клімату.

Технологія«Мозковий штурм»

Треба продовжити речення, запропонувавши будь-які можливі вірніваріанти:

а) клімат жаркий, тому що...

б) клімат сухий, тому що...

(слайд № 5,6,7)

·        Поясніть, як формуються пасати?

·        Поміркуйте, який влив має південно-східний пасат на клімат Австралії.

(слайд № 8,9)

Назвіть холодні та теплі течії біля берегів Австралії.
Прослідкуйте за кліматичною картою, як течії впливають на розподіл опадів на материку.
Пригадайте, що таке основні та перехідні кліматичні пояси.
Назвіть кліматичні пояси, в межах Австралії.
Який кліматичний пояс відсутній в Австралії? 
(слайд № 10,11)

2. Кліматичні пояси і типи клімату.

Учні називають кліматичні пояси, в яких розташована Австралія.Звертають увагу на те, що о. Тасманія розташований у помірномукліматичному поясі. За текстом підручника учні самостійно характеризують кліматичні пояси і типи клімату,працюють в групах:

1 група — субекваторіальний кліматичний пояс;(слайд № 12)

2 група — тропічний кліматичний пояс;(слайд № 13)

3 група — субтропічний кліматичний пояс.(слайд № 14)

4 група –    помірний кліматичний пояс.(слайд № 15,16,17)

3. Води суходолу.

!.Прийом «Мікрофон» (випереджальне домашнє завдання, повідомлення

учнів)(слайд № 18,19,20)

·        За картами атласу визначте, якими формами рельєфу проходять вододіли басейнів стоку річок Австралії.

·        Поясніть причини неоднакової площі басейнів та їх розміщення

·        Знайдіть на карті витоки річок Муррея та Дарлінгу і поясніть, чому Муррей від безводдя терпить менше, ніж Дарлінг.

Розповідь учнів про систему Муррей — Дарлінґ., озеро Єйр.(слайд №21,22,23,24,25,26,27)

Питання. Дарлінґ влітку пересихає, розбиваючись на окремі водойми,

а Муррей — ні. Чому?

Відео - фрагмент «Річки Австралії»

2. Прийом «Географічна лабораторія»(слайд №28)

Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії (Самостійне виконання практичної роботи учнями з використанням атласу та контурних карт)

Мета: позначити основні географічні об’єкти Австралії на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження. 
Використання карт: фізична карта Австралії.
Завдання:
     Протягом вивчення теми, користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:

Гідрологічні об’єкти Австралії

V. Закріплення вивченого матеріал

1.Технологія«Закінчить речення.»:(слайд №29)

1. Австралія – самий…………материк на Землі.

2.Більша частина материка лежить в………. поясі.

3.В північній частині материка до 20˚  пд..ш. розташований  ……. пояс.

4.Більша кількість опадів випадає на ……… материка.

5. Самий жаркий місяць в Австралії - ……..

2. Прийом «Мікрофон»(слайд №30)

• Доведіть, що Австралія — найсухіший материк Землі.

• У яких кліматичних поясах знаходиться Австралія?

• Чим зумовлена відмінність клімату на заході і сході Австралії?

• Якими водами живляться річки Австралії?

• Я ке озеро називають «мертвим серцем Австралії»?

• Мандруючи Австралією, чи зупинилися б ви на ночівлю в кріку?

VI. Підсумок уроку

Прийом «Роблю висновок»

• В Австралії жаркий клімат, причиною чого є розташування материкапоблизу екватора і на Південному тропіку.

• В Австралії сухий клімат, бо тропік перетинає материк посередині,а Великий Вододільний хребет не пропускає вологу з океану у внутрішні райони.

• Австралія розташована у трьох кліматичних поясах, в субтропічномуі тропічному, виділяють ще кліматичні області за зволоженням.

• Річок та озер обмаль, бо сухий клімат. Кріки — тимчасові водотоки.

VІІ. Домашнє завдання

• Опрацювати текст підручника.

• Підготувати повідомлення про Великий Бар’єрний риф.

• Підготувати повідомлення про тварин і рослини Австралії.


Теги: Австралія, Печеневська Н.М.
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 922/191


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar