Головна » Біологія |
Навчальна мета: продовжити формувати в учнів поняття про білки, ліпіди та вуглеводи за допомогою дослідницької діяльності. Перевірити і поглибити сформований теоретичний,термінологічний блок основних понять теми. Розвиваюча мета: розвивати уміння аналізувати й прогнозувати, порівнювати, робити висновки, користуватися біологічною термінологією. Сприяти розвитку критичного мислення,пізнавальної активності та самостійності, творчості учнів. Формувати вміння виокремлювати проблему із поставленого завдання, комунікативні навички, уміння працювати в команді, приймати рішення. Виховна мета: виховувати культуру навчального процесу, спостережливість, працелюбність,відповідальність, ініціативність. Формувати здоров’язберігаючу компетентність учнів. Очікувані результати: Учні мають знати:властивості та біологічну роль ліпідів,вуглеводів,білків; приклади продуктів харчування з високим вмістом білків, жирів, вуглеводів; правила техніки безпеки при виконанні лабораторного практикуму. Учні мають вміти:визначати наявність білків,жирів,вуглеводів в продуктах харчування; правильно застосовувати знання про властивості бімолекул для оцінювання продуктів харчування; описувати хід дослідження та робити висновки; Тип уроку: комбінований Форма проведення: лабораторний практикум Методи та методичні прийоми: Інформаційно-рецептивні, навчально-дослідні, проблемно-пошукові та комунікативний методи навчання Засоби навчання: презентація, лабораторне приладдя, розчини,речовини для дослідження. Хід уроку І. Позитивна психологічна самоорганізація. Мотивація навчальної діяльності. Я вітаю тих, хто…має хороший настрій; добре виспався; хоче працювати; в доброму гуморі; хотів би дізнатися щось нове; хоче спілкуватися…. Після кожної фрази учні, які вважають, що фраза стосується їх, підводяться. Учитель та інші учні їм аплодують. Сьогодні я вам хочу побажати: завжди вчіться перемагати себе,обставини. Здобудьте перемогу над невпевненістю,незібраністю! Пробудіть свої амбіції та почуття власної гідності!Покажіть свій найкращий результат. Доповніть свій щоденник досягнень сьогоднішніми успіхами! ІІ. Постановка завдань уроку. У мене для вас є прекрасна новина: «Ми сьогодні вчитися не будемо!» Сьогодні на уроці ми будемо: досліджувати,аналізувати,доводити,вражати. Девізом уроку для учнів будуть слова: «Будьте самі шукачами, дослідниками. Якщо не буде вогника у вас, вам ніколи не запалити його в інших…» В. О. Сухомлинський Для вчителя: «Я не можу навчити всіх усьому, але можу вплинути на мислення моїх учнів» Сократ III. Актуалізація опорних знань учнів. 1.Давайте пригадаємо визначення: -Що таке органічні речовини? -Біомолекули? -Які ми знаємо біомолекули? Відповіді учнів. Реалізація мети уроку під час виконання лабораторного практикуму. 2.Лабораторний практикум «Аналітичне визначення і дослідження білків, ліпідів, вуглеводів» Мета:довести наявність у досліджуваних речовинах, розчинах органічних речовин (білків,жирів,вуглеводів) за допомогою якісних реакцій на них;закріпити вміння пояснювати отримані результати;дослідити властивості даних органічних речовин. Обладнання та матеріали:штативи з пробірками,хімічні стаканчики,фільтрат горохового борошна,розчин яєчного білка,розчин желатину,соняшникова олія, розчин нітратної кислоти, розчин натрій гідроксид,розчин калій йодиду,розчин купрум(ІІ)сульфату,вода,бульби картоплі,піпетки. Техніка безпеки 1.Скляний посуд тримати сухими руками. Якщо він розбився,не збирайте уламки руками. 2.Обережно використовувати скальпель. 3.Досліджувані речовини та реактиви не нюхати,не можна куштувати. 4.Розчинники не можна вдихувати. 5.Використовуючи кислоти чи луги,наливайте їх у скляний посуд. 6.Користуючись спиртівкою бережіть одяг та волосся від спалахування. При нагріванні не спрямовуйте отвір пробірки на себе або на тих хто поруч. 7.Після закінчення заняття обов’язково ретельно помийте руки з милом. З правилами техніки безпеки ознайомлений(а), та зобов’язуюсь їх виконувати_________(підпис) Хід роботи Завдання І. В пробірку №1 (з певним розчином) додайте розчин натрій гідроксиду(NaOH) об’ємом 2-3мл, потім розчин купрум(ІІ)сульфату(CuSO4) об’ємом 1-2мл і спостерігайте якого кольору набуде розчин. Що ми можемо сказати про розчин який досліджуємо. Чим обумовлена така реакція? Дані запишіть у таблицю. Учні повинні пояснити,що розчини в пробірках-це розчин білку,так як він набув фіолетового кольору. Це є якісна реакція на білок - біуретова реакція. Реакція обумовлена наявністю пептидних зв’язків у білках. (Для учнів за першим столом у пробірки налили розчин яєчного білку, за другим-білковий розчин гороху,за третім - розчин желатину).Учні повинні зробити висновок щодо однотиповості реакції з усіма розчинами. Завдання ІІ. а) В пробірку № 2 (з певним розчином) додайте 5 мл розчину нітратної кислоти. Спостерігайте за процесом. Чи змінився колір? б)Обережно нагрійте. Що спостерігаєте?На яку речовину це є якісною реакцією? Чим обумовлена така реакція? Це розчин білку,так як білки з нітратною кислотою дають жовте забарвлення-ксантопротеїнова реакція (на ароматичні амінокислоти і наявність бензольного адра, наприклад,- фенілаланіну). Розчин горохового борошна (алейронові зерна) в реакції з розчином йоду забарвлюються в жовтий колір. Вчитель: Ну що поговоримо…? -Крім якісних реакцій на білки ми ще спостерігали деякі властивості білків. Які саме властивості притаманні білкам,які причини їх прояву? При нагріванні і взаємодії з кислотою проявляються властивості білків… (денатурація,ренатурація,деструкція) -Проблемне запитання: У різних органах білки складають 45– 48 % сухої речовини. Як ви думаєте: чи випадково такий великий вміст білків у клітинах організмів? Доведіть,що саме білки недаремно становлять такий % в наших клітинах. (один учень або формування ланцюжка думок щодо значення білків в живому організмі). Сьогодні за календарем перше грудня. Ми знаємо,що це Всесвітній день боротьби з ВІЛ та СНІДом і толерантного відношення до людей з даною проблемою. -Чи можемо ми пояснити дану проблему з точки зору нашої теми? (Наукова фантастика….Майбутні Нобелевські лауреати) -Учні повинні спробувати спрогнозувати в якому напрямку потрібно вченим працювати над створенням ліків від ВІЛ та СНІДу. Завдання ІІІ. На паперові конверти натисніть пресом. Що ви спостерігаєте? Спостереження______________.(жирна пляма на папері) На кожному столі різні конверти(1-соняшникове насіння; 2-кокосова стружка; 3-волоський горіх) Вчитель: Ну що ж поговоримо…? -Що таке ліпіди?Які ми знаємо класи ліпідів?Які властивості ліпідів? (гідрофобність, амфіфільність).Що таке жир?масло? Що жири не розчиняються у воді нам доводила ….(фото дослідження) Які функції дозволяє виконувати в живих системах виявлена властивість ліпідів –гідрофобність? Але жири здатні утворювати емульсії. Що це таке і яка емульсія є найбільш поширеною(молоко). А тепер доведіть що жири(масла) розчиняються в органічних розчинниках. Завдання ІV. В пробірку № 3,4 (з олією і шматочком масла) додайте розчинника(ацетону).Спостереження:пробірка № 3____________________. Спостереження:пробірка № 4_______________________________________. Запитання до класу: Верблюди під час переходу через безводну пустелю можуть обійтись без води понад 10-12 днів. Як на цей час вони забезпечують клітини водою? Доведіть,що ліпіди є не менш важливими органічними речовинами в нашому організмі ніж білки. Щоб перейти до наступного аналітичного дослідження давайте з вами згадаємо, що ми спостерігали під мікроскопом, коли розглядали свіжозрізану мутну рідину з поверхні картоплі. Спостерігали зерна крохмалю. Більшість з вас дома самі приготували крохмаль. Проблемне питання:Відомо, що дієтологи радять людям, схильним до повноти, вживати в їжу овочі з мінімальним умістом крохмалю. Чи можливо у домашніх умовах визначити наявність крохмалю в овочах?(можливо,-за допомогою якісної реакції з йодом) Завдання V. На тоненький зріз картоплі капніть розчин йоду. Доведіть наявність крохмалю в картоплі. (Зріз синіє-це якісна реакція на крохмаль). І так крохмаль як ми знаємо відноситься до вуглеводів. Які ви знаєте вуглеводи і які вони мають властивості? Завдання VІ.Ситуативне завдання практичного спрямування. Ви збираєтесь випекти пиріг, який слід посипати цукровою пудрою. Перед вами дві пробірки з порошкоподібними вуглеводами. Як можна розрізнити ці дві порошкоподібні речовини? (додавши води перевірити на розчинність,а потім в одну з них капнути розчин йоду).Дізнаємось де пудра і крохмаль. №5________________ №6________________ Оформіть роботу зробивши висновок. Поясніть,на чому базується визначення основних груп органічних речовин у даній роботі. Слідуючий етап уроку має назву «Територія обману». На запропоновані продукти:м'ясо,ковбаса,твердий сир,плавлений сирок капнути розчином йоду. Висловити думку з приводу побаченого. В розчин кубику курячого бульйону додати розчин натрій гідроксиду(NaOH) об’ємом 2-3мл, потім розчин купрум(ІІ)сульфату(CuSO4) об’ємом 1-2мл і спостерігайте якого кольору набуде розчин. Зробити висновок. ІV. Рефлексія. Чим допоміг вам сьогоднішній урок? Що найбільше сподобалося чи запам’яталося на уроці? Що для вас сьогодні було власним досягненням? Що сьогодні з уроку ви можете винести як власний досвід? V.Узагальнення, підведення підсумків, виставлення оцінок. Аналіз роботи кожного учня на уроці: -Мене сьогодні на уроці переконали і довели,що вони засвоїли дану тему на високому рівні…. -Залишилося трішечки докласти зусиль,повторивши теоретичний матеріал і результат буде найвищий,-……. -Таким учням,як……я бажаю не зупинятися,вчитися перемагати себе і обставини. -Пробудіть свої амбіції. Покажіть власний результат…… Я всім бажаю бути щасливими,здоровими і отримувати задоволення від власних досягнень! VІ.Домашнє завдання: Поповнити скарбничку досвіду. «Домашня скарбничка досвіду» Визначити якість продуктів харчування в домашніх умовах. ( якість молока,сметани,масла) -Почаклувати над клаптиком тканини.(накрохмалена тканина) - Переглянути фільм «Масло Лоренцо». Дослідження якості вершкового масла 1.Справжнє масло легко відділяється від упаковки, на відміну від спреду, який має липку, в'язку консистенцію. 2. Натуральне масло має однорідну консистенцію, воно ненасиченого жовтого чи білого кольору. При цьому його поверхня є однотонною, без темних або світлих прожилок. 3. Якщо масло постояло 20–25 хвилин при кімнатній температурі і на його поверхні з'явилися крапельки води, це — підробка. 4. Масло має характерний молочний приємний запах. Кислуватість, затхлість масла на запах свідчить про погану якість купленого продукту. 5. Розчиніть шматочок масла у теплій воді. Якщо воно натуральне, то розмішається рівномірно, а не розпадатиметься на окремі частинки. 6. Покладіть пачку масла на кілька годин у морозильну камеру, тоді спробуйте його розрізати. Натуральний продукт буде відколюватися шматками. Таке явище пов'язане з тим, що на більшості заводів високоякісне масло виробляється так званим «методом Мільошина», який полягає у перетворенні високожирних вершків у масло. При цьому характерне замерзання готового продукту і його суттєве затвердіння при охолодженні. Якщо ж масло із морозильної камери не тверде, пачка злегка прогинається або є м'якою - Ви купили фальсифікат із рослинними жирами всередині. 7. Розігрійте сковорідку з маслом. Якщо воно справжнє, то кипітиме, але не буде пінитись, на відміну від масла з домішками чи маргарину. (Результати опишіть,сфотографуйте. Вкажіть виробника) Дослідження якості молока Перевагу слід віддавати молоку середньої цінової категорії з терміном зберігання не більше 3-х діб. На пакетах з натуральним цільним молоком виробники мають право писати «Рекомендовано для дітей до 6-ти років і немовлят». 1.Якщо Ви придбали молоко у магазині, і сумніваєтесь у його якості, налийте продукт у склянку. Потім поставте склянку на білий аркуш паперу, щоб визначити відтінок продукту. Цільне незбиране молоко може мати абсолютно білий, тьмяно-білий і навіть ледь блакитний колір. Відтінок червоного і оранжевого говорить про наявність домішок у складі напою. 2.Залиште склянку при кімнатній температурі на добу. За цей час незбиране молоко скисне, а пастеризоване — закваситься, стане «тягучим». З підробкою за цей період нічого не станеться, крім випаровування. На стінках склянки з фальсифікатом утворяться залишки. 3.Зніміть невелику кількість цих залишків. Потріть між пальцями. Якщо маса почала збиватися в грудочки, що нагадують вологе борошно, то куплене вами молоко — ненатуральне. 4. Крім води, у молоко нечесні продавці та виробники додають крохмаль, крейду, мило, соду, вапно, борну або саліцилову кислоти і, навіть, гіпс. Щоб з'ясувати, чи є ці домішки в молоці, процідіть молоко через паперовий фільтр і крапніть у нього пару крапель оцтової або лимонної кислоти. Молоко з домішками буде покриватися бульбашками через виділення вуглекислоти. Якщо крапнути йоду при наявності домішок з крохмалю – посиніє. (Результати опишіть,сфотографуйте. Вкажіть виробника.) Дослідження якості сметани Щоб переконатись у якості купленої Вами сметани, використовуйте на практиці наступні прості поради. 1) Купуючи сметану в магазині, зверніть увагу на термін зберігання. Натуральний продукт придатний до споживання не більше двох тижнів з моменту виготовлення. 2) Якщо сумніваєтесь у продукті, нанесіть куплену сметану тонким шаром на скло.Якщо після висихання шару сметани залишилися легко помітні на просвіті сліди – Ви купили неякісний товар. Рівний непрозорий шар на склі свідчить про натуральність обраної сметани. 3) Якщо 1 чайна ложка сметани повністю розчиниться в 100 мл окропу, значить, вона виготовлена з натуральних продуктів. Якщо ж сметана осяде на дно або у воді з'являться пластівці білого кольору, то у склад продукту входять рослинні жири. 4) Спробуйте сметану на смак. Невиражений (прісний) смак у сметани свідчить про використання недоброякісної закваски або про те, що заквашування проводилося при дуже низьких температурах. Кислий смак матиме продукт, який неправильно зберігали, а прогірклий – якщо було порушено технологію виготовлення. Також сметана буде гіркою, якщо її зробили із недоброякісного молока. Зокрема, виробник міг заощадити на якості жиру, частково замінивши необхідну кількість молочного жиру рослинним. Але такий продукт вже не має права називатися сметаною. Відповідно до державного стандарту, це вже сметанний продукт і у такому випадку на упаковці не повинно бути напису «сметана». 5) В сметану, для того, щоб вона була густою можуть додавати загущувачі, наприклад, крохмаль. Як виявити крохмаль у сметані? Дуже просто: треба додати в продукт краплю йоду. Якщо крохмаль там є, вона посиніє. (Результати опишіть,сфотографуйте. Вкажіть виробника.)
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |