Головна » Біологія

Урок узагальнення вивченого матеріалу з розділу «Розмноження та розвиток рослин»

Мета:

узагальнити вивчений матеріал з розділу «Розмноження і розвиток рослин»;
показати взаємозв’язок органів в організмі;
розвивати логічне мислення;
виховувати вміння працювати в колективі.

Обладнання:  зупинки з назвами та роздавальний матеріал.

Тип уроку: нестандартний, урок – мандрівка, на закріплення вивченого матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

       Діти, у нас сьогодні урок – мандрівка, по країні «Репродукції» де відбувається розмноження і розвиток рослин.  А мандруватимемо ми групами, і щоб сформувати групи використаємо пазли плодів. Кожна група займе місце за столом на якому зображений плід  з їхнього пазла. Щоб нам було комфортно мандрувати, ми будемо дотримуватися певних правил.

Правила мандрівника:

забороняється відволікатися і галасувати;
потрібно бути активним в роботі і допомагати один одному;
обов’язкова умова – гарний настрій.

Зверніть увагу, що під час мандрівки будуть певні зупинки. На кожній  зупинці ви отримаєте завдання, за розв’язання яких зможете одержати бали, а вкінці, підсумувавши їх, оцінити результати свої подорожі. Бали отримуватимете у вигляді різноманітних плодів. Кавун – 0,5 балів, груша – 1 бал, яблуко – 2 бали. Кожен учень може отримати  додатковий особистий бал під час розгадування кросворду.

ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності

Отже, в дорогу……  Максим Рильський писав:

Ми працю любимо, що в творчість перейшла.

І музику палку, що ніжно серце тисне.

У щастя людського два рівних є крила:

Троянди і виноград, красиве і корисне.

ІІІ. Хід мандрівки

Перша зупинка «Квіткова»

Мідь і граніт, земля і океани

Не вистоять під натиском часу,

Тож як твою оберегти красу,

Тендітне квітко, витворе весняний?

В.Шекспір

Вправа №1 «Тестування»

(Вкажіть правильну відповідь. За кожну правильну відповідь 0,5 бали. Всього 1,5 бали)

І група

Квітка – це……

вегетативний орган;
генеративний орган;
вегетативний і генеративний орган.

 Спермії формуються у:

зав’язі;
пилку;
приймочці.

 Жіночі квітки мають:

лише тичинки;
лише маточки;
маточки і тичинки.

ІІ група

Суцвіття – це……

одна велика квітка;
сукупність квіток;
сукупність пелюсток і чашолистиків.

 Найголовніші частини квітки:

пелюстки і чашолистики;
квітконіжка і квітколоже;
маточка і тичинки.

 Яйцеклітина формується у:

а)  зародковому мішку;

     б) приймочці маточки;

     в) пиляку.

ІІІ група

Подвійна оцвітина – це……

сукупність пелюсток і тичинок;
чашолистики і маточка;
пелюстки і чашолистики.

 До складу маточки входить:

квітконіжка;
тичинкова нитка;
стовпчик.

 Квітка через яку не можна провести жодної осі симетрії називається:

а) правильні;

     б) неправильні;

     в) асиметричні.

Вправа №2 «Встановлення відповідності»

(З’єднайте стрілками суцвіття і рослину. Кожне правильне з’єднання 0,5 бали. Всього 2 бали)

І група

Китиця                                                - Хризантема

Сережка                                              - Смородина

Складний колос                                - Береза

Кошик                                                 - Жито

ІІ група

Зонтик                                                - Виноград

Початок                                              - Вишня

Складний щиток                              - Кала

Волоть                                                 - Горобина

ІІІ група

Колос                                                   - Груша

Головка                                               - Подорожник

Складний зонтик                              - Конюшина

Щиток                                                 - Морква

Друга  зупинка «Інтелектуальна»

Скажи мені – і я забуду.

Покажи мені – і я запам’ятаю.

Дай можливість діяти самому – і я навчуся.

Китайська мудрість.

Вправа №3 «Експерементальна»

(За кожну правильну відповідь з поясненням 2 бали)

Вчитель ставить на стіл, перед кожною групою, стакан з насінням і ставить запитання. Чи проросте насіння в стакані? Пояснити.

Стакан в якому насіння сухе.
Стакан в якому насіння повністю у воді.
Стакан в якому трішки води, але стакан в холодильнику.

Вправа №4 «Пошукова»

(З наукової точки зору пояснити запитання вчителя. Всього 1 бали)

Вчитель ставить перед учнями стаканчики з пошкодженим насінням і запитує.

Чи проросте насіння в стакані? Поясніть.

Третя   зупинка «Логомислик»

Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес.

Працювати разом – це успіх.

Вправа №5 «Знайдіть зайвий термін»

(За правильно виконане завдання – 0,5 бали. Всього 1,5 бали)

І група

Вишня, абрикос, гарбуз, кокос.
Огірок, кавун, диня, квасоля.
В’яз, граб,  горобина, щавель.

ІІ група

Капуста, яблуко, гірчиця, редька.
Соя, горох, груша, зернівка.
Помідор, аґрус, соняшник, виноград.

ІІІ група

Жито, суниці, пшениця, рис.
Шовковиця, інжир, ананас, волоський горіх.
Лимон, мак, апельсин, мандарин.

Вправа №6 «Обірвіть зайві пелюстки»

(Які ознаки не підходять, то відірвіть пелюстку. За правильно виконане завдання – 0,5 бали. Всього 1 бал)

Ознаки  квіток,  які  запилюється  комахами:

мають нектарники;
утворюють багато пилку;
яскраве забарвлення;
оцвітини немає, або вона проста;
великі за розмірами;
мають запах.

Які  ознаки  плодів, що поширюються  вітром:

плоди легкі;
плоди мають волоски, парашутики;
невеликі розміри;
плоди соковиті і красиві;
плоди мають гачечки та причепки;
легко перекочуються вітром.

До способів вегетативного розмноження відноситься:

бульбами;
спорами;
насінням;
живцями;
цибулинами;
вусами.

Четверта  зупинка «Кінцева»

Недостатньо тільки отримувати знання,

треба знати їх застосування.

Не достатньо тільки бажати,

 треба діяти.

                                                                        Й-В. Гете.

Вправа №7 «Опис за планом»

(Команда отримує 1 бал, а виступаючий ще 1 бал, за розповідь про рослину яка у вас на столі за планом)

Особливості квітки (суцвіття).
Спосіб запилення.
Тип плоду.
Використання плодів чи насіння цієї рослини

(на столах картинки з пазлів: пшениця, вишня, соняшник)

Вправа №8 «Кросворд»

(Кожен учень морже покращити свій особистий результат давши відповідь на запитання кросворду. За правильну відповідь 1 бал)

Назвіть рослину, яка має найбільшу у світі квітку?  (Рафлезія)
Кількісне  збільшення розмірів, об’єму та маси рослин?  (Ріст)
Статеві клітини? (Гамети)
Частина квітки в якій утворюються насінні зачатки? (Маточка)
Відновлення цілого організму з його частин? (Регенерація)
Запас поживних речовин у злакових? (Ендосперм)
В таких рослин як ліщина, гречка, бук плід сухий і називається…….? (Горіх)
Суцвіття якої рослини має найбільшу кількість квіток? (Пальми)
Яким способом поширюється кульбаба? (Вітром)
Український вчений, який відкрив подвійне запліднення? (Навашин)
Покрив квітки, утворений чашечкою і віночком (Оцвітина)

П/п -? А що таке фітогормони?

       Учні підраховують загальну кількість балів у команді та свій і індивідуальний результат, вчитель виставляє оцінки.

На закінчення вправа «Два журналістські запитання»

Що найбільше запам’яталося вам на уроці, яка вправа була найцікавішою?
Які плоди і насіння ви найбільше любите?

ІV. Домашнє  завдання:

напишіть невелике оповідання чи казку  на тему «Подорож однієї насінини»;
підшукати цікавий матеріал про водорості.


Теги: Вовкоріз Т.П., розмноження рослин
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 504/132


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar