Головна » Біологія |
Урок на тему: «Охорона тваринного світу. Червона книга України» Мета уроку: ознайомити учнів із питанням охорони тварин, впливом діяльності людини на угрупування тварин, із Червоною книгою України;розглянути основні напрямки природоохоронної діяльності в Україні; назвати представників тварин Черкаської області, занесених до Червоної книги України; розвивати в учнів екологічне мислення, робити висновки та узагальнення; виховувати любов до природи, до всього живого. Обладнання: набір плакатів Червоної книги, примірник Червоної книги України 2009 року, проекційна дошка, слайди. Основні поняття і терміни: Охорона тварин, Червона книга України, природоохоронні території, екологічне мислення, біологічна різноманітність. Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок. Перебіг уроку І Організаційний момент ІІ Актуалізація опорних знань учнів Бесіда з учнями про значення свійських тварин у житті людини. 1.Навіщо охороняти диких тварин? 2.Що відбувається, коли зникає один вид живих організмів? 3.Що таке екологічне мислення й раціональне природокористування? ІІІ Вивчення нового матеріалу Вчитель зачитує епіграф уроку (слайд №1) 1. Прийом «словничок» Учням пропонується завдання: « З’ясуйте поняття, що таке «тваринний світ» 2. Біологічна різноманітність живих істот на планеті Земля. Розповідь вчителя в ході якої знайомить учнів з різноманітністю живих істот, зокрема про тваринний світ, наголошує, що в Україні налічується майже 44 тис. видів тварин, серед них понад 180 видів ссавців, 344 – птахів, 270 – риб. Господарська діяльність людини упродовж тривалого періоду значно вплинула на видовий склад тваринного світу, призвела до видових та чисельних змін та навіть до зникнення певних видів. 3. Прийом «Мікрофон» Учитель з’ясовує з учнями про негативний вплив людини на природу. Збільшення народонаселення на Землі, бурхливий розвиток промисловості і сільського господарства; Слово вчителя. Дійсно, забруднення довкілля призводить до руйнування середовищ життя тварин. Щоб переконатись у цьому, свідчать факти (слайд №2 та №3). 4. Причини скорочення кількості видів та їх зникнення. Слово вчителя Проблеми для обговорення: Основна причина зникнення диких тварин – є знищення природних екосистем (слайд №4) 5. Тварини, які перебувають у статусі зниклих Заслуховуються повідомлення учнів. 6. Охорона тварин. Розповідь учителя,в ході якогї з’ясовується напрямки охорони тваринного світу: Охорона середовища існування; Слово вчителя Охорона навколишнього середовища полягає в охороні основних типів природоохоронних ландшафтів (лісів, морів, озер, боліт) у первісному вигляді. З цією метою виділяють території (ділянки суходолу) або акваторії, на яких встановлюють заповідний режим. Це лабораторії природи, де дозволяється вести лише дослідницьку роботу. Такі ділянки називають заповідниками. Сьогодні в заповідниках України представлені майже всі типи її природних екосистем. На території України створено 4 біосферні заповідники: Чорноморський, Дунайські плавні, Карпатський і Асканія-Нова (найстаріший). Охорона угрупувань тварин і рослин здійснюється в заповідниках та національних парках. На відміну від заповідників національні парки організовуються не тільки для охорони природи, а й для відпочинку людей, Призначення їх – показати красу природи, навчити людину спілкуватися з нею, не поділяти тварин на шкідливі і на корисні. На території України знаходяться: 4 біосферні заповідники, 16 природних заповідників, 11національних парків, 23 регіональних ландшафтних парків, 22 ботанічні сади, 12 зоопарків, 34 дендропарків і т.д. (слайд №10). Охорона видів. Для збереження багатьох видів тварин нині вже не достатньо оберігати середовища їх існування. Тому в місцях поширення тварин створюють заказники і пам’ятники природи. Господарська діяльність тут дозволені, але обмежені з метою охорони природи. 7. Червона книга України (слайд №11) Розповідь учителя й демонстрація примірника Червоної книги. Для контролю рідкісних і зникаючих видів тварин у кожній країні створено Червону книгу. Перша Червона книга, присвячена Українській флорі та фауні була видана у 1980 році під назвою «Червона книга Української СРСР». Після набуття Української незалежності у видавництві Українська «Енциклопедія» було випущено друге видання Червоної книги в 1994 році, яке нараховувало 382 види тварин. В останньому третьому виданні (2009 рік) містяться відомості про 542 види тварин. 119 видів тварин Черкаської області занесені до Червоної книги України. Серед них: (слайд №12). Кишковопорожнинних - 0 ІV Закріплення знань учнів 1.Бесіда про тварин, які занесені до Червоної книги. 2. Прокоментуйте слова Д.Дарелла «Знищення якого – небудь виду – це злочин, рівнозначний знищенню неповторних пам’яток культури, таких, як, наприклад, картин Рембрандта або Акрополь »? V Домашнє завдання Вивчити §58 Список використаних джерел: Література: Межжерін С.В., Межжеріна Я.О. Біологія: підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. Закладів. – К:.Освіта,2008. – 256с.(книга двох авторів)
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |