Головна » Фізика |
Мета: Освітня: пояснити процес кипіння на підставі фізичних законів. Закріплення теоретичного матеріалу. Розвиваюча: розвиток логічного мислення і спостережливості учнів, уміння формулювати висновки. Виховна: виховання наукового світогляду учнів. Тип уроку: комбінований. Прилади і матеріали: склянка з водою, кип`ятильник, додаток з правилами ТБ, картки із завданнями. Хід уроку. І. Організаційний момент. Великий Арістотель стверджував: «Ніщо так сильно не руйнує людину, як тривала фізична бездіяльність.» Тож почнемо працювати. ІІ.Актуалізація опорних знань учнів. Сьогодні на уроці ми будемо повторювати вивчений матеріал з теми «Теп- лові явища» та доповнимо його новими знаннями. Ви можете продемонструвати свої знання та вміння аналітично мислити, уміння робити висновки. Насамперед, попрацюємо з картотекою фізичних термінів. Перевіримо, як ви в ній орієнтуєтесь. На дошці записані терміни, суть яких треба пояснити: -внутрішня енергія; -температура; -кількість теплоти; -види теплопередачі; -питома теплоємність; -агрегатні стани речовини; -плавлення; -кристалізація; -питома теплота плавлення; -випаровування; -конденсація; -питома теплота пароутворення; -джоуль. ІІІ. Узагальнення знань. А зараз перевіримо, як ви орієнтуєтесь у відділі графіків. На дошці таблиця: Графіки теплових процесів.
Визначте, який із графіків зміни температури відповідає процесу: -плавлення; -твердіння; -нагрівання речовини без переходу в інший агрегатний стан. (Відповіді обов`язково аргументувати.) З рідиною можуть відбуватися різні процеси. Висновок у вигляді схеми:
Конденсація Плавлення Рідина Газ Тверде тіло
Випаровування Твердіння
Нагрівання(охолодження) ІV. Розв`язування вправ. Перейдемо до рішення завдань різного характеру. 1. Робота в парах: роздати картки з питаннями; питання обговорюються в парі – відповідь дає один учень (коротко). Чи розплавиться невеличкий шматочок олова, якщо його кинути у посудину з розплавленим свинцем? Чому ставки замерзають значно раніше, ніж річки? Свіжоспечений хліб має більшу масу, ніж остиглий.Чому? Крапля води, потрапивши на розпечену сковорідку, починає на ній стрибати. Чому? Чому скошена трава висихає швидше у вітряну погоду, ніж у безвітряну? У якій посудині вода нагрівається швидше у відкритій чи закритій? Чому, виходячи з води після купання, людина відчуває холод? Якщо видихнути собі на руку, то відчувається тепло, а якщо подути – то прохолода. Чому? Яке значення для організму людини має потовиділення? 2. Розв`язування проблематичних якісних задач (робота в групах): Після розв`язування задачі робиться висновок. А) Чому мокра білизна вивішена на дворі в морозну погоду, через деякий час висихає? (Висновок: процес випаровування відбувається при будь якій тем- пературі.) Б) Чому влітку процес висихання відбувається швидше? (Висновок: чим ви- ще температура, тим інтенсивніше випаровування.) В) Чому чай остигає швидше, якщо на нього дути? (Висновок: внаслідок «ві- тру» над рідиною. Створюючи «вітер» над рідиною, ми видаляємо молекули що випарувалися, і вивільняємо місце для наступних.) Г) У якій посудині чай остигає швидше: у чашці чи блюдці? (Висновок: чим більша площа вільної поверхні, тим інтенсивніше процес випаровування.) Д) Чи однаково висохнуть однакові за розміром краплі соняшникової олії, во- ди, спирту? (Висновок: випаровування залежить від роду речовини.) V. Застосування знань у нестандартних ситуаціях. (Робота з класом.) А зараз у вас є можливість довести, що ви маєте непогані аналітичні зді- бності. Перевіримо, як ви вмієте застосовувати свої знання у нестардатних ситуаціях. Гра: «Слідство ведуть затоки». 1.Була зима. Шерлок Холмс увійшов у кімнату з вулиці. Крізь замерзлі вікна був видний лише край дороги. «Господарка квартири лінива»,- подумав Холмс. Чому він зробив цей висновок? ( Оскільки вікна в квартирі замерзли, то між рамками проникло тепле повітря і, доторкнувшись до холодного скла, замерзло на ньому. Отже, вікна погано утеплені.) 2. «Чи хочете ви чаю?» - запитав господар у Шерлока Холмса. «Так» - відпо- вів він. «От і добре» - сказав хазяїн. – Але я люблю гарячий чай, тому кладу в нього шматочок цукру тільки тоді, як пити. «Розумніше це робити раніше, одразу, як вам налили його,- порадив Холмс. Чи правий він? (Якщо цукор одразу покласти в гарячий чай, то його температура знизиться, а чим менше, вона відрізняється від кімнатної, тим повільніше чай охолоджується.) 3.Місіс Хадсон впустила в будинок кішку. Шерлок Холмс подивився на неї і сказав: «Погода на вулиці холодна». Як він це визначив? (За шерстю кішки. У разі холодної погоди шерсть стає особливо пухнастою, щоб у проміжках між волосками було більше повітря, яке є поганим провідником тепла.) 4.Робінзон Крузо набрав з водоспаду чистої, холодної води і замислився: «Як зберегти воду довгий часв глиняному горщику, щоб вода залишилася хо- лодною?(Горщик можна обмотати вологою ганчіркою і, доки вода з неї буде випаровуватися, температура в горщику не зміниться. Можна поставити горщик у холодну воду чи холодне приміщення.) 5.Робінзон помітив, що якщо в горщику залишити воду в спекотний день, то до вечора частина води випарується. Як зменшити випаровування? (Необхідно щільно закрити горщик кришкою або налити на поверхню води масло. Якщо горщик поставити на холод, то випаровування зменшиться.) VІ.Пояснення нового матеріалу. І так ми повторили різні теплові процеси, хід яких залежить від температу- ри: нагрівання – охолодження, плавлення – кристалізація, випаровування – конденсація. Одним із видів інтенсивного випаровування є - кипіння. Записати тему уроку «Кипіння». Проробимо дослід. Завдання: нагрівати воду до кипіння і спостерігати за всіма змінами, проце- сами, що відбуваються всередині рідини і описати їх; дати визначення явищу «кипіння». Для цього необхідно: прилади і матеріали: посуд з водою, кип`ятильник. Хід роботи. 1.Налити воду в посудину. 2.Помістити кип`ятильник в посудину з водою так, щоб вся спіраль занурилась у воду. 3.Ввімкнути кип`ятильник у мережу зі струмом. 4.Спостерігати за всіма змінами, процесами, що відбуваються всередині води. Спостереження: на дні і стінах посудини утворюються бульбашки повітря; но чуємо шум і спостерігаємо зникнення бульбашок; шум припиняється, бульбашки досягають поверхні рідини, де лопають- ся і викидають у повітря пару. Питання для класу: Відкіля у воді бульбашки повітря? Висновок. Кипіння – це процес пароутворення всередині рідини при визна- ченій для даної рідини температурі (записати в зошит). На відміну від випаровування кипіння відбувається не за будь-якої темпера- тури, а за певної,- цю температуру називають температурою кипіння. Різні речовини мають різну температуру кипіння.(Розглянути таблицю зна- чень температури кипіння за нормального тиску для деяких речовин в під- ручнику на ст. 219.Автор Л.Е.Генденштейн.) Звернути увагу учнів на низькі температури кипіння речовин, які ми звикли вважати газами, - гелію, водню та хлору, а також на високі температури ки- піння металів. Вода має температуру кипіння 100̊. Її температура в процесі кипіння залишається сталою. Тому, варячи продукти, після закипання води вогонь зменшують, щоб зменшити випаровування рідини. Температура кипіння залежить від зовнішнього атмосферного тиску: у ра- зі зниження тиску температура кипіння зменшується, а в разі підвищення – збільшується. Чим вище в гори, тим менша температура кипіння. Наприклад, на висоті 5 км вода кипить за температури 83̊, а на висоті 7,5 км – за темпе- ратури 75̊. Кипіння рідини за підвищеного тиску, а отже, за вищої температури, відбу- вається, наприклад, у каструлях-«скороварках», у автоклавах для стерилізації медичних інструментів і перев`язувальних матеріалів. VІІ. Закріплення нового матеріалу. Послухайте казку – загадку: В далекому царстві жив – був цар. І було у нього три доньки – красуні. Але не спішив суворий батько видавати доньок заміж за перших зустрічних принців. Всіх женихів він змушував виконувати три складні завдання. Одного разу прийшов в палац принц – красень. І виконав всі три царсь- ких завдання. Цар зрадів. Раді були й царівни, стоять, шепочуться. А молод- шій не до радощів. Доки він завдання виконував, придивився до царівен, полюбилася йому не старша, а найменша. Але як сказати про це царю, не образивши царівен? І сказав він цареві: «Наворожила мені циганка, що якщо сподобаються мені одразу декілька дівчат, то треба вибрати ту, у якої швидше закипить вода в каструльці». Здивувався цар. Велів розтопити велику піч, принести однакові каструлі і накрити їх однаковими кришками. Кожна царівна вибрала собі каструлю. Як ви думаєте у якої царівни вода закипить швидше? Чому? Відповідь: Старша дочка найбільше бажає вийти заміж, тому вона частіше буде відкривати кришку, пара буде виходити, охолоджуючи рідину. Тому вода в її каструлі закипить найпізніше. Раніше закипить вода в каструлі мо- лодшої царівни. Оскільки вона не розраховує вийти заміж, той не буде нетерпляче відкривати кришку. Отже молодець одружиться з молодшою царівною. Додаткові завдання: 1. «Чи може вода закипіти за кімнатної температури?» (див. розділ «Хочеш дізнатися більше?»). 2.Запропонуйте спосіб добування прісної води із солоної (морської). (Прісну воду можна отримати конденсуючи пару.) VІІІ. Підсумки уроку. Теплові явища: нагрівання – охолодження, плавлення – кристалізація, випаровування – конденсація, кипіння – пароутворення. Кипіння – процес інтенсивного пароутворення в усьому об`ємі рідини. Оцінити роботу учнів на уроці. ІХ. Домашнє завдання: вивчити &27.(п.2). Експериментальне завдання: що швидше закипить 1 л «сирої» води, чи 1 л кип`яченої води? (Нагадати про дотримання правил ТБ при виконанні завдання).
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |