Головна » Алгебра |
Мета: - виробляти вміння та навички розв’язування вправ на всі дії з дробами, поєднувати математичний та історичний матеріал, повторити та закріпити знання учнів про життя і творчість М.В. Остроградського; - розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів; пошукову пізнавальну активність учнів, допитливість, уміння швидко орієнтуватись в ситуаціях, уміння мислити нестандартно; - виховувати учнів справжніми громадянами своєї країни на прикладі життя і творчості М.В.Остроградського. відповідальність за колектив, бажання прийти на допомогу тим, хто її потребує, згуртованість. Обладнання: Портрет М.В.Остроградського, хронологічна таблиця, родинне дерево Остроградських, різноманітний роздатковий матеріал (кросворд, гра „Хто швидше”), висловлювання видатних діячів про великого вченого та його слова про математику. Тип уроку: урок закріплення умінь та навичок Девіз уроку: Його творіння у світі добре знані: Десятки теорем і формул, і думки, Давно немає генія між нами... Та в пам'яті він житиме віки!
Хід уроку І. Організаційний момент. Урок сьогодні буде незвичайним. На ньому присутні гості. Давайте з ними привітаємося. ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку Тема сьогоднішнього уроку: розв’язування вправ на всі дії з дробами з використанням біографії М.В.Остроградського. Його мета – удосконалювати вміння та навички виконання дій з дробами. Всі математичні дії ви будете виконувати, повторюючи і закріплюючі відомості про життя та творчість великого всесвітньо-відомого вченого, нашого земляка, чиє ім'я носить наша школа – Михайла Васильовича Остроградського.
ІІІ. Повторення та закріплення знань, умінь і навичок. Розминка: на дошці записаний кросворд по темі „Звичайні дроби”. Запитання до кросворду допоможуть вам пригадати правила до цієї теми. (кросворд додається) Учитель: Слово надається нашому бібліографу, яка нагадає нам основні факти з життя та творчості М.В.Остроградського. (На дошці вивішено хронологічну таблицю, за якою учениця будує свою розповідь) Учитель: Отже, ви згадали основні моменти з життя та творчості великого вченого. Сьогодні ви будете розв’язувати вправи, відповіді на які пов’язані з життям і творчістю М.В.Остроградського. Задача 1. Потяг проходить відстань між двома містами за 6 год. зі швидкістю 68 км/год. Скільки часу потрібно велосипедисту, щоб проїхати цієї відстані зі швидкістю 17 км/год.? (3) Учитель ставить оцінки учням, які правильно розв’язали задачу, перевіряючи завдання в усіх. Учитель: Це була не просто задача. У відповіді ви одержали число 3, що відповідає кількості козацьких родів з яких походить рід М.В.Остроградського. (Остроградський, Сахненко, Скоробагат, цікаво знати що дід Михайла служив козацьким сотником з 1691 року на Говтвянські Шар-горі (зараз с.Приліпка) з Успенської церкви на Шар-горі після її руйнації в 1936 році дерево продали в с.Михайлики на школу. ) У кожного на парті лежить таблиця „Цікаво знати”. Вам потрібно заповнити пропуски цифрами, які ви знайдете, коли розв’яжете вправи. Цікаво знати Михайло Остроградський із ____ років життя ____ років був на навчанні в м. Полтаві і Харкові, ____ років був на навчанні в м. Парижі, ____ років працював на науковій і педагогічній роботі Виконайте дії: (1: )(7 ):2 +20 (60) Знайдіть значення виразу х+1 , якщо х= 8,5 (12) Розв’яжіть рівняння (х-1) (6) Задача 2. Скільки років було М.В.Остроградському, коли вийшла в світ перша його наукова праця. Якщо цього числа дорівнює 6 ? (25 років) Учитель: Як називається ця праця? („Мемуари про поширення хвиль в циліндричному басейні”) Учитель: Зараз ми проведемо гру „Хто швидше?”. На дошці накреслено табличку із 11 клітинок
Я запропоную вам одинадцять тестових завдань з математики. Відповідь кожного завдання ви будете по черзі записувати в клітинки таблички, знайшовши його в іншій колонці. Кожне число відповідає номеру букви алфавіту. Букви ви знайдете в табличці з алфавітом. Хто першим прочитає слово? Учням роздають таблиці з алфавітом. Вік батька дорівнює 3 віку сина. Батькові 76 років. Скільки років сину? Яке число є ні просте, ні складене? Знайти значення виразу: 8,4:2 Розв’язати рівняння: У книжці 76 сторінок. Хлопчик прочитав 0.25 книжки. Скільки сторінок він прочитав? Яке число є найменшим простим непарним числом? Який найбільший дільник числа 22? Яке із даних чисел 8, 15, 21, 31, 44, 90 є простим? Знайти більший вираз: і 3 Назвати обернене число до Знайти 0,5 від числа 28 Український алфавіт Учні називають прізвище Павловський. Учитель: Ви правильно вгадали прізвище відомого викладача Харківського університету, на квартирі якого жив М.В.Остроградський, будучи студентом ІІ курсу цього університету. Павловський був широко освіченою людиною і намагався своє захоплення математикою передати молоді. Дуже швидко учень перевершив свого вчителя, про що той сказав такими словами: „Я скоро відчув, яка колосальна різниця між мною і Остроградським. Якщо я лише наполегливою працею добував знання, то мій учень, який від природи володіє блискучими здібностями, швидко засвоював готове і тут же творив своє. За три місяці занять Остроградський був уже в змозі спрощувати найскладніші математичні формули”. Багато що з математики не лишається в пам'яті, але коли зрозумієш її, тоді легко при нагоді згадати призабуте. М.В.Остроградський Учитель: Наступне завдання – це приклад на всі дії зі звичайними і десятковими дробами. Перші три учні, які правильно розв'яжуть цей приклад, одержать оцінки. Учитель: З чим у біографії вченого пов’язане це число? (60 років прожив великий вчений М. В. Остроградський) Учитель: Молодці! Ви виявили не лише математичні здібності, але й історичні. Згадаємо вислови М.В.Остроградського про математику. Всі гадають, ніби математика – наука суха, що полягає вона тільки в умінні рахувати. Це безглуздя. Цифри в математиці відіграють наймізернішу, найостаннішу роль. Це – найвища філософська наука, наука найбільших поетів... М.В.Остроградський Якщо залишився час, можна пограти в гру „Ерудит”. Учні виходять до дошки і вчитель задає їм запитання.
Запитання до гри „Ерудит”
1. Знайти від числа 10. (4)
Підсумок уроку:
Учитель підводить підсумок уроку, запитує в учнів, чи цікавим для них був урок та що нового вони дізналися на ньому.
ХРОНОЛОГІЧНА ТАБЛИЦЯ ЖИТТЯ М.В.ОСТРОГРАДСЬКОГО 24 вересня 1801 року Народився М.В.Остроградський в сім’ї дрібних дворян в с. Пашенне Кобеляцького повіту Полтавської губернії 1809 рік Поступив навчатися у „будинок для виховання бідних дворян” м. Полтава 1812 рік Поступив навчатися у Полтавську гімназію 21 серпня 1816 року Михайла зарахували вільно слухачем фізико-математичного факультету Харківського університету 1817 року Михайла зарахували студентом фізико-математичного факультету Харківського університету 1820 рік Закінчив Харківський університет, але атестат про закінчення не отримав Серпень 1822 рік Навчання в Парижі під керівництвом Лаплас, Коші, Ампер, Пуассон 1826 рік Подав Паризькій Академії наук свою першу наукову працю „Мемуари про поширення хвиль в циліндричному басейні” 1828 рік Прибув у Петербург Грудень 1828 року Петербурзька Академія наук обрала Остроградського ад’юнктом прикладної математики 1830 рік Михайло Васильович одержав звання екстраординарного академіка 1831 рік Михайло Васильович одержав звання ординарного академіка З 1847 року протягом 15 років Працював при штабі головного начальника закладів наглядачем за викладанням математики 20 грудня 1861 рік Помер Михайло Васильович. Похований у с. Пашенному, в сімейному склепі Остроградських
[КРОСВОРД ПО ТЕМІ "ЗВИЧАЙНІ ДРОБИ"]
Число, записане під рискою дробу. (знаменник) Знаменник, до якого зводять дроби з різними знаменниками. (спільний) У затемненому стовпчику учні прочитають слово „звичайні”
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |