Головна » Географія |
Мета: охарактеризувати склад регіону, з’ясувати особливості типології країн Європи, ЕГП та ПГП регіону, особливості формування політичної карти Європи та її природні умови і ресурси; розвивати пам’ять, критичне мислення, економічне мислення, уміння працювати з картами атласу, підручником, складати схеми, таблиці, картосхеми, аналізувати матеріал, працювати в групі, комунікативні здібності, уміння оцінювати; виховувати культуру розумової праці, екологічну культуру, розуміння важливості ресурсозбереження, цікавість до вивчення теми. Завдання: повторити типологію країн світу, поділ ресурсів на види, природні ресурси України, якими вона забезпечена; вивчити склад регіону Європа, особливості країн, що входять до регіону за рівнем економічного розвитку, державним ладом, розміром, особливості ЕГП та ПГП регіону, формування політичної карти Європи; визначити забезпеченість Європи природними ресурсами Тип уроку: урок засвоєння нових знань Література: Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія: Підручн. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. – Харків: Оберіг, 2010. – 304 с.: іл., карти. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція»); Гін А.О. Прийоми педагогічної техніки: посібник для вчителів – 2-ге вид. – доп. – Луганськ СПД Рєзников В.С., 2007. – 100с. Технологія формування критичного мислення на уроці географії / Н.С.Колосова, Н.В.Вукіна, Н.П.Дементієвська, В.М.Макаренко, О.О.Туманцова; упоряд. Н.С.Колосова. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – [2] с. – (Б-ка журн «Географія»; «Вивчаємо сучасні технології навчання» Вип.. 6 (54)). Матеріали та обладнання: підручник, політична карта Європи (настінна), атласи, контурні карти (контури Європейських країн) Методи навчання: За рівнем активності учнів: «активні» (робота з підручником, картами атласу); За джерелом отримання знань: словесні методи (бесіда, розповідь); За дидактичною метою: методи формування умінь і навичок; За характером пізнавальної діяльності: пояснювально-ілюстративні; Форми організації: фронтальна; групова; індивідуальна. Структура уроку: Хід уроку І. Привітання. Організація класу Я рада бачити вас. Учні по ланцюжку встають і сідають у одному ритмі так, щоб, як тільки сів попередній, встав наступний. Учень, який стоїть говорить своє ім’я Хто у вашому класі вміє чітко виділяти головне, уважний, добре працює з цифровими даними? (Білий капелюшок) Хто здатний до продуктивної критики? (Чорний) Хто найемоційніший? (Червоний) Хто найбільший оптиміст? (Жовтий) Хто творча особистість? (Зелений) Хто найрозсудливіший? (Синій) ІІ. Повідомлення теми уроку. Визначення плану роботи та мети уроку У розділі «Регіони та країни світу» ви дізнаєтесь про основні природні, економічні та соціальні особливості, що зумовлюють розвиток регіонів. У кожному з них налічуються десятки країн, причому вони істотно різняться між собою. Аналіз їх економічного простору, економічний поділ та групування на основі спільних особливостей розвитку допоможе вам зрозуміти географічну специфіку регіонів. Докладніше ви ознайомитесь з окремими країнами. Перший регіон, який ми будемо вивчати, – Європа, яка у сиву давнину була колискою багатьох високорозвинених цивілізацій: егейської, еллінської, кельтської, римської тощо. Це – батьківщина Великих географічних відкриттів, промислових переворотів, міських агломерацій, міжнародної економічної інтеграції. І хоча епоха євроцентризму минула, у наш час цей регіон продовжує відігравати значну роль у світовій політиці та економіці. Визначимо план за яким ми працюватимемо. Згадайте у якій послідовності ви вивчали економічну географію України… Основна мета уроку… ІІІ. Мотивація Нотне письмо та кінематограф, парова машина та метрополітен, перші телепередачі і перший політ у космос, дві світові війни – все це Європа… ІV. Актуалізація опорних знань А з чим у вас асоціюється слово «Європа»? Для вирішення завдань за планом уроку які ми маємо пригадати основні поняття? Що таке типологія? Яка типологія суверенних країн світу? Які типи країн за розмірами? Що таке ЕГП, ПГП? V. Вивчення нового матеріалу До країн Європи належать 45 держав і територій. Країни різні як за природно-ресурсним потенціалом, так і за рівнем розвитку. Ознайомимося з ними детальніше. І група «Типологія країн Європи» Скласти схему поділу країн Європи на типи. ІІ група «ЕГП та ПГП Європи» Скласти таблицю переваг і недоліків ЕГП та ПГП Європи. ІІІ група «Формування політичної карти Європи» Скласти хронологічну таблицю появи держав Європи на політичній карті. ІV група «Природні умови та ресурси Європи» Скласти схеми поділу Європи на регіони за особливостями рельєфу і поділу природних ресурсів Європи на види. VІ. Осмислення нових знань Групи звітують про свою роботу, ознайомлюючи з висновками, які вони зробили. Проблемні питання, які могли виникнути в учнів обговорюються. (Наприклад, Для І групи: Чому Росія розглядається у регіоні Європа, а Казахстан і Туреччина – ні? Для ІІ групи: Чому Балкани є «проблемним регіоном Європи»? Для ІІІ групи: Як зміниться політична карта Європи у майбутньому? Для ІV групи: Як вирішують країни Європи проблему нестачі ресурсів?) VІІ. Первинне закріплення знань Учні по ланцюжку закінчують речення: До країн Європи належить … держав (45) VІІІ. Контроль і самоперевірка знань Учням пропонуються запитання на які потрібно дописати відповіді. Частково лежать у межах Європи … (Росія, Казахстан, Туреччина) Учні обмінюються аркушами і, отримавши ключ (правильні відповіді), перевіряють роботу сусіда. ХІХ. Домашнє завдання Опрацювати § 22, виправити помилки, які допустили в диктанті (Запитання диктанту на сайті чи блозі). Скласти картосхему забезпеченості мінеральними ресурсами країн Європи, підписати тільки ті країни, які матимуть три і більше позначок якихось ресурсів. І група (9 балів) Запитання 4 с. 150 (Дати оцінку забезпеченості країн Європи ресурсами…) ІІІ група (12 балів) Заповнити таблицю ХХ. Підбиття підсумків. Рефлексія Учні експерти у капелюшках не зачитуючи запитання відповідають на них. Білий капелюшок Орієнтовні запитання Які знання, вміння отримали на уроці? Чорний капелюшок Орієнтовні запитання Що на уроці заважало працювати? Червоний капелюшок Орієнтовні запитання 1. В якому настрої ви перебували на уроці? 2. В якому настрої (на вашу думку) перебував клас? 3. Який був настрій у вашого вчителя? Синій капелюшок Орієнтовні запитання 1. Що корисного для навчання, для подальшого життя ви винесли з уроку? 2. Де ви можете використовувати набутий досвід? Зелений капелюшок Покажіть у вигляді пантоміми за кілька секунд як змінювався ваш настрій на уроці, або описати його у вірші… Жовтий капелюшок Орієнтовні запитання 1. Що вам сподобалося на уроці? 2. Який момент уроку, фраза підняла вам настрій?
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |