Мета: Закріпити засвоєні звукові значення буквосполучення дж; вчити учнів правильно артикулювати звуки, виділяти їх у словах. Розвивати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння працювати в парах.
Виховувати любов до природи, товариські стосунки.
Обладнання: Малюнки з теми: запис, відеозапис, наочність для реклами, макет вулика.
Хід уроку
1. Організація класу.
Вчитель: Діти, підрівнялися рівненько, ви бачите, що до вас завітали гості, привітайтеся з ними.
Учні: Доброго ранку мовим за звичаєм!
Доброго ранку кожному зичимо!
Доброго дня, вам люди бажаємо!
Вечором добрим стрічних вітаємо.
Вчитель: Правда, діти приємно, коли нас оточують добрі люди, веселі, приємні посмішки?
Тож давайте почнемо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці
Щоб у вашім першім класі
Діти – просто молодці.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми повторимо пройдений матеріал, познайомимся із цікавим життям дуже працьовитої комахи. Якої саме ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Не птах, а літає,
Чотири крила має,
По квітках мандрує,
На солодке щось полює.
Хто їй в цьому заважає
Жало враз її впізнає
Впізнали, хто це?
Бджола: Я непросто бджола,
Я ще й трудівниця.
Де я тільки не була!
Заморились крильця.
І на луках, і в садках,
І не знала я спочинку
Ні на мить, ні на хвилинку.
Стільки – то було роботи,
Все носила мед у соти.
Посиджу ось тут я трішки,
Бо стомились крильця й ніжки,
Ой куди я потрапила?
Чому це над книжками
Схилилась дітвора?
Вчитель: Бо діткам цікаво знати:
Як бджілка мед збира.
Бджілка: Ви справді, хочете дізнатися про мене?
Діти: Так.
Вчитель: Так, бджілко, вирішили ми присвятити наш сьогоднішній урок саме
тобі. Адже ви бджілки маленькі трудівниці. Недарма в народі
« бджола мала, а й та працює». І ми маленькі теж, але все ж
працюємо. Здобуваємо знання з різних предметів, дізнаємося
багато нового.
Бджілка: Справді, дітки!
Вчитель: Сідай, бджілко, відпочинеш!
Бджілка: Ні, дякую, мені ніколи. Зараз у нас дуже багато роботи. А якої, ви
дізнаєтесь пізніше. Я вам залишу у вулику тоді свій гостинець.
Після уроку ви поласуєте, і гостей не забудьте пригостити.
Вчитель: Дякуємо, бджілко, до зустрічі.
А ми діти починаємо урок.
Сядьмо рівно на стільці,
Девіз готові проказати?
Девіз « Вчимося грамотно писати »
Вчитель: Отже, ми зараз і помандруємо з вами в цей чарівний бджолиний
світ і подивимось, що воно буде. Але давайте з’ясуємо
насамперед завдання, які ставить перед нами сьогоднішній
урок.
- Чого він навчить кожного з нас.
Отже ми, як ті маленькі бджілки почнемо працювати.
« Хвилинка ерудита»
Мозковий штурм.
- Скільки голосних звуків в укр.мові? (6)
- Які букви позначають два звуки? (я,ю,є,Ї)
- Яка приголосна буква позначає два звука? (щ)
- Які буквосполучення мають один звук? (дж, дз)
- Які улюблені букви у бджілки?(дж)
- Що ви знаєте про це буквосполучення? (позн. 1 приг.,тверд. дзвін)
3. Вивчення нового матеріалу.
Голівки наші працювали, працюють наші ручки.
Робота в зошитах.
Розгорніть зошити, число і класна робота записані.
Проведемо каліграфічну хвилинку.
Щоб рівно і гарно написати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати.
Для цього дається лише хвилина.
Які є з’єднання? ( верхнє, нижнє, середнє)
Іл, ка, дж, бд
З цих з’єднань утворіть слово.
Бджілка запишіть до кінця рядочка.
- Наші бджілки літають з квітки на квітку, збирають нектар.
- А куди вони його несуть, як ви думаєте? ( у вулик)
- Це будиночок в якому живуть бджілки.
Подивіться, діти, який чарівний у нас вулик. Дійсно, це лише перший погляд у вулику спокій, тиша й сон. Насправді цікаве життя продовжується.
Розповідь про бджілок.
Слово «бджола» дуже давнє. Перші звуки цього слова нагадують дзирчання бджоли. В народі цю комаху назвали святою, в Біблії вона згадується понад 60 раз.
Бджоли живуть великими сім’ями. Між членами існує чіткий розподіл доручень. Наймолодші бджоли, яким минуло 3-4 дні від народження прибирають у вулику. А коли трішки підростуть, зміцніють, починають годувати маленьких діток, навчають їх. Коли їм виповниться 2 тижні, вони залучаються до будівництва. А на 20-ий день свого життя вилітають збирати нектар. Старі бджоли теж працюють. Вони носять воду. Вода потрібна для приготування спеціальної кашки і для охолодження у спеку. Є у бджолині сім’ї вартові. Головна бджола – матка. Вона відкладає яйця. Усі члени сім’ї ставляться до неї шанобливо: годують, оберігають.
Вік бджоли недовгий – усього 40-60 днів. Лише матка живе 3-5 років. Бджілки – великі трудівниці. Вони весь час працюють. Є у бджілок і розвідники, вони відшукують медоносні рослини і негайно повідомляють про них бджолину сім’ю. Є в них і ледарі. Це трутні. Вони з’являються навесні і живуть до кінця літа. Потім бджоли виганяють їх.
Я не знаю як вам, а мені так кортить показати вам, що принесла бджілка. Я зараз подивлюсь у вулик. А добратися до гостинця не можна, треба витягувати соти.
Соти – це зроблені з воску бджілками спеціальні комірчини, які вони наповнюють медом. Ось я вам зараз достану.
- Ці соти непрості, а із завданням.
1. Сота. Звукобуквений аналіз слів ( по варіантах)
1.в. джміль 2.в. бджілка ( біля дошки )
Складіть усно речення з цими словами.
2. Сота. «Деформоване прислів’я»
Скласти прислів’я з окремих слів: багато, Де, квіток, і, медок, там. ( Де багато квіток, там і медок)
Давайте запишемо це прислів’я.
- Як ви розумієте зміст цього прислів’я?
- Молодці!
Фізкультхвилинка.
Бджілки мабуть втомилися і тому нам потрібно відпочити.
- Ну що, бджілки, відпочили, будемо дальше працювати.
Беремо знову зошиток
Будемо писати без помилок.
3. сота. «Диктант решето»
Записати мені ті слова, в яких є буквосполучення дж.
Діжка, джем, джерело, дрімати, ходжу, джмелик, іржа, сиджу, саджу.
- Зачитати слова, які записали, які не просіялися.
- Що збирають бджілки? (мед)
- Який буває мед? ( квітковий-жовтий, липовий-білий, гречаний-чорний).
Для чого нам потрібен мед?
Для того, щоб всі остаточно переконалися у тому, що мед цілющий і
смачний продукт, проведемо:
« Рекламну паузу»
Зошит навкіс кладемо,
В руки ручку беремо
Сіли рівно всі на диво
Дітки, пишемо красиво!
4. сота «Поділ на склади».
- Пригадаємо правило, як переносимо слова з буквосполученням «дж»
Запишемо слова і поділимо їх на склади для переносу.
Джерельце, саджу, джем, джміль, аджика, джинси.
- Всі звірили з дошкою. Отже ми пригадали, як потрібно переносити слова.
- Ось я добралась до кошика з гостинцем.
А тут і мед, і смачні цукерки «бджілка».
Але ми поласуємо трішки пізніше.
Зараз ми оцінемо свою роботу та настрій на уроці.
Давайте підрахуємо скільки квіточок облітав кожний з вас.
За це ви отримуєте медалі бджілок – трудівниць.
А тепер перевіримо який настрій був у вас на уроці.
Якщо вам було весело і цікаво, добре, то виберіть ту бджілку, яка вам найбільше підходить під настрій і розфарбуйте її.
- Підніміть і покажіть їх.
От і підходить до завершення наш урок.
- Як ви думаєте, чи виконали ми всі завдання, які ставили перед собою?
IV. Підсумок уроку
Дуже ви були старанні
Отже, всі ви учні гарні.
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу.