Головна » Біологія |
Цілі уроку: А) навчальна: ознайомити учнів із особливостями будови і процесів життєдіяльності павукоподібних, поглибити знання про риси пристосованості до середовища і способу життя; Б) розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, удосконалювати навички самостійного здобуття знань, уміння робити висновки; В) виховна: формувати екологічну свідомість, здійснювати естетичне виховання, виховувати любов і повагу до природи. Основні поняття і терміни: павуки, скорпіони, кліщі, кутикула, хеліцери, ногощупальця, ловча сітка, голово груди, павутинні залози, поза кишкове травлення, турбота про потомство, каракурт, коростяний свербун, кліщовий енцефаліт. Обладнання: таблиці «Тип Членистоногі. Клас Павукоподібні», підручник, зошит робочий, зошит з друкованою основою, малюнки, фотографії представників класу Павукоподібні, презентація на тему «Загальна характеристика Павукоподібних» Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку І Організаційний етап Учитель. Відомий американський лікар Поль Брег сказав: «За гроші можна купити ліжко, але не сон; їжу,але не апетит; ліки, але не здоров’я…» Тому ми всі повинні вести здоровий спосіб життя і розумно ставитися до свого здоров’я, чого я вам і бажаю. Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми протягом останніх уроків дізналися багато таємниць про життя тварин. І ви, напевно, переконалися, щоби багато знати, потрібно багато працювати. Сьогодні вам необхідно продемонструвати свої знання з дисципліни, бути уважними, старанними, активними. Епіграфом уроку я вибрала слова Генрі Форда, які повинні надихнути вас на творчу і плідну працю: Зібратися разом – це початок. Триматися разом – це прогрес Працювати разом – це успіх. ІІ Актуалізація опорних знань Розминка (усно) Що собою являє планктон? Вправа «Так чи ні» (Учитель зачитує твердження, а учні письмово записують відповіді: так чи ні) Тіло ракоподібних складається з голово грудей і черевця (так). Метод «Взаємоперевірка». Учні обмінюються зошитами і оцінюють один одного. Індивідуальні завдання Картка 1 Дайте визначення термінам. Знайдіть зайвий термін і поясніть чому він зайвий. Карапакс – Картка 2 Продовжіть речення: Ракоподібні переважно мешкають … Картка 3 Дайте визначення термінам. Не замкнена кровоносна система – Нервові ганглії – Картка 4 Опрацюйте малюнок. Які частини тіла річкового рака позначені на малюнку? Картка 5 Віднайдіть правильну відповідь: Азотовмісний полісахарид, який входить до складу покривів членистоногих це а) целюлоза; б) хітин; в) мурен; г) глікоген. 2. Рідина, що циркулює судинами і в проміжках між органами у безхребетних тварин з незамкненою кровоносною системою – це а) кров; б) лімфа; в) гемолімфа; г) тканинна рідина. 3. Видільні трубочки, що всмоктують розчинені у целомічній рідині продукти обміну мають назву а) зелені звлози; б) жирове тіло; в) мальпігієві судини; г) шкірні залози. 4. Укажіть скільки вусиків у річкового рака: а) одна пара; б) дві пари; в) три пари; г) вусики відсутні. Картка 6 Опрацюйте малюнок. Які органи річкового рака позначені на малюнку? ІІІ Мотивація навчальної діяльності Учитель. Біологія – наука про живу природу, чим більше людина її вивчає, тим більше робить для себе відкриттів. А давньокитайська мудрість говорить «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте разом вирушимо до країни знань. Сьогодні ми з вами розпочнемо вивчення тварин, які в одних людей викликають страх, огиду, а в інших – захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, раніше їм поклонялися, будували храми, інші бачать їх підступними і злими. Існує багато міфів і легенд про цих тварин. Належать вони до класу Павукоподібні. Повідомлення теми і мети уроку (Слайд 1). Про що ви б хотіли дізнатися сьогодні на уроці? (Учні висловлюють свої очікування). Демонстрація відео «5 хвилин із життя павуків»(Слайд 2). ІV. Вивчення нового матеріалу Загальна характеристика класу (бесіда, розповідь, демонстрація) Відомо близько 60 тис. видів (слайд 3) Цікаві факти про павуків: Укус павука каракурта або Чорної Вдови є смертельним. Дія його отрути перевищує в 15 разів отрута гримучої змії. Проте його поширення по тілу людини можна і зупинити, якщо протягом 1 хвилини після укусу припекти його. Особливості зовнішньої будови і покривів а) Гіганти і карлики (розповідь, демонстрація слайда 4) Найбільший павук на Землі – був виявлений в квітні 1965 року в Венесуелі. Це була самка гігантського павука-птахоїда з розмахом лап 28 см. Найменший представник класу був знайдений в Західному Самоа на висоті 600 метрів над рівнем моря в січні 1965 року. Його розмір становив 0,43 мм. Це приблизно розмір крапки, що поставили друкованим шрифтом. б) Відділи тіла та покриви (слайд 5) Із 6 пар кінцівок 4 пари – це ходильні ноги, ще дві пари є пристосуванням для захоплення та утримування їжі (хеліцери) та органами дотику та смаку (педипальпи). Педипальпи у окремих видів перетворюються на ходильні ноги або клешні (у скорпіонів). На черевці кінцівки перетворились на павутинні бородавки (3 пари), на верхівках яких відкриваються протоки павутинних залоз. Вони виділяють рідину, яка на повітрі швидко застигає у вигляді павутинної нитки. Тіло вкрите гнучким хітиновим панцирем на якому є численні волоски та щетинки. М’язи кріпляться до хітинового панциру. Особливості внутрішньої будови та процесів життєдіяльності (робота з підручником, схемою на слайді 6) 1-й ряд. Травна і дихальна системи Відповіді учнів Травна система: Складається з передньої, середньої і задньої кишки. Дихальна система: Органи дихання павукоподібних – легені і трахеї. 2-й ряд. Кровоносна і видільна системи Відповіді учнів Кровоносна система: Не замкненого типу. Видільна система Складається з кількох пар замкнених між собою трубочок – мальпігієвих судин, які розміщені у порожнині тіла. Вони є виростами кишки з яких продукти життєдіяльності потрапляють у кишечник. 3-й ряд. Нервова система, органи чуття і статева система Відповіді учнів Нервова система та органи чуття: Складається з головного мозку, що утворився внаслідок злиття гангліїв і черевного нервового ланцюжка, ганглії якого зливаютьсяі утворюють підглоткову нервову масу. (Слайд 7) Статева система Павуки роздільностатеві тварини, характерне явище статевого диморфізму. Самці дрібніші, черевце менше від голово грудей, а у самок навпаки – черевце значно більше голово грудей і має яйцеподібну форму. (слайд 9,10) ІІІ. Узагальнення і систематизація знань. Вправа «Встановіть відповідність» (на дошці почеплені картки із різними назвами таксономічний одиниць, але в неправильній послідовності. Завдання учнів визначити місце павукоподібних у системі органічного світу. Працюють два учні: один виправляє помилки у розміщенні таксонів, а інший – у їх назві) V. Узагальнення і систематизація знань Бесіда Назвіть спільні та відмінні риси Ракоподібних та Павукоподібних тварин. Вправа «Ланцюжок» Учні продовжують думку одне одного про головні риси класу Павукоподібні. VІ. Підсумок уроку Учитель. Ось і закінчується наш урок, на якому ми почали знайомитися з такими дивними, цікавими і таємничими тваринами, як Павукоподібні. Вправа «Мікрофон» Чи справдились ваші очікування? Оцінювання учнів Учитель. Нехай навчання приносить усім вам тільки радість. Урок завершено. VІІ. Домашнє завдання Опрацювати § 21 підручника. Використана література 1. Биология с основами экологии. Серия «Учебники для вузов. Специальная литература» - СПб.: Издательство «Лань», 2008. 2. Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль. 3. Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2005. — 592 с: ил. 4. Биология Д. Тейлор, Н. Грин, У. Стаут, 2008.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |