Головна » Географія

Гідросфера

Цілі уроку: Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Гідросфера».  Вдосконалити  вміння  використовувати    здобуті  знання  на практиці, в  нестандартних  ситуаціях. Розвивати  пізнавальний інтерес, комунікабельність.    Виховувати бережливе  ставлення до водних багатств.

Обладнання: фізична карта півкуль, атлас, фізична карта світу

Тип уроку: узагальнення і систематизація

Форма уроку: урок – гра

Хід уроку

Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

                           Є на все в програмі міра

                           Наша тема «Гідросфера»

                           Закінчилася на жаль,

                           Далі – «Біосфера» кличе в даль.

                           Тільки треба не спішити,

                           Дану тему повторити.

                           На рахунок раз, два, три -

                           Починаємо ми з гри.

                           Щоб прийняти участь в грі,

                           Всі сьогодні ви прийшли.

                           Щоб оцінки добрі мати -

                           Гідросферу треба знати.

Хід гри

                           Але з чого нам почати?

                           Що про термін треба знати?

                           Всі на дошку подивіться,

                           І у літерах розберіться.

LГGІRДDРWОUСVФLЕWРQА – FВYОGДSНRА NОWБUОZЛGОSHYКGА

( Потрібно прочитати лише літери українського алфавіту: Гідросфера – водна оболонка.)

                           Я велика мандрівниця,

                           Я старанна трудівниця.

                           Можу бути я рідкою,

                           Якщо хочете – твердою.

                           Рідше я – легка й прозора,

                           В атмосфері - неозора.

                           Якщо тему добре знаєш,

                           То мене ти відгадаєш!

Запитання:

Про що йде мова?                      

У яких станах може перебувати вода на Землі? (Твердому, рідкому, газоподібному).

У якому стані води в природі більше?                                ( Рідкому ).

                           Ось білими птахами

                           Мандруючи здаля,

                           Летять з – за моря хмари,

                           Дощем кропить поля.

                           З – за гір важкі тумани

                           Клублять вітри сюди,

                           Ті осідають в хмари

                           Й женуть потік води.

Запитання:

Яке явище описано у вірші?

Що є основною причиною утворення кругообігу води в природі? ( Енергія Сонця).

Чому об’єм прісної води на Землі не зменшується?  ( Існує світовий кругообіг води ).

                           Я бачу кольорові сни

                           У ночі лагідні весни.

                           І ти цей дивний знаєш край,

                           Моря, будь ласка, відгадай.

                           Одне набрало в Сонця фарб,

                           А інше має ночі карб.

                           У третьому – томатний сік.

                           Четверте, наче свіжий сніг.

Запитання:

Про які кольорові моря йде мова? ( Жовте, Чорне, Червоне, Біле ).

Завдання:

Показати дані моря на карті.

                            Вирушаємо у подорож із вами,

                            По широкому морю – океану.

                            Без пригод проплили ми

                            Протоки і моря,

                            А в океані нас підхопила... течія.

Запитання:

Яка основна причина океанічних течій? ( Постійні вітри ).

Які бувають течії? ( Теплі і холодні ).

Яку назву має найтепліша течія?

Охарактеризувати течію Гольфстрім.

Практичне завдання:

Давньою морською традицією і приладом для вивчення течій залишається пляшкова пошта. Ось і нам потрапила в руки така пляшка, яку моряки знайшли в океані. У листі потерпілі просили допомоги і вказали місце знаходження. Але вода, що потрапила у пляшку, змила деякі літери і цифри і залишились такі дані  42... ш і 173 сх..., біля о...т...о..... Нов... .... ( Нова Зеландія ).

                                Земля – це куля,

                                Заглибина – це океан,

                                Про його ресурси

                                Розкажіть нам.

Запитання:

Чи відомо вам, які багатства є в Світовому океані?

Наведіть приклади біологічних, водних, мінеральних, енергетичних, рекреаційних ресурсів.

Як можна використати енергію вод Світового океану?

                                А тепер ми попірнаєм,

                                Глибину повиміряєм.

                                Де глибокий океан?

                                Покажіть, указка вам!

Запитання:

Назвіть найглибше місце у Світовому океані. ( Маріанський жолоб у Тихому океані ).

Яку глибину має Маріанський жолоб?             ( 11022 м )

Який океан має найменшу глибину з усіх океанів? ( Північний Льодовитий океан ).

Як називається прилад для вимірювання глибин?  (Ехолот ).

                                Вчили ви моря, затоки,

                                В Гідросфері є й протоки.

                                А ще в мене є питання –

                                Чи є суша в океані?

Запитання:

Що за суходіл розміщується серед вод Світового океану?

Що таке острів?

Як розрізняють острови за походженням?

Що таке півострів?

Практичне завдання:

У переліку визначити вулканічні, материкові і коралові острови: Курильські, Нова Гвінея, Гренландія, Гавайські, Великий Бар’єрний риф, Нова Зеландія, Великобританія.                           ( Вулканічні – Курильські, Гавайські )

                                                       ( Материкові – Нова гвінея, Гренландія, Нова

                                                                      Зеландія, Великобританія )

                                                       ( Коралові – Великий Бар’єрний риф )

Показати на карті:  найбільший острів земної кулі...          ( Гренландія )

                             найбільший півострів земної кулі...            ( Аравійський )

                             найбільші півострови Європи... (Апенінський, Піренейський)

                             найбільший півострів України...                 ( Кримський )

Поміркуй, відгадай...         

1.Про цей півострів кажуть, що він нагадує велику лопату, яка зачерпнула занадто багато землі, і в якої переломилася ручка, коли її намагалися підняти. Лінія надлому – це море і затока з їхніми напрочуд прямими берегами. Назвіть цей півострів.                                                              ( Аравійський )

2.Який з півостровів Північної Америки в перекладі на українську мову означає «земля рабів»? Чому він так називається?              ( Лабрадор )

                                В Україні історична річка є,

                                З Валдайської височини вона тече.

                                Греки Борисфеном її називають,

                                Слов’яни Славутичем величають.

                                А ти цю річку відгадаєш?

Запитання:

Як називається ця річка?  ( Дніпро ).

А чи знаєте ви основні елементи річки? Дайте відповіді на слідуючі питання:

Місце, де річка бере початок...                                       ( витік )

Місце, де річка впадає в іншу річку, море чи океан...  ( гирло )

Річка тече у зниженні, яке називається...                       ( річкова долина )

Заглибина  річкової долини, з постійним водотоком... ( русло, річище )

Частина річкової долини, що затоплюється під час повені... ( заплава )

Річки, які впадають у головну річку...                             ( притоки )

Головна річка з усіма її притоками...                              ( річкова система )

Місцевість, з якої вся вода стікає до річки...                  ( річковий басейн )

Межа, що розділяє сусідні річкові басейни...                 ( вододіл )

Назвіть:  найдовшу річку Європи..                                  ( Волга )

                 найповноводнішу річку світу...                        ( Амазонка )

                 найкаламутнішу річку у світі...                        ( Хуанхе )

                 найдовшу річку світу...                                      ( Ніл )

                                  Бруд стікав у мою воду,

                                  Зіпсував він мою вроду.

                                  Чом же стала каламутна?

                                  Чом хлюпочуть хвилі смутно?

Запитання:

Які види забруднень зустрічаються у річках?

А яке це забруднення:

- збільшення у воді нерозчинних домішок...                   ( фізичне )

- потрапляння кислот, лугів, нафтопродуктів...              ( хімічне )

- потрапляння хвороботворних мікробів, спор грибів...( біологічне )

- скидання вод, використаних на ТЕС, АЕС...                ( теплове )

                                   Щоб Гідросферу добре знати,

                                   Номенклатуру треба пам’ятати.

                                   Хто об’єкт знайде на карті?

                                   В путь, щасливого вам старту!

Завдання:

Здійснити подорож з заходу на схід по 40 пн. ш, починаючи з західного узбережжя Піренейського півострова до Тихого океану. Які географічні об’єкти зустрічаються на вашому шляху?

Індивідуальне завдання: показати по карті номенклатуру, що вивчили в темі «Гідросфера».

 

                                   Ми кроки стишуєм по волі,

                                   І кожен з нас узріти рад,

                                   Як із висот летить додолу,

                                   Гримить іскристий... водоспад.

Запитання:

Які водоспади ховаються за слідуючими координатами:

                                   6 пн. ш  63 зх. д                                (  Анхель )

                                   43 пн. ш  79 зх. д                              (  Ніагарський )

                                   18 пд. ш  26 сх. д                              ( Вікторія )

                                   25 пд. ш  54 зх. д                              ( Ігуасу ) 

                                  У них застигли чисті води,

                                  В своїй незайманій красі,

                                  Маленькі дзеркальця природи –

                                  Ними милуються усі.

Запитання:

Про що йде мова у вірші? А що називають озером?

Чим озеро відрізняється від річки?

Як поділяються озера за походженням улоговин?    ( тектонічні, загатні, вулканічні, льодовикові, заплавні, лиманні ).

Які бувають озера за водним режимом?                           ( стічні і безстічні ).

Назвіть: найсолоніше озеро світу...                                 ( Мертве )

               найглибше озеро світу...                                     ( Байкал )

               найбільше озеро світу...                                      ( Каспійське )

               озеро – мандрівник...                                          ( Лобнор )

               найбільше високогірне озеро світу...                ( Тітікака )

                                   Мене завжди боялись люди:

                                   То лишаєм мене прозвали,

                                   То духів злих в мені шукали.

                                   Та все ж, в природі, я безцінне:

                                   Даю початок я струмкам,

                                   Вологу милим озерцям,

                                   Торфяні добрива – людям.

                                   Якщо мене ви упізнали,

                                   Скажіть про це, щоб всі узнали!

Запитання:

Про яке природне утворення йде мова? А що називають болотом?

Як утворюються болота?

Як поділяються болота за характером живлення?  ( Верхові, низинні )

Чим корисні болота?                                        

                                   Назви я читаю вам,

                                   Розберіться, що є там.

                                   Може зайві ще попались?

                                  Докажіть, як ви дізнались?

Завдання:

У рядку слів знайти зайве:

1. Мадагаскар, Сомалі, Шрі – Ланка, Гренландія.        ( Сомалі )

2. Чорне, Азовське, Баренцеве, Каспійське.                  ( Каспійське )

3. Лабрадор, Індостан, Гренландія, Індокитай.             ( Гренландія )

4. Гібралтарська, Бенгальська, Біскайська, Мексиканська. ( Гібралтарська )

5. Байкал, Аральське, Синевір, Червоне.                       ( Червоне )

6. Море, протока, болото, затока.                                   ( болото )

7. Льодовик, болото, річка, затока.                                 ( затока )

8. Межень, паводок, повінь, дощ.                                   ( дощ )

                                   А щоб час не марнувати,  

                                   Прошу дещо відгадати.

                                   Дуже загадки прості

                                   І дотепні і смішні.

Що таке: плине і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все висихає,

Звір і птах помирає?                                 ( Вода )

Навкруги вода,                  

А з питвом біда                                        ( Море )

Без ніг, а біжить,

Без рук, а рукава має.                             ( Річка )

По морю йде,

А до берега дійде –

Зразу пропаде.                                       ( Хвиля )

Два братики – кіндратики

У воду дивляться,

Вік не зійдуться.                                   ( Два береги )

Із – під гірки, з під крутої

Прокрадається норою,

Та й до моря утіка.                               ( Джерело )

Сама вода

І по воді плаває.                                   ( Крига )

Стоїть корито,

Повне води налито.                            ( Озеро )

Не вода, не суходіл,

І на човні не попливеш,

І ногами не підеш.                             ( Болото )

-   В які ворота не можна забити гол?                                               ( Карські ) 

-  Яка протока з’єднує два моря, два океани і розділяє два материки і дві держави?                                                                                             ( Берінгова )

-   Який півострів говорить про свій зріст?                                      ( Ямал )

-   Назва якого острова в перекладі означає «я вас не розумію».  ( Юкатан )

-   Скажіть по – французьки: «Рукав».                                             ( Ла – Манш )

- Які океани з’єднує протока Дрейка, а які розділяє материки?                       (Атлантичний океан і Тихий, Південну Америку і Антарктиду )

                                     За відповідь вашу спасибі, вам, діти,

                                     Прийшов час урок завершити.

                                     Сьогодні ми Гідросферу повторяли,

                                     Отримані знання використали.

                                     Як підсумок, можу одне лиш сказати:

                                     Зробили багато – знання будете мати.    

III. Підведення підсумків, коментування і виставлення оцінок.


Теги: Гідросфера, Бромот Т.М.
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 799/253


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar