Мета: сформувати уявлення про букву «те», її звукове значення; вчити виявляти зв’язок між своїми почуттями та усним і писемним мовленням; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи.
Обладнання: малюнки птахів, фішки для звукового аналізу, наочність для моделювання речень, шифр для виконання завдання, плакати із записом завдань, магнітофон, касети.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Після уроку учні зможуть:
- розрізняти жайворонка і ластівку;
- складати скоромовку;
- спостерігати за природою і робити висновки;
- будувати речення, різні за інтонацією, перевтілюватись у пташок;
- дешифрувати слова.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Творення емоційного фону уроку: запис співу птахів влітку. Діти слухають запис. Закривши очі.
ІІ. Закріплення навичок читання.
1. Учитель. Діти уявіть собі що ви теплим літнім ранком опинилися серед поля. Перед цим був дощ і на небі з’явилася веселка. Пригадайте кольори веселки: жовтий – для зосередження, зелений – для заспокоєння, червоний – тривожний. Синій – (Діти вибирають собі кольори)
Ви маленькі пташки жайворонки. Заспівайте кожен свою пісеньку:
ті – ті
тьох – тьох
трі- трі
ту – ту – ті
та – та – ті
ту – ту – ті
Тепер подивіться «вниз». Що ви «пташенята» побачили на землі?
2. Читання швидко ланцюжком слів у колонці (Буквар с. 56) Гра «Пташка – щебетушка» («Цікава граматика» с. 164, таблиця слів)
3. Складання скоромовки. Елементи віршування.
Сорок – морок
У сорока сорок сорок морок
Мова – комора
У нас про те мова, що
Гарна є комора.
4. Народні прикмети.
- Про яку погоду віщує нам веселка, роса? Складіть речення: Якщо …, то … .
5. Учитель. Виявіть свої почуття, якби ви перебували зараз у полі. Пам’ятайте, що ви «пташки».
Діти складають речення за моделями.
Настрій. Який чудовий ранок?
Смак. Роса така прохолодна і смачна!
Наслідки. Я помила пір’ячко росою. Як приємно!
Задоволення. У краплі роси я побачила себе. Як приємно.
- Тепер полетимо на наступну сторінку букварика.
ІІІ. Фізкультхвилинка. «Пташки».
IV. Підготовка до ознайомлення з новою буквою.
1. Логічне завдання «Доповни відповідь».
- У полі живуть жайворонки, а у містах - … (ластівки).
- У жайворонків крильця короткі, а у ластівок - … (довгі).
- Жайворонки піднімаються високо в небо, а ластівки літають (низько над землею).
- Гніздо жайворонка на землі, а у ластівки … (вгорі над стріхою).
2. Утворення нових слів.
Ластівка літо
-0 - = 0 - - 0 = 0 – 0
Ластів’ята літечко
Ластівочка літній день
3. «Доповнити вірш» -
Діти читають вірш, вивчений раніше і вставляють пропущені слова. (ластівка, ластів’ят, ластів’ята).
Динамічна пауза.
Діти імітують рухи пташок.
Літом … літає,
… малих навчає:
- Не лінуйтесь, …,
Вчиться літечком літати,
Бо як літо відлітує,
Ми за море помандруєм.
(Г. Чубач)
4. Гра «Розрізни нас» Читання прислів’я.
- Який батько, такий і син.
[т][т’]
5. Гра «Яке слово зайве?».
Ластівка, ластів’ята, ласка.
(Материнська ласка. Ласка – хижа тварина. Багатозначне слово).
6. Учитель. Тепер ви – ластів’ята. Пограємо в гру «Зашифровані слова».
На «пір’ячку» ластівок написані завдання для груп:
- Написати зашифроване слово.
Використовуйте шифр.
- Скласти з відгаданим словом декілька речень.
Шифр
П А
Т К
Л В
О Р
С Н
І група
Л И С Т О К
ІІ група
П Л И Т К А
ІІІ група
В О Р О Т А
Складіть речення з цими словами.
V. Позначення звуків буквою.
Аналіз будови букви, визначення в касі.
Хвилинка фантазії.
Т
Т – підставка в терезів, на одній стоїть нозі.
VI. Утворення і читання складів.
1. Прямі й обернені складні (таблиця складів, складова каса).
2. Читанка слів. Гра «День – ніч»
Кит – кіт – кут – кум – сом – тон – том – лом – ром – рот – от.
3. Складання речень зі словами
Кіт – кит
Тон – том.
VII. Словниково-логічні вправи.
Вправляння у читані слів, речень.
1. Учитель. Які бувають види транспорту?
- За мал. с. 59 складіть речення спонукальні.
2. Робота над дикцією. Скоромовка. (с. 59)
3. Друкування слів – відповідей у зошиті. Робота із складовими картинками і наголосом.
VIII. Робота в групах.
Гра «Хто швидше складе прислів’я?»
І гр. Тільки однакові пташки злітаються докупи.
ІІ гр. Сонце долонею не затулиш.
ІІІ гр. Легкий вітерець – батько дощу.
ІХ. Підсумок уроку.
- Ким ви сьогодні були на уроці?
- Яку букву вивчили?
- Які завдання вас зацікавили?
- Поміркуйте, які вправи вам було важко робити?