Головна » Біологія

Діяльність людини та сучасний стан біосфери

Тема. Діяльність людини і сучасний стан біосфери.

Мета: сформувати поняття про людину, як частинку природи, її вплив на стан біосфери, шляхи подолання екологічних проблем; розвивати вміння висловлювати свої думки, аргументувати їх; виховувати любов до природи, потребу в дбайливому ставленні до неї, необхідності творити добро для продовження життя на Землі.

Обладнання: таблиці, учнівські малюнки, Червона книга України, ілюстрації рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин, ноутбук.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Зміст уроку

                           Світ (природа) красивий і крихкий, як кришталева ваза.

                           Збережіть його для наступних поколінь.

                                                                                              О. А. Захаренко.

І. Організаційний момент.

Створення психологічного настрою

Весна прилетіла до нас на сонячних крилах. Все на Землі пробуджується до нового життя, оновлюється, прикрашається після зимового сну. Нехай у цей чудовий день ніжні сонячні промені зігріють ваші душі та подарують чудовий настрій, який ви пронесете через весь урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Упродовж мільйонів років Земля породжує та впорядковує життя, стигле колосся колишеться за вітром, щебечуть птахи у височині, зелене мереживо лісів дає притулок різним звірям, вирує життям океан. Поряд з цим забруднюється атмосфера, гідросфера, грунти, руйнується середовище  життя, накопичуються відходи. Хто допоможе вирішити ці проблеми?

Тема уроку. Діяльність людини і сучасний стан біосфери.

Зачитування епіграфу уроку.                                                                                                                  

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда

1. Що таке біосфера?

2. Який її склад та межі?

3. Як людина впливає на стан біосфери?

ІV. Засвоєння нових знань.

         1. Вплив діяльності людини на стан біосфери.

1.Учительська презентація «Діяльність людини та стан біосфери»

         Тема: Діяльність людини та стан біосфери

1. Космічний корабль Земля – унікальна серед планет Сонячної системи. Це єдина планета, на якій відоме життя. Тільки на Землі є всі умови для цього: тепло, вода, повітря.

Утворилась Земля близько 4, 5 млрд. років тому. Близько 3 – 3,5 млрд. років тому  на ній виникло життя, почався розвиток біосфери, тобто живої речовини: бактерій, грибів, рослин, тварин.

2. Життя – найчарівніше  диво на Землі. Людині воно було подароване близько 3 млн. років тому. Вона завжди була поєднана з природою, її життя залежить від неї. Адже говорять, що людиною вона стала лише тоді, коли побачила різнобарв’я природи, почула спів жайворонка, тьохкання солов’я, коли відчула п’янкі запахи квітів, а серед буйноцвіття дерев почула музику березового гаю.

3. Нині на Землі живе близько 2, 5 мільйонів видів тварин і 0,5 мільйонів видів рослин. 3 мільйони чудес відразу! І кожен вид по-своєму унікальний, дивовижний, неповторний!

Людина – лише один із 3 млн. видів. Усі ми належимо до одного виду – Людина розумна. Звичайно, цю назву вигадали самі люди. Цим самим поставивши себе в центрі планети та Всесвіту. Але людина ніколи не змогла б і не може вижити на цій планеті без природи.

4. З розвитком цивілізації людина почала активно підкорювати природу. Тепер діяльність людини визначає обличчя Землі. Людина перетворилася на могутню силу, що впливає на природу. Ми забули, що є частинкою Природи й Космосу, із силами яких необхідно рахуватися.

Сотні тисяч років тому, коли кількість людей на Землі була обмеженою, їхній розумовий і технічний потенціал дуже слабким, а могутність природи незрівнянно більшою у порівнянні з людською, природне середовище практично не відчувало на собі тиску гомо Сапієнса, воно легко самоочищалося і самовідновлювалося. Але минули тисячоліття, людське населення почало зростати такими темпами, досягло такої адаптації й поширення на планеті, яких не знала жодна інша популяція. Людська діяльність з часом перетворилась в могутню силу, здатну впливати на природу не лише в межах окремих районів і континентів, але й на планеті в цілому. Але свого відношення до природи, її ресурсів, людина за віки не змінила, і це призвело до виникнення глобальних екологічних кризових ситуацій.

5. Однією із екологічних проблем сучасності є вирубування лісів.

Щороку площі лісів скорочуються на 25 млн. га. В Африці за 50 років вирубано 60 % всіх лісів.

6. Атмосфера Землі забруднюється відходами промисловості та автотранспорту. Близько 500 млн. авто щорічно викидають в атмосферу Землі 400 млн. т. оксидів вуглецю, сотні тисяч тонн свинцю. 

7. Смог – сукупність частинок пилу і крапель туману. Зазвичай, він виникає через спалення великої кількості вугілля і утворюється із оксиду сірки та крапель води під дією сонячного випромінювання. Інтенсивний смог викликає алергічні реакції, подразнення слизової оболонки, приступи бронхіальної астми, пошкодження рослинності, будівель, споруд. Розрізняють: смог лондонського типу (вологий) і смог фотохімічний (сухий).

8. Озонова дира - локальне падіння концентрації озону в стратосфері на 10 - 40%. Пов'язано це з дією фреонів, зменшенням кількості кисню при запусках космічних кораблів та польотами реактивних літаків. Чітко виявляється при надмірно низьких температурах. Загальноприйнята в науковому середовищі теорія, за якою в другій половині ХХ століття вся зростаюча дія антропогенного чинника у вигляді виділення хлор- і бромвмісних фреонів привела до значного зменшення озонового шару. Згідно з іншою гіпотезою, процес утворення «озонових дір» значною мірою природній і не пов'язаний винятково з шкідливою дією людської цивілізації.

9. Причиною парникового ефекту є збільшення кількості вуглекислого газу внаслідок спалювання палива, що затримує тепло Землі. Це призводить до підвищення температури на планеті, танення льодовиків, підвищення рівня світового океану, підтоплення ділянок суші.

10. В природні водойми щорічно спускається близько 500 млрд. тонн промислових і побутових відходів, у тому числі кілька тонн  нафти.

Нас, жителів Землі, можна порівняти з пасажирами корабля, яким дано певний запас води, але пасажири судна можуть розраховувати, що у випадку нестачі води якесь судно допоможе їм, тоді як ми у Всесвіті одинокі з нашим невеликим запасом води, необхідної для життя.           Ж. І. Кусто

Забруднення      відбувається  в наслідок скидання в ріки, озера і моря промислових, сільськогосподарських і побутових стічних вод.

 11. Суттєву роль у забрудненні водойм  відіграють розливи нафти внаслідок аварій танкерів.

12. Інтенсивний вплив людини на природні біогеоценози спричиняє вимирання багатьох видів рослин і тварин. Нині майже 25 000 видів рослин, понад 200 видів ссавців і 250 видів птахів перебувають на межі зникнення.

13. Не менше тривожать душу і проблеми місцевого значення.

Природа Маньківського краю цікава і неповторна: просторі родючі поля, чисті ставки, неповторна природа…

         14. Та іноді люди забувають про це, -  і приходить лихо.

15. Разом з екологією гине наша культура.

16. Ми одержали в спадок невимовно прекрасний і різноманітний сад, але біда наша в тому, що ми погані садівники, які не засвоїли найпростіших правил садівництва. Недбало ставлячись до цього саду, ми робимо це з благодушним самовдоволенням неповнолітнього ідіота, котрий шматує ножицями картину Рембрандта. (Дж. Даррелл, англійський зоолог, письменник).                                                                                             

17. Людина повинна усвідомити, що Земля і всі її мешканці на межі загибелі, і зберегти майбутнє – справа  КОЖНОГО з нас… Кожному треба не тільки знати, але й усвідомлювати: по-справжньому любити природу — це не лише милуватися її красою, а й по-господарському берегти, захищати й множити флору і фауну. Можуть це робити люди, які з дитинства привчені творити добро.

2. Хвилинка поезії.

                           Село

Немов у яблунях і квітах барвистих,

лине над ставом й полях колосистих

пісня про любе село моє рідне,

яке завжди добре й до мене привітне.

Праця єднає людей всіх народів,

вона подолає усякі негоди.

Пісню співаю, щоб чули всі люди

про квіти барвисті й нечувані руди.

Красиве, чудове, зелене і пишне

дарує добро навіть поле пшеничне.

Усміхнені люди, сонцем зігріті,

мед тут найкращий у цілому світі!

Ось тут народилась, живу і тут буду,

Харківку ніколи в житті не забуду!

                                               Галайденко Леся

                                                      Учениця 11 – В класу

3. Учнівська презентація « Екологічні проблеми ХХІ сторіччя».

4. Звикли ми жити в бруді.  Настільки звикли, що вже й не помічаємо його. Повертаючись із-за кордону до рідної домівки, відразу ж бачимо різницю: як у них і як у нас. Трохи соромно за себе і за своїх співвітчизників. На шляхах Європи не побачиш не те що смітника, папірця. Все у них до ладу. Кожен камінчик – це історія, прикраса, йому належить тільки вдало вибрати місце. Кожний квадратний дециметр любовно оброблений. Всюди квіти, квіти, квіти. Де їх тільки можна вирощувати, де взяти стільки розсади, стільки то треба праці, а які це фінансові затрати!

Я за те, щоб дітей змалку привчати до чистоти і порядку. І не лише для того, щоб хтось побачив, відмітив. А для себе, свого існування, нормального життя. Це першочергове завдання кожної сім’ї, матері-берегині. А то заїдеш у село і дивуєшся звичці деяких людей лузати насіння й залишати після себе лушпиння, сміття. Не всі додержуються правил гігієни у повсякденному побуті. Прикладів дитячої безкультурності десятки й сотні, та річ у тім, що діти наслідують дорослих. І так із покоління в покоління передається безкультурність.                                                                                      

 О. А. Захаренко.

2. Шляхи подолання екологічних проблем.

1. Бесіда.

2. Слово до нащадків:

Людина живе мить у часі, а тим більше у вічності. Отож, друзі! Залишайте після себе хороший слід, щоб пам’ятали вас і ваші добрі справи  хоч кілька поколінь.

Збережіть природну красу незайманого світу і непотолочені квіти. Здається, вони хаотично розкидані по планеті, але то продумано природою, все в злагоді і гармонії.

Краса в дітях, яких ви народжуєте. Будуйте для себе і для них тепле житло, прикрашайте міста і села, робіть їх чистішими, затишнішими. Землю-матінку не гнівіть (!), не кривдіть (!), бо вона лагідна тільки до певного часу, а потім стає агресивною, мов звір, не жартуйте з нею зле, не нівечте. Моліться на неї. Зробіть її ще родючішою. Вона відплатить вам сторицею: і одягне, і напоїть, і нагодує, і казкову силу дасть. А ще може підказати, як до других цивілізацій дістатись.

Залиште Землю нащадкам плодючою, а не занедбаною. Не перетворіть її в безводну пустелю, яку пронизують промені через озонові смертоносні діри.

Від вас, нової генерації, залежить завтрашній день України. Зробіть його світлим і весняним!

Вчіться бачити красу світу, бо, прощаючись з життям, людина враз отямлюється і жалкує, що проминали роки, а вона не помічала дивовижних змін у природі, її істинної краси, не зживалася з нею і не робила відкриття, не дивувалася всьому, що росте, цвіте і помирає…

Бережіть ліс, дбайте про його мешканців. Вони теж хочуть їсти і пити. Цьому можна зарадити, заготовляючи сухий корм. Хай у кожному населеному пункті, у кожній школі, у лісництві буде група ініціаторів-любителів, а не губителів лісу, захисників такої красивої, неповторної природи.

Любуйся звіриним царством. Не заважай лише. Тобі вдячні будуть господарі, які є головним скарбом лісу.  

Хай доля посміхається вам і вашим сім’ям весняним сонечком завжди і всюди!

Світ (природа) красивий і крихкий, як кришталева ваза. Збережіть його для наступних поколінь.  

О. А. Захаренко.

V.  Осмислення та узагальнення.

 Бесіда

Що ж ми можемо зробити для того, щоб наша Земля знову перетворилася на квітучий сад, чарівну красуню, яку оспівували поети? Кожен із нас має думку про це.

VІ. Підсумок і домашнє завдання.

Усі ми вийшли з природи. Вона у нас самих. Час повертатися до неї новою дорогою, бо інакше вона буде нам мстити, і чим далі, тим дошкульніше. Від природи залежить не тільки наше здоров’я, а й наше життя, буття на Землі.

Не шкодуйте часу – вирушайте в ліс або в поле. Помилуйтеся квітами, придивіться, прислухайтеся: навкруги вас усе – живе, дихає, радіє вашому приходу, а буває й навпаки: природа сумує, а то й хворіє. Але від вас залежить, як ви будете поводити себе в тих райських місцях, куди прийшли.

Спілкуючись із живою природою, дістаючи від неї насолоду, ми стаємо багатшими духовно. Ми повинні дбати про те, щоб не зашкодити їй, ставитися до неї з добром і повагою, самим творити добро і бути милосердними. Адже ми діти твої, природо!

Домашнє завдання.

1. Опрацювати & 39 «Діяльність людини і сучасний стан біосфери».

2. Скласти схему «Основні джерела забруднень біосфери свого регіону».

Використана література:

1. Білявський Г. О., Фурдуй Р. С. Основи екологічних знань: Підручник – К.:    Либідь, 1997.

2. Захаренко О. А. Слово до нащадків. – К.: СПД Богданова А. М., 2006.

3. Підручник: Загальна  біологія. 11 кл./ М. Є. Кучеренко. К.: Ґенеза, 2006.

4. Павленко Л. О. Ліки з чар-зілля. – К.: Веселка, 1992.


Теги: Біосфера, Нікітченко Я.А.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1407/289


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar