Мета: Поглиблювати знання учнів про дієслово як частину мови, познайомити учнів зі змінюванням дієслів минулого часу за родами, допомогти засвоїти спосіб визначення роду дієслів минулого часу; розвивати творчу ініціативу в процесі дослідження мовних явищ та вміння працювати з таблицями; сприяти розширенню словникового запасу; виховувати уважність, стараність, працелюбність.
Обладнання: картки, малюнок шпака, памятки.
Хід уроку
І . Організація класу
• Релаксація
Весна у коло всіх зібрала й свої вітання всім надіслала:
Того, хто справа – похвалити!
Того, хто зліва – збадьорити!
Всіх, хто пустує – пожурити,
Всіх, хто сумує – звеселити!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
Щоб на уроці гарно працювати, треба раніше вивчене пригадати.
- Тест
Дієслово це
А) частина слова б) частина мови
Дієслово вказує на
А) дію предмету б) ознаку предмету
Відповідає на питання
А) який ? яка? яке ?
Б) що робить? Що робив? Що зробить?
- Вправа 172
2. Хвилинка каліграфії
Чисто й правильно писати, себе та інших поважати.
Знай: в…сна на порі, якщо (по)бачив … (у) дворі. (шпака)
- Готуємо очі, увагу та списуємо прислів’я.
- Зверніть увагу на нахил та з’єднання букв.
- Підкресли дієслова і визнач час
3. Робота в зошитах
вибірковий диктант
Загадка
Першим я приніс весну,
Розбудив усе від сну,
Заспівав під вікном,
Звуть мене усі …
Люди з нетерпінням чекали на пташок. В народі говорять, що пташки – серце весни. Першими весну на своїх крилах приносили …
• Інтерактивна вправа «Карусель»
Зміни дієслова за часами: летіти, співати
• Вправа «Мій не мій час»
Прочитайте текст, випишіть : хлопчики – дієслова майбутнього часу,
дівчатка – теперішнього.
Вилетіла із вулика бджілка. Літає над пасікою. Чує, десь далеко дзвенять голосні дзвіночки. Прилетіла бджілка до лісу. А то дзвеніли квіти конвалії.
4. Робота в группах
Весна
Списати текст, вставити пропущені дієслова так, щоб показати , що весна вже настала.
5. Словничок
Встав пропущені букви, утвори від дієслів дієслова минулого часу
Гр…мить
К…пить
М…нає
6 ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Не гаймо часу, переходимо до вивчення нового.
- Прочитайте речення, визначте число і час дієслів.
Весною кожне дерево співає свою пісню. Береза співає ніжну пісню. Дуб співає мужню пісню.
- Поставте дієслова в минулому часі. Що ви помітили? Чому?
ІV Вивчення нового матеріалу
• Пояснення вчителя
Дієслова минулого часу в однині змінюються за родами. Щоб визначити рід дієслова в минулому часі, потрібно визначити рід іменника, з яким дієслово пов’язане.
Вправа 173
Прочитати текст і визначити час дієслів?
Чи можна визначити їх рід?
- Продовжуємо засвоєння знань і попрацюємо з таблицею
- Які закінчення у чол., жін., серед. роді?
• Робота з пам’яткою
Минулий час
Число рід суфікс +закінчення
чол. – в -
одн. жін. – л - а
середн. – л - о
мн. - - л - и
VI Закріплення вивченого
• ЗАВДАННЯ «позначте»
Зацвіла в долині червона калина,
Ніби засміялась дівчина – дитина.
Любо, любо стало,
Пташечка зраділа і защебетала.
- Позначте рід у дієсловах минулого часу.
• Тренувальна вправа 175
Три слова колективно, решта:
1 в – думав, казав;
2в – говорив, розповідав.
Взаємоперевірка.
VII Підсумок уроку
- Чи виконали ми завдання уроку?
- Дієслова якого часу змінюються за родами?
- Що допомагає визначити рід дієслова?
VIII Домашнє завдання