Головна » Географія

Озера. Штучні водойми

Географія, 6 клас Робота вчителя географії зош №6 м. Сміли Онученко Лідії Михайлівни

Що таке озеро? Озеро —природне заглиблення суходолу , яке заповнене водою. Площа озер на земній кулі — 1,3 млн.км² В Україні налічується близько 3000 озер.

1) реліктові озера - ті, які ніколи не були частиною Світового океану—(Каспійське море) 2) озера наземного походження-ті, що виникають від наповнення котловин водою з атмосферних опадів. За походженням водної маси:

За водним режимом: Стічні (прісні) Безстічні (солоні) Озера, які дають початок рікам. Байкал Озера, з яких вода не витікає. Аральське море

За солоністю, ‰ Прісні (до1); Солонуваті (1-24,7); Солоні (24,7 – 47); Мінеральні (>47)

За походженням улоговин: І) тектонічні; 2) льодовикові; 3) загатні; 4) карстові; 5)лиманні; 6) вулканічні; 7) залишкові; 8) старичні; 9) штучні.

Тектонічні озера пов'язані з опусканням або підніманням окремих територій (Байкал, Танганьїка, Ньяса, Мертве море, Великі Американські озера). Відмінною рисою будови є : -великі глибини, -обривисті береги, -стрімкі підводні схили, -нерівне дно. -витягнуті в довжину.

Льодовикові озера В улоговинах, які виникли під тиском льодовика. Велике Солоне, Велике Ведмеже, Ладозське, Марічечка (Карпати)

Загатні озера Утворюються в горах внаслідок завалів, що перегороджують річкові долини. Синевір у Карпатах, Сарезьке на Памірі, Тана.

Карстові озера Виникають під дією підземних вод У порожнинах, які утворилися після розчинення водою гірських порід. Шацькі озера.

Лиманні озера На узбережжях морів, у гирлах давніх річок Внаслідок відокремлення від моря ділянки води. Маракайбо, Сасик.

Вулканічні озера У кратерах згаслих вулканів Озера Камчатки, Ісландії.

Залишкові озера Це залишки давніх морських басейнів, які відокремились у певний період підняття узбережжя. Каспійське та Аральське моря-озера, Чад.

Озера - стариці Окремі ділянки річкових русел, що відокремились від ріки;

Штучні водойми Водосховища, (штучні озера) - водойми в руслі річки, штучно створені шляхом побудови гребель, дамб. В Україні 1157 водосховищ 28,8 тис. ставків. Ставки – це штучні водойми, об'ємом до 1 млн м³ води.

Канали (штучні ріки) Канали в Україні споруджено переважно в басейні Дніпра, Сіверського Дінця і частково Дунаю. Канали : судноплавні (Суецький і Панамський), зрошувальні й осушувальні.

Значення в житті людини Водосховища, ставки та канали створено людиною для регулювання стоку з метою господарського використання вод: -для водопостачання, -зрошення полів, -відпочинку, -риболовлі.

Світові рекорди Каспійське море – найбільше за площею озеро світу! Площа — до 400,0тис. км²

озеро Байкал найглибше озеро планети! Глибина - 1620м

Мертве море Найсолоніше озеро планети. Розташоване в тектонічній западині на 400 м нижче рівня моря. Концентрація солі – 270‰

Танганьїка Найдовше прісноводне озеро світу ! Протяжність з півночі на південь- 670 км, Глибина – 1435 м, друге у світі!

Тітікака “рудна скеля” Найвисокогірніше озеро світу, яке утворилось на висоті- 3 812 м. Це єдине судноплавне озеро світу на цій висоті.

Найбільша система озер Верхнє – площа 82,4 тис.км²; друге за площею в світі. Гурон – площа 59,6 тис.км²; Мічіган – площа 58,0 тис.км²; Ері – площа 25,7 тис.км²; Онтаріо – площа 19,5 тис.км ²

Найглибше - озеро Світязь Площа--2622 га, довжина — 9225 м, ширина — 4000 м, Максимальна глибина — 58,4 м, Середня глибина — 6,9 м Рекорди України

Найбільше озеро України України оз.Ялпуг – площа 149 км² Друге в Європі! Найбільший прісноводний лиман– Дністровський площа - 360 км²

Найвисокогірніше озеро в Україні є Бребенескул, що лежить на абсолютній висоті - 1 801 м Українських Карпат.

Господарське значення озер Багаті на рибні ресурси. Засіб сполучення між поселеннями. У солоних озерах видобувають кухонну сіль. На берегах санаторії, курорти, будинки відпочинку. Озера пом'якшують навколишній клімат.


Теги: штучні водойми, Онученко Л.М., озера
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 934/175


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar