Головна » Біологія

Різноманітність павукоподібних, їх роль в екосистемах і значення в житті людини

Мета уроку:

Освітня:

[*]   розширити знання учнів про різноманітність павукоподібних, розкрити риси їх пристосування до середовища існування й способу життя;

[*]   сформувати поняття про значне поширення представників класу, їх роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини;

[*]   пояснити небезпеку деяких видів павукоподібних, які є паразитами людини й переносниками небезпечних вірусних інфекцій або збудниками деяких захворювань;

[*]   навчити заходів профілактики захворювань, які переносять павуки й кліщі.

Розвиваюча:

[*]     розвивати аналітичне і критичне мислення в учнів, уміння працювати з текстом, порівнювати, робити висновки й узагальнення;

Виховна:

[*]     здійснювати екологічне виховання учнів та виховання почуття відповідальності під час роботи в групах, активність і самостійність.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: таблиці за темою «Клас Павукоподібні», опорні схеми, повідомлення учнів, технічні засоби навчання (ноутбук, проектор, інтерактивна дошка).

Форми роботи: фронтальне опитування, робота в групах, робота з текстом підручника, робота за схемами.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Добрий день!

Давньокитайська мудрість говорить: «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового».

Так давайте посміхнемось один одному й разом вирушимо до країни знань.

II. Актуалізація опорних знань

На минулому уроці ми з вами почали вивчати павукоподібних тварин. Для того, щоб пригадати їхню будову і процеси життєдіяльності, пропоную послухати вірш і вставити у нього пропущені слова.

«Павук»

Роздивись оцю тварину.

То – хазяїн павутини

Коло вив’язав навкруг.

Здогадались? Це - … (Павук)

Подивись на нього знову.

Має він таку будову:

З грудьми злилась голова:

В тілі відділів є … (Два)

Перший, ми це не забудем,

Зветься, так: … (Головогруди)

Ну а другий відділ – цей,

Має назву … (Черевце)

Як кінцівки розчепірив!

З боку кожного - … (Чотири)

Тобто, щоб ходити, він

Має вісім ніг один.

В павука з сегментів ноги,

Тобто він … (Членистоногий)

Ну а органи чуття –

Зовсім інша це стаття.

Кожен хай запам’ятає:

Вусиків павук … (Немає)

Бачиш крапочки оті?

Очі. Вісім. Всі - … (Прості)

Є кінцівки не для руху:

Орган дотику і … (Нюху)

Ногощупальцями звуться,

Усього навкруг торкнуться!

Наш павук – то трудівник,

Лінуватися не звик!

Тягне з черевця він нитку

Та будує … (Ловильну сітку)

Ловить мух не просто так:

Він за живленням … (Хижак)

І, забувши про манери,

Встромить в жертву … (Хеліцери)

III. Мотивація навчальної діяльності

У різних народів відношення до павуків дуже різне:

-         одним вони вселяють страх (розрізняють навіть один з його різновидів – арахнофобію);

-         другі вважають їх болотними духами;

-         треті думають що вони посланці пекла;

-         четверті ж рахують їх символом миру.

Хто ж вони ці тварини?

Наскільки вони різноманітні?

Корисні вони чи шкідливі?

IV. Повідомлення теми та завдань уроку

«Різноманітність павукоподібних, їх роль в екосистемах і значення в житті людини» (тема записана на дошці).

Вивчивши її ви довідаєтесь багато цікавого та корисного. Отож перед нами стоять такі завдання:

-         розширити знання про різноманітність  павукоподібних;

-         вивчити ознаки рядів класу;

-         з’ясувати небезпеку деяких павукоподібних;

-         розкрити значення павукоподібних у природі та житті людини.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Поговоримо про класифікацію павукоподібних. (Схема на екрані. Додаток 1)

Клас Павукоподібні поділяються на 3 види:

1.     Ряд Павуки;

2.     Ряд Кліщі;

3.     Ряд скорпіони.

Наукова назва класу Павукоподібні – Арахніди. Чому їх так назвали? Послухайте легенду. (Розповідь учениці. Додаток  2. На екрані ілюстрації до легенди. Додаток 3.)

2. Щоб вирішити завдання, які перед нами стоять, ми вирушимо в явну подорож до країни Арахнід. Наші зупинки – це міста, що мають такі самі назви, як і ряди класу Павукоподібні.

На кожній зупинці, дізнавшись інформацію про ознаки, представників та значення кожного ряду ви повинні заповнити таблицю. (Таблиця є на парті у кожного учня. Додаток 4).

Бажаю цікавої та пізнавальної подорожі!

3.                                       Зупинка 1. «Павуки»

(Відео. Додаток 5)

Ознаки цього ряду нам відомі з попереднього уроку.

Отож пригадаймо! (Бесіда)

1.     Які відділи тіла є у павука?

2.     Хто павуки за живленням?

3.     Який у них тип розвитку?

Щодо різноманітності, то цей ряд є найчисельнішим з усього класу. В природі існує близько 30 тис. видів, а в Україні понад 1 тис.

Найбільш цікавими представниками є (повідомлення I групи):

а)  Відео (Додаток 6)

б)  Тарантул (Додаток 7)

в)  Каракурт (Додаток 8)

г)   Павук-сріблянка (Додаток 9)

д)  Відео (Додаток 10)

е)   Значення павуків (Робота з підручником ст. 105)

1.     Регулюють чисельність комах.

2.     Отрута деяких павуків становить загрозу здоров’ю і навіть життю людини.

3.     З отрути павуків виготовляють снодійні та заспокійливі ліки.

4.     Деякі (павуки птахоїди) є домашніми улюбленцями.

Зупинка 2. «Кліщі»

Відео (Додаток 11).
Розповідь з елементами бесіди.

·     Це друга за кількістю видів група павукоподібних ( понад 20 тис.  видів, в Україні — понад 3 тис.). У кліщів голова-груди та черевце повністю злиті між собою й утворюють тулуб. У передній частині тіла розташована так звана голівка, утворена хеліцерами та ногощупальцями.

·     Кліщі, на відміну від павуків мають непрямий розвиток. Із яйця виходить шестинога личинка, яка після декількох линянь перетворюється на дорослу особину. Кліщі поширені у всіх середовищах існування.

·     За характером живлення кліщі є

-      сапротрофи (переробляють органічні рештки, тим самим беруть участь у грунтоутворенні);

-      хижаки (знищують комах, у тому числі й шкідників _____)

-      паразити (живляться кров’ю тварин і людини та соками рослин)

3.     Повідомлення ІІ групи.

а) Борошняний кліщ (Додаток 12).

б) Коростяний кліщ (Додаток 13 і 14).

в) Іксодові кліщі (Додаток 15).

г) Захищаємось від кліщів.(Постер. Додаток 16).

Зупинка 3. «Скорпіони»

1.     Відео (Додаток 17).

2.     Розповідь з елементами бесіди.

Ознаки ряду Скорпіони

1.       Сегментовані головогруди і вузьке довге сегментоване черевце, яке закінчується жалом. Не мають хеліцер. Педипальпи (ногощупальця закінчується великими клешями).

2.       Характер живлення – хижаки (живляться павуками, багатоніжками, комахами та їх личинками, нерідко поїдають один одного). Можуть довго голодувати – від кількох місяців до півтора року.

3.       Розвиток – прямий. Самки народжують живе потомство, яке носять деякий час на спині.

4.       Різноманітність скорпіонів (Виступ ІІІ групи). Цей ряд нараховує понад 600 видів. Найбільший – імператорський скорпіон (Робота з підручником  ст. 170,  мал. 119). В Україні зрідка трапляється – карпатський скорпіон і кримський. Ці види невеликих розмірів (до 4 см)

VІ. Узагальнення знань

1.   Бесіда:

1)    Що було головним на уроці?

2)    Що ми знали на початку уроку?

3)    Яку нову інформацію знаємо зараз?

4)    Що було цікавого на уроці?

2.   Відгадайте загадки (ст. 37 зошита).

3.   Виконати завдання 3 «Поміркуйте» (ст. 38 зошита).

VIІ.   Домашнє завдання

Опрацювати § 23, повторити § 22.


Теги: павук, Німчук Р.І.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1550/166


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar