Головна » Фізика

Послідовне та паралельне з’єднання провідників

Мета уроку:

Познайомити учнів з послідовним та паралельним з’єднанням провідників і закономірностями, що існують у колі з послідовним та паралельним з’єднанням провідників.

Обладнання:

Амперметри, вольтметри, вимикачі, лампочки на підставках, джерела струму, з’єднувальні провідники.

Тип уроку:

Комбінований урок.

Демонстрації:

1. Коло з послідовно та паралельно з’єднаними лампочками.

2. Вимірювання напруги та сили струму в провідниках у разі послідовного та паралельного з’єднання.

План викладання

нового матеріалу:

1. Послідовне та паралельне з’єднання провідників.

2. Закономірності в колі з послідовним та паралельним з’єднанням провідників.

3. Застосування послідовного та паралельного з’єднань провідників

 

Хід уроку

I Мозковий штурм (фізичний диктант)

1.     Записати закон Ома для однорідної ділянки кола.

2.     З закону Ома для однорідної ділянки кола виразити опір.

3.     У чому вимірюється опір і чому дорівнює ця одиниця?

4.     З закону Ома для однорідної ділянки кола виразити напругу.

5.     Від чого залежить опір провідника?

6.     Записати питомий опір провідника

7.     З формули залежності опору провідника виразити довжину провідника

8.     Записати формулу сили струму

9.     У чому вимірюється сила струму і чому дорівнює ця одиниця?

 

10.            Записати формулу електричної напруги

11.            У чому вимірюється напруга і чому дорівнює ця одиниця?

 

II Розв’язування задач

1.     Коли на лампі напруга дорівнює 4 В, то через нього протікає  струм 0,2 А. Вичисліть опір лампочки.

 

Дано:

U = 4 B

I = 0,2 A

R =?

 

Відповідь: R = 20 Ом

 

2.     (Клас поділити на три групи. Практичне завдання для кожної групи)

Скласти коло за схемою, виміряти напругу та силу струму на лампі, за цими показниками визначити опір на електричній лампі.

 

3.     По мідному провіднику з поперечним перерізом 3,5 мм2 і довжиною 14,2 м йде струм силою 2,25 А. Визначте напругу на кінцях цього провідника.

 

Дано:

S = 3,5 мм2

 = 14,2 м

I = 2,25 A

U =?

 

Відповідь: U = 0,16 В

 

III Викладання нового матеріалу

На уроці проводиться серія дослідів, що ілюструють послідовне та паралельне з’єднання провідників.

 

За цими дослідами учні повинні засвоїти, що:

 

При послідовному з’єднанні

При паралельному з’єднанні

 

При послідовному з’єднанні провідників їх з’єднують по черзі один за одним без розгалужень провідників між ними.

 

Закони послідовного з’єднання

 

1. Iзаг. = I1 = I2 = …= In

2. Uзаг. = U1 + U2 + …+ Un

3. Rзаг. = R1 + R2 + …+ Rn

 

Основним недоліком послідовного з’єднання елементів кола є те, що в разі виходу з ладу одного з елементів з’єднання перестають діяти й інші. Так, наприклад, якщо перегорить одна з ламп ялинкової гірлянди, то згаснуть і всі інші.

 

При паралельному з’єднанні провідників виводи кожного з них приєднують до спільної для всіх пари затискачів (точок або вузлів кола)

 

Закони паралельного з’єднання

 

1. Uзаг. = U1 = U2 = …= Un

2. Iзаг. = I1 + I2 + …+ In

3. =

 

Щоб прилади працювали в колі незалежно, то використовують паралельне з’єднання провідників.

 

IV Закріплення вивченого

1.     Яка електрична величина є однаковою для всіх провідників, з’єднаних послідовно? паралельно?

2.     Як знайти загальний опір кола, знаючи опір окремих провідників при послідовному з’єднанні? паралельному з’єднанні?

3.     Як знайти напругу ділянки кола, складеного з двох послідовно з’єднаних провідників, якщо напруга на кожному з них відома?

4.     Чому лампочки гірлянди з’єднані послідовно, а не інакше? (Чим більше лампочок, тим більший опір вони створюють, а значить тим менша сила струму буде в колі, тому це безпечніше.)

5.     Чи використовують послідовне з’єднання для освітлення житлових приміщень? (Ні, щоб працювала така схема потрібно, щоб були ввімкнені одночасно всі лампочки, а це економічно не вигідно.)

6.     Задача.

Обчисліть опір ділянок електричних кіл, які зображено на малюнках. Опір кожного резистора становить 2 Ом.

 

Відповідь: а) 6 Ом; б) 3 Ом; в) 1,3 Ом.

 

V Домашнє завдання

Підручник «Фізика 9 клас», В. Сиротюк § 17-18 читати

Розв’язати задачі № 7.4, 7.6, 8.5 «Збірник задач 9 клас», І.Ю. Ненашев


Теги: Палагута Н.В., провідники
Навчальний предмет: Фізика
Переглядів/завантажень: 1687/241


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar