Головна » Біологія

Тканини рослин

Мета: ознайомити учнів з поняттям тканин, розглянути основні типи тканин рослини, виявити взаємозалежність між їх будовою і функціями;

розвивати вміння у учнів порівнювати між собою життєві процеси організмів; також розвивати критичне мислення та вміння логічно мислити і робити висновки;

виховувати любов до навколишнього світу та рослин.

Тип уроку: комбінований

Основні поняття та терміни: тканина, покривна тканина, твірна тканина, провідна тканина, фотосинтезуюча тканина, механічна тканина.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. 

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.

1.Бесіда

Які способи живлення характерні для рослин?

Що надає рослинам зелений колір?

Чим дихає рослина?

Яка речовина надходить в рослину під час фотосинтезу?

Які речовини утворюються в процесі фотосинтезу?

Як відбувається випаровування?

2.Робота на індивідуальних картках

Перелічені органи рослин розділити на три колонки: квітка, корінь, стебло, листок, плід, насіння.

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання:

— З чим у вас асоціюється поняття «тканина»?

Давайте пригадаємо будову клітини.

Які ви знаєте види пластид?

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Вступне слово вчителя.

Тіло будь-якої вищої рослини не однорідне, а складається з органів. Всі органи рослин в свою чергу побудовані з  тканин.

Тканини – це  система клітин, які мають спільне походження, спільну будову і виконують властиву тільки їм функцію.

Серед рослинних тканин виділяють наступні: малодиференційовані, тобто  твірні, або їх ще називають меристеми та високо диференційовані   або   постійні.

2.Використання ІКТ.

Перегляд презентації.

Меристеми або твірні тканини  побудовані з   дрібних клітин, які щільно прилягають одна до одної, мають тонку оболонку та великі ядра. Вони за походженням поділяються на первинні та вторинні тканини.

Первинні тканини забезпечують первинний ріст пагона в довжину, появу і ріст листків та пазушних бруньок (це здійснюють верхівкова та вставна меристеми),а також ріст в довжину кореня (так звана верхівкова меристема).
Вторинна меристема включає камбій та корковий камбій. Вона забезпечує ріст стебла, а також кореня в товщину при поділі. Ці меристеми дають своєрідний початок всім іншим тканинам рослини.

Постійні тканини  побудовані з клітин, що втратили свою здатність до поділу і вже здійснюють інші функції. Серед таких тканин розрізняють наступні: основні, провідні, покривні, та механічні.

Покривні тканини

Виконують функцію  захисту рослини від негативного впливу несприятливих умов чи зовнішніх чинників і ушкоджень,
Забезпечують взаємозв’язок з довкіллям.

Покривні тканини, які побудовані із   живих клітин без участі міжклітинників називають шкіркою. У деревних рослин шкірка замінюється корком, що побудована з  відмерлих рослинних клітин. Продихи та різні сочевички, що розміщені в   покривній тканині, здійснюють зв’язок  з   оточуючим середовищем.

Продихи представляють собою вузькі отвори що знаходяться між двома зеленими клітинками (поміж живих клітин шкірки рослини). Сочевички — це багатоклітинні утворення рослинного корка, які мають вигляд горбочків. Вони являються  мертвими клітинами.

В  основній рослинній тканині  між оболонками сусідніх клітин знаходяться великі порожнини, які називаються міжклітинниками.

Механічні тканини  придають органам своєрідної міцності та пружності. Дякуючи їм здійснюється постійний взаємозв’язок між різними органами рослини. Провідними елементами в тканинах є  судини, які здійснюють висхідний потік води з розчиненими  мінеральними речовинами, а також  ситоподібні трубки  – це  клітини, які здійснюють низхідний потік корисних  органічних речовин. Об’єднання всіх   утворює так  своєрідні провідні пучки.

V. Закріплення знань умінь і навичок.

1.Заповнення таблиці.

Використовуючи набуті знання на уроці, а також матеріал підручника заповнити таблицю.

2.Робота в парах.

Обговорення будови і функцій тканин за запитаннями товариша по парті по черзі.

3.Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Навіщо рослинам різні типи тканин?

4.Бесіда

Що таке тканина?

Які функції виконують рослинні тканини, яких типів вони бувають?

VI. Підведення підсумків.

1.Продовж речення:

Мені сподобалось на уроці…

Я запам’ятав…

Мені було легко …

Найважче було…

2.Самооцінювання.

VIІ. Домашнє завдання.

Прочитати параграф 7, дати відповіді в кінці параграфа.

Замалювати різні типи тканин.


Теги: Бандура В.О., тканини рослин
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1083/192


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar